Причини температури у дитини без симптомів

587

Більшість свідомих матерів почнуть турбуватися в тому випадку, якщо температура у дитини без симптомів раптом підвищується вище 37 градусів. А якщо стовпчик термометра без будь-яких симптомів захворювання долає позначку в 38 градусів, то у мами може наступити паніка і тривога за здоров’я улюбленого чада.

Одиничне підвищення температури у дитини може бути цілком нормальним явищем, і викликано це реакцією зростаючого організму на зовнішні подразники. Наприклад, дитина активно побігав, і його кинуло в жар від динамічних ігор. Але трапляється і так, що підвищення температури не так невинно, як у наведеному прикладі, і тому батьки повинні мати уявлення про те, які можливі причини можуть сприяти підвищенню температури без симптомів. Це важливо для прийняття вірного рішення для усунення проблеми.

Зміст:

  • Основні причини
  • Перегрів
  • Реакція на щеплення
  • Прорізування зубів
  • Температура у дитини при вірусної інфекції
  • Бактеріальна інфекція
  • Раптова екзантема
  • Що робити
  • У яких випадках звертатися за консультацією лікаря
  • Що означає субфебрильна температура
  • Якщо у новонародженого підвищена температура без симптомів
  • Доктор Комаровський про температурі без симптомів
  • Основні причини

    Перегрів

    Перші п’ять років терморегуляція у дітей не досягла свого максимального становлення, тому якщо стовпчик термометра на градуснику трохи «зашкалив», то цього могли б сприяти такі причини:

    • Палюче літнє сонце;
    • Довге перебування дитини в задушливому, жаркому приміщенні;
    • Малюк довгий час грав в активні ігри: бігав, стрибав;
    • Мама одягла дитину в надто спекотну, незручну і тісний одяг не по погоді;
    • Багато недовірливі матері намагаються укутати тепліше новонароджених малюків, тому не виключено перегрівання. Деякі мами ставлять коляску на сонечко, щоб малюк не замерз, але так робити не слід.

    Згадані вище причини можуть призвести до того, що дитини температура підскочить. На градуснику мати може помітити температуру в межах від 37 до 38,5 градусів – ось так організм може відреагувати на перегрів! Якщо малюк, на вашу думку, гарячий і у нього, як ви підозрюєте, температура без видимих симптомів застуди, то постарайтеся заспокоїти його після активних ігор, посадити в тінь, дати попити, зняти зайвий одяг. Кімнату слід добре провітрити, якщо в ній душно і жарко. Дитину можна обтерти прохолодною водичкою, і якщо підвищення температури викликано перегріванням, то стовпчик термометра протягом години опуститься до нормального значення.

    Реакція на щеплення

    Хоча б раз у житті після вакцинації мати спостерігала у свого чада підвищення температури і гарячковий стан. Дитина відчуває себе цілком нормально, його нічого не турбує, крім того, що температура тіла піднялася до 38-38,5 градусів. Причому триматися вона може кілька днів.

    Прорізування зубів

    Досить часто малюки змушують батьків впадати в паніку через прорізування зубів, коли цей малоприємний процес супроводжується аномальним підвищенням температури. Доктора досі ведуть суперечки щодо даного питання. Незважаючи на це, якщо батьки бачать, що дитина став примхливим, неспокійним, його ясна набрякли і почервоніли, пропав апетит, то причина може критися в тому, що йде прорізування зубів. На градуснику може бути температура 38, але багато батьків стикалися з більш високою температурою, яка турбувала дитини два-три дні.

    Щоб допомогти малюкові, слід придбати в аптеці спеціальні знеболюючі засоби, збивати температуру, давати більше теплого пиття, не дозволяти надмірно активною. Матері в цей період слід проявити до дитини підвищену увагу, дарувати ласку і тепло.

