Відпустка по вагітності та пологах – нюанси оформлення і виходу у відпустку по вагітності та пологах

340

Пересічні громадяни, якими ми всі є, звично називають відпускний період до і після пологів – «декретною». З правової точки зору це трохи неправильне формулювання і зараз ми спробуємо розібратися, чому. Даний відпустку за законодавством поділяється на дві частини. Перша його частина – власне, відпустка по вагітності та пологах (далі будемо його називати Бір). Його тривалість коригується кількома важливими чинниками, але зазвичай він триває 140 днів. Що ж стосується другої частини, то він являє собою відпустку по догляду за що з’явилися на світло дитиною, він починається після відпустки Бір і закінчується тоді, коли малюк досягне віку 3-х років. Далі мама зобов’язана вийти на роботу.

Перша частина декретної відпустки надається всім жінкам, які працюють за трудовим договором і планують незабаром стати мамами, а також у разі усиновлення дитини, якому менше трьох місяців від народження. Протягом даного періоду за жінками зберігається їх робоче місце – це умова прописана в Трудовому Кодексі, на який повинні спиратися всі роботодавці без винятків.

Зміст:

  • Декретну відпустку за Трудовим кодексом
  • Отпуск по БиР
  • Тривалість декретної відпустки
  • Щорічний плановий відпустку перед декретною
  • Додатковий декретну відпустку по БиР
  • Отпуск по БиР – відхід у відпустку за законом
  • Офіційний лист непрацездатності (лікарняний)
  • Заяву на відпустку по БиР
  • Закінчення відпустки по БиР
  • Продовження відпустки по БиР
  • Вихід з декретної відпустки
  • Наказ роботодавця про вихід працівника на роботу після декретної відпустки
  • Звільнення працівниці, яка знаходиться у відпустці по БиР
  • Висновок
  • Декретну відпустку за Трудовим кодексом

    Відповідно до даного законодавчого документу отпуск по БиР надається молодим мамам на певний період безпосередньо перед пологами і відразу ж після народження малюка. Відпустка по Бір був введений у зв’язку з низкою об’єктивних факторів, які можуть негативно вплинути на можливу працездатність жінок перед народженням дитини. До цих факторів відноситься:

    • складність виконання будь-якої роботи вагітними жінками на останніх місяцях перед пологами;
    • необхідність підготовки жінки до майбутніх пологів;
    • складний характер протікання вагітності в останні дні перед пологами.

    Під час цієї відпустки вагітна жінка в заявному порядку може оформити собі спеціальний посібник соціального страхування.

    Отпуск по БиР

    Цей етап декретної відпустки також розділяється на дві частини:

    • допологовий період;
    • післяпологовий період.

    По закінченню цих періодів жінці оформляється відпустка по догляду за дитиною, який триває до настання дитиною трьох років. Стандартно відпустку Бір починається з тридцятого тижня вагітності. У тому випадку, якщо народження дитини відбувається не за графіком (передчасно), то породіллі весь відпустку нараховується з моменту народження дитини.

    Тривалість декретної відпустки

    Відпустку цього типу може тривати 140, 156, 160 днів або 194 дні. Кількість днів відпустки залежить від наявних обставин протікання вагітності, а також від особливостей розродження. При цьому законодавство визначає кількість днів відпустки залежно від наступних факторів:

    • 140 днів, якщо протікання вагітності не ускладнене (70 днів до пологів і стільки ж – після народження малюка);
    • 156 днів – при появі родових ускладнень (акушерські операції з великою втратою крові, передчасні пологи, а також інші випадки, які вказані в інструкції з надання післяпологової відпустки);
    • 160 днів – для вагітних жінок, які проживають на території, забрудненій радіоактивними відходами (90 днів до запланованих пологів і 70 – після народження дитини);
    • 194 дні при вагітності, в результаті якої народжується кілька дітей (84 дні до народження і 110 – після пологів).

    Щорічний плановий відпустку перед декретною

    За законодавством жінка може додати до свого декретному відпустки ще й щорічний оплачуваний відпустку. Дана дія може бути ініційований тільки працівницею і не може бути оскарженим роботодавцем. Існує кілька варіацій за порядком слідування відпусток одного за іншим:

    • плановий відпуск безпосередньо до декретної відпустки;
    • одержання планового відпустки після проходження відпустки по Бір;
    • використання планового відпустки після завершення трирічного періоду по догляду за дитиною.

    Варто зазначити, що можливість отримання планового відпустки не залежить від того, скільки часу жінка працює на підприємстві. Навіть якщо майбутня породілля працює менше півроку, то вона може написати відповідну заяву та отримати відпустку «авансом». Її роботодавець не має законного права відповісти на таку заяву відмовою.

    Додатковий декретну відпустку по БиР

    Лікарняний лист по вагітності може бути продовжений при виникненні непередбачених обставин. Отже, додаткові відпускні дні можуть продовжуватися на:

    • 16 днів тому випадку, якщо при народженні у дитини виникли післяродові ускладнення (70 днів до пологів і 86 – після народження);
    • 54 дні в тому випадку, якщо при пологах було виявлено, що жінка виношувала двох і більше дітей (70 днів до пологів і 124 дні – після пологів).

    Отпуск по БиР – відхід у відпустку за законом

    Відпустка по вагітності та пологах надається лише тим вагітним жінкам, які в цей момент є офіційно працевлаштованими. Відхід у відпустку відбувається за їх місцем роботи. Варто зазначити, що жінка, яка працює в декількох місцях, може офіційно йти у відпустку з кожного місця роботи.

