Спінальна анестезія при пологах

172

Всяка операція – це завжди стрес для організму. Органи і тканини при цьому відчувають великі перевантаження, які відображаються на загальному стані. Всі інвазивні маніпуляції, як правило, супроводжуються болем і при відсутності якісного знеболювання неминуче призведуть до больового шоку та фатальних наслідків.

Зміст:

  • Спінальна анестезія: що це таке
  • Переваги даного виду знеболювання
  • Можливі негативні реакції
  • Показання та протипоказання
  • Прогноз операцій, що супроводжуються спінальної анестезією
  • Щоб блокувати больові відчуття і зменшити наслідки подібного шоку, застосовуються різні види анестезії. Це – загальний наркоз, при якому повністю вимикаються больова імпульсація і свідомість, і варіанти з збереженням мозкової активності людини: спінальна і епідуральна анестезія, а також провідникове і місцеве знеболення. Найбільш часто застосовувана – спінальна анестезія.

    Спінальна анестезія: що це таке

    Під час операції або будь-якої іншої хірургічної маніпуляції знеболенням і життєзабезпеченням пацієнта займається лікар-анестезіолог. Тому виникають нюанси перед операцією, пов’язані з знеболенням, слід уточнювати саме з ним.

    Спінальна анестезія – один з видів люмбального пунктирування з введенням анестетика. Іншими словами, анестезія проводиться шляхом ін’єкції безпосередньо у субарахноїдальний простір поперековій області хребта. Воно знаходиться між оболонками головного та спинного мозку і заповнений спинномозковою рідиною.

    Після люмбальної пункції пацієнт відчуває легке поколювання в нижніх кінцівках, «разливающиеся» за ним слабкість і тепло. Через 10-20 хвилин ці відчуття зникнуть, змінившись відсутністю всіх видів чутливості, в тому числі больовий.

    Це більш щадний метод, від епідуральної анестезії відрізняється механізмом проникнення препарату. Препарат починає діяти, потрапляючи через муфти твердої спинномозкової оболонки в канал. При цьому імпульси блокуються в корінцевих нервів.

    В обох випадках блокується передача нервових імпульсів у закінченнях нервів і зникає больова чутливість.

    Переваги даного виду знеболювання

    Кожен пацієнт, наважуючись на операцію, прагне до менш інвазивних методів її виконання, швидкому відновленню ураженого органу та його функцій, швидкому загоєнню і повернення до активного способу життя. Вибір анестезії має велике значення в ефективності проведеного втручання.

    У порівнянні з епідуральна, спінальна анестезія має більше переваг:

    • застосовується більш тонка голка, отже, відбувається менша травматизація тканин;
    • вводиться безпосередньо в спинномозкову рідину;
    • доза анестетика значно менше;
    • знижується ризик виникнення ускладнень, а також головного болю після маніпуляції, яка є частим симптомом при епідуральної анестезії.

    Ряд складних операцій вимагає застосування не тільки загального наркозу. Однак якщо даний вид втручання припускає використовувати спинальну анестезію, то віддають перевагу саме їй.

    Читайте також:Перейми під час пологів: як зрозуміти, що вони почалися

    Методи кардинально відрізняються один від одного і мають свої особливості:

    • При загальному наркозі «вимкнені» свідомість пацієнта і больова чутливість у всьому тілі. Він перебуває під апаратом, що підтримують життєві функції (штучна вентиляція легенів), в стані глибокого сну. При люмбальном знеболюванні хворий у свідомості і здатна відповідати на питання лікаря. Цей вид забезпечує втрату чутливості саме на тій ділянці, який необхідний для оперативного втручання.
    • Йде менше навантаження на нервову, серцево-судинну та інші системи організму. Отже, зменшується ризик виникнення ускладнень.
    • Знижується ризик тромбоемболій.
    • Швидко діє.
    • Анестезію проводять одномоментно, її активність триває 40-60 хвилин, цього часу зазвичай достатньо для середньостатистичної операції.
    • Менше крововтрата під час операції.
    • Відсутні нудота і блювота, як це може спостерігатися після загального наркозу.

