Серцебиття плоду при вагітності

402

По серцебиттю дитини в матці лікар-гінеколог може визначити, чи достатньо кисню отримує малюк і яке його загальний стан. На ранніх термінах вагітності биття серця можна прослухати у дитини тільки за допомогою спеціальних пристроїв, тоді як з середини другого триместру лікар слухає серце дерев’яної трубкою акушерським стетоскопом.

Молодих майбутніх мам хвилює питання, коли з’являється серцебиття у плода при вагітності? Пульсація серця у майбутньої дитини починається вже на 21 день після зачаття, частота його скорочень відрізняється на різних тижнях вагітності.

Зміст:

  • Норма серцебиття у плода на різних термінах вагітності
  • На що слід звернути увагу при вислуховуванні серця у плода?
  • Методи вислуховування серцевих скорочень у дитини в утробі
  • УЗД
  • Стетоскоп
  • Кардіотокографія (КТГ)
  • Прослуховування серцебиття у дитини по тижнях
  • Як прослухати серцебиття плоду самостійно в домашніх умовах?
  • Як по биттю серця визначити стать?
  • Норма серцебиття у плода на різних термінах вагітності

    З кожним тижнем розвитку ембріона в порожнині матки змінюється і частота його серцевих скорочень, що викликано прогресивним розвитком вегетативної нервової системи, яка відповідальна за роботу серця. Нижче представлена таблиця серцебиття плода по тижнях вагітності.

    Термін вагітності (акушерський)

    ЧСС майбутнього дитини в нормі (уд/хв)

    5-я тиждень

    80-85

    6-й тиждень

    100-120

    7-й тиждень

    125-150

    8 тиждень

    145-170

    9 тиждень

    152-172

    10 тиждень

    159-177

    11 тиждень

    150-175

    12 тиждень

    149-172

    13-й тиждень

    145-175

    14-41-я тиждень

    140-160

    На 5 тижні гестації частота серцевих скорочень у майбутньої дитини приблизно однакова з ЧСС матері, тобто 80-85 уд/хв. протягом місяця щодня цей показник збільшується на кілька ударів, таким чином, до закінчення 1 триместру вагітності ЧСС дитини становить 170-175 уд/хв.

    Починаючи з 15 тижня вагітності і до закінчення всього періоду виношування, гінеколог регулярно на кожному прийомі в жіночій консультації перевіряє роботу серця дитини в утробі – вислуховуванням стетоскопом через передню черевну стінку, за допомогою УЗД, переносного допплера. З 15 тижні вагітності в нормі кількість ударів серця плода за хвилину, не повинна перевищувати 160-170 уд/хв, якщо ці показники вище, то можна запідозрити початок кисневого голодування у малюка, а якщо серце скорочується менше 130 уд/хв, то говорять про гострої гіпоксії, яка може загрожувати розвитку і навіть життя дитини. Суворий контроль ЧСС малюкові необхідний і в процесі пологів, особливо в моменти переймів і потуг, в нормі 140-160 уд/хв. Є свідчення, які вимагають безперервного контролю серцебиття у дитини в процесі пологів апаратом КТГ, до них відносяться:

    • затримка внутрішньоутробного розвитку дитини на тлі вираженої гіпоксії;
    • багатоплідна вагітність (природні пологи 2 і більше плодів);
    • стимуляція пологової діяльності крапельницею з окситоцином;
    • епідуральна анестезія породіллі;
    • переношена вагітність;
    • пологи, що почалися до 37 тижня вагітності;
    • хронічні захворювання у матері, порушення в роботі нервової системи.

    На що слід звернути увагу при вислуховуванні серця у плода?

    Формування серця в ембріона починається на найбільш ранніх етапах ембріогенезу, і робота цього органу є важливим показником розвитку майбутньої дитини і стану його здоров’я. Вислуховування ЧСС плоду необхідно протягом всієї вагітності і в процесі пологів, так як саме ці показники дозволяють припустити різні патології організму дитини на ранній стадії їх розвитку.

