Викидень на ранніх термінах вагітності

164

Викидень на ранньому терміні – часте явище. Згідно зі статистичними даними, кожна четверта вагітність закінчується самовільним перериванням. В чому причина такого стану і як запобігти загрозі викидня? Відповідь знайдете в цій статті.

Зміст:

  • Викидень на ранньому терміні: причини
  • Як відбувається викидень?
  • Наслідки викидня
  • Методи діагностики
  • Методи терапії
  • Лікування в умовах стаціонару
  • Хірургічне лікування
  • Лікування в домашніх умовах
  • Профілактика викидня
  • Викидень на ранньому терміні: причини

    Рано викиднем в гінекології називають стан, при якому жінка втрачає дитину на терміні до 12 тижнів. Фахівці відзначають, що майже 60% мимовільних абортів викликані хромосомними мутаціями плода. Якщо при розвитку ембріона проявляється певна аномалія, організм жінки в більшості випадків сам позбавляється від нежиттєздатного потомства.

    Генетичні дефекти можуть передаватися по спадку або розвиватися спонтанно. Запобігти такий викидень неможливо, але ризик розвитку мутацій можна виключити ще до зачаття, захистивши жінку від негативного впливу тератогенних факторів.

    Поширені причини, провокуючі переривання вагітності:

    • Гормональні збої. Звичні викидні на ранньому терміні може провокувати гормональний дисбаланс, зокрема підвищена концентрація чоловічих статевих гормонів, що перешкоджають виробленню прогестерону (гормону вагітності). У цьому випадку вирішити проблему допоможе правильно підібраний курс гормональних препаратів.
    • Вплив резус-фактора. Якщо ембріон отримує від батька позитивний резус – фактор, то організм жінки з негативним резусом сприймає його як чужорідний об’єкт, від якого необхідно позбутися. В результаті резус-конфлікту відбувається мимовільне переривання вагітності. Виправити ситуацію допоможе курс імуномоделюючої терапії. Лікування проводять ще на етапі планування вагітності.
    • Особливу небезпеку для ембріона представляють інфекції, що передаються статевим шляхом. Інфікування плода збудниками сифілісу, гонореї, токсоплазмозу, герпесу або хламідіозу викликає ураження плодових оболонок і провокує викидень. Багато патології можуть протікати приховано, тому ще на етапі планування вагітності майбутня мама повинна пройти медичне обстеження, що дозволяє своєчасно усунути вогнища інфекції в організмі.

    Читайте також:Небезпечний нежить під час вагітності?

    • Не менш небезпечні хронічні запальні захворювання внутрішніх органів та загальні інфекції, що супроводжуються інтоксикацією організму. У цьому списку краснуха, пневмонія, пієлонефрит, вірусний гепатит. Навіть банальний грип чи ангіна представляють серйозну загрозу для плода.
    • Прийом певних медикаментів. Причиною мимовільного аборту на ранніх термінах вагітності можуть стати деякі препарати – антидепресанти, ретиноїди, медикаменти групи НПЗЗ або протигрибкові засоби. При плануванні зачаття цей момент обов’язково слід враховувати.
    • Спосіб життя. Неправильне, незбалансоване харчування, надмірне вживання кофєїнсодержащих напоїв, шкідливі звички (куріння, алкоголь) – фактори ризику, що провокують ранній викидень.
    • Негативний вплив регулярних стресів, психоемоційного перенапруження, глибоких особистих переживань теж варто враховувати. Фахівці рекомендують скорегувати спосіб життя ще до зачаття і постаратися максимально захистити жінку від впливу будь-яких несприятливих ситуацій і сильних нервових потрясінь.

    Крім того, причиною викидня на ранніх термінах вагітності можуть стати хронічні захворювання жіночої статевої сфери, попередні аборти, вроджені аномалії розвитку статевих органів, ожиріння, а також віковий фактор. Відзначено, що після 40 років ризик переривання вагітності збільшується в кілька разів.

    Як відбувається викидень?

    Процес переривання вагітності розвивається поступово, протягом декількох годин або навіть днів. При своєчасному зверненні за медичною допомогою жінці ще можна допомогти. Як відбувається викидень? У своєму розвитку мимовільний аборт проходить кілька етапів.