    Увага! Вибір виду знеболювання визначається лікарем-анестезіологом, при цьому обов’язково письмова згода пацієнта на операцію, завірений його підписом.

    Можливі негативні реакції

    Кожне оперативне втручання – це певний ризик для пацієнта. При регіонарному вигляді знеболювання він значно знижується, однак у ряді випадків має місце. Щоб не виникли ускладнення, слід врахувати їх ймовірність та індивідуальні особливості пацієнта. У цьому велике значення мають також вік, наявність шкідливих звичок і супутня патологія.

    Час дії анестезії обмежено кількістю, тривалістю дії та дозуванням препарату, який вводиться одноразово.

    Частим симптомом є головний біль та біль у спині. Вона виникає при попаданні спинномозкової рідини і ліки в епідуральний простір в результаті люмбального проколу. У цьому випадку застосовується динамічне спостереження та медикаментозне усунення симптому.

    Читайте також:Чоловік на пологах: 15 вражаючих фотографій

    Можливе виникнення так званого тривалого позиційного здавлення. Після анестезії пацієнт, як правило, тривалий час не відчуває нижні кінцівки. Якщо вони знаходяться в незручному положенні, то можуть «затекти». При цьому здавлюються судини і порушується нормальний кровотік в органах. Щоб уникнути такої патології після операції слід уважно стежити за станом пацієнта в ліжку.

    Відчутні впливу на організм – зниження артеріального тиску і тимчасова затримка сечовипускання, які іноді виникають як прямий результат знеболювання і носять тимчасовий характер. Зазвичай проходить самостійно, не вимагаючи лікування. Явища гіпотонії ліквідуються внутрішньовенним застосуванням засобів, що підвищують тиск, і заповненням об’єму циркулюючої крові.

    Можливі неврологічні симптоми, такі як запаморочення і тимчасова втрата чутливості в місці проколу, слабкість м’язів спини і нижніх кінцівок. Зазвичай зникають протягом доби і не вимагають додаткових заходів. Больові відчуття у місці ін’єкції можуть турбувати кілька годин або діб і також проходять самостійно.

    Важливо! При спинальном знеболювання відбувається міорелаксація (розслаблення м’язів) і втрата загальної чутливості.

    Показання та протипоказання

    Рекомендується при проведенні низки операцій на органах промежині, в області геніталій і тканинних структур нижніх кінцівок. Зокрема, спінальна анестезія проводиться при гінекологічних та урологічних захворюваннях, що вимагають радикальних методів. Застосовується в ході операцій на органах, що знаходяться нижче області пупка і при кесаревому розтині. У якості прийнятного і доцільного способу застосовується при неможливості застосування загального наркозу з-за супутньої патології (серцево-судинної, неврогенного).

    Протипоказаннями до анестезії є:

    • патології серця з тяжкими формами серцевої недостатності;
    • великі крововтрати;
    • алергічні реакції на препарати;
    • підвищення внутрішньочерепного тиску в анамнезі;
    • значні аномалії у структурі хребетного стовпа, що перешкоджають якісному проведенню маніпуляції;
    • захворювання психічного і неврологічного характеру.

    Увага! Перед майбутньою операцією необхідно пройти комплексне обстеження. Для цього слід пролікувати хронічні захворювання і усунути всі вогнища інфекції щоб уникнути ускладнень. Про наявних патологічних симптомах слід повідомляти лікаря.

    Прогноз операцій, що супроводжуються спінальної анестезією

    Результат хірургічного втручання залежить від стану хворого, обсягу і типу операції. Сама по собі спінальна анестезія рідко викликає серйозні наслідки. Зазвичай чутливість і основні функції відновлюються протягом 2-4 годин, це характеризується типом препарату для знеболювання (наропин, маркаін, ропивакаин і ряд інших). В період реабілітації дуже важливий післяопераційний догляд за пацієнтом.

    Читайте також:

    • Гестоз при вагітності
    • Годуємо грудьми з задоволенням і без проблем
    • Передчасні пологи: як уникнути загрози

    Фото: Depositphotos