Визначення типу темпераменту дитини

196

Темперамент – це стійка сукупність індивідуальних особливостей людини, які пов’язані з динамічними аспектами його діяльності.

Загальновідомо, що однакових людей не існує. Це справедливо як для зовнішніх, так і для психологічних ознак. Навіть при схожих спільних особливості поведінки, які можуть бути притаманні великим кількістю людей, комбінації деяких ознак, які називаються індивідуальними особливостями, в кожному з них визначають відмінності між індивідами. Сукупність даних індивідуальних параметрів психіки, що визначає діяльність і поведінку, називають темпераментом.

Зміст:

  • Доцільність визначення темпераменту
  • Історія вивчення темпераментів
  • Типи темпераменту
  • Розвиток темпераменту у дітей
  • Рекомендації по вихованню дитини в залежності від його типу темпераменту
  • Доцільність визначення темпераменту

    Всі люди наділені від народження деякими незмінними протягом життя незалежно від впливу будь-яких зовнішніх факторів психологічними параметрами. Ці ознаки проявляються з перших днів життя у вигляді швидкості реакції дитини на зовнішні подразники, яка визначається ступенем розвитку нервової системи. Внаслідок цього для найбільш простого і результативної взаємодії з дитиною батькам слід з’ясувати тип його темпераменту шляхом спостереження та контролю особливостей поведінки.

    Історія вивчення темпераментів

    Давньогрецький лікар, «батько медицини» Гіппократ кілька тисяч років тому висловив припущення про наявність впливу на життєдіяльність і здоров’я людини чотирьох рідинних систем, що входять в його організм. Дещо пізніше Гален, давньоримський лікар, хірург і філософ, розвинувши вчення Гіппократа, виявив чотири співвідносні зі швидкістю, темпом, силою прояву емоцій почуття. В наш час вченими було встановлено обумовленість темпераменту функціонуванням нервової системи і такими її параметрами, як чутливість і збудливість.

    Типи темпераменту

    На основі вищеназваних результатів досліджень були виявлені чотири типи темпераменту: меланхолійний, холеричний, сангвінічний, флегматичний.

    Володарі першого типу темпераменту відрізняються скромністю, боязкістю. Їм властиві тривоги і страхи.

    Люди з холеричним типом темпераменту характеризуються емоційною неврівноваженістю, збудливістю, запальністю. Вони схильні здійснювати неприборкані дії і вимовляти необдумані висловлювання. Беззастенчивы, легко вступають у конфлікти.

    Читайте також:Як не злитися на дитину: поради психолога

    Люди, що мають сангвінічний тип темпераменту, характеризуються насамперед товариськістю і здатністю швидко адаптуватися до нових умов. Вони легко вступають у контакт навіть з незнайомими людьми. Також зазвичай такі люди добре обізнані про різних сферах людської життєдіяльності. Для них категорично неприйнятні рутинні заняття.

    Володарі флегматичного типу темпераменту відомі спокоєм. Внаслідок цього вони легко переносять одноманітні умови і заняття протягом тривалого часу. Крім того, вони простіше переживають різні негаразди і проблеми.

    Розвиток темпераменту у дітей

    Темперамент починає формуватися з народження. Спостерігати його прояв можна на прикладі реагування дітей на різні подразники, особливо сильним з яких є, природно, біль. Так, одні діти починають кричати, відчуваючи хоча б найменший дискомфорт, у той час як інші відносно спокійно переносять навіть сильний біль. Природно, всі реакції дитини на подразники визначаються типом його темпераменту. Тип темпераменту дитини в більшості випадків можна швидко визначити, спостерігаючи за його діями.

    Дитина, відрізняється малообщительностью, замкнутістю, що зазнає труднощі зі зміною обстановки та адаптацією в нових умовах, реагує на них з побоюванням, без бажання лягає в ліжко, але при цьому легко і швидко засипає і так само що прокидається, ледве усваивающий новий навчальний матеріал, безсумнівно, відноситься до власників меланхолічного типу темпераменту.

    Читайте також:Страхи у дітей і боротьба з ними

    Якщо дитина створює багато шуму в процесі гри, характеризується непосидючістю, швидко засвоює нову інформацію і настільки ж швидко його забуває, часто проявляє характер істеричної манері, відчуває труднощі з засипанням, його мова швидка і підвищено гучна, це явно осіб з холеричним типом темпераменту.

    Дитина, що характеризується життєлюбством, підвищеною товариськістю, легко знаходить підхід як до близького кола, так і до незнайомих людей, допитливий, перебуває постійно в гарному настрої, не відчуває проблем із засипанням, очевидно, має сангвінічний тип темпераменту.

    Дитину, що відрізняється крайньою повільністю, відсутністю рішучих дій і прагнення до лідерства, віддає перевагу спокійні ігри, з хорошою пам’яттю, засипав легко, але має проблеми з підйомом, як і з засвоєнням нової інформації, безсумнівно, слід віднести до власників флегматичного типу темпераменту.

    Потрібно враховувати, що всі типи темпераментів присутні в кожній людині, внаслідок чого представників лише якого-небудь одного з них не існує. У зв’язку з цим коректніше говорити про переважання одного типу темпераменту над іншими. Однак і це переважання спостерігається явно далеко не у всіх випадках.

    Рекомендації по вихованню дитини в залежності від його типу темпераменту

    Дітей-меланхоліків, перш за все, слід привчати до позитивного мислення, а також до самостійності і виробленню сили волі. При цьому крики в якості методу виховання неспроможні. Найбільш прийнятним методом в даному випадку є навіювання. Дітей-холериків слід врівноважувати спокійними заняттями та іграми. При вихованні дітей-сангвініків потрібно враховувати таку нерідко виявляється у них особливість, як легковажність. Внаслідок цього їх слід привчати до наполегливості, терпінню і раціонального розпорядження наявними силами, а також загартовувати їх волю. У дітей-флегматиків потрібно намагатися розвивати здатність до прояву емоцій. Для цього підійдуть пізнавальні та рухливі ігри. У будь-якому разі в процесі виховання необхідно враховувати індивідуальність дитини, яка визначається закладеними в ньому до народження якостями.

    Читайте також:

    • Гіперопіка при вихованні дітей
    • Головні принципи королівського стандарту виховання
    • Лінь у дітей, і як з нею боротися

    Фото: Depositphotos