Перейми під час пологів: як зрозуміти, що вони почалися

540

Кульмінацією всього процесу виношування такого рідного малюка є процес пологів. Те, чого чекають усі вагітні жінки, вважаючи дні в календарі, обчислюючи дату передбачуваних пологів, готуючись до такої довгожданої зустрічі з новонародженим. Особливо жінки, зіштовхуються з вагітністю та пологами вперше, задаються питанням: «А як я зрозумію, що у мене почалися перейми?»

Це питання досить часто задається і розчулює лікарів акушерів-гінекологів. Кожна жінка запитує про це неспроста, адже їй хочеться контролювати ситуацію і бути обізнаною в даному питанні. І це, звичайно ж, справедливо. Необхідність розібратися в тому, що таке перейми і якими вони повинні бути, безумовно, є, щоб даремно не виснажувати психіку вагітної жінки. Щоб вона точно і чітко знала, коли їй необхідно звертатися в пологовий стаціонар.

Зміст:

  • Що ж таке перейми?
  • Скільки сутичок повинно бути?
  • Аномалії пологових сил
  • Як дихати: техніка дихання
  • Перший період пологів
  • Другий період пологів
  • Що ж таке перейми?

    Багато жінок, які вступають в період доношеній вагітності, який починається з 37 тижнів, зазначають, що у них періодично виникають сутички протягом дня. Однак з медичної точки зору це судження не зовсім вірно. Дані болі внизу живота нерегулярного характеру, що з’являються епізодично, не мають тенденції до укорочення інтервалів між ними, називають провісниками пологів. Таким чином шийка матки готується до майбутніх пологів, укорачиваясь і розм’якшуючись, приходячи в центрированное положення сакрального відносно осі тазу.

    Скільки сутичок повинно бути?

    Переймами вважається регулярна родова діяльність у вигляді появи хоча б однієї перейми протягом 10 хвилин, яка має тривалість 15-20 секунд. Підтвердженням наявності родової діяльності є регулярність, вкорочення інтервалу між даними болями, а також продуктивність цих сутичок.

    Під поняттям «продуктивність» розуміється наявність структурних змін шийки матки, тобто укорочення і відкриття маткового зіва. Ці показники діагностуються лише при внутрішньому акушерському дослідженні. Якщо акушер-гінеколог, виконавши дану маніпуляцію, відзначає структурні зміни шийки з наявністю вищезазначених характеристик болю внизу живота і в області попереку, з повною упевненістю можна говорити про те, що перейми почалися.

    Перейми почалися на терміні до 37 тижнів гестації, характеризують початок передчасних пологів, а після цього терміну – термінових пологів.

    Перейми можуть супроводжуватися як кров’янистої-слизовими виділеннями – так званої слизової пробкою, – так і водянистими виділеннями – при вилитті навколоплідних вод. Характер цих виділень має велике значення, так як меконіальне (зелене) їх фарбування початку пологової діяльності може вказувати на гіпоксію плода.

    Сутички супроводжують тільки перший період пологів, який характеризується відкриттям шийки матки аж до повного. Другий період хоч і має болі, не сильно відрізняються за характеристиками від першого періоду, проте вони вже є потугами.

    Перейми мають досить різноманітні характеристики у різних жінок. Можуть виникати і патологічні стани, пов’язані з пологовою діяльністю у породіллі.

    Аномалії пологових сил

    Дані патологічні стани можуть характеризуватися як слабкістю пологової діяльності, так і надмірно активної або дискоординированной родової діяльністю.На появу таких патологій пологової діяльності впливає безліч факторів. Наприклад, слабкість пологової діяльності може виникати внаслідок фізичної, а також психологічної втоми жінки, багатоводдя, багатоплідної вагітності, наявності великого плоду. На гипердинамическую родову діяльність можуть впливати передчасне вилиття вод, інфекція, має висхідний шлях проникнення, відшарування плаценти, клінічно вузький таз.

    Читайте також:Перейми під час пологів: як зрозуміти, що вони почалися

    При постановці діагнозу слабкості пологової діяльності жінки потребують певної терапії, спрямованої на відновлення нормальної родової діяльності. З цією метою можуть бути застосовані утеротоники у вигляді окситоцину, простагландинів. Окситоцин є засобом, що підвищує тонус матки. Дана речовина також продукується гіпоталамусом головного мозку. Для початкової терапії ослабленою пологової діяльності застосовується 5 од. окситоцину, які складають 1 мл готового розчину. Його розводять в 500 мл фізіологічного розчину. Починають зі швидкості введення 8 крапель на хвилину, поступово збільшуючи швидкість до досягнення необхідних параметрів пологової діяльності. Однак дана швидкість введення не має перевищувати 40 крапель у хвилину.

