А ви готові до сезону «пісочниць»?

294

Наближається час, коли для прогулянок вже не знадобиться «сто одежинок», коли з дитячої гірки можна буде з’їжджати, не боячись потрапити в крижану калюжу, а пісочниця, нарешті, наповниться піском, а не снігом. Здрастуй, теплий час року! Купання в водоймах, свіжі овочі і фрукти, ігри на свіжій травичці і дитячих майданчиках і… тісно з усім цим пов’язані гострі кишкові інфекції та розлади травлення.

Звідки що береться?

Звідки ж «беруться» всі ці «розладу», які ситуації можуть їх спровокувати? [1]

  • Різка зміна клімату, а також їжі, води, режиму харчування під час відпустки, поїздок на море – нерідко стає причиною дисбактеріозу.
  • Несвіжі або заражених хвороботворними бактеріями продуктів, а також гриби, їстівні рослини та ягоди здатні призвести до отруєння.
  • Вживання в їжу погано вимитих овочів, фруктів, ягід, питті сирої води, некип’яченого молока, купання в брудному водоймі, облизування брудних іграшок і рук після ігор з піском на пляжі або в пісочниці – подібні «недогляди» з боку батьків часто закінчуються гострими кишковими інфекціями.
  • Дисбактеріоз? Ротавірус? Отруєння?

    1. У дитини здувається живіт, після їжі часто чути бурчання. Малюки старше можуть скаржитися на болі навколо пупка. Стілець нестійкий, прискорений до 3-5 разів на добу, у великій кількості, кашкоподібний або напіврідкий, зі слизом.

    У грудних дітей стілець – рідкий, жовто-зеленого кольору, з кислуватим запахом, з жовтувато-білими грудочками. Перед випорожненням малюк турбується, дригає ніжками, підтягує їх до живота. Можливі зригування. Напади проявляються через 1,5-2 години після годівлі.

    Блювоти немає, температура не підвищена. Апетит знижений, нерідко порушений сон (особливо у немовлят). На шкірі можуть з’явитися висипання. На зміну діареї нерідко приходять запори.

    Описані симптоми, як правило, є проявом дисбактеріозу. [2]

    2. У малюка різко починається багаторазова блювота, діарея (рясний, водянистий стілець, часом до 10-20 разів на день, з різким запахом, іноді мутнувато-білястого кольору). Стан швидко погіршується. В животі голосно гарчить. Дитина стає млявим, слабким. Може трохи піднятися температура (в середньому, до 37,9 °C). [3]

    Подібний стан найчастіше вказує на ротавірусну інфекцію. Найнебезпечніше в даному випадку – зневоднення організму, ознаками чого є сухість шкіри, сухі мову і губи, відсутність сечовипускань більше 6 годин.[4]

    3. Все починається з короткочасного дискомфорту: неприємних відчуттів у животі, здуття та бурчання, нудоти, головного болю, загальної слабкості та млявості. Протягом години нудота швидко посилюється, починається багаторазова блювота, в животі виникають сильні спазми. Температура може підвищитися до 39-40 °C, при цьому з’являється озноб, посилене серцебиття. Трохи пізніше розвивається пронос, однак, стілець не рясний і не водянистий. Дитина в цьому стані відчуває сильну спрагу.

    Дані симптоми можуть виникнути при харчовому отруєнні. Перші симптоми, як правило, проявляються протягом 48 годин після вживання в їжу непридатних або заражених продуктів.[5]

    Читайте також:Що ви ще не знали про кашель?

    Що робити?[6]

    Перше і основне, про що варто пам’ятати кожному батькові:

    нудота, блювання, пронос, болі в животі у дитини віком до 3 років, особливо, якщо дані симптоми супроводжуються підвищеною температурою, головним болем, ознобом, висипом, блідістю шкіри – привід для негайного звернення за медичною допомогою.

    Справа в тому, що багаторазова блювота і частий стілець дуже небезпечні для маленької дитини, так як при цьому втрачається багато рідини, і розвивається зневоднення організму.[7]

    Якщо малюк відмовляється від прийому рідини або блювотний рефлекс настільки сильно виражений, що рідина в організмі не утримується, дитину потрібно обов’язково госпіталізувати. У лікарні дитині поставлять крапельницю з метою заповнення втрати рідини. [8]

    Що робити до приїзду машини швидкої допомоги? [9]

    • Рясно і активно поїть малюка, краще всього – спеціальними розчинами для пероральної регідратації. Розчин можна приготувати і самим, змішавши наступні інгредієнти:

    звичайна кухонна сіль – 3 г;

    звичайний цукор (сахароза) – 18 г;

    вода – 1 л.

    • Температура напою повинна бути приблизно дорівнює температурі тіла.
    • Пити потрібно пропонувати часто, але обсяг рідини, випитої за одну спробу, повинен бути невеликим (кілька ковтків).
    • Навіть при незначному підвищенні температури тіла дитині потрібно дати жарознижуючі засоби.

    Як уникнути ротавірусної інфекції, отруєння і дисбактеріозу в теплу пору року?

    Досить просто: частіше мити руки, використовувати для пиття тільки кип’ячену воду, уникати користуватися чужою особистої посудом і білизною. [10]

    Читайте також:

    • 5 фактів про антибіотики
    • Що з животиком у немовляти? Оцінюємо, допомагаємо!
    • 10 причин плачу немовлят

    Джерела:

  • Т. Ю. Щукіна. Батькам про болях в животі у дітей. – СПб.: БХВ-Петербург, 2005. – 109 С..
  • Т. Ю. Щукіна. Батькам про болях в животі у дітей. – СПб.: БХВ-Петербург, 2005. – С. 13, 14; Р. В. Енгибарьянц. Хвороби шлунково-кишкового тракту у дітей. – Ростов-на-Дону: Фенікс, 2013. – С. 157.
  • Т. А. Гречуха, М. Р. Галицька, А. Р. Гайворонська, Л. С. Намазова-Баранова. Ротавірусна інфекція; Як дійсно захистити дітей від важких гастроентеритів? // Вакцинація в сучасному світі. С. 14-17.
  • Р. В. Енгибарьянц. Хвороби шлунково-кишкового тракту у дітей. – Ростов-на-Дону: Фенікс, 2013. – С. 13-14.
  • Е. О. Комаровський. Невідкладна допомога: довідник для батьків. Завжди під рукою. – Харків: Клиником, М: Ексмо, 2015. – С. 265.
  • Е. О. Комаровський. Невідкладна допомога: довідник для батьків. Завжди під рукою. – Харків: Клиником, М: Ексмо, 2015. – С. 266-267,
  • Т. Ю. Щукіна. Батькам про болях в животі у дітей. – СПб.: БХВ-Петербург, 2005. – С. 115-116.
  • Т. А. Гречуха, М. Р. Галицька, А. Р. Гайворонська, Л. С. Намазова-Баранова. Ротавірусна інфекція; Як дійсно захистити дітей від важких гастроентеритів? // Вакцинація в сучасному світі. С. 14-17.
  • Е. О. Комаровський. Невідкладна допомога: довідник для батьків. Завжди під рукою. – Харків: Клиником, М: Ексмо, 2015. – С. 331-332, 370.
  • Т. Ю. Щукіна. Батькам про болях в животі у дітей. – СПб.: БХВ-Петербург, 2005. – С. 15-17.
  • Фото: Depositphotos