Які виплати по догляду за дитиною нараховуються щомісяця – кому вони належать і як розраховуються

138

Для багатьох сімей, які очікують поповнення, матеріальної допомога не буде зайвою. Державою передбачена спеціальна система дотацій молодим батькам, в яку включаються, як постійні, (щомісячні), так і разові виплати. У цій статті ми відповімо на питання, які виплати по догляду за дитиною нараховуються щомісяця, які види допомог існують і чим вони відрізняються.

Деякі доплати залежать від соціального статусу мами і батька малюка, але більша їх частина виплачується незалежно від наявності постійної зайнятості або стану здоров’я. Змінюється лише спосіб оформлення посібників, які можуть виплачуватися або за місцем основної роботи, або ж службами державної соціальної захисту населення.

Зміст:

  • Як розраховується обсяг щомісячної виплати по догляду за дитиною віком до 1.5 років
  • Виплати по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку
  • Доплати на третю дитину і наступних дітей
  • Щомісячні виплати для військовослужбовців, які проходять строкову службу
  • В якості одноразових виплат кожна мати може отримати певну суму грошових коштів, але найбільше нас цікавлять саме постійні виплати протягом кожного місяця. Серед них можна відзначити наступні види матеріальної допомоги:

    • допомога по догляду за дитиною до досягнення нею півторарічного віку;
    • щомісячна компенсація непрацездатності батька, який доглядає за дитиною віком до 3 років;
    • виплати, передбачені в бюджеті 69 регіонів РФ для батьків, які здійснюють догляд за третім і наступними дітьми;
    • додаткова допомога дітям військовослужбовців, які перебувають на службі в період дорослішання дитини до досягнення нею трирічного віку.

    Через кілька років після впровадження в практику система нарахування виплат істотно змінилася, доповнившись деякими новими нюансами. Основні важливі моменти торкнулися виплат по догляду за дитиною до півторарічного віку, які нараховуються на особовий рахунок батьків кожен місяць. Згідно з пунктами Федерального закону «Про обов’язкове соціальне страхування на випадок тимчасової непрацездатності та у зв’язку з материнством», допомога оплачується Фондом соціального страхування. Внески до цього Фонду здійснюються прямим роботодавцем або виходять з бюджету в тих випадках, якщо батьки не мають постійної зайнятості.

    Право на отримання цієї допомоги має не тільки мама або рідний батько, але й інші особи, які здійснюють догляд за новонародженим або оформили опікунство. Для оформлення необхідно звернутися до прямого роботодавця або представникам державних служб. У першому випадку підприємець оплачує посібник з власного бюджету, але надалі витрати компенсуються йому державою у повному обсязі. Якщо у батьків немає роботи, то всі витрати держава бере на себе.

    Для оформлення допомоги по догляду за малюком потрібно зібрати пакет наступних документів:

    • особистий паспорт батьків або опікуна, якому призначено обов’язки по догляду за дитиною в судовому порядку;
    • свідоцтво про народження дитини;
    • довідка про доходи за останні два звітні роки;
    • довідка з місця проживання та підтвердження того, що дитина проживає саме з відповідальним за його відхід людиною.

    Крім цього потрібно заповнити заяву на отримання допомоги – бланк видається на місці оформлення виплат.

    Як розраховується обсяг щомісячної виплати по догляду за дитиною віком до 1.5 років

    Процедура розрахунку суми щомісячних виплат молодій сім’ї, яка здійснює догляд за дитиною до досягнення нею півторарічного віку, однакова для кожної сучасної організації. В якості основного параметра при розрахунках береться загальний заробіток особу за попередні 2 роки, який в подальшому ділиться на 730 днів і множиться на 30.4 (середня кількість днів у місяці).

    Коли в сім’ї з’являється друга дитина, суми допомоги складаються. Але в той же час вони не можуть перевищувати 100% від середнього заробітку за два останніх роки роботи, перед виходом у відпустку по догляду за дитиною.

    Крім цього, кожен рік Федеральним законом встановлюється максимальний розмір середнього заробітку, від якого може розраховуватися розмір виплат:

    • 2010 рік – максимальний розмір середнього заробітку не міг перевищувати 415 000 рублів;
    • 2011 – відбулося підвищення до 463 000 рублів;
    • 2012 – посібник встановлено в розмірі 512 000 рублів;
    • 2013 – розмір допомоги збільшився до 568 000 рублів;
    • 2014 – сума допомоги стала 624 000 рублів;
    • 2015 – 670 000 рублів;
    • 2016 – 718 000 рублів;
    • 2017 – 755 000 рублів.

    Для розрахунку допомоги по формулі середній заробіток береться за два повних календарних роки, що передують відпустці по догляду за дитиною, тому максимальний розмір допомоги у 2017 році (з урахуванням розміру страхової бази за 2015 та 2016 роки) не може перевищувати суми 23089,03 руб. в місяць.

    Слід пам’ятати, що для студентів, які проходять навчання за очною формою у професійних та технічних навчальних закладів, сума допомоги по догляду за дитиною, як і у випадку з безробітними особами, встановлюється на мінімальному рівні. У 2017 році виплата забезпечується в розмірі 3065,69 рубля в місяць за першої дитини, а при догляді за другим і наступним дитиною — 6131,37 рублів.

