Передлежання плаценти при вагітності

515

Передлежання плаценти — одне з частих відхилень при беременностио. Воно небезпечне тим, що може призводити до розвитку великих маткових кровотеч, що загрожують життя як матері, так і дитини. Проте нині з’явилися методи візуалізації, що дозволяють діагностувати цей стан на ранній стадії, що дає можливість максимально вберегти пацієнтку і вибрати найкращу тактику ведення вагітності та пологів.

Які причини розвитку передлежання плаценти? Чому плацента настільки чутлива до травматизації? З якими захворюваннями зазвичай проводять диференціальну діагностику? В яких ситуаціях показано негайне кесарів розтин, а за яких умов можливі природні пологи? Ці питання детально розібрані в статті.

Зміст:

  • Що таке передлежання плаценти
  • Причини розвитку
  • Різновиди передлежання
  • Небезпека передлежання
  • Клінічна картина
  • Можливі ускладнення
  • Діагностика
  • Питання диференціальної діагностики
  • Ведення вагітності
  • Рекомендації вагітним
  • Що таке передлежання плаценти

    Після імплантації заплідненої яйцеклітини в слизову оболонку матки починає активно розвиватися орган, що забезпечує зародок киснем і нутрієнтами, – плацента. Вона забезпечує кровопостачання плода, тому в її стінці знаходяться численні судини. Також вона продукує гормони – хоріонічний гонадотропін, плацентарний лактоген, прогестерон. Крім того, забезпечує захист плода від токсичних речовин в крові матері (наприклад, метаболітів медикаментів, етанолу).

    Найбільш часто плацента розташовується у верхніх або бічних сегментах матки. Проте у деяких жінок з ряду причин вона може перебувати в нижній частині таким чином, що виникає повне або часткове перекриття проходу до шийки матки. Ця аномалія є передлежання плаценти. Згідно зі статистикою, вона спостерігається у 0,2-0,8% вагітностей.

    Причини розвитку

    Причини виникнення передлежання плаценти прийнято розділяти на дві групи: патології матки і плодового яйця.

    Найбільш часто цей стан зустрічається у вагітних з такими патологіями:

    • вроджені аномалії формування матки (гіпоплазія, деформація тіла);
    • хронічне запалення слизової оболонки (ендометрит), виникло як наслідок використання внутрішньоматкових контрацептивів, впливу хімічних речовин, проведення аборту або операції;
    • вплив іонізуючого випромінювання;
    • ендометріоз (розростання ендометрія за межами матки);
    • порушення кровопостачання органу (при серцево-судинних патологіях).

    До предлежанию плаценти також призводить уповільнення розвитку трофобласта – зовнішньої клітинної маси зародка. У цьому випадку плодове яйце проходить тіло матки і здатне закріпитися лише в області перешийка. Часто це призводить до розвитку шеечной вагітності.

    Різновиди передлежання

    Зображення: бмп.орг

    Передлежання може бути первинним, якщо яйце відразу имплантировалось в нижніх відділах матки, і вторинним, коли відбувається феномен «міграції» з тіла органу.

    З передлежанням не слід плутати низьке прикріплення плаценти, коли вона не досягає внутрішнього зіва матки.

    У гінекології прийнято виділяти кілька варіантів передлежання:

  • Повне передлежання плаценти – тканини при візуальному обстеженні перекривають просвіт внутрішнього зіва матки повністю.
  • Неповне передлежання – спостерігається часткове перекриття просвіту внутрішнього зіва матки.
  • Часто зустрічаються також крайове або бічне передлежання. При крайовому гінеколог при вагінальному дослідженні бачить тільки навколоплідні оболонки і невеличкий краєчок плаценти. При бічному передлежанні внутрішній зів матки перекритий приблизно на 2/3 просвіту.

    Небезпека передлежання

    Чим загрожує аномальне розташування плаценти? Нижні сегменти перешийок матки і анатомічно відрізняються від інших відділів. Для забезпечення нормального кровопостачання плода плацентарні ворсинки тут проростають набагато глибше, що призводить до дистрофічних змін слизової оболонки. Вона набуває губчасту консистенцію, і поступово зв’язок плаценти з нею слабшає. Коли вона відривається від стінки матки, розвивається активна кровотеча, яке може загрожувати життю вагітної.

    Ще одна небезпека виникає при повному передлежанні. Тканини плаценти практично повністю перекривають просвіт шийки матки, тому при природних пологах відбувається її травматизація при русі плоду по родових шляхах, що також проявляється кровотечами.

    Читайте також:Проблеми з плацентою під час вагітності можна попередити

    Клінічна картина

    Проблема патології в тому, що вагітна жінка зазвичай не підозрює її наявність до моменту розвитку внутрішньоматкових кровотеч. Перша половина вагітності проходить без будь-яких особливостей, якщо немає супутніх захворювань матки (наприклад, фіброміоми або ендометріозу).

