Як стягнути аліменти в твердій грошовій сумі?

455

Якщо сторони не уклали нотаріальне угоду про сплату аліментів аліменти на утримання дітей, подружжя (колишніх в тому числі), батьків, дідуся, бабусі, онуків і інших родичів можна стягнути в судовому порядку.

Зміст:

  • Існуючі в законодавстві підстави для стягнення аліментів у твердій грошовій сумі
  • Стягнення аліментів у твердій грошовій сумі на утримання неповнолітньої дитини
  • Стягнення аліментів у твердій грошовій сумі на дітей, які досягли повнолітнього віку, а також на батьків, дідуся і бабусю, на вітчима, мачуху і на фактичних вихователів дітей
  • Як стягнути аліменти у твердій грошовій сумі
  • Готуємо позовну заяву та документи для подачі заяви в суд
  • Подаємо позовну заяву і підготовлені документи в суд
  • Чекаємо розгляду справи і отримуємо виконавчий документ
  • В такому випадку стягнути аліменти в твердій грошовій сумі можна на підставі статей Сімейного Кодексу РФ (див. СК РФ – п. 1 ст. 83, п. 2 ст. 85, п. п. 2, 3 ст. 87, п. 2 ст. 89, п. 1 ст. 90, ст. ст. 91, 93 – 97, п. 2 ст. 98). У статті ми розповімо як стягнути аліменти в твердій грошовій сумі згідно чинного законодавства.

    Існуючі в законодавстві підстави для стягнення аліментів у твердій грошовій сумі

    Щоб були призначені аліменти у твердій грошовій сумі, потрібна наявність певних підстав. Краще перевірити, чи є належні підстави для призначення аліментів у твердій грошовій сумі, ще до звернення до суду.

    Стягнення аліментів у твердій грошовій сумі на утримання неповнолітньої дитини

    Підстави для стягнення аліментів у твердій денедной сумі на утримання неповнолітніх дітей перераховані в п. п. 1 і 3 ст. 83 Сімейного кодексу РФ:

    • Якщо платник аліментів не має постійного заробітку або іншого доходу;
    • Якщо доходи платника аліментів мають нерегулярний і мінливий характер;
    • Якщо заробіток або інший платник отримує дохід повністю або частково в натурі або в іноземній валюті;
    • Якщо платник має менший обсяг доходу, ніж другий батько, і якщо діти залишилися з кожним з батьків;
    • Якщо платник одержує доходи в такій формі, що стягнення аліментів як частка від заробітку важко або неможливо, а так само якщо таке стягнення порушує інтереси однієї зі сторін.

    Стягнення аліментів у твердій грошовій сумі на дітей, які досягли повнолітнього віку, а також на батьків, дідуся і бабусю, на вітчима, мачуху і на фактичних вихователів дітей

    Стягнення аліментів у твердій грошовій сумі на перерахованих вище осіб можливо, якщо особи позбавлені працездатності (мають інвалідність, наприклад), і потребують допомоги інших осіб для забезпечення себе, а розмір допомоги від держави у вигляді допомог і пенсій недостатній для забезпечення (див. СК РФ – п. 1 ст. 85, п. 1 ст. 87, ст. 95, п. 1 ст. 96, п. 1 ст. 97).

    Хто сплачує аліменти? Це залежить від того, кому сплачуються аліменти. Перерахуємо:

    • Аліменти на неповнолітніх дітей стягуються з їх батьків;
    • На батьків, якщо вони не позбавлені батьківських прав, аліменти стягуються з їх повнолітніх працездатних дітей;
    • Аліменти на дідуся і бабусю стягуються з їх повнолітніх працездатних онуків, але тільки у випадку, якщо одержання аліментів дідусем і бабусею від їх повнолітніх працездатних дітей або чоловіка, в тому числі і колишнього, неможливо;
    • Аліменти на вітчима і мачуху стягують, у разі якщо отримання аліментів з їх власних повнолітніх працездатних дітей або чоловіка неможливо, з повнолітніх працездатних пасинків і падчерок, яких вони містили і виховували, якщо у тих є необхідні кошти для сплати аліментів;
    • Аліменти на осіб, які фактично виховували неповнолітніх дітей, стягуються з їх вихованців, які досягли повноліття і працездатних, але тільки якщо отримання аліментів з їх власних повнолітніх працездатних дітей або чоловіка неможливо.

