Спірний метод: як навчити малюка засинати самостійно

380

Багато батьків скаржаться на неспокійний сон малюка, постійні пробудження і крики по ночах. В таких випадках батьки одразу ж беруть дитину на руки і починають заколисувати, поки він знову не засне. Однак як тільки його намагаються покласти в ліжечко, немовля знову переходить на крик, тим самим не висипаючись і не даючи батькам поспати.

Варто відзначити, що така ситуація — зовсім не норма, як багато хто звик думати, а велика проблема під назвою «дитяча безсоння», яка в 98% випадків викликана неправильною звичкою до сну. В результаті малюк звикає до такого методу засипання і вимагає, щоб його завжди укладали саме так. А недосип батьків не самим кращим чином позначається на їх нервової системи і навіть призводить до депресії і погіршення самопочуття.

© Instagram @jenbutler.parentingsupport

Як зрозуміти, що дитячий безсоння викликане неправильними звичками

  • Дитина не може заснути сам без сторонньої допомоги і не хоче спати в ліжечку
  • Сон малюка дуже чуйний, і будь-який звук може його розбудити
  • Малюк прокидається більше 3 разів і не може сам заснути знову, вимагаючи допомоги батьків (закачування, пляшечка і т. д.)
  • Дитина спить меншу кількість годин, ніж належить у його віці

У таких ситуаціях батьки вдаються до допоміжних методів: гладять малюка, намагаються нагодувати його, думаючи, що дитина голодна, беруть на руки і носять, поки дитина не засне. Але проблема в тому, що в наступне пробудження все повторюється по колу.

© Instagram @merinokidsnz_aus

Читайте також:Лайфхак втомленої мами: рукавичка для укладання малюка

Заколисувати або дати поплакати?

Варто відзначити, що «заколисування» особливо популярно в Росії, а ось в Європі давно практикують метод самостійного засипання, або сгу-it-out (з англ. — «виплакатися»), даючи дитині можливість поплакати і заснути без допомоги батьків. Вважається, що батьки повинні з самого народження привчати дитину до зручному для себе режиму, а не підлаштовуватися під малюка.

Читайте також:Цікаво: де і як сплять діти в різних країнах світу

Цей метод викликає безліч суперечок. Більшість батьків вважає його «звірячим» і ломающим психіку дитини, адже не кожен зможе слухати дитячий плач, знаючи, що на ручках малюк відразу ж заспокоїться. Однак ті, хто вже спробував, дивуються, наскільки простіше і спокійніше стала їх життя з малюком з тих пір, як він навчився засипати сам. Вважається, що якщо дитина здорова, то з 5-6 місяців він вже повинен засипати сам, без сторонньої допомоги, і спати 8-10 годин у своєму ліжечку без перерви.

© Instagram @jenbutler.parentingsupport

Отже, якщо ви постійно не висипаєтеся і стрибаєте по кожному писком немовляти, запасайтеся валеріаною і вперед — виробляти правильні звички підготовки до сну!

Режим та ритуали: вчимо малюка засинати самостійно

Режим дуже важливий для малюка, і це відноситься до всієї його життя, а не тільки до сну. Багато діти почувають і ведуть себе неспокійно, тому що в їх житті відсутні звички, дають їм відчуття послідовності та захищеності. Режим якраз допомагає створити цю передбачуваність, завдяки якій малюк почуває себе комфортно і знає, що одне слід за іншим, а значить, для нього немає ніяких стресів і приводів для занепокоєння.

Наприклад, намагайтеся годувати дитину в один і той же час. Після їжі можна приділяти якийсь час спілкування, а після — укладати малюка спати в ліжечко. Те ж саме і з вкладанням на ніч: після купання малюк їсть і лягає спати.

Дитина повинна асоціювати сон із зовнішніми елементами, які можуть залишатися з ним всю ніч: ліжечко, соска, улюблене ковдру або іграшка. А не з батьками, які постійно носять його на руках.

© Instagram @mcheleska

Для вироблення корисних звичок потрібно кілька днів, але після це значно спрощує життя як дітям, так і батькам. Головне, щоб ви були спокійні і впевнені в тому, що робите. Створіть свої ритуали і завжди дотримуйтеся обраної схеми. Найголовніше — перетерпіти перші, найскладніші кілька днів.

