Вертикальні пологи: плюси і мінуси

193

Вертикальні пологи – спосіб дозволу від тягаря, який широко практикувався в минулому. Сьогодні досвід минулих поколінь взято на озброєння сучасною медициною, оскільки пологи у вертикальному положенні вважаються більш фізіологічними, менш болючими і травматичними для жінки.

Зміст:

  • Трохи історії
  • Етапи вертикальних пологів
  • Плюси альтернативних пологів
  • Можливі мінуси
  • Основні протипоказання
  • Трохи історії

    Якщо заглянути в минуле, то стане зрозуміло, що вертикальні пологи були звичайним і природним явищем. У середні віки В країнах Європи в придане нареченої обов’язково включали стілець для пологів з отвором посередині. А на Русі породіллю приводили в жарко натоплену лазню, де змушували ходити, переступаючи через поріжки. У самий відповідальний момент на допомогу приходили чоловіки – жінка народжувала немовляти, повиснувши на шиї чоловіка.

    Під час пологів жінка могла активно рухатися, присідати навпочіпки, обирати зручну для себе позу. Завдяки силі земного тяжіння дитина легше просувався по родових шляхах, а самі пологи проходили без ускладнень. Вирішуватися від тягаря таким способом досі воліють породіллі в азіатських і африканських країнах. Жінка народжує, тримаючись за опору, або присівши навпочіпки.

    Горизонтальні пологи вважалися чимось протиприродним. Уперше цей спосіб був застосований у Франції понад 200 років тому. З тих пір акушери взяли його на озброєння, адже контролювати родовий процес набагато зручніше, коли жінка знаходиться в горизонтальному положенні. Думкою породіль, природно, ніхто не поцікавився.

    На щастя, сьогодні навіть фахівці ВООЗ рекомендують впроваджувати вертикальний метод при появі дитини на світ в якості альтернативи традиційному допомозі в пологах. Вертикальні пологи стають затребуваними і практикуються в багатьох сучасних перинатальних центрах.

    Етапи вертикальних пологів

    Фото: Takprosto

    На першому етапі сімейної парі слід проконсультуватися з лікарем, уточнити показання та протипоказання, плюси і мінуси певного способу розродження. Якщо рішення приймається на користь вертикальних пологів, підготовку до них потрібно починати за 3-4 місяця до години ікс. Для цього можна відвідувати спеціальні підготовчі курси, на яких жінка може освоїти найпоширеніші пози. Певні складності можуть виникнути при виборі клініки, так як далеко не кожен пологовий будинок практикує альтернативні підходи до допомозі в пологах. Тому дуже важливо знайти лікувальний заклад з ліцензією і штатом акушерів-гінекологів, здатних професійно вести вертикальні пологи.

    Основна відмінність від традиційного підходу в тому, що жінка під час переймів продовжує активно рухатися – може стояти, сидіти навпочіпки, ходити. Наприклад, поза «стоячи на четвереньках» дозволяє породіллі відпочити між переймами, зменшити хворобливі відчуття, а позиція «сидячи навпочіпки з опорою» для багатьох є найоптимальнішою в момент проходження дитини через родові шляхи.

    Читайте також:Передчасні пологи: як уникнути загрози

    Етап розкриття шийки матки вважається самим болючим і триває до 12 годин. В цей час породіллі надається повна свобода – вона може ходити, сидіти на великому м’ячі, роблячи обертальні рухи тазом, висіти на опорі, опускатися навпочіпки або коліна. Завдяки такій рухової активності період переймів скорочується на кілька годин, а хворобливі відчуття відступають.

    Після розкриття шийки матки починаються потуги. На цьому етапі породілля інтуїтивно знаходить для себе найзручніше положення. Вона може розташуватися на спеціальному акушерському стільці, зайняти колінно-ліктьове положення або стояти, тримаючись за опору. Але найбільш оптимальною вважається поза «навпочіпки». У такій позиції кістки тазу розходяться, м’язи розслабляються, болі в попереку зникають, а дитина легше проходить родовий канал за рахунок власної ваги. При цьому поліпшується забезпечення малюка киснем, знижується ризик крововтрати та інших ускладнень.

    Останній етап – вихід посліду, теж проходить у вертикальному положенні. Прискорити процес скорочення матки допомагає прикладання немовляти до грудей.

    Плюси альтернативних пологів

    За оцінками фахівців, вертикальні пологи володіють поряд незаперечних переваг перед горизонтальним способом розродження:

  • Вертикальне положення виключає ризик гіпоксії плоду. При традиційних пологах матка усією своєю вагою тисне на кровоносні судини і нижню порожнисту вену, що може обернутися кисневим голодуванням для дитини.
  • Зменшення хворобливих відчуттів під час пологів. Активний рух допомагає знайти зручну позу, зробити процес пологів більш комфортним і обійтися без застосування знеболюючих засобів.
  • Прискорення процесу пологів. Вертикальні пологи коротше звичайних на два-три години, так як шийка матки розкривається швидше. Завдяки силі тяжіння немовля легко долає родові шляхи, а самі пологи проходять без ризику розривів і великої крововтрати.
  • При фізіологічному положенні тіла потужний період переноситься краще, голівка плода легше пристосовується до родових шляхах, що знижує ризик травмування. Фахівці зазначають, що діти, народжені вертикально, оцінюються вище за шкалою Апгар і рідше піддаються неврологічних порушень.
  • При цьому способі пологів немає причин для вилучення дитини щипцями, що значно знижує ймовірність розвитку ускладнень у новонароджених.
  • При деяких станах існують прямі медичні показання для вертикальних пологів. Наприклад, при високому ступені міопії (короткозорості) або важких патологіях серцево-судинної системи породіллі показано кесарів розтин. Однак альтернативний спосіб пологів дозволяє уникнути оперативного втручання і дає жінці шанс народити дитину природним шляхом.

    Можливі мінуси

    Незважаючи на очевидні переваги, вертикальний метод має певні недоліки:

    • медперсоналу складніше контролювати процес розродження і виконувати необхідні маніпуляції;
    • далеко не кожна породілля може підібрати зручну позу, полегшує процес народження дитини;
    • при застосуванні вертикального методу можна забезпечити знеболення шляхом епідуральної анестезії;
    • існує ризик стрімких пологів при повторній вагітності, що створює загрозу для малюка отримання родової травми.

    При виникненні будь-яких, навіть незначних, ускладнень породіллю просять прийняти горизонтальне положення, щоб надати медичну допомогу, необхідну для благополучного дозволу від тягаря.

    Читайте також:Перейми під час пологів: як зрозуміти, що вони почалися

    Основні протипоказання

    Пологи у вертикальному положенні – це найбільш природний фізіологічний процес. Але далеко не всім жінкам можна народжувати таким способом. Протипоказаннями до застосування альтернативного методу є наступні стани:

    • передчасне початок пологів;
    • загроза гіпоксії немовляти або його тазове передлежання;
    • ускладнення в процесі пологів;
    • великі розміри голівки плоду і вузький таз у породіллі;
    • стрімкі пологи;
    • наявність хронічних захворювань внутрішніх органів.

    Перш ніж зважитися на вертикальні пологи, жінка повинна разом з лікарем-гінекологом оцінити можливі ризики і зупинитися на тому варіанті, який представляє найменшу небезпеку для здоров’я майбутньої мами і малюка.

    Читайте також:

    • Секрет розкритий: як Кейт Міддлтон схудла після пологів
    • Бріджит Нільсен народила довгоочікувану дочку в 54!
    • До і після пологів: 35 фото мам

    Фото: Depositphotos, Рexels