Як навчити дитину перевертатися

133

Вміння перевертатися – один з найважливіших навичок, допомагає дитині пізнавати світ. Навчившись міняти положення свого тіла, малюк отримує можливість вивчати навколишній простір без безпосередньої участі дорослих. Освоївши перевороти, дитина переходить на новий щабель розвитку. Далі дитина починає сідати, потім повзати і вставати на ніжки. Послідовне навчання всім цим навичкам – запорука гармонійного розвитку дитини і показник її фізичного здоров’я.

Зміст:

  • Коли дитина повинен перевертатися?
  • Потрібно вчити дитину перевертатися?
  • Поради батькам
  • Техніка безпеки, або чого не можна робити
  • Коли дитина повинен перевертатися?

    Згідно нормам, прийнятим у сучасній педіатрії, здорова дитина повинен починати перевертатися зі спини на живіт у віці 4-5 місяців. З живота на спину малюк починає крутитися трохи пізніше – на 5-6 місяців. Але на практиці все зовсім не так, як пишуть у своїх книгах доктора. Одні діти починають перевертатися раніше чотирьох місяців, інші півроку не бажають здійснювати активних рухів. Це не завжди говорить про затримку фізичного розвитку. Найчастіше незначне відставання лише вказує на деякі особливості:

    • Темперамент дитини. Повільні, спокійні й флегматичні діти перевертається на живіт і спину пізніше за своїх однолітків. Активні малюки освоюють цей навик ще 3-4 місяці.
    • Вага немовляти. Дітям, які швидко набирають вагу і виглядають пухленькими, складніше навчитися перевертатися, ніж худеньким немовлятам.
    • Протягом вагітності та пологів. Гіпоксія, перенесена в період внутрішньоутробного розвитку і в процесі появи на світ, гальмує освоєння нових навичок. Дитина при цьому може бути визнаний педіатром абсолютно здоровим, і все що відбувається – лише незначне наслідок нестачі кисню.
    • Термін пологів. Діти, що народилися недоношеними (до 37 тижнів), повільніше освоюють нові рухи і пізніше перевертаються. Чим більше ступінь недоношеності, тим нижче темпи розвитку.

    Якщо малюк не перевертається в зазначений педіатром термін, не варто впадати в паніку. Цілком можливо, що це пов’язано з одним із перерахованих факторів і не говорить про розвиток патології. Не страшно, якщо дитина навчиться переворотів трохи пізніше, ніж його однолітки. Важливо, щоб він був здоровим, а решта додасться.

    Потрібно вчити дитину перевертатися?

    Думки педіатрів з цього питання розділилися. Одні лікарі стверджують, що немовля обов’язково потрібно вчити новим навичкам, інакше він буде відставати в розвитку. Особливо це стосується пухких дітей, яким не надто комфортно перевертатися на живіт самостійно. Інші лікарі заспокоюють мам і тат, кажучи, що здорова дитина рано чи пізно освоїть новий навик. Це закладено в його природі, чи варто так переживати?

    Якщо дотримуватися золотої середини, можна зробити висновок: здоровій дитині спеціально допомагати не треба. Прийде час – і він здивує батьків моментальними переворотами, а незабаром і порадує першими спробами сісти.

    Але якщо медична карта рясніє діагнозами, варто спробувати допомогти дитині в освоєнні цієї непростої задачі.Тривожні фактори:

    • перинатальне ураження нервової системи;
    • захворювання хребта, м’язового апарату, суглобів;
    • затримка фізичного розвитку, встановлена педіатром

    Якщо присутній один або кілька зазначених факторів, варто почати займатися з дитиною – і тим самим допомогти йому в дослідженні світу. При наявності будь-яких сумнівів незайвим буде порадитися з лікарем.

    Читайте також:Як навчити дитину сидіти

    Поради батькам

    В основі допомоги дитині лежать два моменти – масаж і гімнастика. Медикаментозна терапія призначається лише при наявності показань і після обстеження у профільного спеціаліста.Як навчити дитину перевертатися з допомогою масажу:

    • Акцент на м’язи спини. Покладіть малюка животом на тверду і рівну поверхню. Починайте погладжувати спинку легкими рухами, після чого поступово переходьте до розтирання долонями і вібрацій (постукуванню). Не робіть різких і сильних рухів – немовля може бути боляче.
    • Масаж живота. Покладіть малюка на спині. Великий палець поставте вище пупка і починайте описувати кола навколо нього. Поступово збільшуйте радіус руху. На закінчення зробіть кілька дугоподібних рухів від пупка до реберних дуг.

    Масаж проводиться тільки в тому випадку, якщо малюк здоровий, задоволений життям і не дуже ситий. Не робиться масаж відразу після їжі, в поганому настрої, під час хвороби. Для полегшення ковзання рук треба використовувати масажне масло або дитячий крем. Тривалість процедури – 15 хвилин або до того моменту, як дитина почне вередувати.Як навчити дитину перевертатися з допомогою лікувальної гімнастики:

    • Наведіть по черзі ліву і праву ніжку дитини до живота.
    • Підвівши вгору ліву ногу, акуратно переверніть немовля на правий бік. Повторіть з іншого боку.
    • Запропонуйте дитині потримати вас за пальці, злегка потягніть вгору і вбік.
    • Покладіть малюка на бік і акуратно підштовхніть так, щоб він перекинувся на живіт.

    Щоб зацікавити дитину, можна поставити перед ним іграшку – поруч, але так, щоб він не відразу дотягнувся. Бажання зловити яскравий предмет змусить немовляти здійснювати активні рухи і навчить перевертатися.

    Робити масаж і займатися гімнастикою можна і потрібно вдома – щодня, не менше двох разів на день. Бажано, щоб перший раз потрібні навички показав фахівець. Надалі батьки зможуть робити масаж і лікувальну фізкультуру самостійно.

    Техніка безпеки, або чого не можна робити

    У спробах допомогти дитині освоїти нові навички важливо не перестаратися. Все слід робити плавно, не поспішаючи, уважно спостерігаючи за станом і реакцією малюка. Якщо малюк категорично не налаштований займатися, не треба наполягати. Варто перенести процедури на інший день.Забороняється:

    • намагатися підтягти дитини занадто високо, тримаючи його за руки;
    • різко перевертати немовляти з живота на спину і назад;
    • залишати дитину на тривалий час в положенні на животі;
    • використовувати пристрої типу «кенгуру» для носіння малюка віком до 9 місяців; дозволяється носити дитину в слінгу або ерго-рюкзаку (за віком).

    Рання вертикалізація і спроби прискорити фізичний розвиток дитини без явних свідчень ведуть до порушення роботи опорно-рухового апарату і серйозних проблем зі здоров’ям.Важливо знати:

    • Коли дитина почне перевертатися, не можна залишати його без нагляду. Освоїв новий навик малюк може впасти з дивана або пеленального столика.
    • Тренування краще проводити на підлозі, постеливши м’яку тканину. Так дитина буде в безпеці і разом з тим отримає можливість крутитися скільки йому завгодно.
    • Якщо освоїв новий навик малюк активно перевертається уві сні і від цього прокидається, обмежте його руху – обкладіть з боків пружними валиками або згорнутим в джгут пледом (але не великими подушками!).

    Дотримання цих нескладних правил зробить тренування приємними і безпечними, а значить, допоможе дитині швидше освоїти потрібний навик і перейти на новий рівень свого розвитку.

    Читайте також:

    • Як навчити дитину читати п’яти років
    • Як навчити дитину швидко рахувати до десяти
    • Гіперопіка при вихованні дітей

    Фото: Depositphotos, Рixabay