    Кровотечі зі статевих шляхів починаються в кінці другого триместру. Вони супроводжуються ниючими болями внизу живота. Виникають без видимих зовнішніх причин, іноді після фізичного навантаження або акту дефекації.

    Відмітна характеристика кровотеч при передлежанні – схильність до повторення. Якщо під час першого епізоду обсяг крововтрати був невеликим, під час другого він може значно зрости. Тому завжди при виявленні кровотечі слід звернутися до кваліфікованого лікаря.

    Можливі ускладнення

    Наявність передлежання плоду може призвести до розвитку цілого ряду небезпечних ускладнень:

  • Геморагічний шок – стан, при якому організм матері втрачає велику кількість крові за короткий проміжок часу. Супроводжується порушенням системної гемодинаміки, порушенням свідомості, почастішанням серцебиття і падінням артеріального тиску. Вимагає негайної госпіталізації в реанімаційне відділення.
  • Анемія – зменшення концентрації гемоглобіну в крові. Відбувається при численних невеликих крововтратах. Найбільш характерні симптоми: блідість шкіри і слизових оболонок, запаморочення, виражена слабкість.
  • Фетоплацентарна недостатність – зниження кровопостачання плода, яке супроводжується гіпоксією і порушенням його розвитку.
  • Діагностика

    Після розпитування вагітної лікар в умовах жіночої консультації проводить зовнішнє акушерське обстеження і направляє її в спеціалізований стаціонар.

    У лікарні обов’язково проводять ультразвукове обстеження. Ця методика дозволяє безпечно і швидко діагностувати патологію, а також встановити її тип. УЗД також ефективно в динаміці, оскільки дає можливість стежити за станом плоду, його кровопостачанням і процесом міграції плаценти.

    Часто у висновках можна зустріти формулювання «заднє передлежання» або «переднє передлежання», які не є коректними, оскільки розташування плаценти по задній або передній стінці матки вважається варіантом норми.

    Вагінальне обстеження на сьогоднішній день рекомендовано проводити тільки в умовах операційної з-за ризику розвитку ускладнень. Воно дозволяє безпосередньо розглянути статеві органи, виявити губчасту тканину плаценти і її судини.

    Читайте також:Ступінь зрілості плаценти

    Питання диференціальної діагностики

    Найбільшу складність представляє не виявлений вчасно центральне повне передлежання . У таких випадках під час переймів високий ризик розвитку масивного плацентарного кровотечі.

    Якщо воно розвинулося, то в стислі терміни необхідно провести диференціальну діагностику з такими захворюваннями:

    • відшаруванням нормально розташованої плаценти;
    • новоутворенням шийки матки (поліпом або рак);
    • розривом розширених вен піхви (варикозними змінами);
    • порушенням коагуляції крові (вродженими і набутими);
    • розривом пуповинних судин;
    • травматичним пошкодженням;
    • розривом синуса оболонки плаценти.

    Зазвичай нараджуючих пацієнток відразу відправляють в операційну, де на тлі інтенсивної терапії ім проводять УЗД або вагінальне обстеження.

    Фото: medium.com

    Ведення вагітності

    Ведення вагітності у пацієнток з передлежанням плаценти залежить від строку вагітності та обсягу крововтрати. Згідно з національними рекомендаціями, при можливості рекомендується консервативна терапія, максимально щадний режим для матері і регулярне ультразвукове обстеження )у період до 34 тижня.

    Однак якщо крововтрати складають понад 250 мл або епізоди часто повторюються, вагітну з терміном до 34 тижнів направляють на кесарів розтин. Також показаннями до цього втручання є незрілі родові шляхи, ознаки фетоплацентарної недостатності або тазове передлежання плода при більш пізньому терміні.

    Природні пологи можливі за умов відсутності крововиливів, терміні вагітності понад 34 тижні і згоду пацієнтки. У деяких ситуаціях рекомендують проведення амниотомии – штучного розриву плодового міхура.

    Рекомендації вагітним

    Важливо якомога швидше виявити наявність передлежання плаценти у вагітної жінки, щоб надалі проводити ретельний моніторинг її стану. Тому майбутні матері в обов’язковому порядку повинні проходити всі обстеження, зокрема УЗД.

    Лікар пояснює жінці, що при появі кров’янистих виділень із статевих шляхів необхідно якомога швидше звернутися за медичною допомогою. Це дуже важливо, оскільки активні маткові кровотечі часто малосимптомны, але можуть призводити до згубних наслідків.

    Кесарів при передлежанні плаценти часто є оптимальним методом розродження, тому не варто від нього відмовлятися. Воно дозволяє мінімізувати ризики для життя матері і дитини, уникнути великої крововтрати. І в багатьох ситуаціях (дистрес-синдром плоду, сильна кровотеча) чим раніше його провести, тим більш сприятливим буде прогноз.

    Читайте також:

    • Серцебиття плоду під час вагітності: таблиця норми по тижнях
    • Перші ознаки вагітності на ранніх термінах
    • Гестоз при вагітності: ознаки і наслідки

    Фото: Depositphotos