Як не реагувати на плач

Давати дитині виплакатися — це зовсім не означає, що потрібно залишити його одного в кімнаті і чекати, слухаючи за стінкою його несамовитий плач.

1. Створіть у кімнаті відповідну обстановку: закрийте штори, зменшіть освітлення і забезпечте тишу.

2. Переконайтеся в тому, що всі базові потреби малюка задоволені: він здоровий, ситий і не вимагає зміни одягу або підгузника.

3. Коли ви кладете малюка в ліжечко, намагайтеся тихо і спокійно розповідати йому про те, що зараз він повинен спати.

© Instagram @bournemouthbabycentre

4. Посидьте трохи з малюком, погладьте його або потримайте його за ручку, заспівайте колискову.

5. Після починається найскладніше: батькам необхідно залишити дитину засинати самостійно. Скільки ж потрібно чекати, перш ніж повернутися в кімнату дитини?

Ось наочна схема:

  • 1 день — 1 хвилина (1 раз), 3 хвилини (2 рази), 5 хвилин всі наступні рази
  • 2 день — 3 хвилини (1 раз), 5 хвилин (2 рази), 7 хвилин всі наступні рази
  • 3 день — 5 хвилин (1 раз), 7 хвилин (2 рази), 9 хвилин всі наступні рази
  • 4 день — 7 хвилин (1 раз), 9 хвилин (2 рази), 11 хвилин всі наступні рази
  • 5 день — 9 хвилин (1 раз), 11 хвилин (2 рази ), 13 хвилин всі наступні рази
  • 6 день — 11 хвилин (1 раз), 13 хвилин (2 рази), 15 хвилин всі наступні рази
  • 7 день — 13 хвилин (1 раз), 15 хвилин (2 рази), 17 хвилин всі наступні рази
© Instagram @claaire.co

Щоразу, повертаючись у кімнату малюка, не поспішайте брати його на руки або включати світло! Спокійно пояснюйте дитині, що потрібно спати в своєму ліжечку, погладьте його, тримати за руку. Якщо малюк плаче, не реагуйте і продовжуйте вашу мову, а потім виходьте з кімнати. Немовлята не розуміють різницю між днем і вночі і не мають ніяких сформованих звичок, тому ваше завдання — допомогти дитині звикнути до певної послідовності і самостійного засипанню.

Це цікаво

В австралійському дослідженні, опублікованому в 2017 році, брали участь 326 немовлят у віці 7 місяців, мають проблеми зі сном. Їх поділили на дві групи: у першій практикувався метод самостійного засипання, а в другій малюки засипали за допомогою батьків. П’ять років потому дослідники зустрілися з вже підросли 6-річними учасниками та їхніми батьками.

Виявилося, що у дітей в обох групах не було ніяких істотних відмінностей щодо емоційного здоров’я, поведінки або проблем зі сном. Рівні стресу або депресії у матерів були приблизно однаковими, так само як і відносини між батьками і дітьми. Дослідники не виявили шкоди від методу самостійного засипання.

© Instagram @bcastle11

Проте Університет Північного Техасу представив вельми суперечливе дослідження, яке було опубліковано в журналі «Раннє людський розвиток».

Спостерігаючи за 25 немовлятами у віці від 4 до 10 місяців в п’ятиденному програмі навчання самостійного засипанню в стаціонарі, дослідники контролювали рівні кортизолу (гормону стресу) у немовлят, яких залишали плакати.

Вчені підрахували, як довго діти плакали кожну ніч, перш ніж вони заснули. Матері сиділи в сусідній кімнаті і слухали, як їх діти плакали, але їм не дозволялося входити і заспокоювати своїх дітей. До третьої ночі діти плакали протягом більш короткого періоду часу і швидше засинали. Однак рівні кортизолу, виміряні в їхній слині, залишалися високими. Це вказує на те, що навіть уві сні немовлята були порушені, немов вони продовжували плакати.

© Instagram @sleepandthecity

А як ви ставитеся до методу самостійного засипання?

Фото на анонс: Instagram @sisters_and_sons