Компенсація за дитячий сад – кому і в якому розмірі належить компенсація за оплату дитячого садка

610

Теоретично щомісячна плата за відвідування дитиною дитячого садка в Росії стартує з позначки приблизно в 1000 карбованців. Але в реальності ж, ця цифра істотно відрізняється в більшу сторону, причому, навіть у тих садах, що є підконтрольними муніципальній владі. Найчастіше зазначена вище сума (мінімальний розмір) перевищено в кілька разів.

Логічно, що сім’ям, які мають невеликий сукупний щомісячний дохід, дуже складно оплачувати послуги дошкільного навчального закладу (ДНЗ). Особливо це стосується сімей, у яких відразу росте кілька дітей дошкільного віку. Для того, щоб надати підтримку таким сім’ям, регіональні влади в населених пунктах надають батькам матеріальну допомогу у вигляді компенсації оплату послуг дитячих садків.

Зміст:

  • Компенсація оплати за дитсадок
  • Формування ціни за відвідування дитиною ДНЗ
  • Закон, що регулює питання компенсації виплат по дитині дитячий садок
  • Заява на отримання компенсації за оплату перебування дитини в ДНЗ
  • Розрахунок розміру компенсації за дитини в дитячому саду
  • Компенсація за відсутність місця дитини в дитсадку
  • Регіональна компенсація за відсутність місць у дитсадках
  • Оплата послуг по догляду за дитиною за рахунок материнського капіталу
  • Компенсація коштів за оплату приватного дитячого садка
  • Регіональні грошові компенсації частково вирішують проблему оплати перебування дитини в ДНЗ. Так, наприклад, в Москві і в інших містах РФ, якщо від однієї сім’ї в дитячий садок ходять відразу троє дітей, то батьки малюків повністю звільняються від оплати їх змісту в ДНЗ.

    Ще однією досить актуальною на сьогоднішній день проблемою вважається брак місць у муніципальних і державних дитячих садах. Особливо це відчувається в ясельних групах для дітей у віці від півтора до трьох років. Варто зазначити, що в основному всі садки приймають дітей від 3-х до 7-ми років, при цьому потреба в ясельних групах залишається без належної уваги. Згідно з даними, наданими Міністерством освіти РФ, на середину 2015 року не вдалося забезпечити місцями в державних і муніципальних ДОУ наступне кількість дітей:

    • до трьох років – понад 430 тис. дітей;

    • від трьох до семи років – 244 тис. дітей.

    Законопроект, не раз внесений у Держдуму, включав в себе положення про необхідність запровадження компенсації за неможливість надання місця дитини в ДНЗ. Однак дотепер така допомога на федеральному рівні не надається, а проблема при цьому стає просто катастрофічною.

    Компенсація оплати за дитсадок

    Згідно з діючими нормами федерального законодавства, будь-яка сім’я, яка влаштувала свою дитину в ДНЗ, має законне право на відшкодування частини місячної оплати за відвідування дитиною даної установи.

    Формування ціни за відвідування дитиною ДНЗ

    Сума щомісячної оплати за дитину в саду змінюється щороку. Встановлюється вона органами місцевої влади і безпосередньо залежить від категорії дитячого садка, віку дитини, кількості наявних дітей в сім’ї, а також від цілого ряду інших факторів.

    Закон, що регулює питання компенсації виплат по дитині дитячий садок

    Дана норма регулюється Федеральним Законом №273-Ф3 від 29.12.2012 року, згідно з цим мінімальні розміри компенсації, на яку можуть розраховувати батьки, складають:

    • 20% (від внесеної суми на першу дитину;
    • 50% на другу дитину;
    • 70% на третього та всіх наступних дітей.

    Грошові кошти, що компенсуються державою, перераховуються на банківський рахунок того з батьків, який вносить оплату за дитину. Компенсація переводиться на рахунок щомісяця до певної дати, яка встановлюється регіональним законом. Іншими словами, для того, щоб отримати фінансову компенсацію від держави, необхідно спочатку заплатити за відвідування дитиною ДНЗ (причому сума повинна бути сплачена повністю).

    Сума компенсації, що належить родині, знаходиться в пропорційній залежності від наступних факторів:

    • кількості дітей у сім’ї віком до 18 або ж до 23 років (в останньому випадку – якщо дитина навчається на денному відділенні навчального закладу);
    • вартості послуг ДНЗ;
    • від встановлених розмірів федеральних і регіональних пільг.

    Заява на отримання компенсації за оплату перебування дитини в ДНЗ

    Батько або опікун, з ким укладено угоду на відвідування ДНЗ, повинен подати заяву на відшкодування оплати. Зазвичай дана заява заповнюється на спеціальному бланку, який видається безпосередньо в дошкільному закладі.

    У стандартному заяві містяться наступні дані:

  • назва і номер ДНЗ, в якому перебуває дитина заявника;
  • ПІБ, а також місце проживання батьків-заявника;
  • сам зміст заяви з проханням про часткової компенсації плати за дитини;
  • перелік доданих документів;
  • письмове зобов’язання повідомляти про всі зміни, що відбулися, які так чи інакше можуть вплинути на розмір компенсації.
  • Разом з заповненою заявою батько повинен подати наступні документи:

    • паспорт (інше відповідне посвідчення особи);
    • свідоцтво про народження дитини (дітей);
    • реквізити банку для перерахування грошових коштів (компенсації).