    Коли чути серцебиття плоду на УЗД? Незважаючи на те, що пульсація зачатка серця у ембріона починається з 21 дня, на УЗД можна прослухати удари серця тільки на 6-7 тижні гестації, так як на цьому терміні порожниста трубка починає перетворюватися на повноцінний чотирикамерний орган з двома шлуночками і двома передсердями.

    При вислуховуванні серця у майбутньої дитини звертають увагу на наступні показники:

  • Частота серцевих скорочень – скорочення серця понад 185 уд/хв називають тахікардією у плода, менше 100 уд/хв. – брадикардією. Обидва ці стани не є показниками норми і вимагають з’ясування причини. Частота серцебиття у плода не повинна перевищувати 170 уд/хв у другому та третьому триместрах.
  • Тони серця – в нормі у здорової дитини, що розвивається внутріутробно повноцінно, серцеві тони чіткі і дзвінкі, при наявності вад або аномалій розвитку скорочення чути не чітко і змазано.
  • Серцевий ритм – у здорового плоду, що розвивається відповідно до терміну гестації скорочення міокарда повторюються через рівні проміжки часу ритмічно. При гострій гіпоксії або аномалії розвитку серцевих клапанів прослуховується аритмія, ритм «галопу».
  • Читайте також:УЗД на ранніх термінах вагітності: все, що потрібно знати

    Методи вислуховування серцевих скорочень у дитини в утробі

    Існує кілька способів прослухати скорочення серця у плода в матці, в залежності від терміну вагітності.

    УЗД

    Починаючи з 5 тижня вагітності оцінити роботу серця у майбутньої дитини можна тільки за допомогою ультразвукового датчика – трансвагінально і трансабдомінально. На ранніх термінах вагітності методом УЗД визначають, чи є скорочення серця, розвивається ембріон, скільки ударів в хвилину пульсує міокард. З 12 тижня і по 20 тиждень лікар оцінює не тільки ЧСС, а і місце розташування органу, наявність всіх камер, роботу клапанів серця. Саме на цих термінах гестації плоду виявляють більшу частину вад серця.

    Стетоскоп

    Акушерський стетоскоп використовується для оцінки параметрів скорочення серцевого м’яза після 20 тижня вагітності. На кожному прийомі в жіночій консультації лікар спочатку визначає місце розташування голівки дитини і його позицію у матці, а потім прикладає слухавку до передньої черевної стінки матері і прослуховує тону серця плода. З другої половини вагітності можна також використовувати стетофонендоскоп, проте в акушерстві до нього вдаються рідко. У пологах серцебиття прослуховують акушерським стетоскопом кожні півгодини, при цьому обов’язково звертають увагу на тони серця до сутички і відразу після неї.

    Кардіотокографія (КТГ)

    З початку третього триместру вагітності оцінюють параметри серцебиття плоду за КТГ хоча б один раз кожній вагітній жінці. Під час пологів – це обов’язкова процедура, яка показує не тільки кількість ударів серця за хвилину у дитини, але і реєструє реакцію серцевого м’яза плода на кожну сутичку.

    Прослуховування серцебиття у дитини по тижнях

    На який тижня вагітності можна підрахувати кількість ЧСС плода? Єдиним способом зробити це на ранніх термінах можна тільки за допомогою апарату УЗД. Якщо на 6 тижні на екрані монітора немає пульсації серця, то є ймовірність того, що вагітність завмерла в таких ситуаціях жінці необхідно зробити повторне обстеження на іншому апараті.

    На який тижня чути скорочення серця у плода через черевну стінку? Почути, як скорочується серце малюка через материнський живіт можна вже з 20 тижня вагітності, приклавши до передньої черевної стінки акушерський стетоскоп, тільки спочатку потрібно визначити місце положення плода в матці і його позицію, щоб знати з якої саме сторони і на якій висоті прикладати трубку в іншому випадку нічого не буде чутно.

    Іноді за допомогою акушерського стетоскопа не вдається прослухати сердечко дитини – це може бути пов’язано з деякими станами:

    • багатоплідна вагітність;
    • багатоводдя;
    • вади серця у майбутньої дитини;
    • надмірна вага і набряки у вагітної жінки;
    • прикріплення плаценти по передній черевній стінці.

