Дитяче посібник до 18 років – види допомог виплачуються до 18 років

479

Державна підтримка сімей з дітьми зазвичай здійснюється шляхом призначення і виплат батькам дитини різних видів дитячих посібників. Як правило, така підтримка виявляється під час самого складного для батьків періоду, що починається з пізніх термінів вагітності майбутньої мами і триває трохи більше року після народження дитини, а точніше – до досягнення їм віку півтора років. У цій статті ми розглянемо кому належить і як оформити дитячу допомогу до 18 років.

Однак у ряді випадків догляд за дитиною не стає помітно легше у міру його дорослішання, наприклад, при наявності проблем зі здоров’ям у дитини або інших членів сім’ї або при важкому матеріальному становищі батьків. У таких ситуаціях законодавство також передбачає надання родині соціальної допомоги у вигляді допомоги, які виплачуються на дитину до моменту виправлення важких життєвих обставин або до досягнення дитиною повноліття.

Зміст:

  • Які дитячі посібники можуть виплачуватися до 18 років
  • Посібник на дитини, що росте в малозабезпеченій сім’ї
  • Посібник на дитини, що росте у неповній сім’ї
  • Інші критерії нуждаемости
  • Виплати на дитину-інваліда
  • Виплати при втраті годувальника
  • Які дитячі посібники можуть виплачуватися до 18 років

    У більшості випадків мама знаходиться у відпустці по догляду за дитиною до 1,5 років, трохи рідше жінки продовжують відпустку до моменту, поки дитині не виповниться 3 роки. Після завершення відпустки жінка знову виходить на роботу і починає отримувати заробітну плату, а виплати щомісячної допомоги на дитину припиняються.

    Втім, життєві ситуації бувають різними, часто далекими від бажаних і навіть від більш-менш звичних. Сім’ї без сторонньої допомоги буває нелегко впоратися з важким становищем, в яке вона потрапила, і тут деяку допомогу знову може надати держава. У таких ситуаціях законодавство передбачає щомісячну або щоквартальну виплату грошової допомоги на дитину до досягнення нею віку 16 або 18 років або до моменту усунення труднощів, з якими зустрічається сім’я.

    Для початку давайте визначимося, в яких випадках може бути призначена допомога на дитину старше 3 років. Таких ситуацій не так вже багато, але часто вони можуть комбінуватися. Ось деякі з них:

  • Дитина росте в малозабезпеченій сім’ї.
  • Дитина виховується в неповній сім’ї.
  • Дитина є інвалідом.
  • Батьки дитини є безробітними або інвалідами.
  • Треба сказати, що дитяче посібник до 18 років зараз виплачуються з місцевого бюджету, а їх розміри і критерії призначення встановлюються на рівні суб’єктів Російської Федерації. З цієї причини в різних регіонах країни перелік призначених допомог, розміри виплат і необхідні умови для їх призначення можуть значно відрізнятися.

    Наприклад, до категорії малозабезпечених зазвичай відносять сім’ї, в яких середньодушовий дохід не перевищує величини прожиткового мінімуму, встановленого в регіоні проживання сім’ї. Так як прожиткові мінімуми в регіонах не однакові, то і доходи сімей для призначення допомоги будуть оцінюватися по-різному. Більш того, іноді при визначенні рівня забезпеченості сім’ї застосовують поправочні коефіцієнти до прожиткового мінімуму.

    Звичайно, різними будуть і розміри виплат, оскільки вони залежать від можливостей місцевого бюджету. Реальні суми виплат варіюються від сотень до тисяч рублів на місяць.

    Давайте розглянемо деякі допомоги на дітей до 18 років детальніше.

    Посібник на дитини, що росте в малозабезпеченій сім’ї

    Пару років тому почалася значна переробка системи підтримки малозабезпечених сімей з метою оптимізації витрачання бюджету. Ключове напрям цієї переробки – перехід від допомоги всім сім’ям, що підходять під певні умови, до вибіркового (адресного) надання допомоги. Таким чином, щоб отримати допомогу від держави, сім’я повинна заявити про своє тяжке становище, обґрунтувати його документально, а працівники соцзахисту оцінять, чи відповідають подані відомості встановленим місцевими законами умовами призначення дитячої допомоги.

    Для одержання допомоги з причини малого достатку в родині необхідно звертатися до місцевого управління соціального захисту населення (СЗН). При цьому треба заздалегідь зібрати наступний пакет документів:

    • довідка про спільне проживання батьків і дитини;
    • свідоцтво про народження дитини віком до 14 років;
    • паспорт на дітей старше 14 років;
    • довідка про доходи сім’ї за останні три місяці;
    • паспорти батьків (оригінал та копії);
    • довідка про навчання в школі для дітей старше 16 років.

