Фертильність у жінок

143

Що таке фертильність у жінок? Найточніше відповідь на це питання дає латинський термін fertilis – «плідний», що характеризує готовність жінки репродуктивного віку вагітніти і народжувати життєздатних дітей. Оскільки для продовження роду необхідно участь різностатевих партнерів, поняття фертильності застосовують і до чоловіків. Тільки в цьому випадку мова йде про здатності до запліднення партнерки.

Зміст:

  • Ознаки фертильності
  • Межі репродуктивного віку
  • Від чого залежить фертильність
  • Прогноз фертильності: що це?
  • УЗД органів малого тазу
  • Визначення гормонального профілю
  • Як підвищити здатність до зачаття
  • Ознаки фертильності

    Існує і демографічне поняття жіночої фертильності, яке застосовують до певної популяції людей. Цей показник відбиває процес відтворення населення і виражається в коефіцієнті народжуваності, який враховує кількість малюків на одну жінку дітородного віку.

    Загального показника для оцінки фертильності не існує, але є ряд ознак, які вказують на готовність жінки до зачаття і виношування потомства:

    • Регулярний менструальний цикл. Якщо місячні приходять без затримок, значить, в жіночому організмі дозрівають яйцеклітини, готові до запліднення. Для зачаття дуже важливо, щоб овуляція (момент виходу яйцеклітини з яєчника) проходила регулярно.
    • Вторинні статеві ознаки. Це добре сформована і розвинена груди, готова до вигодовування немовляти, жіночні форми, відсутність надмірної рослинності на тілі (таке буває при дисбалансі гормонів).
    • Стабільний гормональний фон. Основні статеві гормони, які відповідають за репродуктивні функції у жінок, – прогестерон і естроген, від балансу яких багато в чому залежить здатність до зачаття і дітородіння. Гормональні збої можуть стати причиною порушення менструального циклу, маткових кровотеч, викиднів і непліддя.
    • Гарне жіноче здоров’я. Відсутність захворювань жіночої сечостатевої системи – ще одна ознака плодовитої жінки. Дуже важливо своєчасно виявляти і лікувати можливі патології – статеві інфекції або захворювання репродуктивної системи, що порушують дітородну функцію. Для цього необхідно регулярно відвідувати гінеколога.

    Про високу здатність жінки до зачаття говорить факт настання вагітності навіть при використанні протизаплідних засобів або внутрішньоматкової спіралі. Такі випадки досить рідкісні, але все таки зустрічаються.

    Межі репродуктивного віку

    Репродуктивний вік у жінок – період, коли вона здатна до дітородіння. Можливість завагітніти, виносити і народити здорове потомство у російської жінки варіюється в межах від 15 до 50 років. В інших країнах ці кордони можуть бути змінені з урахуванням місцевих звичаїв та устрою життя.

    Межі дітородного віку для кожної жінки індивідуальні і залежать від цілого ряду факторів: стану здоров’я, генетики, способу життя, наявності чи відсутності шкідливих звичок. У цілому цей період починається з настанням першої менструації і закінчується з приходом клімаксу.

    У медицині прийнято ділити період фертильності на кілька відрізків:

  • Рання стадія. До нього відноситься часовий проміжок від настання першої овуляції до 20-річного віку. У цей період менструальний цикл може бути нерегулярним, а овуляції – рідкісними. Це пов’язано з нестабільністю гормонального фону і процесом статевого дозрівання. Непередбачуваність менструального циклу збільшує шанс незапланованої вагітності.
  • Середня стадія. Найбільш стабільний і сприятливий для зачаття період – від 20 до 40 років. Характеризується стабільністю гормонального фону, регулярністю циклу. Найсприятливішим часом для виношування і народження потомства вважається вік до 30 років, коли молода жінка має гарне здоров’я і не стикається з хронічними хворобами.
  • Пізня стадія. Це вік від 40 до 45 років, наближає жінку до настання клімаксу. На даному етапі гормональний фон починає поступово змінюватися, але менструальний цикл поки залишається стабільним, овуляція відбувається регулярно. Сучасна медицина дозволяє і в цьому віці благополучно виносити і народити здорового малюка. В останні роки все більше жінок свідомо відкладають зачаття на більш пізній період, готуючи матеріальну базу для повноцінного розвитку і виховання дитини.
  • Загасаюча стадія. Це період клімаксу, який характеризується згасанням функції яєчників і втратою репродуктивної здатності. Вікові межі менопаузи індивідуальні, причому вважається, що у жінок, які народили після 35 років, клімактеричні зміни починаються пізніше. У середньому настання клімаксу припадає на вік від 45 до 60 років. Період менопаузи характеризується укороченням або подовженням менструального циклу, зміною обсягу кров’янистих виділень, певним фізичним і психологічним дискомфортом. На даному етапі жінці вагітніти небажано. Якщо зачаття все-таки відбулося, виношувати дитину доведеться під суворим медичним контролем і з обов’язковим застосуванням гормональних препаратів, що регулюють коливання гормонального фону.
  • Підтримка пізньої вагітності пов’язана з певними труднощами, так як низька фертильність і наявність хронічних захворювань створюють загрозу для життя матері і плоду.

