Прорізування зубів у дітей до року і старше

344

Перший зуб у дитини з’являється у віці 4-7 місяців, а потім процес прорізування триватиме до 5-6 років. Він нерідко супроводжується рясним слиновиділенням, плачем та розладом сну. Після прорізування першої пари зубів батьки вже знають безліч способів поліпшення самопочуття малюка. Для усунення болю і набряклості можна скористатися спеціальними стоматологічними гелями, провести легкий масаж ясен. А кольорова іграшка з м’якого пластику не тільки відверне дитину, але і прискорить прорізування зубів.

Зміст:

  • Коли починають прорізуватися зуби
  • Молочні зуби
  • Постійні зуби
  • Перші симптоми
  • Нехарактерні ознаки
  • Чого робити не можна
  • Як поліпшити самопочуття дитини
  • Коли починають прорізуватися зуби

    Дитячі стоматологи оцінюють процес прорізування зубів у дітей за строками, порядком появи і кількістю. Зазвичай з різницею в кілька днів ріжуться парні зуби відразу з правої і лівої сторони. Цей порядок може порушуватися і, що цілком фізіологічно і не повинно викликати занепокоєння у батьків.

    При народженні у малюка в ротовій порожнині зубів немає. Глибоко в щелепах знаходяться тільки їх зачатки — 20 тимчасових і 16 постійних.

    Вони починають формуватися в першому триместрі виношування дитини, а до кінця другого утворюється емаль. Ступінь її мінералізації індивідуальна, залежить від харчування майбутньої матері, особливостей перебігу вагітності. Освіта залишилися зачатків постійних зубів відбудеться у міру зростання малюка після його народження.

    Молочні зуби

    У молочних зубів пориста і шорстка емаль з невеликою кількістю мікроелементів. Перший може з’явитися у дитини навіть в 4 місяці. Але частіше він прорізується після півроку, коли завершується утворення зубної коронки, а корінь повністю розвивається. Контролювати черговість і періодичність цього процесу батьки можуть самостійно, щоб при необхідності звернутися до стоматолога не чекаючи чергового огляду. У скільки місяців починається прорізування молочних зубів:

    • нижніх центральних різців — 6-7 місяців, верхніх— 8-9 місяців;
    • верхніх бічних різців — 9-11 місяців, нижніх — 11-13 місяців;
    • верхніх молярів— 12-18 місяців, нижніх — 13-19 місяців;
    • іклів верхньої щелепи — 16-20 місяців, нижній — 17-22 місяця.

    Зазвичай першими ріжуться верхні зуби, а через три-чотири тижні — нижні. Прорізування завершують другі нижні верхні моляри, з’являються близько 24-30 місяців.

    Молочний прикус сформований з 20 зубів. Його характерна особливість — відсутність премолярів.

    Терміни прорізування можуть зміщуватися в ту або іншу сторону приблизно на пару місяців. Молочний зуб рано чи пізно з’явиться, але при серйозної затримки варто проконсультуватися з лікарем. При необхідності він внесе корективи в раціон харчування малюка або призначить прийом збалансованих комплексів вітамінів та мікроелементів.

    Читайте також:Рукавички, браслети та інші прорізувачі молочних зубів

    Постійні зуби

    Постійний зуб починає різати відразу після випадання молочного. Якщо придивитися, то на звільненому місці вже добре помітні всередині лунки бугор або гострий край нового зуба. Які зуби ріжуться першими у дітей — це моляри, що з’являються у віці 5-6 років. Саме з них починає формуватися постійний прикус у такій черговості:

    • через рік настає черга нижніх і верхніх постійних центральних різців;
    • тільки в 10-12 років ікла ріжуться, перші і другі премоляри;
    • у 14 років з’являються другі моляри;
    • зуби мудрості ріжуться до 17-25 років, а іноді не утворюються зовсім.

    Батькам варто взяти на замітку, що постійні зуби у дитини мають свої анатомічні особливості.