    У подібних ситуаціях застосовують інший спосіб прослуховування параметрів серця плода. Якщо під час ультразвукового дослідження лікар запідозрити вади серця у майбутньої дитини, то додатково призначають проведення ехокардіографії плода процедура буде інформативною з 20 по 28 тиждень вагітності. Ехокардіографія дозволяє детально вивчити всі відділи серця у дитини, оцінити кровоток і роботу клапанів, дана процедура є обов’язковим дослідженням для майбутніх мам, вік яких старше 35 років і для тих вагітних, у яких вже є народжені діти з вадами серця.

    Читайте також:Все про скринінгових УЗД при вагітності

    Починаючи з 28-30 тижня всім майбутнім мамам призначають процедуру КТГ до передньої черевної стінки прикріплюється спеціальний датчик, який реєструє параметри серцебиття плоду при вагітності протягом певного проміжку часу. Неодноразове виконання такої процедури потрібно жінкам з ускладненим перебігом вагітності, а саме:

    • пізній токсикоз;
    • наявність рубців на матці після перенесених операція кесаревого розтину в минулому;
    • старіння плаценти раніше покладеного часу;
    • хронічні захворювання у майбутньої мами;
    • зменшення або збільшення кількості навколоплідної рідини;
    • затримка внутрішньоутробного розвитку плода;
    • переношування вагітності більше 42 тижнів.

    Показники КТГ оцінюють за 12-ти бальною шкалою: 9-12 балів – нормальний стан дитини, він отримує достатню кількість кисню і розвивається повноцінно, 6-8 балів – є ознаки кисневого голодування, КТГ потрібно повторити через день і при необхідності призначити лікування вагітній жінці, 5 балів і менше – є загроза життю дитини, він страждає від гострої гіпоксії, жінці потрібно провести кесарів розтин. При проведенні КТГ визначається базальний ритм та його зміни при шевелениях дитини. У нормі перший показник ЧСС повинен становити 130-160 ударів в спокійному стані плода і до 190 ударів при шевелениях. Зміни ритму показує, наскільки в середньому відхиляються параметри ЧСС від базальних показників, в нормі у здорової плоду не більше 5-25 уд/хв.

    Читайте також:Милота: дивовижні знімки УЗД малюків

    Як прослухати серцебиття плоду самостійно в домашніх умовах?

    Багатьох жінок цікавить, чи можна самостійно прослухати серце дитини в домашніх умовах? Це досить непросто, особливо на ранніх термінах вагітності. Починаючи з 25 тижня можна прикладати до живота стетофонендоскоп, таким чином, мати може почути, як стукає серце її дитини. Майбутній тато може почути серцебиття малюка з початку третього триместру вагітності, прикладаючи вухо до живота дружини. У першому триместрі жінка може самостійно послухати серце дитини за допомогою сучасних фетальних допплеров.

    Як по биттю серця визначити стать?

    Існує теорія, що за кількістю ударів серця в хвилину у малюка в утробі можна визначити його стать – ніби у хлопчиків серце скорочується рідше, ніж у дівчаток. Науково цей факт нічим не підтверджено, хоча на УЗД дійсно виявлялося, що у плода чоловічої статі серце б’ється рівномірно і ритмічно, тоді як у дівчаток дещо хаотично. ЧСС може змінюватися при шевелениях малюка, зміну його положення тіла в матці і стрес у матері, тому за підрахунком кількості ударів серця дитини можна лише припустити той чи інший підлогу.

    Оцінка параметрів серцевих скорочень дитини в утробі матері – це невід’ємна частина контролю нормального перебігу вагітності. За характером і частотою серцевих ударів у дитини лікар може запідозрити порушення в його розвитку та наявності ускладнень у майбутньої мами.

    Читайте також:

    • В нормі: як не набрати зайву вагу під час вагітності
    • Щеплення під час вагітності
    • Позаматкова вагітність: її перебіг та ускладнення

    Фото: Depositphotos