Щомісячну допомогу по догляду за дитиною до трьох років

91

Згідно з державною системою підтримки членів сімей громадян РФ, які перебувають у відпустці по догляду за новонародженим, надається допомога на утримання дитини. Його розмір становить 40% від середнього заробітку по регіону і виплачується щомісяця. Але такі виплати здійснюються в період після народження і до 1,5-однорічного віку дитини. Після досягнення цього віку компенсації складають всього 50 рублів щомісяця від роботодавця.

Зміст:

  • Допомога у вигляді компенсації
  • Порядок оформлення
  • Питання про скасування та продовження компенсаційних виплат для тих, хто знаходиться у відпустці по догляду за дитиною до 3 років
  • Законопроект №1174985-6 (від 15.09.2016)
  • Законопроект № 648289-6 (від 11.11.2014)
  • Законопроект 558761-5 (28.06.2011)
  • Допомога по догляду за дитиною до 3 років на принципах нуждаемости
  • У той же час, спостерігається тотальна нестача ясельних груп у дитячих садках, тому дитину можна віддавати туди тільки з віку 3-х років. А це означає, що для догляду за малюком у випадку, якщо обидва батьки змушені працювати, потрібно залучати або родичів, або няню. Причому на останню у більшості сімей в Росії просто не вистачить коштів. На даний момент існують кілька законопроектів, які передбачають забезпечення сімей допомогою по догляду за дитиною до трьох років, які ми розберемо докладно в статті.

    Допомога у вигляді компенсації

    Щомісячні виплати у розмірі 50 рублів від роботодавця здійснюються останні два десятиліття у відповідності з указом Президента РФ №1110 (від 30. 05. 1994), остання редакція якого була в 2014. Така виплата носить компенсаційний характер, і в 2017 році все ще буде становити 50 рублів. Ці гроші має право отримувати мати або родич, який знаходиться у відпустці і здійснює догляд за дитиною до досягнення 3-річного віку. Такі виплати покладаються жінкам військовослужбовцям, а також перебувають у трудових відносинах з підприємствами незалежно від організаційно-правових норм компанії.

    В кожному конкретному регіоні країни передбачені додаткові пільги, які надаються сім’ям, де один з членів перебуває у відпустці по догляду за дитиною. При цьому звертатися за отриманням таких компенсацій можна протягом декількох місяців після досягнення дитиною певного віку (виникнення права на виплати).

    Найчастіше батьки звертаються для отримання виплат за ненадання місця в дитячому саду (у віці 1,5-3 років). Розмір компенсації дорівнює сумі допомоги по догляду за дитиною. Але проблема полягає в тому, що досі подібні фінансові дотації для сімей регулюються місцевою владою в кожному регіоні і залежать від місцевого бюджету. На федеральному рівні подібні законопроекти неодноразово виносили на розгляд, але на рівні законодавства змін поки немає.

    Більш того, в 2017 році такі виплати (і їх розміри) будуть встановлюватися за принципом адресності та рівня потреби, що ще більше скоротить список тих, хто отримає фінансову підтримку.

    Порядок оформлення

    Один з найважливіших етапів при оформленні допомоги по догляду за дитиною – збір пакету документів. Найкраще цим займатися ще під час вагітності, оскільки після пологів на це не буде часу і сил. Виплати покладені матерям, але фактично їх можуть оформити будь-які родичі, які здійснюють догляд за дитиною.

    Для того щоб отримати компенсаційні виплати по догляду за дитиною до 3 років, необхідно протии кілька етапів:

    • етап 1 – збір документів. Батько, який буде доглядати за новонародженим, пише заяву в бухгалтерію підприємства, на якому працює, на надання відпустки до досягнення трирічного віку, і виплату щомісячної компенсації в розмірі 50 рублів;
    • етап 2 – подача документів. Весь пакет необхідно принести на роботу або в Соцзахист і отримати підтвердження, що всі необхідні документи зібрані вами;
    • етап 3 – нарахування виплат. Протягом 10 днів після здачі пакету документів, заяву буде розглянуто, і якщо прийнято позитивне рішення, то компенсація буде нарахована в день заробітної плати.

    Питання про скасування та продовження компенсаційних виплат для тих, хто знаходиться у відпустці по догляду за дитиною до 3 років

    Компенсаційна виплата в розмірі 50 рублів щомісяця від роботодавця, як було сказано вище, нараховується з 1994 року. І за весь цей час ця цифра ні разу не індексувалась. У даний момент з урахуванням інфляції у більшості регіонів цієї суми не вистачить навіть для оплати проїзду при оформленні документів. Неодноразово піднімалося питання про скасування такого виду компенсації з подальшим її збільшенням і адресним нарахуванням нужденним сім’ям.