  • Загроза викидня. У жінки з’являються незначні кров’янисті виділення, скарги на тягнуть болі в попереку і надлобковій області. При огляді виявляється гіпертонус матки. Навіть незначне виділення крові – небезпечний ознака, що потребує негайного звернення до лікаря. На цьому етапі зупинити самовільне переривання вагітності ще можливо.
  • Почався викидень проявляється схожими симптомами, які поступово наростають і стають більш вираженими. Починається фрагментарне відшарування плодового яйця, відбувається часткове розкриття каналу шийки матки. Але і на цій стадії жінці ще можна допомогти за умови екстреної госпіталізації в стаціонар.
  • Викидень в ходу – виникають переймоподібний біль унизу живота, ембріон повністю відділяється від ендометрія, але ще залишається в порожнині матки. Починається рясне кровотеча, що свідчить про остаточної загибелі зародка. Зовнішній і внутрішній зеви матки розкриваються, в просвіті шийки матки або піхви при огляді визначаються елементи плодового яйця.
  • Неповний аборт. Цей стан характеризується хворобливими відчуттями внизу живота, в попереку, рясним кровотечею. В порожнині матки залишаються елементи плодового яйця. Велика крововтрата супроводжується запамороченням, слабкістю, падінням артеріального тиску, непритомністю.
  • Про повному мимовільному аборті кажуть після повного виходу всіх частин ембріона. Після того, як матка очиститься, відбувається її скорочення, повернення до колишньої форми і розмірів. Всі супутні симптоми (біль, кровотеча) зникають, у подальшій терапії жінка не потребує, але залишається під наглядом лікаря.
  • Але далеко не завжди фрагменти плодового яйця повністю виходить із матки. У цьому випадку жінці доведеться пройти через процедуру вискоблювання, інакше залишки ембріона почнуть розкладатися в порожнині матки і стануть джерелом інфікування. Поширення патогенних мікроорганізмів загрожує небезпечними ускладненнями і тяжкими запальними процесами. Операція в цьому випадку необхідна, інакше виникає пряма загроза здоров’ю й життя жінки.

    Читайте також:Гіпертонус матки: причини, виявлення і способи зняття

    Наслідки викидня

    Мимовільний аборт на ранньому терміні може супроводжуватися низкою ускладнень.

    • Травмування ендометрію при вискоблюванні матки в подальшому може призвести до розвитку ендометриту.
    • Значна крововтрата при матковій кровотечі нерідко стає причиною постгеморагічної анемії, що супроводжується постійною слабкістю, блідістю, запамороченням, зниженням працездатності.
    • Порушення гормонального фону після мимовільного аборту можуть провокувати повторні викидні, які знижують шанс виносити нормально розвивається вагітність.
    • Психологічні проблеми. Викидень при довгоочікуваної вагітності – сильне емоційне потрясіння для жінки. Багато пар важко переживають ситуацію, що руйнує надії на народження спадкоємця. На даному етапі жінці та її чоловікові необхідна допомога психолога, щоб змиритися з втратою і продовжувати спроби знайти щасливе, повноцінну сім’ю.

    Якщо після викидня різко піднімається температура до високих значень, з’являється озноб, сильна слабкість, гнійні виділення з піхви, біль в області тазу – потрібно терміново звернутися до лікаря. Подібні ознаки свідчать про інфікування організму і розвитку важкого запального процесу.

    Через кілька тижнів після повного аборту необхідний аналіз на рівень ГХЧ. Якщо він не знижується, існує ризик розвитку небезпечного ускладнення – пузирного замету. Патологія характеризується розростанням ворсинок хоріона в бульбашки, наповнені рідиною. Наслідком такого стану можуть бути безпліддя, внутрішньоматкові інфекції або розвиток злоякісної хориокарциномы.

    Фото: workingparentshandbook.com

    Методи діагностики

    Як діагностується загроза переривання вагітності на ранньому терміні? При підозрі на загрозу викидня лікар проводить гінекологічний огляд, бере до уваги скарги пацієнтки і дані лабораторних та інструментальних методів дослідження.

    Під час опитування акушер-гінеколог з’ясовує дату останньої менструації, звертає увагу на наявність і вплив несприятливих факторів – професійних шкідливостей, нещодавно перенесених інфекційних захворювань, при лікуванні яких застосовувалися певні групи медикаментів, та інші нюанси. Далі лікар оцінює загальний стан жінки і характер больового синдрому.

