Дитина кусається: причини і способи розвязання проблеми

334

Рано чи пізно кожна мама стикається з тим, що її дитина починає кусатися. Причини цієї проблеми, а значить, і способи її рішення, розрізняються в залежності від віку малюка.

Зміст:

  • Чому дитина кусається у віці до 1 року?
  • Дитина кусається один рік
  • Дитина кусається два роки
  • Дитина кусається три роки
  • Чому дитина кусається після трьох років?
  • Що робити якщо дитина кусається?
  • Чому дитина кусається у віці до 1 року?

    Вже з двох місяців малюк починає активно пізнавати навколишній світ. В роботу поступово включаються всі органи почуттів. Двомісячний малюк починає хапати іграшки, пальці батьків і брати їх в рот. З часом у малюка з’являється відчуття вираженого дискомфорту, а потім і біль, пов’язані з прорізуванням зубів. Зазвичай зуби починають різатися з шести місяців, але у «ранніх» малюків цей процес може початися в три місяці. Дитина стає неспокійним, плаксивою, примхливим. Змінюється зовнішній вигляд ясен: вони біліють або червоніють, стають пухкими. Дитина кусає і гризе все, що зможе схопити.

    При кусании знімаються дратівливість і напруга ясен, прискорюється процес прорізування.

    Якщо в цей період малюк кусає батьків, інших дітей у сім’ї, не можна на нього кричати або проявляти агресію іншим способом. Дитина не зможе зрозуміти причину обурення, адже кусання для нього – це єдиний спосіб зняти біль. Слід відсторонитися від дитини і, дивлячись йому в очі, строго сказати: «не Можна кусатися». Важливо говорити не тільки слово «ні» («не можна»), але і називати сам процес – «кусати».

    Для того щоб запобігти така поведінка малюка, потрібно забезпечити йому доступ до предметів, кусаючи які він зніме болючість ясен. Це можуть бути спеціальні «гризунки» – дерев’яні і силіконові. Небажано використовувати силіконові щіточки, надягають на палець батька, щоб не заохочувати малюка до кусанию людей. Для полегшення стану дитини можна використовувати спеціальні дитячі стоматологічні гелі, гомеопатичні протизапальні препарати, нестероїдні протизапальні засоби. Всі препарати повинні застосовуватися після консультації педіатра, строго по інструкції.

    Дитина кусається один рік

    У віці одного року дитини можуть турбувати зубки, але після року, коли починають різатися ікла і моляри, мами зазвичай добре розпізнають ознаки прорізування зубів можуть полегшити стан свого малюка. Частіше ж причинами кусання стають перевтома малюка або, навпаки, надлишок накопиченої енергії.

    Отже, однією з причин кусання є втома. Оскільки в рік дитина ще не може пояснити, що він втомився, мамі потрібно стежити за першими ознаками перевтоми. Зазвичай малюк починає кусатися під час активних ігор з іншими дітьми або родичами. Змінюється настрій дитини, з’являється плаксивість, він починає терти очі. У пориві гніву він може вкусити або вщипнути іншої дитини на дитячому майданчику.

    Як відучити дитину кусатися? Головне – проявити суворість, але не агресію. Потрібно підійти до дитини і суворим, але спокійним голосом сказати, що не можна кусатися, що іншій дитині боляче. Можна підійти до вкушеного малюкові і втішити його. Дитину обов’язково потрібно вивести з гри, переключити його увагу на спокійну діяльність – ліплення з пластиліну, малювання, ігри з водою.

    Читайте також:Харчування дитини від 0 до 6 місяців: коли щось йде не так

    Як запобігти кусання з боку однорічної дитини? Мамі слід помічати ознаки перевтоми у дитини, не чекати, коли до втоми приєднається агресія.

    Батькам потрібно скорегувати режим малюка, орієнтуючись на час неспання, відповідне віку дитини. В деяких випадках потрібно додати ще один денний сон або замінити один тривалий на кілька коротких.

    В один рік можлива і зворотна ситуація, коли у дитини виникає надлишок енергії. Кусанням і щипанием він намагається цю енергію виплеснути назовні. У таких випадках потрібно обов’язково чергувати спокійну діяльність дитини з активними іграми і прогулянками на свіжому повітрі. На рік відбувається великий стрибок у розвитку малюка, йому необхідно проводити час з однолітками.

    Дитина кусається два роки

    Основні причини кусання у віці двох років – невміння спілкуватися з однолітками. Таким способом дитина намагається продемонструвати лідерство, перевага над іншими дітьми. Зазвичай дитина вже добре розуміє зміст заборон батьків, але не може знайти іншого способу досягти мети і кусає іншого цілком усвідомлено.

