УЗД на ранніх термінах вагітності: все, що потрібно знати

217

Ви давно плануєте стати батьками, але все ж сумніваєтеся, чи покаже УЗД вагітність на ранньому терміні, навіть якщо аналіз крові підтвердив позитивний результат? Як проводиться ультразвукове дослідження і які обмеження існують? Ми постараємося дати кваліфіковані відповіді на ці питання.

Зміст:

  • Чи Не небезпечно це для майбутнього малюка?
  • Види ультразвукового обстеження
  • Різновиди датчиків апарату УЗД
  • Трансабдомінальне УЗД при вагітності
  • Трансвагінальне УЗД
  • Чи потрібно готуватися до процедури?
  • Коли робити УЗД на ранніх термінах вагітності?
  • Перше УЗД
  • Перший скринінг
  • Другий скринінг
  • Третій скринінг
  • Роблять УЗД при вагітності на ранніх термінах, чи обов’язково це?
  • Страшилки про УЗД
  • Чи Не небезпечно це для майбутнього малюка?

    Численні дослідження одноголосно підтверджують високу ефективність і безпеку ультразвукового обстеження при вагітності. І хоча серед майбутніх мам, їх літніх родичів і навіть деколи старої закалки медперсоналу з жіночих консультацій і пологових будинків і ходять чутки про шкоду маніпуляцій датчиком і згубному впливі ультразвукових хвиль, ці переживання безпідставні.

    Як правило, при відсутності патологій стану вагітної жінки та плоду обстеження ультразвуком призначається чотири рази. Багато пропускають перше УЗД на ранніх термінах вагітності із-за вищеописаних страхів, що може бути чревате недоглядом з виду аномалій розвитку малюка і серйозними ускладненнями у мами, аж до розвитку трубної вагітності.

    Для набуття внутрішньої рівноваги і спокою майбутнім батькам дуже важливо знати, можна робити ультразвукове дослідження на ранніх термінах вагітності чи ні.

    Види ультразвукового обстеження

    УЗД – це різновид діагностичних заходів, принцип яких полягає в пропущенні через м’які тканини ультразвукових хвиль. Яке УЗД роблять на ранніх термінах вагітності?

  • 2D – двомірне зображення плоду (висота-ширина) дозволяє медикам виявити у порожнині матки прикріплене плодове яйце, оцінити стан і розвиток майбутньої дитини, його зростання і розмір. 2D – найдешевший тип маніпуляцій, широко поширений в жіночих консультаціях і державних пологових будинках. Вся процедура займає від 10 до 20 хвилин.
  • 3D – об’ємне кольорове тривимірне УЗД, при якому зображення виводиться на екран монітора. Майбутні батьки зможуть поглянути на плід і побачити його перші рухи і навіть міміку! Якість результату дослідження на порядок вище двомірного, тоді як рівень випромінювання однаковий. Тривалість складає від 30 до 50 хвилин, що пов’язане з постійним рухом малюка і необхідністю виміру безлічі важливих параметрів.
  • 4D – то ж тривимірне зображення, але руху майбутньої дитини на екран апарату виводяться в режимі реального часу. Багатьом мамам малюки махають рукою з екрану, труть очі і навіть смокчуть палець. При 4D-діагностики є можливість створення відеозапису.
  • Чи шкідливе УЗД на ранніх термінах вагітності? Однозначно ні.

    Тривимірний і чотиривимірний тип дослідження рекомендують проводити на терміні від 11 тижнів і більше, так як в цей час вже можна розглянути ніжки-ручки малюка і навіть визначити його стать.

    Різновиди датчиків апарату УЗД

    Звичайний апарат ультразвуку має два датчика: трансвагінальний і трансабдомінальний

    Трансабдомінальне УЗД при вагітності

    Поверхневий, або трансабдомінальне ультразвукове дослідження широко використовується при діагностиці багатьох захворювань.

    Воно проводиться наступним чином:

    • вагітна жінка лягає на спину, оголює живіт і низ живота;
    • на шкіру біля пупка наноситься невелика кількість універсального контактного гелю, забезпечує максимальний контакт датчика з поверхнею епідермісу;
    • лікар водить приладом по животу, злегка натискаючи; на екран монітора виводиться зображення матки з плодом.

    Трансвагінальне УЗД

    Трансвагінальний датчик являє собою невелику трубку з заокругленим кінцем; часто використовується при УЗД для визначення вагітності на ранніх термінах.

    Для проведення цього обстеження жінка лягає на спину, оголюється нижче пояса і розводить зігнуті в колінах ноги в сторони. На датчик апарату надівається звичайний тонкий презерватив з міркувань гігієни. Потім він акуратно вводиться в піхву для огляду.

    Трансвагінальне УЗД покаже вагітність на ранньому терміні з більшою часткою вірогідності, ніж класичне дослідження. Воно має цілий ряд переваг:

    • дозволяє вчасно виявити позаматкову вагітність (запліднена яйцеклітина може закріпитися в яєчнику, в фаллопієвій трубі і навіть на шийці матки) і запобігти розвитку перитоніту і внутрішньої кровотечі;
    • зможе визначити низьке прикріплення плодового яйця;
    • виявить серйозні патології розвитку плоду на строки, що дозволяють зробити аборт.

    Читайте також:Все про скринінгових УЗД при вагітності

    Чи потрібно готуватися до процедури?

    Отже, ви записані на хвилюючу процедуру і хочете знати, чи потрібна якась попередня підготовка.