    Читайте також:Ціна щастя: як змінюється жіноче тіло після вагітності

    При вагінальному огляді гінеколог з’ясовує, чи перебуває матка в тонусі, відповідає її розмір заявленого терміну вагітності, а також звертає увагу на стан шийки матки і обсяг виділень з піхви. Крім звичайних аналізів крові і сечі проводяться лабораторні тести на визначення рівня прогестерону та виявлення гормону-хоріонічного гонадотропіну (ХГЛ), наявність якого може свідчити про позаматкової вагітності.

    Особлива роль у плані діагностики відводиться ультразвуковому дослідженню (трансвагинальному УЗД). Цей метод є «золотим стандартом», що дозволяє визначити загрозу раннього викидня. При неможливості його проведення вдаються до процедури трансабдомінального сканування. За допомогою цього методу можна визначити припинення серцевої діяльності ембріона або повна відсутність плодового яйця.

    Методи терапії

    При появі тривожних симптомів важливо не піддаватися паніці. Потрібно якомога швидше звернутися до свого акушера-гінеколога для обстеження і лікування.

    Лікування в умовах стаціонару

    Перші рекомендації жінці – це виключення будь-яких фізичних навантажень та дотримання постільного режиму. Зазвичай жінку кладуть на збереження вагітності в стаціонар. В особливо важких випадках пацієнтці забороняють підніматися з ліжка.

    З метою збереження вагітності лікарі призначають жінці препарати з вмістом гестагенів (жіночих статевих гормонів), які блокують скорочення матки. При загрозі кровотечі застосовують тронексамовую кислоту. Зняти больовий синдром допоможуть спазмолітики – но-шпа, дротаверин, ректальні свічки з папаверином. Додатково лікар може призначити ін’єкції вітамінів, крапельниці з магнезією.

    При виявленні гормональної недостатності до складу терапії включають препарати з прогестероном – утрожестан або дюфастон. При наявності резус-конфлікту жінці необхідно приймати медикаменти, що усувають загрозу відторгнення плідного яйця. Після проведення УЗД лікар може рекомендувати накладення швів на шийку матки. Подібна процедура дозволяє залишити плодове яйце всередині жіночого лона.

    Читайте також:Базальна температура при вагітності

    Хірургічне лікування

    До оперативного втручання вдаються на наступних етапах: мимовільний викидень в ходу, неповний аборт або масивна кровотеча. Метою такого втручання є видалення залишків ембріона і відновлення повноцінного гемостазу. Процедуру роблять під наркозом із застосуванням вакуум-аспіратора або за допомогою механічного кюретажу (вишкрібання) стінок матки.

    Якщо пацієнтка надходить в стаціонар з повним абортом, до хірургічного втручання вдаються, обмежуючись наглядом за станом жінки. Надалі практично у 85% жінок, які перенесли мимовільний аборт на ранньому терміні, наступна вагітність розвивається нормально.

    Лікування в домашніх умовах

    Якщо загроза викидня незначна, жінка може залишитися вдома за умови ретельного виконання всіх лікарських рекомендацій. Основні з них:

    • виняток фізичних навантажень;
    • правильний режим дня;
    • повноцінне харчування – основу раціону складають свіжі овочі і фрукти, зелень, кисломолочні продукти, дієтичне м’ясо;
    • прогулянки на свіжому повітрі перед сном;
    • заборона на прийняття гарячих ванн – митися слід під душем.

    За порадою лікаря можна приймати фолієву кислоту, вітамін В6 або спеціальні вітамінні комплекси для вагітних. В процесі лікування важливо уникати негативних думок і стресових ситуацій. Близькі і рідні в цей час повинні оточити вагітну жінку увагою і турботою.

    Профілактика викидня

    Кожній жінці перед плануванням вагітності рекомендується пройти повне медичне обстеження та проконсультуватися з лікарем-генетиком. Дуже важливо на етапі підготовки до майбутнього зачаття виключити вплив будь-яких тератогенних факторів. Лікарі рекомендують:

    • відмовитися від шкідливих звичок, прийому великих доз кофеїну;
    • виключити роботу на шкідливих виробництвах;
    • підтримувати фізичну активність;
    • правильно харчуватися;
    • уникати стресових ситуацій;
    • завчасно пролікувати хронічні хвороби і усунути вогнища інфекції;

    Додатково можна приймати спеціальні вітамінні комплекси, призначені для підготовки організму жінки до зачаття.

    Читайте також:

    • Що не можна вагітним: поради акушерів і народні прикмети
    • Вагітність та годування груддю
    • Резус-фактор при вагітності

    Фото: Depositphotos