    Мамі при спробі малюка вкусити іншої дитини можна запобігти укус, відволікти дитину на нову гру або доручити йому яку-небудь справу. Якщо ж інцидент все ж таки відбувся, потрібно чітко і коротко пояснити, що так робити не можна. Потім разом з дитиною підійти до вкушеного малюкові і попросити вибачення. Необхідно показати дитині, як можна пошкодувати іншої людини: обійняти, погладити місце укусу, поділитися іграшкою. Не можна дозволяти батькам укушеного дитини кричати на вашого малюка або виявляти інші ознаки агресії. У таких випадках потрібно взяти малюка за руку і відвести з місця, де стався інцидент (дитячий майданчик, ігрова кімната). Після цього важливо в тихій обстановці спокійним голосом пояснити дитині причини виниклого конфлікту. Потрібно сказати, що він вчинив неправильно. Дитина повинна навчитися проявляти лідерські якості іншим способом, наприклад у змагальних або командних іграх. Необхідно пояснити, що своєю поведінкою малюк тільки відштовхує від себе інших дітей, які можуть відмовитися з ним дружити і грати.

    Читайте також:Ми разом! Хобі, які об’єднають маму і дитину

    Дитина кусається три роки

    У віці трьох років настає переломний момент у становленні особистості дитини. Малюк повністю усвідомлює своє “я”, окреме від батьків. Дитина прагне до самостійності, не терпить контролю з боку мами. Саме в цей перехідний період дитина може виявляти свою дратівливість кусанням, дряпання та щипанием. Батькам потрібно суворо присікати спроби кусання. Потрібно поважати прагнення дитини до самостійності, доручати йому більше нескладних справ, радитися щодо вирішення деяких питань, частіше давати право вибору.

    Крім того, у трирічному віці діти починають відвідувати дитячі садки, часто вперше опиняються у такому великому колективі. У цьому випадку кусання стає проявом страху, безпорадності.

    Як відучити дитину кусатися в дитячому садку? Велике значення має підготовка малюка до дитячого саду. Починаючи з двох років потрібно привчати малюка до невеликим колективам, ненадовго залишати його з іншими родичами. В перші дні дитина повинна перебувати в дитячому саду не більше пари годин. Поступово час перебування потрібно збільшувати.

    Якщо проблема кусання була і раніше, потрібно попередити про це вихователя. Якщо в дитячому саду дитина вкусила когось вперше, треба вислухати дитину, дізнатися, з якої причини він це зробив. Можна попросити вихователя простежити, чи не кривдять дитину інші діти. Якщо малюк кусає весь час однієї дитини, можна спробувати запросити його для ігор один на один або в невеликій компанії. Так буде простіше простежити за поведінкою обох дітей і зрозуміти причину конфлікту.

    Чому дитина кусається після трьох років?

    До чотирирічного віку дитина повністю усвідомлює свої дії, розуміє заборони. Якщо після трьох років дитина продовжує кусатися, швидше за все, мають місце серйозні проблеми в психоемоційній сфері малюка. Батькам потрібно якомога швидше звернутися за допомогою до психолога і невролога. До фахівцям варто звернутися раніше трьох років, якщо:

    • дитина цілеспрямовано ігнорує заборону дорослих;
    • дитина кусає дуже сильно, до крові;
    • у дитини проявляються інші ознаки агресії, він б’є інших дітей, ламає речі;
    • дитина агресивна по відношенню до тварин.

    Що робити якщо дитина кусається?

  • Слід обов’язково знайти причину поганої поведінки дитини. Дуже часто причиною поганої поведінки може бути дефіцит уваги. У цьому випадку мамі і татові потрібно більше часу проводити з дитиною, хвалити його, радіти успіхам.
  • Потрібно звернути увагу на поведінку інших членів сім’ї. Причиною кусання можуть бути постійні сварки і конфлікти між батьками.
  • Не слід відповідати на поведінку дитини агресією, не можна кричати, бити чи кусати його у відповідь. Такими діями можна лише сильніше стимулювати агресивну поведінку дитини. Також не можна допускати агресивна поведінка по відношенню до дитини з боку інших мам і вихователів.
  • На час необхідно виключити всі травмуючі малюка події та заходи. У випадках, коли це неможливо (наприклад, вимушений переїзд, поява другої дитини в сім’ї), потрібно якомога чіткіше пояснити дитині, що ставлення до нього батьків не зміниться, що він як і раніше буде любимо.
  • Ніколи не можна говорити дитині, що, якщо він буде кусатися, батьки перестануть його любити. Навпаки, важливо дати дитині зрозуміти, що мама і тато люблять його незалежно ні від чого.
  • Важливо якомога раніше з’ясувати причину і припинити погане поводження дитини. Якщо кусання увійде в звичку, зробити це буде значно важче.
  • Кусання дитиною віком до трьох років інших людей –нормальна ситуація, якщо вона не входить в звичку. Часто малюкові достатньо кілька разів суворо пояснити, що так робити не можна, перключить його енергію на інший вид діяльності, щоб він перестав кусатися.

    Якщо дитина кусається старше трьох років, це може вказувати на нездорову атмосферу в сім’ї, психологічні та неврологічні проблеми у дитини. У таких випадках необхідна консультація фахівця.

    Читайте також:

    • Майбутнім татусям: як порозумітися з дружиною після народження дитини?
    • Чек-лист: речі, які знадобляться дитині в дитячому садку
    • В чергу! Дізнаємося про долю дитину з часу її народження

    Фото: Depositphotos, Рexels