    Їх обсяг порожнини більше, а міцність значно менше, ніж у дорослих. Тому під впливом будь-якого екзогенного фактора (мікроби, багато солодощів в раціоні) швидко розвивається карієс або запалюються внутрішні тканини зуба.

    Перші симптоми

    Навіть батьки первістка з легкістю визначать, коли в дитини починає різатися зуб. Перші ознаки — примхливість, поганий сон, відмова від їжі. Це означає, що малюка щось турбує, але в силу віку він не може пояснити мамі і татові причину неспокою. Досвідчені батьки просто оглядають ротову порожнину малюка. На десні добре помітний невеликий білуватий горбок. При легкому обережному постукуванні по ньому виразно чується дзвінкий звук. Також для прорізування будь-якого з зубів характерні певні симптоми.

    Читайте також:Особливості видалення молочних зубів

    • Набряклість, припухлість, почервоніння ділянки десни. Невелика гіперемія і підвищення місцевої температури відбуваються з-за прискорення кровообігу в місці прорізування.
    • Синюшність в області прорізування. Цей специфічний ознака не повинен турбувати батьків. Синій відтінок ясна виникає в результаті формування невеликий гематоми — скупчення крові, що виділилася з пошкоджених капілярів.
    • Рясне слиновиділення. Відповідна реакція організму на появу в порожнині рота нового, поки стороннього предмета. До того ж малюк, намагаючись вгамувати нестерпний свербіж починає чесати ясна будь-якими предметами, що знаходяться в межах видимості. При цьому виділяється багато слини, яку своєчасно не проковтувати він поки не вміє.
    • Протягом з носа. Зазвичай виникає з-за близького розташування носових ходів, підвищення місцевої температури і набряклості слизової ясен. Якщо виділення прозорі і рідкі, то причин для тривоги немає.
    • Відмова від їжі. Малюк стає прискіпливий до їжі, їсть тільки особливо улюблену їжу і в невеликій кількості. Втрата апетиту пояснюється погіршенням загального самопочуття або роздратуванням слизової при попаданні на неї материнського молока, суміші, фруктового, овочевого або м’ясного пюре.

    Коли ріжуться нижні зуби, спостерігається особливо рясне відділення слини. Дитина не встигає її ковтати, тому вона починає стікати по підборіддю. Це стає причиною роздратування і почервоніння шкіри. На ній формуються дрібні рожеві висипання. Для їх усунення потрібно частіше мити малюка, а не витирати підборіддя серветкою. Рясне слиновиділення провокує легке покашлювання. Таким способом дитина намагається позбутися від великої кількості рідини в роті.

    Нехарактерні ознаки

    Багато батьків вважають, що процес прорізування зубів завжди супроводжується підвищенням температури. Ця думка помилкова. Запаленням торкнуться лише невелику ділянку ясен. Він трохи гарячий на дотик з-за сильного припливу крові. У маленьких дітей загальна температура тіла може підвищитися до субфебрильних значень — в межах 37,1—38,0°C. Причиною стає недосконалість імунної відповіді на що протікає в організмі запальний процес. В нормі у дітей старше двох років температура не підвищується. Якщо це все-таки відбувається, то батькам слід показати дитину педіатру. Можливо, під симптоми прорізування зубів маскуються клінічні прояви респіраторних інфекцій. Лікар проведе обстеження для встановлення істинної причини гіпертермії.

    Основні симптоми прорізування не специфічні, супроводжують багатьох патологій. Тому важливо визначити їх причину. Як зрозуміти, що прорізування зубів протікає з ускладненнями:

    • Діарея. У більшості випадків сигналізує про кишкової інфекції. Патологія розвивається в результаті проникнення в організм дитини хвороботворних бактерій з предметів, якими він чухає ясна.
    • Виділення з носа густі, зелені, з кров’яними прожилками. Такий симптом характерний для затяжного риніту (нежиті), супроводжуючого респіраторну інфекцію.
    • Напади нудоти і (або) блювоти. Типовий ознака кишкової інфекції, нерідко супроводжується також високій температурі.

