Щомісячну допомогу по догляду за дитиною до півтора років

195

Кожна мама, яка народила малюка, має право отримувати від держави спеціальні посібники, які виражаються в декількох категоріях виплат. Однією з них є допомога по догляду за дитиною віком до 1,5 років. Виплата годиться всім сім’ям, незалежно від кількості вже народжених дітей та їх віку.

Зміст:

  • Хто може рассчитывтать на допомогу?
  • Як оформляється щомісячну допомогу по догляду за дитиною до 1.5 років
  • Зразки заяви на відпустку та наказу
  • Як розраховується сума щомісячної допомоги по догляду за дитиною до 1,5 років
  • Коли припиняється виплата допомоги по догляду за дитиною
  • До того ж виплата може нараховуватися та іншій особі (не обов’язково матері), якщо раптом рідний батько не в змозі виконувати свої прямі обов’язки по догляду за малюком. Отже, яке щомісячну допомогу по догляду за дитиною до півтора років виплачує держава молодцм матерям?

    Хто може рассчитывтать на допомогу?

    Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею півторарічного віку виражається в щомісячних виплатах, що надходять на рахунок відповідального за малюка людини. Бюджет на ці виплати формується в органах ФСС і складається з податків і страхових внесків. Звичайно, на таку допомогу може розраховувати, як зайнятий на постійному виробництві громадянин, так і безробітний чоловік. Але в першому випадку, в залежності від заробітної плати посібник може мати більший розмір, тоді як безробітним мамам нараховуються мінімальні суми.

    У випадку з працевлаштованими громадянами за оформленням і нарахуванням щомісячної допомоги по догляду за дитиною до півтора років слід звертатися за місцем безпосередньої зайнятості. Іншими словами, головний бухгалтер або начальник відділу кадрів у фірмі займається організаторськими обов’язками по оформленню документації для державних установ. Якщо ваш начальник відмовиться брати на себе відповідальність, то можна сміливо звертатися до органів соціального захисту населення.

    Як оформляється щомісячну допомогу по догляду за дитиною до 1.5 років

    Слід враховувати, що право на оформлення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею півторарічного віку з’являється відразу після того, як у молодої мами закінчується відпустка у зв’язку з вагітністю і пологами. Іншими словами, заповнювати заяву на оформлення допомоги необхідно після того, як пройде наступний кількість днів після пологів:

    • 70 – якщо вагітність протікала без проблем;
    • 86 – при наявних ускладненнях;
    • 110 – при багатоплідній вагітності.

    Пройшло необхідну кількість днів? Далі рекомендується слідувати інструкції з оформлення допомоги:

  • У відділ кадрів на підприємстві подається заява про оформлення допомоги по догляду за дитиною віком до 1.5 років (оформляється у довільній формі на ім’я безпосереднього керівника організації);
  • Оформлення та отримання у відділі кадрів копії наказу про затвердження відпустки у зв’язку з доглядом за новонародженим (обов’язково зазначення точної дати початку та закінчення відпустки);
  • Пошук і повідомлення колеги, який буде заміняти молоду маму під час її відпустки.
  • Що стосується останнього пункту, то на даний момент роботодавець може самостійно підібрати заміну своїй підлеглій на час її відсутності. Згоди працівниці на затвердження кандидата на її посада не потрібна.

    Всім мамам рекомендується разом з оформленням заяви по догляду за дитиною до досягнення нею півторарічного віку оформити і інший документ – відпустка по догляду за дитиною до трирічного віку, якщо він планується. Це дозволить заздалегідь підготувати всі папери, заощадивши свій час в майбутньому.

    Зразки заяви на відпустку та наказу

    Без грамотного оформлення кадрової документації ні одна громадянка не зможе отримати щомісячну допомогу по догляду за дитиною до півтора років. Заява на отримання виплати повинна обов’язково містити такі інформаційні блоки:

    • зазначення адресата документа – в даному випадку мова йде про безпосереднього керівника підприємства або його заступника на момент відсутності керівництва з поважної причини;
    • основний блок, де вказується інформація про працівниці – її ПІБ і посаду, дата початку і закінчення відпустки (досягнення дитиною півторарічного віку);
    • перелік доданих до заяви документів – довідка з медичного закладу і документальне свідчення про те, що інші члени сім’ї не використовують даний посібник.

    Останній пункт є особливо важливим, так як в разі, якщо допомогу отримує хтось із опікунів, (батько або інші особи, які мають права проживати разом з малюком), повторне нарахування допомоги матері не годиться.

    Після складання заяви відповідальними особами з кадрового відділу оформляється наказ про затвердження відпустки та згоду на перерахування виплат на заздалегідь зазначений рахунок. Даний наказ має наступну структуру:

    • найменування організації з уточненням форми власності та повної назви компанії;
    • номер наказу і дата його складання;
    • твердження, що начальство не заперечує у наданні відпустки та допомоги;
    • зазначення точних даних про громадянці (ПІБ, посада, табельний номер і так далі);
    • які виплати призначаються в період відпустки;
    • доручення головному бухгалтеру або його заступнику організувати оформлення виплат згідно з чинним законодавством;
    • підпис керівництва, відповідальних осіб і самої працівниці;
    • дата підписання наказу.

