Чому у новонароджених підвищується температура

136

Температура тіла немовляти злегка відрізняється від загальноприйнятих норм і залежить від умов навколишнього середовища і способу вимірювання. Процеси терморегуляції у дитини остаточно формуються лише до кінця першого року життя, отже, коливання температурних показників від 36 до 37,7°С не повинні викликати побоювань. Головне – стежити за станом і самопочуттям малюка. Якщо він спокійний, активний, добре їсть і спить, турбуватися не варто. Таким чином, середні значення 37°С у немовляти – це норма.

Зміст:

  • Нормальна температура у немовляти
  • Як виміряти температуру у новонародженого?
  • Підвищення температури у немовляти: причини
  • Симптоми температури
  • Чим лікувати?
  • Нормальна температура у немовляти

    Температура тіла немовляти злегка відрізняється від загальноприйнятих норм і залежить від умов навколишнього середовища і способу вимірювання. Процеси терморегуляції у дитини остаточно формуються лише до кінця першого року життя, отже, коливання температурних показників від 36 до 37,7 ° С не повинні викликати побоювань.

    Головне – стежити за станом і самопочуттям малюка. Якщо він спокійний, активний, добре їсть і спить, турбуватися не варто. Таким чином, середні значення 37° С у немовляти – це норма.

    Процеси теплообміну у новонародженої дитини ще недосконалі, тому молодим батькам необхідно стежити за вологістю і температурою навколишнього середовища.

    В жарку, суху погоду приміщення потрібно частіше провітрювати, влаштовувати дитині повітряні ванни, протирати тіло вологою серветкою, щоб не допустити перегріву. У холодну пору року важливо уникати переохолодження і одягати малюка по погоді.

    Відомий лікар-педіатр Комаровський рекомендує батькам контролювати стан ребенкаа, просто приклавши руку до потилиці. Якщо він холодний – дитина мерзне, якщо гарячий і вологий – існує ризик перегріву і зневоднення.

    Як виміряти температуру у новонародженого?

    Температуру тіла новонароджених дітей можна вимірювати різними способами, використовуючи для цього електронний, ртутний або інфрачервоний термометр. Найкраще проводити вимірювання тричі – вранці, в обід і ввечері. Самими безпечними в плані використання вважаються інфрачервоні та електронні термометри. Але в них є один недолік – відсутність точності. Похибка при вимірюванні може досягати половини градуса. Ртутний термометр дає більш точні показники, але існує небезпека контакту з токсичною ртуттю, якщо він розіб’ється.

    Сучасні види термометрів дозволяють вимірювати температуру в різних зонах (під пахвами, у паху, у ліктьової складки або прямій кишці). Електронний прилад подає звуковий сигнал після закінчення вимірювальної процедури. Більш точний результат вийде, якщо використовувати його орально або ректально. Інфрачервоний термометр можна просто прикласти до чола, тобто застосувати тактильно. Тримати термометр належиться від двох до п’яти хвилин.

    В залежності від області вимірювання, нормальними показниками вважаються наступні значення:

    • температура в області пахв – від 36 до 37,7°С;
    • у роті – до 37,4°С;
    • в області ануса – на градус вище (до 38°С).

    Виробляти ректальні вимірювання слід, коли малюк спокійний. Якщо дитина плаче, активно рухає ніжками, існує ризик пошкодження стінок прямої кишки. Перед процедурою наконечник термометра потрібно змастити вазеліном, потім акуратно ввести його в задній прохід на глибину не більше 2 див. Ніжки дитини в цей час повинні бути зігнуті і притиснуті до животика.

    При вимірюванні температури в пахвовій западині термометр потрібно встановити, ручку дитини притиснути і зафіксувати в такому положенні на декілька хвилин. Ще один важливий момент: при вимірюванні температури у роті використовувати ртутний прилад забороняється. Це небезпечно, так як дитина може випадково надкусити і обломити кінчик.

