Як розлучитися з чоловіком, місцезнаходження якого невідомо

232

У цій статті ми розглянемо, як розлучитися з чоловіком, місцезнаходження якого невідоме. Необхідно сказати, що розірвання шлюбу з таким чоловіком може бути проведений двома способами. По-перше, якщо суд вже визнав відсутнього чоловіка безвісти відсутнім, таке рішення суду може бути підставою для розірвання шлюбу в органі ЗАГСУ. При цьому наявність чи відсутність спільних неповнолітніх дітей не є перешкодою для розірвання шлюбу, згідно абз. 2 п. 2 ст. 19 СК РФ.

Якщо ж рішення суду про визнання чоловіка безвісно відсутнім немає, розірвання шлюбу можливе тільки через суд.

Зміст:

  • Що робити, якщо чоловік пропав більше року назад
  • Визнання чоловіка безвісно відсутнім через суд
  • Звернення до органу ЗАГС з заявою про розірвання шлюбу
  • Звернення до органу РАЦС для отримання свідоцтва про розірвання шлюбу
  • Що робити, якщо з моменту останніх відомостей про місце перебування чоловіка пройшло менше року
  • Звернення до світової суд з заявою про розірвання шлюбу
  • Отримуємо рішення суду і звертаємося до РАГСУ
  • Що робити, якщо чоловік пропав більше року назад

    Якщо ви протягом року не отримували відомості про місцезнаходження чоловіка, для розірвання шлюбу з ним ви можете скористатися наведеними нижче порядком дій.

    Визнання чоловіка безвісно відсутнім через суд

    Згідно з абз. 1 ст. 42 ГК РФ і статей 276, 277 ЦПК РФ, при відсутності відомостей про місцезнаходження чоловіка протягом року його чоловік або інша заінтересована особа може подати заяву в суд про визнання чоловіка безвісно відсутнім.

    Якщо існують складнощі з визначенням дня одержання останніх відомостей про чоловіка, для початкової точки для обчислення строку для визнання судом відсутності безвісти приймається перше число місяця, наступного за місяцем, в якому були одержані останні відомості про відсутнього дружині. Якщо не відомий і місяць одержання останніх відомостей, що відповідно до абз. 2 ст. 42 ГК РФ, за початкову точку відліку беруть перше січня року, наступного за роком, у якому були одержані останні відомості про зниклого чоловіка.

    Звернення до органу ЗАГС з заявою про розірвання шлюбу

    При наявності у вас виписки з рішення суду про визнання вашого чоловіка безвісно відсутнім для розірвання шлюбу ви звертаєтеся до органу РАЦСУ, який здійснював державну реєстрацію шлюбу, або в орган ЗАГСУ за вашим місцем проживання (ст. 32 Закону № 143-ФЗ від 15 листопада 1997 р.). У заяві ви повинні вказати прізвище, яку ви бажаєте взяти після розірвання шлюбу (ст. 36 Закону № 143-ФЗ). Документи, які додаються до заяви, перераховані в п. п. 2, 3 ст. 34 Закону № 143-ФЗ:

    • Паспорт або інший документ, що засвідчує вашу особу;
    • Свідоцтво про укладення шлюбу. Якщо ви втратили свідоцтво про укладення шлюбу, якщо заяву про розірвання ви подаєте в те ж відділення РАЦС, яке реєструвало ваш шлюб, вам не потрібно отримання другого свідоцтва про укладення шлюбу замість загубленого (див. п. 3 ст. 34 Закону № 143-ФЗ);
    • Рішення суду про визнання вашого чоловіка безвісно відсутнім.
    • Квитанція про оплату державного мита за реєстрацію розірвання шлюбу в розмірі 350 руб. (пп. 2 п. 1 ст. 333.26 НК РФ і ст. 10 Закону № 143-ФЗ).

