Щомісячну допомогу по догляду за дитиною військовослужбовця строкової служби

306

Згідно з поправками в законі «Про державних посібниках громадянам, які мають дітей» (від 25.10.2007), встановлена нова форма державного соціального забезпечення для дітей (віком до 3 років) військовослужбовців, які проходять службу за призовом. Це зроблено з метою зберегти соціальну підтримку таким сім’ям після переходу на річний термін служби, а також скасування відстрочки молодим батькам. Сума соціальної допомоги з 1 лютого 2016 року становила 10528 карбованців на місяць у 2017 році вона була збільшена до 11096,76 рублів. У даній статті ми розглянемо як оформляється щомісячну допомогу по догляду за дитиною військовослужбовця строкової служби і які документи для цього необхідно зібрати.

Аж до 2008 року щодо призовників і військовослужбовців діяли соціально значущі відтермінування і підстави для дострокового звільнення із збройних сил, в тому числі і через народження дитини і необхідності догляду за ним (згідно ст. 24 і ст. 51 ФЗ «ПРО військовий обов’язок і військову службу» от28.03.1998 року).

Зміст:

  • Хто має право на отримання щомісячної допомоги
  • Тривалість виплат і розміри допомоги
  • Порядок призначення та здійснення виплат
  • Документи для отримання допомоги по догляду за дитиною
  • А в рамках військової реформи, проведеної в 2007 році, в цей закон були внесені поправки, які скорочували тривалість військової служби до 12 місяців. Разом з цим скасовувалися також:

    • підстави для дострокового звільнення з військової служби через народження дитини в сім’ї військовослужбовця;
    • відстрочки від призову тим громадянам, у яких була дитина у віці до 3 років.

    Замість такої відстрочки сім’ї військовослужбовця отримують допомогу від держави – щомісячне посібник для дитини аж до досягнення їм трирічного віку.

    Якщо батька призвали в армію після народження дитини, то її мати або опікун отримають виплати, які призначаються безпосередньо з дня призову батька на службу. Якщо ж глава сімейства потрапив в армію ще до народження дитини, то виплати призначаються з моменту його народження. Але до цього майбутня мати має право оформити одноразову допомогу дружині військовослужбовця. Щоб отримати цю одноразову виплату, необхідно мати документальне підтвердження офіційно укладеного шлюбу.

    Згідно із законом №53-ФЗ від 28.03.1998 ст. 24, громадянам, у яких в сім’ї двоє і більше дітей, надається відстрочка від призову на військову службу. Але якщо нею не скористатися, то мати має право оформити виплати допомоги на кожну дитину, яка не досягла трирічного віку, у відповідних органах соціального захисту населення за місцем реєстрації.

    Хто має право на отримання щомісячної допомоги

    Отримувати щомісячну допомогу по догляду за дитиною військовослужбовця строкової служби має лише матір дитини до досягнення трирічного віку (за умови, що його батько проходить в цей час строкову військову службу). Причому наявність зареєстрованого шлюбу з батьком дитини (як при оформленні схожою соціальної допомоги) не потрібно.

    Але в деяких випадках допускається оформлення та іншими особами, які здійснюють догляд за дитиною на період служби батька. У відповідності зі ст. 12.5 закону від 19.05.1995 № 81-ФЗ право на оформлення також мають:

    • будь-які родичі дитини;
    • законні опікуни дитини.

    Це справедливо у випадках, коли рідна мама дитини:

    • померла або оголошена мертвою судом, або передчасно відсутньою;
    • позбавлена батьківських прав або обмежена у них;
    • недієздатна або за станом свого здоров’я не може забезпечувати догляд за дитиною;
    • відбуває покарання в місцях позбавлення волі або ж знаходиться під вартою (у якості підозрюваної у вчиненні злочину);
    • відмовляється або ухиляється від виконання батьківських прав (догляд та виховання дитини).

    А у випадках, коли догляд за дитиною здійснює відразу кілька осіб, фінансова допомога від держави може бути оформлена тільки на одного з них.

    Тривалість виплат і розміри допомоги

    Виплата нараховується щомісяця в установленому розмірі. Причому щороку покладена сума індексується, тобто збільшується законом про федеральний бюджет на кожен наступний календарний рік. До 1 лютого 1026 року сума для виплати допомоги сім’ї військовослужбовця, що проходить службу, становила 9839,48 щомісяця. Після цієї дати сума збільшилася на 7% і склала 10528,24 рубля в місяць в 2016 році, і 11096,76 рублів – в 2017 році.