    Стягнення аліментів у твердій грошовій сумі на подружжя або колишнього подружжя

    У СК РФ (п. 2 ст. 89, п. 1 ст. 90) перелічені особи, які можуть стягнути аліменти у твердій грошовій сумі з подружжя або колишнього чоловіка. До них відносяться:

    • Дружина в період вагітності і після народження загального дитини протягом трьох років;
    • Чоловік, позбавлений працездатності і потребує допомоги, якщо його непрацездатність виникла або в роки шлюбу або протягом одного року після розлучення;
    • Чоловік, який потребує отримання допомоги, якщо він здійснює догляд за спільною дитиною, які мають інвалідність I групи з дитинства, або якщо він здійснює догляд за спільною дитиною-інвалідом до досягнення нею повноліття.

    Якщо колишній чоловік досягає віку виходу на пенсію протягом п’яти років з дня розірвання шлюбу, якщо подружжя перебувало в шлюбі тривалий час, чоловік також має право на отримання аліментів від колишнього чоловіка, згідно абз. 5 п. 1 ст. 90 СК РФ. Однак вимога про сплату аліментів можна пред’являти, тільки якщо у другого чоловіка є необхідні кошти в достатньому обсязі.

    Стягнення аліментів у твердій грошовій сумі на сестер, братів і онуків

    У ст. 93 СК РФ розглянуті підстави для стягнення аліментів з сестер і братів на утримання непрацездатних їх сестер і братів, а в ст. 94 СК РФ – підстави для стягнення аліментів з бабусь і дідусів на неповнолітніх внуків:

    • Одержувачі аліментів, то є сестри, брати і онуки, повинні бути неповнолітніми, які потребують допомоги. Стягнення можливо тільки якщо одержання утримання від їх батьків неможливе;
    • Якщо одержувачі аліментів повнолітні, непрацездатні і потребують допомоги. При цьому одержання утримання з інших джерел, наприклад від своїх працездатних повнолітніх дітей, батьків та подружжя неможливе;
    • Якщо платники аліментів, тобто повнолітні працездатні сестри, брати, бабусі і дідусі, які мають необхідні засоби для сплати аліментів.

    Як стягнути аліменти у твердій грошовій сумі

    Щоб стягнути аліменти у твердій грошовій сумі, потрібно подати позовну заяву в суд, згідно п. 1 ч. 1 ст. 22, ст. 122 ЦПК РФ та п. 11 Постанови Пленуму ЗС РФ № 9 від 25 жовтня 1996 р. Порядок дій для стягнення аліментів через суд повинен бути таким:

    Готуємо позовну заяву та документи для подачі заяви в суд

    Відомості, які необхідно вказати в позовній заяві, перераховані у ч. 2 ст. 131 ЦПК РФ:

    • Найменування суду, куди ми подаємо позовну заяву;
    • Свої дані, тобто ПІБ, місце проживання та контактні дані для зворотного зв’язку – телефонний номер і адресу електронної пошти. Якщо позов про стягнення аліментів на дітей подається законним представником дитини, тобто одним із батьків, опікуном чи піклувальником дитини або органом опіки та піклування, відповідно до ст. ст. 26, 28, 34 ЦК РФ, ч. 1 ст. 52 ЦПК РФ, п. 3 ст. 80 СК РФ і п. 8 ч. 1 ст. 8 Закону № 48-ФЗ від 24 квітня 2008 р., необхідно вказати найменування представника і його адресу;
    • Дані відповідача: його ПІБ, адреса проживання, якщо є – телефон і електронна пошта;
    • У текстовій частині заяви потрібно перерахувати, в чому саме були порушені ваші права, на яких обставин обґрунтовуються ваші вимоги і привести докази цих обставин. Так, підстави для стягнення аліментів повинні бути обґрунтовані. Наприклад, якщо в числі підстав ви вказуєте потреби допомоги, треба мати на увазі, що потреба – це оціночна характеристика. Для доказу такого підстави необхідно подати дані про те, які доходи ви отримуєте, в якому розмірі і які ваші життєво важливі потреби (наприклад, у ліках, у оплаті житлово-комунальних послуг) залишаються нереалізованими через брак коштів;
    • Вказати розмір аліментів, які ви взыскиваете. При цьому важливо реальне відповідність запитуваної суми і можливостей відповідача щодо забезпечення змісту в необхідному обсязі. Законодавчо не встановлений розмір аліментів у твердій грошовій сумі, тому ці аліменти встановлюються судом у розмірі, кратному величиною прожиткового мінімуму, діючого для певної соціально-демографічної групи, до якої належить одержувач аліментів, у конкретному суб’єкті РФ, де він проживає. Якщо для регіону РФ такий показник не встановлено – береться значення прожиткового мінімуму для всієї Росії. Кратність аліментів величиною прожиткового мінімуму встановлюється в цілях індексації аліментів при зростанні величини прожиткового мінімуму. Аліменти, згідно п. 2 ст. 117 СК РФ, можуть бути встановлені і у вигляді частки величини прожиткового мінімуму.