    Звернення до органу РАЦС для отримання свідоцтва про розірвання шлюбу

    Після того, як ви подали заяву та документи в орган ЗАГСУ, вам призначають час наступного візиту для отримання свідоцтва про розірвання шлюбу (через місяць після подачі заяви). Якщо ви надали свідоцтво про реєстрацію шлюбу, воно повертається, згідно п. 3 ст. 34 Закону № 143-ФЗ, з відміткою про державну реєстрацію розірвання шлюбу.

    Шлюб вважається розірваним з моменту державної реєстрації розірвання шлюбу, про що у книзі актів цивільного стану робиться відповідний запис (див. п. 1 ст. 25 СК РФ).

    Що робити, якщо з моменту останніх відомостей про місце перебування чоловіка пройшло менше року

    Розглядаючи питання, як розлучитися з чоловіком, місцезнаходження якого невідоме і при цьому останні відомості про його перебування надходили менше року тому, слід вказати, що порядок дій буде наступним:

    Звернення до світової суд з заявою про розірвання шлюбу

    Ви можете подати заяву про розірвання шлюбу до світової суд або за останнім відомим вам місцем проживання подружжя або за місцем знаходження його майна (ч. 1 ст. 23, ч. 1 ст. 29 ЦПК РФ). Якщо ж стан вашого здоров’я не дозволяє вам виїхати до місця проживання чоловіка для подачі заяви, або якщо при вас перебуває неповнолітня дитина, згідно ст. 29 ЦПК РФ, ви можете подати заяву за вашим місцем проживання. Поряд з заявою ви повинні представити в суд документи:

  • Оригінал і копію свідоцтва про укладення шлюбу;
  • Копію паспорта;
  • Копії свідоцтв про народження ваших спільних дітей;
  • Копію виписки з домової книги;
  • Якщо заява подається представником – довіреність та паспорт представника;
  • Квитанцію про сплату держмита в розмірі 600 руб., згідно пп. 5 п. 1 ст. 333.19 НК РФ.
  • Оскільки оповіщення від зниклого дружина отримати немає можливості, суд приступає до розгляду справи тільки після того, як отримає інформацію з останнього місця проживання відсутнього чоловіка про те, що його місце перебування невідомо (ст. 119 ЦПК РФ).

    У відповідності зі ст. 50 ЦПК РФ, в якості представника безвісно відсутнього чоловіка суд призначає адвоката.

    Отримуємо рішення суду і звертаємося до РАГСУ

    Після винесення судом рішення виділяється час на апеляційне оскарження, і якщо апеляції не надійшло, рішення суду, відповідно до ч. 1 ст. 209 ЦПК РФ, вступає в законну силу.

    Підставою для розірвання шлюбу органом РАЦСУ, згідно п. 2 ст. 25 СК РФ, буде виписка з рішення суду про розірвання шлюбу. Витяг з рішення суду суд надсилає протягом трьох днів в орган ЗАГСУ за місцем державної реєстрації шлюбу.

    Реєстрацію розірвання шлюбу за рішенням суду може провести як орган ЗАГСУ, який здійснював державну реєстрацію шлюбу (на підставі виписки з рішення суду, яку суд надсилає до органу ЗАГС самостійно), так і орган ЗАГСУ за місцем вашого проживання, на підставі вашої заяви і виписки з рішення суду. Заява про розірвання шлюбу ви можете зробити усно або письмово при вашому візиті до органу ЗАГС, а також ви можете надіслати його в електронній формі через сайт державних послуг.

    Для державної реєстрації розірвання шлюбу орган ЗАГСУ досить представити виписку з рішення суду і ваш паспорт.

    Державне мито за розірвання шлюбу, згідно пп. 2 п. 1 ст. 333.26 НК РФ і ст. ст. 10, 31 і 35 Закону № 143-ФЗ, сплачується в розмірі 650 рублів.

    Підтвердженням факту розірвання шлюбу є Свідоцтво про розірвання шлюбу, яке ви отримаєте в органі ЗАГСУ в день звернення.