    Виплати по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку

    Крім щомісячних посібників молодим сім’ям належить і інша доплата, яка здійснюється прямим роботодавцем. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку покладається матері, батька або опікуна, які мають постійну зайнятість. Непрацездатним громадянам матеріальну допомогу, як і в попередньому випадку, виплачується з державного бюджету.

    Сума цієї виплати встановлена у розмірі 50 рублів на місяць на кожну дитину, що не можна назвати вагомою надбавкою до доходу. Розмір виплати і в 2017 році не зазнав змін. Деякі батьки практикують відмову від оформлення даного посібника, так як воно не здатне навіть покрити транспортні витрати, які потрібно враховувати при поїздках по різних інстанціях з метою оформлення необхідної документації.

    До речі, в деяких ситуаціях молоді сім’ї можуть одержувати підвищені доплати або інші види виплат у зв’язку з вагітністю і пологами. Однак даний нюанс відноситься до виключної ініціативи регіональних органів управління.

    Доплати на третю дитину і наступних дітей

    У 2012 році вийшла постанова Президента Російської Федерації № 606, в якому були встановлені порядки надання додаткової матеріальної допомоги сім’ям, де народилося троє і більше малюків. Сума цієї допомоги встановлюється в кожному регіоні самостійно, але, як правило прив’язаний до регіонального прожиткового мінімуму і, на даний момент, виплачується в 69 суб’єктах нашої країни. Допомога виплачується з 2013 року.

    Для оформлення допомоги на третю новонародженого і наступних дітей батькам потрібно надати наступний пакет документів:

  • особисті паспорта матері, батька або опікуна, яка здійснює догляд за дитиною до досягнення нею трирічного віку;
  • довідка про повний склад сім’ї;
  • оригінал і копії свідоцтва про народження дитини;
  • фінансова довідка про доходи (у разі, якщо батьки або опікуни мають постійну зайнятість) за останні три місяці;
  • довідка з місця проживання із зазначенням точної адреси проживання;
  • номер розрахункового рахунку або банківської карти, куди будуть надалі перераховуватися посібник.
  • Щомісячні виплати для військовослужбовців, які проходять строкову службу

    Говорячи про те, які виплати по догляду за дитиною нараховуються щомісяця, слід звернути увагу на той факт, що 25 жовтня 2007 року набрав чинності Федеральний закон № 233, у якому було чітко зазначено, що військовослужбовцям, вимушеним проходити строкову службу за призовом, покладена додаткова матеріальна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. З початку 2017 року сума щомісячного посібники становила близько 11 000 рублів – кожен рік з моменту першого впровадження в практику допомога індексується в залежності від курсу національної валюти.

    Дана грошова допомога покладається кожній дівчині, яка народила дитину від солдата-строковика, який в цей момент проходить службу. Наявність свідоцтва про укладення шлюбу тут не обов’язково, так що офіційно закріплює відносини не потрібно, досить буде свідоцтва про встановлення батьківства. У деяких випадках доплату може отримувати й інша особа, якщо у матері немає можливості (або вона повністю відмовляється від догляду за рідною дитиною) здійснювати свої прямі батьківські обов’язки.

    Допомога по догляду за дитиною військовослужбовця може виплачуватися іншим особам, якщо:

    • рідна мати дитини померла або оголошена судом зниклою без вісті;
    • повністю позбавлена батьківських прав або має певні обмеження в спілкуванні з малюком;
    • не здатна забезпечувати належний догляд за дитиною через стан здоров’я або з інших причин;
    • відбуває покарання у місцях позбавлення волі за вчинення будь-яких злочинів;
    • навмисне ухиляється від виконання обов’язків по догляду за дитиною.

    Якщо догляд за дитиною військовослужбовця здійснюється кількома особами, на отримання допомоги може претендувати тільки один з них. Виплати припиняють надходити на рахунок батьків або опікуна в той момент, коли дитина досягає встановленого віку або його батько звільняється з військових державних структур.

    Для оформлення щомісячної допомоги дитині військовослужбовця відповідальному за догляд особі потрібно надати наступний пакет документів:

    • свідоцтво про народження дитини;
    • заява на отримання виплати;
    • довідка про те, що рідний батько дитини проходить строкову службу (може видаватися безпосередньою військовою частиною або військкоматом).

    Якщо виплату планує отримувати не рідна мати дитини, то, крім вищезазначеної документації, потрібно надати копію свідоцтва про смерть матері, судову довідку про відбування терміну покарання в місцях позбавлення волі або копію папери, яка підтверджує нездатність батьків доглядати за малюком за станом здоров’я.

    Як можна судити з вищеописаного, державою цілком здійснюється допомога молодим батькам у догляді за новонародженим дитиною до досягнення нею певного віку. Всього існує чотири типи щомісячних виплат, які надаються безпосереднім батькам або опікунам дитини, якщо біологічні мати з батьком не мають можливості виконувати свої батьківські обов’язки.

    Чинним законодавством встановлені межі суми щомісячних допомог по догляду за дитиною, і вони не можуть перевищувати допустимого максимуму або прожиткового рівня. Для їх отримання потрібно надати певний перелік документів в державні органи соціального захисту, що підтверджують право особи здійснювати догляд за малюком.