    При призначенні розміру аліментів судом враховується матеріальний та сімейний стан сторін, а також інші обставини, що роблять вплив на справу.

    Наприклад, враховуються всі джерела доходу платника аліментів, а також наявність або відсутність утриманців у платника (п. 2 ст. 83, п. 2 ст. 85, п. 3 ст. 87, ст. 91, п. 2 ст. 98 СК РФ та п. 12 Постанови № 9).

    Перелік документів, які додаються до позовної заяви в залежності від ситуації, зазначені у ст. 132 ЦПК РФ. До них відносяться:

    • Свідоцтво про шлюб (про укладення або розірвання);
    • Свідоцтва про народження дітей;
    • Документи, що підтверджують родинні зв’язки відповідача і позивача;
    • Документи про доходи та інформація про витрати, які ви не можете здійснити без допомоги;
    • Якщо є документи, що підтверджують доходи відповідача;
    • Довідку про перебування дітей на вашому утриманні, отриману в житлових органах;
    • Також до заяви додаються копії позовної заяви та всіх документів за кількістю відповідачів і третіх осіб, які беруть участь у справі.

    Державне мито за позовні заяви щодо стягнення аліментів позивачем не сплачується, згідно пп. 2 п. 1 ст. 333.36 НК РФ.

    Мито сплачує відповідач за винесення судового рішення про стягнення аліментів. Розмір мита – 150 руб. Якщо аліменти стягуються одночасно на дітей і на зміст позивача, мито сплачується у подвійному розмірі (300 р.). При цьому розмір мита не прив’язується до розміру стягуваних аліментів, згідно з НК РФ (пп. 14 п. 1 ст. 333.19, пп. 8 п. 1 ст. 333.20, пп. 2 п. 1 ст. 333.36) і Інформаційного листа МосОблСуда від 12 січня 2005 р.

    Подаємо позовну заяву і підготовлені документи в суд

    Як стягнути аліменти в твердій грошовій сумі через суд? Справи про стягнення аліментів розглядаються в світовому суді. Заява з документами надсилається до світової суд за місцем проживання відповідача або позивача (ст. 28, ч. 3 ст. 29 ЦПК РФ).

    Якщо в числі вимог позивача є, крім вимоги про стягнення аліментів, вимога про встановлення батьківства, вимога про оспорювання батьківства чи материнства або про позбавлення батьківських прав, такі заяви розглядаються районними судами (див. ч. 1 ст. 23, ст. 24 ЦПК РФ та п. 3 розд. II Огляду, затвердженого Президією ЗС РФ 13 травня 2015 р.).

    Чекаємо розгляду справи і отримуємо виконавчий документ

    Згідно ст. 153 і ч. 2 ст. 154 ЦПК РФ, справи про стягнення аліментів розглядаються протягом одного місяця з моменту подачі заяви. Як тільки судове засідання буде призначено, сторони повідомляються про дату, час і місце проведення засідання суду.

    В деяких випадках, наприклад, коли непрацездатні і потребують допомоги батьки подають позов про стягнення аліментів з своїх дітей, суд приймає до уваги факт виконання батьками своїх обов’язків (див. п. 5 ст. 87 СК РФ). Якщо буде встановлено, що батьки від виконання своїх обов’язків по відношенню до дітей ухилялися, суд звільнить дітей від обов’язків по утриманню своїх батьків.

    Таке ж правило діє і щодо обов’язків пасинків, падчерок і вихованців по утриманню своїх вітчима, мачухи або фактичних вихователів. Якщо вихователі, вітчим і мачуха виховували і утримували своїх вихованців менше п’яти років, і, крім того, якщо судом будуть встановлені факти, що свідчать про неналежне виконання ними своїх обов’язків, суд звільнить вихованців, пасинків і падчерок від обов’язку по утриманню своїх вихователів, вітчима та мачухи, згідно п. 2 ст. 96 та п. 2 ст. 97 СК РФ.

    Суд приймає рішення, яке вступає в законну силу через місяць після його прийняття, якщо за цей місяць воно не було оскаржено (див. ч. 1 ст. 209 і ч. 2 ст. 321 ЦПК РФ).

    Однак рішення суду про стягнення аліментів підлягає негайному виконанню, згідно ст. 211 ЦПК РФ, навіть якщо воно буде оскаржене. Виконавчий лист видається відразу після прийняття судового постанови. Позивач може забрати виконавчий лист або направити прохання суду направити виконавчий лист у відділ судових приставів-виконавців для виконання (ч. 1 ст. 428 ЦПК РФ).