    При дослідженні органів малого тазу трансвагінальним датчиком особлива підготовка не потрібна, хіба що елементарне дотримання правил гігієни. Ви повинні бути спокійні і налаштовані на позитивний результат, тоді малюк не буде занадто активно борсатися і дозволить лікарю провести ретельний огляд.

    Трансабдомінальне УЗД в окремих випадках може вимагати наповненого сечового міхура. Цей нюанс необхідно уточнити під час запису на процедуру. Візьміть з собою пляшку з чистою питною водою і шоколадку. Какао допоможе розворушити дитини і змусити його прийняти зручну для огляду позу.

    Коли робити УЗД на ранніх термінах вагітності?

    Досвідчені акушери радять обов’язково проходити ультразвук мінімум чотири рази за період виношування. Іноді кількість профілактичних досліджень збільшується, що пов’язано з знову з’явилися ускладненнями та особливостями перебігу вагітності (неправильне положення плода в матці, наявність обвиття, передлежання плаценти або її мала довжина).

    Перше УЗД

    Перше УЗД плоду на ранніх термінах вагітності проводиться зазвичай після настання затримки і підозри на подію запліднення для його підтвердження.

    Перший скринінг

    Перший скринінг проводиться стандартно в термін з 11-ї по 13-й тиждень і може додатково включати ще й забір венозної крові для проведення генетичних досліджень. Перший скринінг дає оцінку анатомії майбутнього малюка, виявляючи найбільш грізні аномалії розвитку (синдром Дауна).

    Другий скринінг

    Повторне дослідження лікарі призначають на строк 20-23 тижні для виявлення вад розвитку плода і плаценти. Проводиться огляд вже сформованих внутрішніх органів плоду, ультразвук серця і головного мозку.

    Читайте також:Милота: дивовижні знімки УЗД малюків

    Третій скринінг

    На 30-32-му тижні вагітності жінка відправляється на третій плановий скринінг. Узист діагностує можливі пізні аномалії будови внутрішніх органів, оцінює розміри малюка, його вага і відповідність цих параметрів передбачуваному терміну. Перевіряється правильність розташування плода в матці, даються рекомендації по способу розродження (кесарів розтин або природні пологи). Цілком можливо, що жінці належить пройти УЗД-діагностику плоду перед госпіталізацією і в самому пологовому будинку.

    Роблять УЗД при вагітності на ранніх термінах, чи обов’язково це?

    Саме найперша ультразвукова процедура викликає такий ажіотаж і шквал сумнівів. Якщо ви все ще сумніваєтеся, робити УЗД на ранніх термінах (3-5 тижнів, відразу після затримки менструації), пропонуємо розглянути всі його переваги:

  • Діагностування вагітності, виявлення плодового яйця в порожнині матки, оцінка місця його прикріплення (актуально для повторнородящих після кесаревого розтину).
  • Своєчасне діагностування позаматкової вагітності, її локалізації та розмірів. При закріпленні заплідненої яйцеклітини в яєчнику або фаллопієвій трубі велика ймовірність розриву органу та виникнення внутрішньої кровотечі, з великою ймовірністю знадобиться хірургічне втручання.
  • Діагностика так званої ” помилкової вагітності, пов’язана із зростанням новоутворень в порожнині матки. Затримка менструації в цьому випадку носить симптоматичний характер, її причина – гормональний збій.
  • Точне встановлення строку вагітності, передбачуваної дати зачаття, дати пологів.
  • Перевірка серцебиття ембріона.
  • Діагностика багатоплідної вагітності (кількість прижилися в матці запліднених яйцеклітин).
  • Рання діагностика загрози викидня. Найяскравіший симптом можливого переривання, видимий при ультразвуковому обстеженні, – гіпертонус матки.
  • Якщо ви сумніваєтеся в необхідності маніпуляцій датчиком, але хочете переконатися в зачатті, можна здати кров на ХГЛ – цей аналіз також высокоинформативен.

    Страшилки про УЗД

    Безліч самих суперечливих міфів ходить в народі про процедуру ультразвуку. Найдивовижніше, що значну їх частину поширюють самі лікарі.

    Міф перший. Вплив апарату УЗД на плід не вивчена до кінця і може сприяти аномалій і вад розвитку.

    Насправді на будь-якого сучасного людини кожну секунду життя впливає величезний спектр різних променів починаючи від мікрохвильової печі і закінчуючи домашньою мережею wi-fi. І це ще ми не взяли до уваги постійний радіаційний фон великих і малих міст!

    Міф другий. Трансвагінальні датчики можуть спровокувати переривання вагітності на ранніх строках.

    Природа подбала про наше виживання, саме тому від малюка не так-то просто позбутися. Під час виношування багато продовжують займатися фізкультурою, носити тяжкості і займатися сексом. Неагресивна проникнення в порожнину піхви округлого гладкого предмета не створить плоду ніякого дискомфорту.

    Міф третій. Ультразвук впливає на мозок ембріона, нагріваючи його і приводячи до незворотних психічних захворювань.

    Почнемо з того, що на термін 3-4 тижні у зародка ще немає мозку і сам він поки що являє собою згусток безконтрольно клітин, що діляться. Та й нагрівання ніякого бути не може чисто фізично: ультразвукові хвилі впливають на людські тканини іншим чином.

    На питання, чи можна робити УЗД на ранніх термінах, ми даємо однозначну відповідь: потрібно!

    Читайте також:

    • Серцебиття плоду під час вагітності: таблиця норми по тижнях
    • Позаматкова вагітність: її перебіг та ускладнення
    • Завмерла вагітність – чому вона виникає і як вчасно визначити патологію

    Фото: Depositphotos