    Спочатку допомога буде виплачуватися з бюджету компанії, в штаті якої є співробітниця. Надалі витрати на допомогу компенсуються з державного бюджету – усіма нюансами з оформленням компенсації керівник підприємства займається самостійно.

    Що стосується непрацевлаштованих батьків, то вони мають право оформити щомісячні виплати в органах соціального захисту населення в мінімальному розмірі. Для виконання даної процедури їм потрібно надати пакет наступних документів:

    • виписки з трудової книжки про останнє місце роботи (якщо таке є);
    • довідку про склад сім’ї;
    • довідку про те, що інші члени сім’ї не отримують щомісячну допомогу на даний момент.

    До речі, правила, що відносяться до оформлення допомоги непрацевлаштованими громадянами однакові і для студентів-заочників, які також, в більшості випадків, не мають постійної роботи. Але таким особам, крім вищезгаданих документів, доведеться брати довідку про фактичне навчання з навчального закладу.

    Як розраховується сума щомісячної допомоги по догляду за дитиною до 1,5 років

    Згідно з Федеральним законом № 81, щомісячну допомогу по догляду за дітьми може виплачуватися в різних сумах, величина яких залежить від наявності постійної роботи, розміру заробітку за звітний період, регіону проживання і так далі.

    З початку поточного року змінився розмір мінімальної допомоги, що надається непрацюючим громадянам і студентам-заочникам. З 1-го лютого 2017 року мінімальна сума виплат була проіндексована на 5.4% і на поточний момент становить 3065 рублів на місяць на першу дитину, і 6131 рублів – для другого і наступних. Відповідно, жодна молода мама або опікун малюка не можуть отримувати суму меншу, ніж зазначено в законі.

    Для правильного розрахунку суми щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею півторарічного віку слід задіяти універсальну формулу, якою користуються всі фахівці бухгалтерських відділів в сучасних компаніях. В ній сума заробітку за два останніх робочих року ділиться на 730 днів і множиться на середню кількість днів у році (30.4) і на 40% від середньої заробітної плати.

    Багато громадянки цікавляться, як правильно нараховується допомога при перерахунку. Тут весь нюанс полягає в тому, що сама матеріальна виплата не перераховується, навіть якщо у фінансових показниках протягом перебування працівниці у відпустці відбулися зміни. Перерахувати посібник можна лише в тому випадку, якщо людина перервав відпустку і вийшов на робоче місце (навіть на 1 день).

    Іншим виключенням є перерахунок допомоги у зв’язку із змінами в сумах прожиткового мінімуму (якщо людина не має постійної зайнятості і отримує мінімальну суму). Тоді, після настання нового звітного періоду (нового року) мама може отримати проіндексовану виплату (наприклад, у 2016 році вона становила 2908 рублів, а зараз – 3065 рублів).

    Урядом встановлена сума максимально розміру середнього заробітку, від якого здійснюється розрахунок допомоги по догляду за дитиною віком до 1,5 років:

    • 2010 рік – 415 000 рублів;
    • 2011 – до 463 000 рублів;
    • 2012 – 512 000 рублів;
    • 2013 – 568 000 рублів;
    • 2014 – 624 000 рублів;
    • 2015 – 670 000 рублів;
    • 2016 – 718 000 рублів;
    • 2017 – 755 000 рублів.

    Відповідно, у поточному році сума максимально можливої допомоги для дитини в місяць не повинна становити більше, ніж 23089 руб.

    Коли припиняється виплата допомоги по догляду за дитиною

    Кожна молода мама, що пішла в декрет, має право у будь-який момент перервати відпустку і повернутися до зайнятості. Подібне може статися, якщо на виробництві особа, що тимчасово займає її місце, відмовляється виконувати свої прямі обов’язки або компанія має потребу у всіх робочих руках у зв’язку з високою завантаженістю.

    Якщо дівчина вирішує повернутися на робоче місце, то їй потрібно на документальному рівні регламентувати закінчення декретної відпустки. Для цього потрібно написати відповідну заяву і підписати наказ, оформлений начальником відділу кадрів на ім’я безпосереднього керівника.

    Коли декретну відпустку припиняється достроково, виплата щомісячної допомоги матері припиняється. Це стосується, як відпустки по догляду за дитиною віком до 1.5 років, так і за дитиною віком до 3 років. Однак якщо відпустка припиняється достроково, його залишок можна переоформити на інших непрацюючих членів сім’ї. Відповідно, і виплату допомоги також можна зберегти, оформивши документи належним чином.

    Виплата щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею півторарічного віку є законним правом кожної мами. Оформити матеріальну допомогу можуть як працюючі на виробництві, так і не мають постійної зайнятості громадяни. У цих випадках потрібно оформити різні документи і визначити середній розмір заробітку за попередній звітний період.

    З достроковим закінченням відпустки по догляду за дитиною громадянка може зберегти виплату допомог, оформивши залишок відпустки на інших членів сім’ї. Відповідно, якщо ви плануєте вийти на роботу раніше, ніж дитині виповниться 1,5 року, державну допомогу, яка виплачується кожного місяця, можна перевести на опікунів, які будуть доглядати за малюком під час відсутності матері вдома.