    При відсутності ефекту від даної терапії встановлюється діагноз слабкості пологової діяльності, яка не піддається медикаментозній корекції, і процес пологів закінчується шляхом операції кесаревого розтину.

    При надмірно активною, дискоординированной родової діяльності, яка не дає жінці відпочити, супроводжується її збудженням і надмірними болями, можуть застосовуватися спазмолітики, токолитики. В даний час широке розповсюдження набула епідуральна анестезія в пологах. Вона не тільки має високий аналгезуючий ефект, але і досить благотворно впливає на відкриття шийки матки. Дану маніпуляцію виробляє лікар-анестезіолог. Однак застосування епідуральної анестезії можливе при певному відкритті шийки матки. Вводиться така доза анестетика, яка дозволяє зняти больові відчуття, даючи жінці відпочити, але не впливає на її здатність «працювати», тобто тужитися, в потужном періоді.

    Але, як зазначалося вище, надмірно активна пологова діяльність може бути сигналом серйозних патологічних процесів, які можуть загрожувати здоров’ю й життя як матері, так і дитини. До таких станів належить відшарування нормально розташованої плаценти, клінічно вузький таз.

    Відшарування плаценти характеризується різким гіпертонусом матки, локальними гострими болями, які можуть супроводжуватися кров’янистими виділеннями, але не завжди. Цей стан вкрай небезпечно для життя плода, тому дуже важлива рання постановка діагнозу і проведення кесаревого розтину в ургентному порядку.

    Читайте також:Чоловік на пологах: 15 вражаючих фотографій

    Клінічно вузький таз (невідповідність розмірів тазу розмірами плоду) характеризується бурхливим, практично потужний родової діяльністю при високому стоянні передлежачої частини плода (голівка або сідниці). При встановленні такого діагнозу пологи через природні родові шляхи неможливі і їх необхідно закінчити оперативним шляхом.

    Під час пологів слід тримати себе в руках і бути в постійному контакті з лікарем. Про всіх своїх відчуттях і проблеми необхідно негайно повідомляти медичного персоналу.

    Як дихати: техніка дихання

    При розвитку пологової діяльності важливим фактором є правильне дихання. Суть даних маніпуляцій полягає в контрольованому вдиху і видиху, чого людина в звичайному, спокійному стані не робить, оскільки дихання є безумовним.

    Перший період пологів

    У першому періоді пологів, а саме в латентній фазі, необхідно під час початку сутички робити глибокий вдих, виконується через ніс, а потім довгий видих через рот. Цей комплекс вдиху-видиху за тривалістю повинен збігатися з одного сутичкою.В активній фазі першого періоду, коли перейми мають тенденцію до наростання, необхідно робити вдих через ніс, видих через рот, однак більш інтенсивно і з більшою частотою. Видих повинен змінюватися тут же наступним вдихом і видихом.

    Дана методика забезпечує декілька впливів на організм жінки.

    По-перше, дихальна гімнастика дозволяє впливати на психоемоційну сферу жінки в пологах допомогою седативного впливу на кору головного мозку Це допомагає жінці сконцентруватися.

    По-друге, стан гипероксигенации головного мозку, тобто підвищене надходження кисню до нього, створює деякий аналгезуючий ефект, який насправді кілька знеболює процес пологової діяльності.По-третє, активне дихання дозволяє правильно оксигенировать всі органи і тканини дитини, який є безпосереднім учасником процесу розродження.

    Читайте також:Етапи пологів і як вони проходять

    Другий період пологів

    Другий період пологів характеризується зовсім іншими діями з боку жінки.

    У другому періоді, а саме при вигнання плоду, жінці необхідно фізично працювати. За одну сутичку породілля повинна потужити три рази. Що це означає? При початку схваткообразной болю жінка повинна зробити глибокий вдих, затримати дихання і усіма м’язами черевного преса намагатися виштовхувати з себе малюка, впираючись ногами в ліжко або на ніжки гінекологічного крісла. Потужилася, зробила глибокий видих і знову глибокий вдих, знову потужилася – і так три рази.

    Після того як біль вщух, жінка повинна розслабитися і не дихати форсовано, тобто не робити глибоких вдихів, ні глибоких видихів; дихання має бути рівним і спокійним, щоб «не передышать» сутичку, як кажуть в медичних колах.

    Це дозволяє нормально надходити кисню в головний мозок і до всіх органів і тканин жінки, так і по судинах пуповини до плоду. Дотримання даних технік дихання дисциплінує жінку і допомагає їй тримати себе в руках. Це важливо, так як контакт з медичним персоналом, що необхідний для проведення процесу розродження.

    Читайте також:

    • Вертикальні пологи: плюси і мінуси
    • Як побороти страх перед пологами
    • Домашні пологи: що слід про них знати, щоб народжувати вдома

    Фото: Depositphotos