Вчимо дитину їсти самостійно

79

Перші чотири-шість місяців мама не замислюється про те, як і чим годувати дитину. Трохи пізніше грудного молока або суміші стає недостатньо для харчування і настає час прикорму. Діти поводяться в цей період по-різному. Деякі крихти вже з півроку виявляють бажання заволодіти ложкою і почати вивчати її. Більшість дітей приходять до цього трохи пізніше. Це і є перший сигнал до того, щоб задуматися про навчання дитину їсти самостійно.

Зміст:

  • Виберіть посуд
  • Коли почати
  • Як вчити
  • Це робити не можна
  • Виберіть посуд

    Насамперед треба вибрати зручну для маляти посуд. Краще, якщо у нього буде свій комплект: столові прилади, тарілка, чашка. Не забудьте і про нагрудник, який захистить одяг в момент прийому їжі. Такі нагрудники бувають дуже різні: від простих тканинних до прогумованих з зручним кишенькою для впали шматочків.

    Прилади краще купити дитячі, так як у них дуже зручна конструкція: у ложки маленький черпачок, а у вилки закруглені кінці, знижують ризик травми. Також у них трохи потовщена ручка, яку юному досліднику легко тримати в незручній долоньці. Головним критерієм вибору тарілки, асортимент яких на ринку величезний, можна назвати міцність. Пластикова миска з високими краями підійде краще всього. На дні може бути малюнок, який дитина побачить, коли всі доїсть. Але це зовсім не обов’язково.

    Читайте також:Чому дитина погано їсть – що з цим робити?

    Коли почати

    Малюк вже почав відбирати у батьків ложку і хоче приступити до самостійного маніпулювання. Що відбувається далі, неважко здогадатися. Це саме маніпулювання виявляється ніяк не пов’язані з цілеспрямованими діями з прийому їжі. Їжа летить на всі боки, не потрапляючи в рот. Мама біжить за ганчіркою, щоб витерти стіл, а повертається до брудних стінах і іншим предметам, що знаходяться на відстані п’яти метрів. Вона хапається за голову, відбирає у малюка ложку і годує його сама, вирішивши для себе, що є самостійно дитині ще рано.

    Даний підхід не зовсім вірний. Зрозуміло, чим старше дитина, тим краще буде його координація і тим легше він навчиться потрапляти ложкою в рот. Однак передбачити, чи залишиться у нього інтерес до того, щоб їсти самостійно, неможливо. Безумовно, одного разу дитина стане їсти сам. Тільки питання: коли? В дитячому садку? Або, може бути, тільки до школи? Саме тому краще не затягувати процес, а слідувати за інтересом маленької людини вже до року. Малюку буде легше навчитися їсти самому, якщо він спробує це зробити. Відразу не вийде, але мамина підтримка творить дива.

    Звикнувши в рік-півтора їсти самостійно, дитина вже не відмовиться від цього в дитячому саду. У нього навіть не виникне такої думки!

    Як вчити

    • Необхідно влаштовувати спільні прийоми їжі. Дитина повинна бачити, як їдять старші, як вони користуються столовими приладами. Це буде сприяти підвищенню апетиту малюка.
    • Покажіть дитині, як користуватися ложкою. Взявши руку непосиди в свою, зачерпніть їжу і піднесіть до рота дитини. Обов’язково похваліть, зверніть увагу малюка на те, що він сам тримає ложку і їсть правильно.
    • Якщо дитина вже їсть шматочки, то можна запропонувати йому брати їжу руками (хліб, порізане яблуко, банан).
    • Якщо прийнято рішення привчати дитину їсти самостійно, то завжди пропонуйте йому ложку під час їжі. Відразу він не навчиться користуватися нею за призначенням, але поступово буде освоювати цей навик.
    • Допомагайте дитині в тих моментах, які є складними для нього. Можливо, малюк вже впевнено тягне ложку в рот, але не може зачерпнути їжу. Буває так, що дитина з’їдає одну-три ложки, а потім його догодовують батьки.

    Читайте також:«Не хочу, не буду!» Чому діти відмовляються від їжі?

    • Трохи пізніше можна запропонувати дитині наколювати їжу на дитячу вилку. Будьте уважні, вчіть малюка користуватися «інструментом» акуратно.
    • Сюжетні ігри, зачатки яких присутні навіть в один рік, під час вільної діяльності теж підігріють інтерес дитини до процесу. Погодуйте ляльку, запропонуйте ляльці взяти ложку, вилку. Нехай дитина погодує ляльку.
    • Поступово рухи стануть впевненіше і малюк почне їсти сам. Хваліть і підбадьорюйте його, це посприяє швидкому навчанню.

    Це робити не можна

    Ні в якому разі не сваріть дитину за невдачі і брудна підлога. Це тільки сповільнить процес навчання. Не годуйте дитину, якщо він відмовляється (плаче, відвертається). Будьте готові до того, що на прийом їжі буде йти більше часу, і не підганяйте дитину. Не слід також дозволяти дитині є в різних місцях будинку і під час ігор. Краще, якщо у нього буде своє місце для їжі (дитячий стільчик)

    Спокійно припиняйте прийом їжі, якщо бачите, що маля вже не їсть, а грає з їжею.

    Звичайно, важливо запастися терпінням і дати дитині спокійно освоїти новий навик. Не переживайте, якщо процес навчання затягнувся. Отже, дитині потрібно трохи практики і розуміння з боку дорослих. Одного разу він почне їсти сам, а у мами з’явиться час на свої справи або на спокійну спільну трапезу. Удачі!

    Читайте також:

    • Гіперопіка при вихованні дітей
    • Головні принципи королівського стандарту виховання
    • Криза першого року життя дитини

    Фото: Depositphotos, Рexels