    Температура у дитини при вірусної інфекції

    Перший день захворювання вірусною інфекцією може ознаменуватися тільки високою температурою, тож мати переживає і починає з’ясовувати причини такого явища. Через пару днів, у дитини проявляються такі симптоми, як нежить, кашель, утруднене дихання, червоне горло, біль у грудях – всі ці фактори підтверджують наявність вірусної інфекції в організмі. Якщо температура знаходиться в межах 38 градусів, що не слід «напихати» дитини жарознижувальними таблетками, а потрібно дати організму самому боротися з вірусами. Від батьків потрібно допомогти дитині в цій боротьбі: не загортати його, щоб уникнути перегріву, давати рясне тепле питво, постійно провітрювати кімнату і робити вологе прибирання, забезпечити спокій і комфортне перебування. У кімнаті потрібно підтримувати температуру 20-22 градуси. Якщо ви помітили, що одяг малюка промокла від поту, негайно переодягніть його, попередньо зробивши обтирання шкіри теплою водою. Забезпечте дитину всім необхідним для дотримання постільного режиму: нехай малює, дивиться мультики і збирає конструктор. Головне, щоб його нічого не стомлювало і не дратувало, і в цьому йому повинні допомогти дбайливі батьки. Пам’ятайте, що ви не повинні давати будь-які ліки дитині без виклику лікаря додому.

    Є несвідомі мами, які при високій температурі дають дитині антибіотики!!! Це величезна помилка, так як антибіотики на віруси не діють. Вони починають «працювати» лише з ускладненнями після вірусної інфекції, згубно діючи на бактерії, що викликають бронхіт, ангіну, пневмонію і т. п.

    Бактеріальна інфекція

    З такою проблемою може зіткнутися кожен, причому не тільки після перенесеної вірусної інфекції. Бактеріальна інфекція може виникнути і самостійно, і характеризує її ряд ознак, встановити які на початковій стадії може лише лікар. До захворювань бактеріальної етіології відносяться:

    • Стоматит. Дитина при початковому стоматиті відмовляється від їжі через з’являються хворобливі ранки і бульбашки на слизовій ротової порожнини. У дитини спостерігається посилене слиновиділення, підвищена температура;
    • Ангіна – захворювання, що супроводжується білуватим нальотом хвороботворних бактерій і гнійниками на мигдалинах і в ротовій порожнині. Ангіна супроводжується високою температурою, болем у горлі при ковтанні, лихоманкою і нездужанням. Захворіти можуть дітки, яким вже виповнився рочок, але в більшості випадків хвороба долає малюків після дворічного віку;
    • Фарингіт – захворювання горла. Мама може помітити підвищену температуру тіла, виразки та висипання у горлі. Якщо відкрити дитині рот з використанням чайної ложечки, то відразу видно його сильне почервоніння. Це сигнал до того, що потрібно викликати лікаря і у малюка з’явилася бактеріальна інфекція;
    • Захворювання органів слуху – отит. При отиті малюк втрачає апетит, вередує, страждає від сильної болі у вусі. Хвороба проявляється високою температурою, і при цьому дитина з плачем хапається за хворе вушко;
    • Інфікування сечостатевої системи нерідко зустрічається у дітей, яким ще не виповнилося й трьох років. Крім різкого стрибка температури, дитину турбують болі при сечовипусканні і часті походи в туалет «по-маленькому». Щоб поставити вірний діагноз і призначити грамотне медикаментозне лікування, потрібно відразу викликати лікаря, який дасть направлення на здачу аналізів у лабораторних умовах.

    Раптова екзантема

    Є захворювання, яке чіпляється до малят у віці від 9 місяців до 2 років, що також відносять до інфекцій вірусної етіології. Провокатор хвороби – вірус герпесу. Малюка морозить, температура підвищується до 38,5-40 градусів, причому інші симптоми відсутні. Але через час на тілі з’являється плямисто-папульозний висип, що говорить про інфекції. У деяких випадках мати виявляє збільшення лімфатичних вузлів – потиличних, шийних або підщелепних. Через 5-6 днів всі прояви захворювання проходять.