    Ці документи подаються до органу СЗН разом із заявою про призначення допомоги. Далі протягом 10 днів проводиться перевірка наданих даних і приймається рішення про призначення допомоги або про відмову в його призначенні. При позитивному рішенні допомога буде виплачуватися, поки дитині не виповниться 16 років або не зміниться матеріальне становище сім’ї. У разі, коли дитина після 16 років продовжує навчання в школі, допомога виплачується до кінця навчання або до досягнення дитиною повноліття.

    Даний випадок застосуємо до повної сім’ї, у якої виникли фінансові труднощі. Розглянемо також інші ситуації, коли сім’я потребує додаткової допомоги держави.

    Посібник на дитини, що росте у неповній сім’ї

    Якщо дитина виховується в неповній сім’ї, це також може служити критерієм потреби у додаткової соціальної підтримки держави. Зокрема, на отримання додаткової допомоги можуть претендувати діти:

    • виховувані матір’ю-одиначкою;
    • виховувані одним батьком-інвалідом;
    • виховувані одним батьком, які перебувають на обліку безробітних;
    • не отримують належні за законом аліменти (якщо батько ухиляється від сплати).

    Питання застосування критеріїв нуждаемости регулюються місцевим законодавством суб’єктів Російської Федерації, тому сім’ї в однаковому соціальному положенні в залежності від регіону проживання можуть отримувати або не отримувати допомогу на дітей до 18 років.

    Для отримання консультації про можливості призначення допомоги, а також для його подальшого оформлення слід звертатися в місцеве відділення СЗН. Крім перерахованих у попередньому розділі документів додатково надаються папери, що підтверджують особливий статус сім’ї: свідоцтва про укладення та розірвання шлюбу, свідоцтво про смерть одного з батьків, інші довідки із Загсу, документи з біржі праці, посвідчення інваліда і т. п.

    Допомога не призначається або її виплата припиняється, якщо дитина отримує повне державне забезпечення, опікуни дитини отримують грошові кошти на його утримання, батьки дитини позбавляються батьківських прав, сім’я переїжджає в інший регіон та в ряді інших випадків.

    Інші критерії нуждаемости

    Оскільки порядок призначення дитячих посібників встановлюється регіональним законодавством, у кожному регіоні можуть застосовуватися власні критерії ставлення сімей до списку нужденних у наданні соціальної допомоги. Зокрема, у деяких регіонах країни дитячі посібники до 14, 16 або 18 років можуть виплачуватися сім’ям військовослужбовців за призовом або багатодітним сім’ям.

    Також у всіх регіонах існують посібники на дітей-інвалідів і пенсії дітям при втраті годувальника, які виплачуються до досягнення дитиною віку 18 років. Основні виплати по цим причинам гарантовані на рівні федерального законодавства, але суб’єкти РФ вправі надавати додаткову підтримку інвалідам або дітям, які втратили батьків. У багатьох регіонах така додаткова підтримка існує.

    Виплати на дитину-інваліда

    Питання соціальної підтримки та матеріального забезпечення дітей-інвалідів регламентуються Федеральним законом від 24.11.1995 № 181-ФЗ «ПРО соціальний захист інвалідів у Російської Федерації». Згідно з ним, кожен з дітей-інвалідів має право на різні види грошових виплат: пенсій, страхових виплат і т. д. зокрема, законом гарантовані щомісячні виплати дитині-інваліду, розмір яких залежить від групи інвалідності.

    Крім того, практично в кожному регіоні країни існують додаткові допомоги батькам, які виховують дітей-інвалідів. Виплати цих допомог тривають, поки дитині не виповниться 18 років. У деяких випадках (наприклад, навчання дитини) виплати можуть тривати до 23 років.

    Виплати при втраті годувальника

    Згідно федеральному законодавству, діти, які втратили годувальника, отримують право на щомісячне соціальне або страхове пенсійне забезпечення. Оскільки неповнолітній вік вважається безумовним ознакою непрацездатності дитини, пенсія після смерті одного з батьків призначається дітям до 18 років, а також дітям до 23 років, які отримують очна освіта.

    Питання призначення пенсій в разі втрати годувальника регулюються Федеральним законом від 28.12.2013 р. № 400-ФЗ «ПРО страхові пенсії» і Федеральним законом від 15.12.2001 № 166-ФЗ «ПРО державне пенсійне забезпечення в Російській Федерації». Тому цей вид виплат існує у всіх регіонах Росії.

    Аналогічні виплати до 18 або 23 років отримують діти військовослужбовців, які загинули або пропали безвісти при несенні служби.