    Читайте також:Календар овуляції: як він працює і що про нього треба знати

    Від чого залежить фертильність

    Жіноча фертильність, або, кажучи простими словами, здатність до зачаття, залежить від безлічі факторів. На готовність до дітородіння впливають наступні моменти:

    • Вік. Чим молодше жінка, тим більше шансів настання вагітності та народження здорової дитини.
    • Особливості конституції. Медики відзначають, що здатність до зачаття знижується у дуже худих або надмірно повних жінок.
    • Наявність хронічних захворювань (цукровий діабет, порушення функцій щитовидної залози, патології внутрішніх органів).
    • Запальні та спайкові процеси в органах малого тазу.
    • Проблеми гінекологічного характеру (міома або ендометріоз матки, кісти яєчника, поліпи та інші).
    • Стани після хірургічних втручань (аборти, викидні, завмерлої або позаматкової вагітності).
    • Шкідливі звички, нездоровий і малоактивний спосіб життя.
    • Неправильне харчування, що веде до нестачі найважливіших вітамінів і мікроелементів (авітамінозу).
    • Хронічні стреси, тривале психоемоційне перенапруження.
    • Неблагополучна екологія в регіоні проживання.

    Іноді жінка не може завагітніти з причин імунологічного характеру. Її організм сприймає чоловічі сперматозоїди як агресивних чужинців і прагне їх знищити. У такій ситуації вагітність можлива тільки після медичного втручання.

    Будь-який з перерахованих факторів впливає на жіночу фертильність. При виникненні перешкод до зачаття і народження дитини необхідно виявити причину неблагополуччя і своєчасно її усунути.

    Прогноз фертильності: що це?

    При дослідженні здатності до зачаття медики застосовують низку клінічних і лабораторних тестів. Прогноз народжуваності визначається в балах:

    • Показник «-2» говорить про те, що жінка не може завагітніти природним шляхом.
    • При середніх показниках пацієнтка має всі шанси зачати і виносити здорового малюка.
    • Висока фертильність з показником «+2» говорить про відсутність проблем з репродуктивною функцією. У такої жінки вагітність може наступити навіть при використанні засобів контрацепції.

    У процесі діагностики лікарі вдаються до наступних методів:

    УЗД органів малого тазу

    Мета ультразвукового дослідження – вивчення стану, розміру і функціональності яєчників. Процедуру проводять на п’ятий-шостий день менструального циклу. УЗД показує, виробляють чи яєчники достатнє число фолікулів, готових у потрібний час до запліднення.

    Читайте також:Як швидко завагітніти: сприятливі дні і кращі пози для зачаття дитини

    Визначення гормонального профілю

    Здатність до зачаття визначають лабораторним шляхом – дослідженням вмісту гормонів, що відповідають за функції яєчників. Аналіз на фертильність роблять на другий-п’ятий день циклу. З його допомогою вдається визначити концентрацію ФСГ (фолікулостимулюючого) і ЛГ (лютеїнізуючого) гормонів. У тому разі, коли рівень першого гормону вище, мова йде про виснаження яєчників.

    Крім клінічних досліджень кожна жінка може зробити домашній тест на фертильність. Він аналогічний тесту на вагітність і проводиться в дні передбачуваної овуляції. Спеціальну тест-смужку необхідно опустити в зібрану сечу і почекати дві-три хвилини до появи двох смужок. Якщо перша смужка (результативна) пофарбована яскравіше другої (контрольної), фертильність висока, а момент для зачаття сприятливий. В іншому випадку необхідно звернутися до лікаря і пройти курс лікування, спрямований на збільшення шансів зачаття.

    Якщо результати досліджень вказують на зниження фертильності, зневірятися не варто. В арсеналі сучасної медицини є достатньо засобів, спрямованих на відновлення репродуктивної функції.

    Як підвищити здатність до зачаття

    Як підвищити фертильність жінки, фахівець вирішує після повноцінного діагностичного обстеження та усунення виявлених патологій. Перешкоджати зачаттю можуть захворювання жіночої статевої сфери, лікуванням яких займається лікар-гінеколог.

    При відсутності серйозних проблем зі здоров’ям терапія буде спрямована на усунення можливих фізіологічних причин. В даному випадку жінці необхідно дотримувати ряд лікарських рекомендацій:

    • дотримуватися збалансованого здорового харчування;
    • відмовитися від жорстких і низькокалорійних дієт;
    • виключити стресові фактори;
    • пити більше рідини, щоб уникнути зневоднення;
    • відмовитися від шкідливих звичок;
    • частіше бувати на свіжому повітрі, збільшити фізичну активність;
    • вести регулярне статеве життя з одним партнером;
    • уникати випадкових статевих зв’язків.

    Збільшити здатність до зачаття допоможуть спеціальні вітамінно-мінеральні комплекси і Бади. В них міститься комплекс активних речовин, позитивно впливають на репродуктивні функції: вітаміни групи В, вітамін С, фолієва кислота, магній, цинк, селен та інші Популярні препарати, які можна знайти в будь-якій аптеці: Vitrum, Трибестан, Прегнотон. Спеціальні лікарські засоби (гонадотропіни та стимулятори овуляції) може призначати тільки фахівець. Приймати препарати, що впливають на підвищення фертильності, необхідно під контролем лікаря.

    Фертильність чуйно реагує на будь-які зміни у стані здоров’я. При відсутності серйозних патологій і правильному підході до лікування жінка має всі шанси на успішне зачаття і народження здорового малюка.

    Читайте також:

    • Що не можна вагітним: косметика і б’юті-процедури
    • Як визначити день зачаття дитини: сприятливий для зачаття або дізнатися відбувся день зачаття
    • Що таке календар зачаття дитини

    Фото: Depositphotos