    Законодавче оформлення відпуску відбувається шляхом написання працівницею заяви, до якого прикладається лікарняний лист. На підставі цих документів по підприємству видається наказ, з яким працівниця повинна бути ознайомлена, а потім вона повинна підписати цей документ. При цьому роботодавець не має законного права вимагати від працівниці ще якісь додаткові документи, що підтверджують її вагітність.

    Офіційний лист непрацездатності (лікарняний)

    Даний документ видається в жіночій консультації, де жінка перебуває на обліку, або ж лікарем загального напрямку на тридцятого тижня вагітності (на 28-й при запланованому народження двійнят і більше дітей). У цьому документі обов’язково вказується загальна тривалість відпустки по Бір. Подальше регулювання строку відпустки (при зміні умов) відбувається шляхом виписування додаткового лікарняного листа.

    Заяву на відпустку по БиР

    У цьому документі жінка пише про своє бажання вийти в декретну відпустку. Додатково укладається в заяві вона може написати про нарахування їй полагаемого допомоги по Бір. Дана заява пишеться в довільній формі, але при цьому воно має включати в себе наступну інформацію:

    • від кого і кому, з обов’язковим зазначенням посади та ПІБ (в шапці заяви);
    • загальна назва цього документа (заява);
    • сама прохання про надання покладеного відпустки з точним зазначенням дат початку і кінця (підставою є лікарняний лист);
    • прохання про нарахування допомоги (за бажанням);
    • спосіб перерахування грошових коштів (поштовий переказ, карта тощо);
    • список доданих документів (лікарняний лист чи довідка з жіночої консультації);
    • підпис, дата і ПІБ заявника.

    Закінчення відпустки по БиР

    Після закінчення даного типу відпустки може бути оформлено:

    • наступний декретну відпустку (додатковий), який підтверджується другим лікарняним листом (несподіване народження двійні або виникнення родових ускладнень);
    • відпустка по догляду за наявною дитиною до 3-х років (даний вид відпустки може передбачати роботу жінки за узгодженим графіком);
    • щорічний плановий відпустку;
    • вихід на своє робоче місце (у разі, коли відпустка по догляду за народженою дитиною оформляється на батька або іншого близького родича).

    Продовження відпустки по БиР

    Як вже було сказано раніше, цей тип відпустки може бути продовжений у разі незапланованого народження двійні або більшої кількості дітей, а також при виникненні різних ускладнень при пологах.

    Вихід з декретної відпустки

    Відповідно до законодавства працівниця має право на передчасний вихід з законного декретної відпустки. З іншого боку, роботодавець не має права вимагати працівницю достроково вийти з такого типу відпустки.

    Нормативно-правові акти не містять будь-яких вказівок про необхідність працівниці повідомляти свого керівника про бажання вийти з відпустки раніше покладеного терміну. Проте в тому випадку, якщо жінку на роботі замінює тимчасовий працівник, то керівництво підприємства повинно попередньо виконати всі свої зобов’язання по відношенню до такого працівника, а саме – тимчасовий співробітник заздалегідь повинен бути попереджений про переривання з ним трудового договору, як мінімум, за 3 робочих дні до безпосереднього звільнення.

    Наказ роботодавця про вихід працівника на роботу після декретної відпустки

    Цей внутрішній наказ необхідний для інформування структурних підрозділів підприємства про дозвіл керівника допустити співробітницю до виконання своїх робочих функцій після декрету. Підставою для опублікування такого наказу є заява самої працівниці. Важливим моментом цього «паперового» процесу є підпис жінки, яку вона повинна залишити на цьому наказі.

    Звільнення працівниці, яка знаходиться у відпустці по БиР

    Держава надає вагітним, а також тим, хто перебуває у декретній відпустці, певні соціальні гарантії. Однією з таких гарантій є неможливість звільнення такої співробітниці за ініціативою роботодавця. Винятком є той випадок, коли підприємство, на якому працює жінка, припиняє свою діяльність у зв’язку з ліквідацією.

    Варто відзначити, що в деяких випадках роботодавець, прагнучи скоротити свій робочий штат, закликає жінок, які перебувають у законному декретній відпустці, написати заяву про звільнення за власним бажанням. У тому випадку, якщо жінку не влаштовують умови, на яких її просять піти за власним бажанням, вона має повне право відмовитися від подібної пропозиції.

    Висновок

    Кожна працююча жінка, що йде в покладений декретну відпустку, за законодавством РФ отримує особливу соціальну підтримку. Так, вагітна співробітниця може піти у відпустку з 30-тій тижні вагітності, а потім додатково доглядати за що з’явилися на світло дитиною до трьох років. Крім того, працівниця, яка пішла в декретну відпустку, може розраховувати на отримання обов’язкових декретних виплат. До того ж, до того моменту, коли дитині вже виповниться три роки, за цією працівницею зберігається її колишнє робоче місце – звільнити її просто не мають права.

    Держава надає вагітній жінці максимальні гарантії, що дозволяють їй зробити вихід у декретну відпустку найбільш зручним. Приміром, жінка достроково може взяти щорічну планову відпустку у зручний для неї час (перед декретною відпусткою або відразу після нього). Будь-яка дія, що пов’язано з відходом вагітної жінки у відпустку, підтверджується наказом по підприємству. У свою чергу, наказ ґрунтується на заяві жінки, і тільки з її підписом він вважається дійсним. Якщо вчасно писати і подавати заяви, то відпустка для породіллі буде починатися в зручний для неї час.