    Важливо враховувати особливості розрахунку для місцевостей, в яких застосовується районний коефіцієнт до заробітної плати. Для таких регіонів сума допомоги збільшується кратно встановленого розміру коефіцієнта.

    Порядок призначення та здійснення виплат

    Це посібник, передбачених федеральним законодавством, встановлюється тільки у формі соціального забезпечення від держави. У регіонах служба, яка займається виплатами фінансової допомоги родинам солдатів-строковиків, встановлюється самостійно у відповідності з нормативними актами суб’єктів Федерації. А насправді ж найчастіше цим займаються служби соціального захисту населення. Звертатися до таких органів слід за місцем проживання осіб, які здійснюють догляд за дитиною військовослужбовця:

    • до досягнення дитиною трирічного віку;
    • до моменту звільнення батька дитини з лав збройних сил армії РФ.

    Щоб оформити всі необхідні документи, а також отримувати виплати в подальшому, мамі або особі, яка доглядає за дитиною солдата, потрібно звернутися в службу соціального захисту населення за місцем проживання з повним пакетом необхідних документів. Право на виплати матеріальної допомоги дітям військовослужбовців встановлюється незалежно від того, використовуються чи якісь інші державні допомоги громадянам з дітьми. Для новонародженого мати має право оформити ряд соціальних виплат:

    • одноразова допомога при народженні;
    • щомісячну допомогу по догляду за дитиною до 1,5 років;
    • щомісячну допомогу по догляду за дитиною військовослужбовця до 3 років;
    • регіональні посібники, які передбачені в кожному конкретному регіоні.

    Винятком є тільки мати дитини курсанта вищого військового навчального закладу, оскільки для цих категорій громадян така соціальна допомога не передбачена.

    У таблиці нижче представлені умови і терміни для призначення і здійснення виплат на дитину солдата-строковика кожного місяця.

    Строки призначення

    Строки для виплат

    Не більш 10 днів після дати, коли були подані на розгляд всі необхідні документи у відповідні органи

    До 26 числа наступного місяця (облік здійснюється з моменту подання заяви та інших необхідних документів)

    Законодавством передбачена певна тривалість для виплат допомоги по догляду за дитиною військовослужбовця. А саме:

    • мати дитини або особа, яка здійснює догляд за ним, отримує фінансову допомогу від держави починаючи з дня його народження (або ж з моменту передачі права на здійснення догляду за новонародженим іншій особі). Але ця дата не може бути раніше, ніж почалася військова служба батька дитини;
    • закінчення виплат настає після досягнення дитиною трирічного віку, але не пізніше дати завершення військової служби його батьком.

    Скористатися правом на отримання соціальної допомоги для дитини військовослужбовця можна не раніше початку служби батька і не пізніше 6 місяців до демобілізації. При цьому матір або опікун отримають фінансову допомогу в повному розмірі за весь період, коли вони мали право ним скористатися.

    Документи для отримання допомоги по догляду за дитиною

    Перш ніж отримати допомогу від держави у зв’язку з військовою службою батька дитини, яка не досягла трирічного віку, необхідно зібрати пакет документів. В їх число входять:

    • заява про нарахування виплат (заповнювати його треба безпосередньо в момент подачі всіх інших документів);
    • свідоцтво про народження дитини, в якому є відповідні записи про батька, що проходить військову службу;
    • довідка про те, що батько дитини проходить військову службу (документ з військової частини, в якій вказаний строк служби, та документ з військкомату за місцем призову – уже після звільнення зі служби).

    Якщо ж право на одержання виплат передається третім особам, то необхідно надати:

    • копію свідоцтва про смерть матері дитини;
    • виписку з суду, яка вступила в дію (у ній повинна бути вказана інформація про передачі прав опіки над дитиною, про визнання матері безвісно зниклою або померлою, про позбавлення її батьківських прав або значні обмеження в цих правах);
    • висновок від лікаря про те, що мати дитини за станом здоров’я не здатна здійснювати належний догляд за дитиною.

    Рішення про нарахування виплат із служби соціального захисту населення буде винесено не пізніше, ніж через 10 днів після подання всіх необхідних документів.