    Є й інші причини, які можуть сприяти підвищеній температурі тіла, коли інша симптоматика не спостерігається. Приміром, алергічні реакції, запалені рани на слизовій оболонці чи шкірі, вроджені вади серця.

    Що робити

    Потрібно чітко розуміти, що температура у дитини без симптомів свідчить про те, що дитячий організм бореться з несприятливими впливами ззовні і сторонніми інфекціями. Приводів для паніки немає. Так само не слід відразу «напихати» дитини шкідливими ліками для зняття жару. Спочатку довіртеся градусник, а не тактильним відчуттям і чітко з’ясуйте, наскільки температура перевищила норму.

    Якщо малюк здоровий, не має в анамнезі хронічних захворювань і патологій, мати повинна робити наступне:

  • Якщо стовпчик термометра піднявся до позначки в 37-37,5 градусів, то збивати температуру жарознижувальними засобами не потрібно, так як організму треба дати можливість самостійно впоратися з даною ситуацією і виробити імунітет;
  • Якщо температура тіла знаходиться в межах 37,5-38,5, то мати теж не повинна тягнутися за аптечкою і давати ліки. Треба обтирати тіло водою, давати багато теплого пиття, добре і часто провітрювати приміщення.
  • У разі підвищення температури до 38,5 градусів і вище, вже необхідно давати препарати, що знижують жар. Лікар може прописати нурофен, панадол, парацетамол та інші ліки. У матері завжди повинен бути запас жарознижуючих таблеток в аптечці, але лише після того, як той чи інший препарат прописав лікар.
  • Буває так, що мати дала таблетку, температура швидко впала, але через недовгий час знову піднялася вгору. Це може бути сигналом того, що організм уражений вірусної інфекцією – вітрянку, кір, краснуху. Безумовно, тут потрібно негайно викликати лікаря додому.

    У яких випадках звертатися за консультацією лікаря

    Важливо! Якщо у дитини без всяких симптомів підвищилася температура, і така ситуація зберігається вже чотири-п’ять днів, то викликати лікаря вже стає необхідністю. Така ситуація може бути у разі бактеріальної інфекції або осередку бактеріального запалення. Матері потрібно здати аналіз сечі і крові, щоб лікар зміг прояснити картину і призначити правильне медикаментозне лікування.

    Є ситуації, коли матері потрібно кидати всі справи і негайно викликати швидку допомогу. Якщо у дитини:

  • Судоми.
  • Різка біль в животі.
  • Дитині давали жарознижуючі препарати, але жар так і не спадає.
  • Різка блідість і мляве стан.
  • В такому стані дитину не можна залишати одного без нагляду. Мати зобов’язана надати дитині допомогу, щоб він впорався з незвичним станом, а також встановити причину, яка йому сприяла.

    Що означає субфебрильна температура

    Бувають ситуації, коли дитина не проявляє невдоволення і не скаржиться на дискомфортне самопочуття, але мати помітила, що він гарячий і випадково виміряла температуру, яка показала цифри 37-38 градусів. І саме незрозуміле для батьків, що вона може триматися протягом місяця. У цьому випадку лікар визначає стан як субфебрильна температура. Зовнішнє благополуччя може бути оманливим, оскільки таке явище, причому тривалий, говорить лише про одне – в організмі дитини є проблеми, і вони поки що приховані від очей лікарів і батьків. Список захворювань, які супроводжуються субфебрильною температурою, суттєвий. Це може бути анемія, алергія, глистяна інвазія, цукровий діабет, хвороби мозку, всілякі приховані інфекції. Щоб встановити справжню картину, потрібно здати необхідні аналізи і пройти діагностику та обстеження.

    Крихкий і незміцнілий організм малюка, який зіткнувся з високою температурою, знаходиться в постійному стресі, тому не зволікайте з викликом лікаря на будинок. Причому є велика ймовірність того, що лікар призначить консультацію з іншими спеціалістами: імунологом, ендокринологом, отоларингологом, невропатологом та іншими. Правильний діагноз можна буде поставити після детального обстеження, а потім вже можна приступати до розписаного доктором лікування. Ослаблення імунітету, запальні та інфекційні процеси, порушення терморегуляції також можуть викликати субфебрильну температуру.

