Як визнати шлюб фіктивним

140

Якщо шлюб створюється подружжям без фактичного наміру створити сім’ю, то, згідно з п. 1 ст. 27 СК РФ, такий шлюб може визнати фіктивним. За зовнішніми ознаками такий шлюб має всі зовнішні характерні особливості законного шлюбу, а саме: є очевидні волевиявлення подружжя на реєстрацію шлюбу, і існує запис в акті цивільного стану про реєстрацію шлюбу.

Зміст:

  • Пошук підстав і збір доказів для визнання шлюбу недійсним
  • Складання позовної заяви про визнання шлюбу недійсним
  • Підготовка доданих до позову документів
  • Подача позовної заяви до суду, участь у засіданні суду і отримання його рішення
  • Правові наслідки визнання шлюбу недійсним
  • Спонукальними мотивами до укладення фіктивного шлюбу може бути отримання будь-яких майнових чи правових вигод, наприклад: спадкування майна, участь у пільговою програмою щодо виділення житла або придбання громадянства.

    Заяву до суду про визнання шлюбу недійсним мають право подавати тільки чоловік, який не знав наміри другого чоловіка, і прокурор. Як визнати шлюб фіктивним або недійсним: відповідь на це питання Ви знайдете в нашій статті.

    Пошук підстав і збір доказів для визнання шлюбу недійсним

    Для доказу того, що шлюб фіктивний, можна звернути увагу на відсутність наміру створити сім’ю, що визнається основною ознакою фіктивного шлюбу. Складність в тому, що поняття сім’ї в законодавстві відсутнє. Загальне поняття сім’ї – це група людей, пов’язаних веденням спільного господарства, проживанням в загальному житло і мають спільні взаємні права та обов’язки.

    Виходить, що для доведення фіктивності шлюбу достатньо довести, що вищевказані ознаки родини відсутні. Однієї ознаки для доведення фіктивності шлюбу, такого, наприклад, як роздільне проживання подружжя, буде явно недостатньо, потрібно одночасна наявність декількох ознак.

    В якості доказів такого стану речей можна пред’явити свідчення про відсутність спілкування між подружжям і про роздільне проживання подружжя після весілля. Також до доказів відноситься відсутність матеріальної допомоги та утримання від чоловіка. Одночасно з цими ознаками повинні мати місце докази будь-яких дій дружина, спрямованих на отримання вигоди від подружжя.

    Складання позовної заяви про визнання шлюбу недійсним

    У позовній заяві позивачем виступаєте ви, відповідачем – ваш чоловік, а третьою особою – орган РАГСУ, в якому була проведена державна реєстрація вашого шлюбу. Це потрібно для того, щоб вимагати не тільки визнати шлюб недійсним, але і анулювати запис органу РАЦС про реєстрацію шлюбу.

    У заяві необхідно перерахувати всі докази фіктивності шлюбу і вигоди, які ваш чоловік отримував від реєстрації шлюбу.

    Підготовка доданих до позову документів

    Перелік документів, які необхідно додати до позовної заяви, вказаний в ст. 132 ЦПК РФ:

  • Свідоцтво про укладення шлюбу;
  • Документальні докази фіктивності шлюбу;
  • Копії позовної заяви і всієї прикладеній документації за кількістю відповідачів і третіх осіб;
  • Якщо ви довірили представникові захищати ваші інтереси в суді – довіреність на представника;
  • Квитанцію про сплату державного мита за визнання шлюбу недійсним, розмір якої, згідно пп. 3 п. 1 ст. 333.19 НК РФ, становить 300 руб.
  • Подача позовної заяви до суду, участь у засіданні суду і отримання його рішення

    Позовну заяву ви подаєте, згідно ст. 28 ЦПК РФ, у суд за місцем проживання відповідача.

    Районний суд розглядає справу і виносить рішення в строк, що не перевищує двох місяців (ст. 154 ЦПК РФ).

    Після винесення рішення суду настає місячний строк на апеляційне оскарження винесеного рішення. Якщо рішення оскаржено не було, воно набирає законної сили (див. ч. 1 ст. 209, ч. 2 ст. 321 ЦПК РФ).

    Правові наслідки визнання шлюбу недійсним

    Після вступу в законну силу рішення суду про визнання шлюбу недійсним взаємні права та обов’язки подружжя скасовуються.

    Якщо подружжя в період шлюбу набули майно, воно вже не вважається спільною сумісною власністю і належить одному з подружжя, а саме того, за чий рахунок воно було придбано. Якщо один з подружжя є боржником, при недостатності його власного майна стягнення за боргами вже не звертається на майно другого з подружжя. Тільки в деяких випадках, беручи під увагу інтереси сторін, суд може визнати майно, нажите подружжям в період шлюбу, їх спільною власністю.

    Укладений подружжям шлюбний договір також визнається недійсним. Суд може в деяких випадках визнати шлюбний договір дійсним частково або повністю, керуючись інтересами сторін.

    Права дітей, які були народжені подружжям в період шлюбу, визнаного судом недійсним через фіктивності, не зачіпаються. У будь-якому випадку діти, згідно ст. 30 СК РФ, має право розраховувати на утримання та виховання з боку своїх батьків.

    Розглядаючи питання, як визнати шлюб фіктивним, потрібно відзначити, що той чоловік, який не здогадувався про наміри другого з подружжя і не знав про фіктивності шлюбу, розглядається як сумлінний чоловік. Він має право на збереження прізвища, яку він обрав момент реєстрації укладення шлюбу, так і після визнання шлюбу недійсним. Сумлінний чоловік може вимагати аліменти від колишнього недобросовісного дружина, а також відшкодування моральної та матеріальної шкоди. Розмір аліментів та відшкодування шкоди суд встановлює з рівня матеріальної забезпеченості колишнього чоловіка, тобто із складу його майна та рівня його доходів.

    У разі, коли, незважаючи на споконвічно наявні ознаки фіктивності шлюбу, подружжя змогли до моменту розгляду справи створити справжню сім’ю, суд керується п. 3 ст. 29 СК РФ, згідно з яким суд не може визнати такий шлюб фіктивним.