    Розрахунок розміру компенсації за дитини в дитячому саду

    В якості прикладу візьмемо сім’ю, яка проживає в Петрозаводську. У цій сім’ї дві дитини у віці 3,5 і 5-ти років. За відвідування кожним дитиною дитячого садка сім’я щомісяця платить за 3410 рублів. Щомісячна компенсація від держави становитиме:

    • за першу дитину 682 рублів (20%);
    • за другу дитину 1705 рублів (50%).

    Таким чином, щомісяця держава буде компенсувати цій сім’ї 2387 рублів (1705 + 682) з 6820 руб., що сім’я зобов’язана платити.

    Компенсація за відсутність місця дитини в дитсадку

    Як вже було сказано раніше, закон про освіту в РФ передбачає право громадян на безкоштовне перебування дітей в ДНЗ. Проте в реальності фактична кількість місць у ДНЗ не відповідає кількості дітей, яких необхідно вжити в дитячі сади. Що робити батькам, які повинні вийти з декретної відпустки і при цьому їм не з ким залишити дитину, а вільних місць у найближчих дитсадках просто немає? Це питання ще залишається відкритим. Кілька років тому цю проблему намагалися вирішити шляхом внесення змін у відповідний закон, але в результаті ці нововведення так і не були прийняті.

    Регіональна компенсація за відсутність місць у дитсадках

    Деякі суб’єкти РФ виробляють компенсаційні виплати тим сім’ям, в яких діти не відвідують ДНЗ з-за відсутності вільних місць. Сума щомісячних виплат не уніфікована, вона безпосередньо залежить від можливостей регіонального бюджету. У більшості регіонів виплачуються компенсації сім’ям з дітьми від півтора до 6-ти років. Варто зазначити, що офіційного переліку регіонів, де ця компенсація виплачується, не існує. Дізнатися про наявність такої регіональної програми можна тільки в місцевих органах соцзахисту.

    Для отримання компенсації необхідно написати відповідну заяву, а також надати певні документи в Управління соцзахисту населення за місцем проживання. В залежності від регіону, перелік може суттєво змінюватися, але найчастіше він представлений у такому вигляді:

    • паспорт батька-заявника;
    • свідоцтво про сімейний стан (шлюб або розлучення) батьків;
    • банківські реквізити для отримання компенсації;
    • свідоцтва про народження дітей;
    • довідка з дитячого садка про постановку дитини в чергу і про відсутність місць в установі;
    • наказу з місця роботи про надання декретної відпустки для матері;
    • медичні поліси матері і дитини;
    • довідка про повний склад сім’ї.

    Варто пам’ятати, що регіональні грошові компенсації – це виключно ініціатива місцевої влади, так як ніякого зобов’язує федерального закону зараз просто не існує.

    Оплата послуг по догляду за дитиною за рахунок материнського капіталу

    Для молодих батьків на федеральному рівні закріплена норма, згідно з якою оплату за догляд за дитиною можна вносити за рахунок материнського капіталу. Дана норма регламентується Постановою Уряду РФ. Згідно з цією нормою кошти материнського капіталу можна використовувати повністю або частково на оплату послуг, які надаються освітніми установами, що мають відповідну державну акредитацію.

    Для подібного розпорядження коштами власник сертифіката повинен подати відповідну заяву в орган ПФ за місцем проживання, а також договір (або його копію) з ДНЗ про надання останнім освітніх послуг для дитини. Гроші у двомісячний строк за безготівковим розрахунком перераховуються на рахунок організації, яка і буде надавати послуги.

    Компенсація коштів за оплату приватного дитячого садка

    У багатьох регіонах владою передбачена компенсація за дитячий садок у разі, якщо дитина йде не державний, а приватний садок. Однак, основна проблема такого відшкодування полягає в тому, що освітні послуги в подібного роду закладах коштують дорожче, ніж в державних ДНЗ. Тому регіональний бюджет не завжди може погасити навіть 20-типроцентную компенсацію за утримання однієї дитини. Саме тому місцева влада суму компенсації намагаються прив’язувати до середньої вартості відвідування державного ДНЗ в даному регіоні.

    Варто зазначити, що відшкодування витрат, пов’язаних з відвідуванням спеціалізованих (художніх, музичних, спортивних тощо) освітніх організацій, державою не компенсується. Відшкодування коштів проводиться тільки за відвідування загальноосвітніх закладів, які працюють за державною офіційною програмою і мають спеціальну державну акредитацію.

    На закінчення можна сказати, що проблема недостатньої кількості місць у дитячих садках досі не вирішена. Причому цілий ряд «нестиковок» є навіть у нормативно-правових актах. Справа в тому, що, федеральної програми по виплаті компенсації тим сім’ям, які не можуть влаштувати свою дитину в ДНЗ, просто не існує. Лише окремі суб’єкти РФ змогли самостійно розробити і впровадити на місцях механізми компенсації коштів з місцевих бюджетів.

    На рівні федеральних нормативів введена лише компенсація за вже фактичну оплату послуг дитячих садків. Розмір такої компенсації безпосередньо залежить від кількості дітей в окремо взятій сім’ї та їх вікових категорій. Звичайно, така допомога частково знімає фінансове навантаження на сім’ю, але все одно вона є недостатньою при наявності у батьків декількох дітей.

    У певних регіонах з місцевого бюджету виплачується компенсація тим сім’ям, у яких дитина ходить в приватний дитсадок. Однак, така виплата дуже мала в порівнянні з вартістю відвідування таких садів. І до того ж для отримання компенсації приватний дитячий сад повинен мати державну акредитацію, працюючи за загальноприйнятою державною програмою.