    Якщо після діагностичних заходів в організмі виявляться приховані інфекції, матері знадобиться докласти всі сили для зміцнення дитячого організму і підвищення його імунітету. До важливих заходів належать повноцінний здоровий сон, загартовування, гарне і різноманітне харчування, довгі прогулянки на свіжому повітрі. Ці заходи допоможуть привести температуру в норму і підвищать імунітет дитини.

    Якщо у новонародженого підвищена температура без симптомів

    Немовлята не мають ще добре налагодженої системи терморегуляції, тому якщо мама помітила, що температура знаходиться в межах 37-37,5 градусів, то піднімати передчасну паніку не варто. Хвилюватися не потрібно і тоді, коли дитина веде себе, як і раніше, його нічого не турбує, він не вередує без причини, добре їсть і його сон не порушений. Якщо температура підвищилася без причин, то давати таблетки не потрібно до тих пір, поки маля не огляне лікар. Щоб уникнути перегріву, не одягайте малюка занадто тепло, купуйте лише бавовняну дихаючу одяг, в якому малюкові не буде тісно. Кімнату необхідно постійно провітрювати і підтримувати в ній температуру 22-33 градуси. Коли дитина виходить на прогулянку, одягайте його по погоді, і не вкутуйте його.

    Доктор Комаровський про температурі без симптомів

    Багато молоді матері беззастережно вірять докторові Комаровським в питаннях дитячого здоров’я, і прислухаються до його порад. Доктор стверджує, що в літні місяці головною причиною, що викликає підвищення температури без видимих симптомів, є звичайний перегрів. У зимові місяці на першому місці стоять вірусні інфекції. І якщо деякі недовірливі матусі при найменшому підвищенні температури біжать до лікарів, то більш свідомі беруть паузу, щоб поспостерігати за новонародженим. Безумовно, коли разом з матір’ю за малюком спостерігає доктор, це вселяє надійність і впевненість.

    Якщо мати чекає, коли з’являться конкретні ознаки підвищення температури, важливо не забувати про причини, за якими їй слід негайно відвідати лікарню:

  • Температура тримається вже три дні і поліпшень не є, причому стовпчик на термометрі не впав навіть на пару поділок.
  • Через 4 дні температура все ще тримається, хоча вже повинна бути в нормі.
  • Матері не слід відразу тягнутися до жаропонижающему сиропу, а краще зняти з малюка зайвий одяг, регулярно провітрювати кімнату і робити вологе прибирання. Іншими словами, батькам слід подбати про створення максимально комфортних умов, щоб допомогти дитині впоратися з недугою.

    Доктор Комаровський ділить причини, що викликають перегрів організму на такі:

    • Вірусні інфекції, що проходять самостійно. Їм супроводжує таке явище, як почервоніння шкіри до яскраво-рожевого кольору;
    • Інфекції бактеріальної етіології, яким супроводжують певні симптоми, але вони можуть не відразу проявити себе. Наприклад, це може бути вушна біль, висип на тілі, діарея, біль в горлі. У таких випадках малюк стає млявим, його нічого не цікавить. Шкіра стає блідою. За цих симптомів можна поставити вірний діагноз того, що організм малюка вражений бактеріальною інфекцією і спостерігається інтоксикація. Лікар може призначити антибіотики, які активно пригнічують бактерії і оперативно вирішують цю проблему.
    • Підвищення температури неінфекційної етіології – це банальний перегрів.

    Незважаючи на те, що доктор Комаровський вважає, що звичайний стрибок температури не повинен викликати паніку, але кожен випадок індивідуальний, тому консультація лікаря, який огляне вашого малюка, буде вельми до речі. Щоб надалі мати себе не картала за втрачений час і нерозторопність.