Криза сімейних відносин: причини та шляхи подолання

119

Лев Миколайович Толстой роман «Анна Кареніна» почав з фрази про те, що щастя сім’ї робить схожими, а в нещасті кожна сім’я унікальна. Дійсно, труднощі, з якими доводиться стикатися сімейним парам, часто викликані абсолютно різними причинами. В одних сім’ях каменем спотикання стає успішна кар’єра дружини, тоді як чоловік може похвалитися лише посередніми успіхами в роботі і заробітком нижче середнього; в інших сім’ях суперечки виникають на побутовому ґрунті, люди не можуть домовитися навіть про те, кому винести сміття сьогодні, і питання про те, коли варто замислитися про дитину, також може спровокувати спір… Список можна продовжувати до нескінченності. Об’єднує цей комплекс причин одне: всі тертя і непорозуміння роблять членів сім’ї нещасними.

Зміст:

  • Основні кризові етапи сімейних взаємин
  • Конфлікти в молодій сім’ї
  • Криза народження першої дитини
  • Батьківський криза
  • Новими очима подивитися
  • Основні кризові етапи сімейних взаємин

    Крім труднощів, викликаних індивідуальними причинами, психологи встановили, що кожна сім’я проходить певні життєві етапи, коли відносини між людьми піддаються випробуванню на міцність. Ці етапи отримали назву криз сімейного життя. Виникнення таких періодів закономірно, тому уникнути їх не вдається ні одній подружній парі. По-різному лише те, як подружжя справляються з труднощами: або сім’я справляється з кризою взаємин і люди йдуть далі по життю рука об руку, або криза поглинає сім’ю настільки, що це може призвести до її розпаду.

    Впоратися з труднощами простіше, коли, так би мовити, знаєш ворога в обличчя. Знаючи, чого чекати від тієї або іншої життєвої ситуації, можна морально підготуватися до можливих складнощів і виробити загальну стратегію поведінки. Подружжю краще долати труднощі не поодинці, а разом.

    Конфлікти в молодій сім’ї

    Перші складнощі виникають на початку спільного життя подружжя. Люди приймають рішення бути разом завжди: і вдень, і ввечері, і вночі. Їх об’єднують щирі почуття один до одного, але при цьому кожен з них залишається окремою особистістю зі своїми позитивними сторонами, недоліками, захопленнями і пристрастями. У кожного з них своє уявлення про комфорт, про смачне обіді, про те, де повинні лежати шкарпетки, нарешті.

    І ось два індивіда стикаються на одній території, де їм доводиться уживатися і шукати компроміси.

    Це час «притирання» супроводжується труднощами, конфліктами і триває до тих пір, поки двоє люблячих людей не перейдуть від стадії «я» до стадії «ми» і не навчаться поважати чужі інтереси як свої. Якщо їм це вдається, значить, криза подолана.

    Криза народження першої дитини

    Серйозне випробування для відносин — народження дитини. Виростити і виховати нову людину —важка, відповідальна, часто невдячна, але благородна праця. На цій роботі не дають вихідних і відпусток. Батьки залишаються такими цілодобово. Кожен з подружжя у цей час переживає свої труднощі. На жінку тисне тягар відповідальності і переживань про те, чи все правильно робить вона для малюка, чи хороша вона мама. До цього додаються безсонні ночі, переживання з приводу змінилася після пологів постаті, проблеми зі здоров’ям, якщо вони є. Чоловік, будучи добувачем, витрачає сили на роботі, а вдома йому теж не вдається відпочити, так як замученої дружині потрібна його допомога. Так і вночі часто не до сну. В результаті сили закінчуються, так і нерви теж. При таких умовах конфлікти в сім’ї — не рідкість. У цій ситуації найбільш правильним рішенням буде берегти один одного, виявляти турботу не тільки про дитину, але й один про одного, пам’ятати, що народження дитини — це величезне щастя.

    Скільки радості народжується в душі лише від однієї щирої посмішки дитини! А труднощі потрібно просто перетерпіти. Коли малюк підросте, обов’язково стане легше.

    Читайте також:Криза першого року життя дитини

    Батьківський криза

    Дитина підросла і мамі доведеться вийти на роботу після довгої відсутності, доведеться згадати все, що вона вміла, повернути всі свої навички. Це серйозний стрес. Виникає відчуття, що все треба починати спочатку. А адже її на роботі пам’ятають як фахівця високого рівня. Не можна впасти в бруд обличчям. І до всього іншого, коли жінка йде в декретну відпустку, у неї ще немає тих обов’язків, пов’язаних з материнством, з якими вона виходить на роботу після декрету. Тепер, окрім роботи, вона повинна піклуватися про дитину: відвести в дитячий сад, звідти забрати, простежити, щоб одяг був чистим, іграшки не втрачені, дитина був здоровий і нагодований. Якщо дитина не харчується вдома з загального столу, то і їжу треба готувати собі окремо з чоловіком, окремо дитині. При цьому не можна і забувати про чоловіка, йому теж дарувати увагу і турботу.

    Якісне поєднання трьох соціальних ролей — матері, дружини і професіонала — дається не відразу і не просто. Полегшити тяготи цього періоду здатний чоловік. Він може взяти на себе частину обов’язків по вихованню дитини. Наприклад, відвезти його в дитячий сад, піти з ним увечері гуляти на вулицю, поки мама зробить необхідні домашні справи або просто відпочине. І як можна частіше говорити їй, що вона найкраща дружина і мама і що все у неї обов’язково вийде.

    Новими очима подивитися

    Дуже непростий для подружжя період —час, коли діти виросли, стали незалежними і пішли з батьківської родини. Пристарілі батьки часто починають гостро відчувати свою самотність і непотрібність. Вони вже настільки звикли жити під одним дахом з іншими членами сім’ї, що їм доводиться буквально заново вчитися жити удвох. У сформованій ситуації вірогідні конфлікти на ґрунті взаємних образ, нерозуміння і роздратування, що накопичувалися довгі роки. У чоловіків починаються зумовлені фізіологією проблеми зі здоров’ям в інтимній сфері. Це штовхає їх на пошук тимчасових захоплень на стороні. Жінки, які страждають від неуваги з боку чоловіків, також здатні до пошуку інших партнерів.

    У цей період, як ніколи, важливо проявляти чуйність і терпіння. Навіть якщо колишньої пристрасті вже не залишилося, потрібно поважати один одного, дякувати за щасливі моменти спільного життя, намагатися робити спільне дозвілля цікавим і приємним. Це дасть можливість заново відчути себе близькими і рідними людьми.

    У статті описані основні життєві ситуації, здатні викликати труднощі у взаєморозумінні подружжя. Насправді приводів для них може бути набагато більше. Просто треба усвідомити, що кризи сімейного життя — явище невідворотне, але з ними можна і потрібно справлятися. Головне, щоб було бажання долати труднощі, боротися з ними, а не здаватися і пускати все на самоплив. Завжди пам’ятайте, що чоловік(а) — найближча людина. Багато люди все життя шукають свої половинки і так і не знаходять їх.

    І якщо пощастило знайти споріднену душу серед мільярдів людей, це безцінне. Бережіть один одного.

    Читайте також:

    • Хто зобов’язаний платити аліменти і в якому розмірі
    • Як укласти шлюбний договір
    • Найміцніші пари російського шоу-бізнесу

    Фото: Depositphotos, Pexels