    Читайте також:Як зрозуміти, що дитина не наїдається грудним молоком

    Підвищення температури у немовляти: причини

    До основних причин, що провокують підйом температури у немовляти, відносяться:

    • Фізіологічні фактори. Підйом температури до 38°С може викликати банальний перегрів, зневоднення, порушення роботи травної системи, тривалий, сильний плач. Звичайним явищем вважається підвищення температури при прорізування перших зубів.
    • Інфекційні та вірусні захворювання. Підвищення температури до високих значень може бути ознакою бактеріальної, респіраторної або кишкової інфекції. У цьому випадку крім спека спостерігаються супутні симптоми – почервоніння шкіри, пригнічений стан, нежить, кашель, чхання, розлад травлення. У дитини немає апетиту, він вередує, погано спить, часто плаче, ночами у нього з’являється рясне потовиділення.
    • Стан після щеплення. Гіпертермія після введення вакцини – звичайне явище. Температура піднімається до 38-38,5°С, але без нежитю, кашлю та інших простудних симптомів. Іноді щеплення провокує алергічні реакції, тому батькам необхідно особливо уважно стежити за станом малюка і при погіршенні самопочуття негайно показати його педіатра.

    При появі спека дуже важливо правильно оцінити супутні симптоми. Це допоможе зрозуміти причину нездужання і своєчасно надати дитині необхідну допомогу.

    Симптоми температури

    Яка температура небезпечна для немовляти? Підвищення температурних параметрів до 38°С і вище вказує на те, що організм включив захисні функції. Якщо дитина не втрачає апетиту і активності, педіатри не радять давати ліки. При таких показниках йде процес формування імунітету – організм намагається самостійно впоратися з хворобою. Щоб йому допомогти, лікарі рекомендують частіше прикладати дитини до грудей, давати йому теплу воду, дитячий чай або регидратационный розчин, що запобігає втрату рідини. Невідкладну медичну допомогу слід викликати при появі таких симптомів:

    • малюк стає млявим і примхливим;
    • температура тіла підвищується до 38,5–39°С;
    • апетит відсутній;
    • виникає блювота, пронос, з’являються кольки в животі;
    • спостерігається прискорене серцебиття;
    • дихання стає шумним і утрудненим;
    • з’являється нежить, кашель.

    До приходу лікаря полегшити стан допоможуть обтирання прохолодною водою, рясне питво для профілактики зневоднення, волога серветка на лоб. Дитину не можна кутати, одяг має бути легким, а температура в кімнаті – комфортною.

    Читайте також:Чому дитина часто хворіє

    Чим лікувати?

    В першу чергу при високій температурі потрібно укласти малюка в ліжко і відразу викликати лікаря. Педіатри застерігають батьків від самостійного застосування будь-яких ліків. Призначати жарознижуючі засоби та інші медикаменти повинен фахівець. Дозування розраховується з урахуванням віку і маси тіла дитини. На застосування аспірину і анальгіну накладається сувору заборону, оскільки вони можуть спровокувати тяжкі побічні реакції.

    Для грудних дітей ВІЗ рекомендується всього два види препаратів з жарознижуючим ефектом. Це парацетамол, ібупрофен та їх похідні (панадол, нурофен) у формі суспензії або ректальних свічок. Терапевтичну дію при прийомі всередину сиропу або суспензії спостерігається вже через 30-40 хвилин. Ректальні свічки діють повільніше, але їх застосування знижує ризик виникнення алергії. Крім того, свічки використовують в тих випадках, коли спроби проковтнути ліки закінчуються нападом блювоти.

    Після постановки діагнозу лікар призначить додатково медикаменти, дія яких спрямована на усунення причини, що викликає гіпертермію. Це може бути курс антибіотиків, противірусних або антигістамінних засобів. При необхідності дитині проведуть дезінтоксикаційну терапію.

    Читайте також:

    • Як годувати немовля грудним молоком
    • Вітрянка у дітей: період інкубації, основні симптоми, перші ознаки хвороби і стадії. Як лікується вітрянка у дітей
    • Дитяче загартовування – виховуємо здорову дитину

    Фото: Pixabay