    Якщо дитина стає слабкою, млявою, апатичною, то потрібно уважно контролювати питний режим. Багато рідини виділяється зі слиною. А при блюванні або діареї вода виходить з організму у великій кількості. Необхідно терміново звернутися за медичною допомогою, так як втрата всього 10% рідини смертельно небезпечна для дитини.

    Читайте також:Дитина скрипить зубами уві сні: причини і лікування

    Чого робити не можна

    Зуби у дитини прорізуються тільки, коли приходить час — зубний корінь розвинувся, а зубні коронки сформувалися. Прискорювати цей процес не тільки недоцільно, але й дуже небезпечно.

    Не можна розкривати (проколювати або надрізати) утворилася припухлість у прагненні допомогти малюкові. Наслідки можуть бути непередбачуваними. З великою часткою ймовірності в рану проникнуть мікроорганізми, що постійно мешкають в порожнині рота і належать умовно-патогенної мікрофлори. Підвищення їх активності спровокує важке запалення всієї щелепи.

    Навіть деякі лікарі рекомендують використовувати для зняття болю трав’яні полоскання. В настої мати-й-мачухи, ромашки, нагідок багато речовин з анальгетическим дією. Але маленька дитина ще не вміє полоскати рот і просто проковтне гіркуватий розчин. А більшість трав категорично заборонено застосовувати в терапії дітей до 12 років.

    Як поліпшити самопочуття дитини

    Найпростіше полегшити стан дитини втиранням в запалену ділянку ясен спеціальних стоматологічних гелів. До їх складу входять інгредієнти рослинного походження та корисні синтетичні добавки. Препарати мають виражену знеболювальну, протизапальну та протинабрякову дію, відволікаючи дитину від дискомфортних відчуттів на кілька годин. Але не всі гелі використовуються у педіатрії, тому попередня консультація з лікарем необхідна. Нерідко з-за ще остаточно не сформувався імунітету у малюка може розвинутися місцева алергічна реакція. Тому краще використовувати більш безпечні методи усунення болю.

    Читайте також:Дитина кусається: причини і способи розв’язання проблеми

    • Прорізувач. Перш ніж дати дитині іграшку, її можна охолодити у воді або на нижній полиці холодильника. Для немовлят до року потрібно купувати невеликі плоскі кільця або фігурки. Дітям старшого віку підійдуть великі іграшки з невеликими горбиками на поверхні.
    • Грудне вигодовування. Малюків слід частіше прикладати до грудей, хай і в збиток прикорму. В материнському молоці міститься багато біоактивних сполук з знеболюючою дією.
    • Масаж. Поліпшити самопочуття дитини можна легким погладжуванням десни пальцем, обгорнутим стерильною серветкою.

    Педіатри та дитячі стоматологи рекомендують просто відволікти дитину, переключити його увагу на цікаву іграшку або розглянути разом з ним нову яскраву книжку. Коду ріжуться зуби, допоможе прогулянка по парку або гра з однолітками.

    Правильний догляд впливає не тільки на здоров’я постійних та молочних зубів. Поліпшується стан всієї ротової порожнини, включаючи слизову ясен. Лікарі радять починати догляд за 6 місяців. В аптеках продаються спеціальні дитячі зубні щітки і пасти без барвників і консервантів. Можна придбати пристосування, яке мама або тато надягають на палець. Воно оснащене м’якою гумовою щіткою, дбайливо видаляє всі забруднення. При здорових яснах прорізування подальшого зуба стане менш болючим.

    Читайте також:

    • Болить зуб під час вагітності – що робити?
    • Рукавички, браслети та інші прорізувачі молочних зубів
    • Як правильно вводити прикорм немовляті?

    Фото: Рexels, Pixabay