    В останні роки питання про продовження компенсаційних виплат обговорювалося особливо гостро. Неодноразово надходили пропозиції про зміну строків видачі посібників з півтора до трьох років. Додаткового ажіотажу додало приєднання Криму і Севастополя в 2014 році, оскільки на території України виплати по догляду за дитиною видаються як раз до досягнення нею трирічного віку. Але замість того щоб змінювати умови компенсацій, керівництво країни вирішило надати кримчанам і жителям Севастополя ряд регіональних посібників.

    Законопроект №1174985-6 (від 15.09.2016)

    Напередодні чергових виборів до Держдуми депутати ЛДПР внесли проект федерального закону №1174985-6, який передбачає продовження термінів виплат допомоги по догляду за дитиною від 1,5 до 3 років, а також збільшення його до мінімального розміру оплати праці (МРОТ): на першу дитину – 7500 рублів, на другого і наступних – 15000 рублів. Після декількох доопрацювань і розгляду цей законопроект був відхилений, оскільки у фінансово-економічному обґрунтуванні не вказано джерело фінансування для цих компенсаційних виплат.

    Законопроект № 648289-6 (від 11.11.2014)

    У листопаді 2014 року депутати Держдуми внесли черговий законопроект на розгляд з ініціативою продовження терміну компенсаційних виплат з 1,5 до 3 років, а також збільшення мінімального встановленого розміру соціальної допомоги (кратно величиною мінімального прожиткового мінімуму: на одну дитину – 1 МРОТ, на другого і наступних – 2 МРОТ), що у 3,5 рази перевищує розмір поточних виплат на першу дитину.

    Такі мінімальні щомісячні посібники прийнято встановлювати:

    • громадянам, які не підлягають обов’язковому соц. страхування, а також матерям, які були звільнені в період вагітності із-за ліквідації підприємства;
    • працюючим громадянам під час догляду за дитиною до трьох років, при низькій оплаті праці на робочому місці або в умовах низької тривалості трудового стажу.

    Також цей законопроект передбачає компенсацію в розмірі 4 прожиткових мінімумів (сума на 2017 рік – 42712 рублів) для окремих категорій громадян:

    • тим, хто проходить військову службу за контрактом або іншу службу, прирівняну до неї;
    • особам, що були звільнені у період відпустки по догляду за дитиною внаслідок ліквідації підприємства, а також матерям у період відпустки по вагітності та пологах також із-за ліквідації підприємства.

    При цьому згідно з чинним законодавством, для тих же категорій громадян передбачені виплати у розмірі 12262,76 рублів, що у 3,5 рази менше, ніж запропоновані депутатами суми.

    Дата розгляду цього законопроекту досі залишається відкритою і точно не призначена.

    Законопроект 558761-5 (28.06.2011)

    У червні 2011 року від депутатів фракції Справедлива Росія надійшла пропозиція про внесення законопроекту №558761-5, який подовжує строки виплат допомоги по догляду за дитиною від 1,5 до 3 років. При цьому депутати запропонували вводити зміни по всій території країни в 3 етапи. Але оскільки в економічному обґрунтуванні законопроекту не було обгрунтовано фінансування цих змін, а також не були враховані наслідки для економіки країни, ініціатива не була підтримана.

    Допомога по догляду за дитиною до 3 років на принципах нуждаемости

    У березні 2015 року на Всеросійському форумі соціальних працівників знову було піднято питання про збільшення розміру допомоги по догляду за дитиною до 3 років. В ході обговорень було запропоновано розробити стратегію комплексного адресного підходу:

    • розробити критерії «потребу», за яким відсіювати сім’ї, які вже по досягненні дитиною 1,5 років не потребують державної допомоги;
    • з урахуванням вироблених критеріїв визначити категорії сімей, які потребують фінансової допомоги, наприклад, матері-одиначки, багатодітні малозабезпечені або сім’ї;

    розробити механізм фінансування виділених категорій сімей із збільшенням компенсацій, а також можливим залученням роботодавців.

    Також в рамках цього законопроекту необхідно переглянути норми трудового законодавства, в яких будуть покращені умови праці для тих працівників, які знаходяться у відпустці по догляду за дитиною після досягнення нею 1,5 років мати можливість:

    • працювати неповний робочий день;
    • мати плаваючий графік роботи.

    Також було запропоновано активне будівництво нових дитячих садків з ясельними групами.

    У тому ж році, в червні, було анонсовано, що збільшення компенсацій за адресним принципом вимагає чималих матеріальних вкладень з боку держави. І це в умовах кризи може бути важко.