Ступінь зрілості плаценти

238

В утробі матері відбувається активний ріст і розвиток плоду. Підтримує життєдіяльність майбутнього малюка плацента – ембріональний орган, що формується із зародкових оболонок. Ці оболонки прилягають до стінки матки, формують ворсинки, що вростають в слизову. Так встановлюється міцний зв’язок між плодом і материнським організмом, що необхідно для здійснення газообменной, трофічної та видільної, гормональної, захисної функцій. Таким чином, формується гемоплацентарный бар’єр. Ембріон з плацентою зв’язуються пуповиною.

Зміст:

  • Ступінь зрілості плаценти
  • Зрілість плаценти
  • Як дозріває плацента?
  • Зрілість плаценти по тижнях
  • Передчасне дозрівання плаценти
  • Пізніше дозрівання
  • Таблиця зрілості плаценти
  • Ступінь зрілості плаценти

    Плацента – унікальний орган. Вона формується тільки в період вагітності, належить організму матері, і організму плода. Є тимчасовим утворенням, розвивається поетапно, а залишає організм через статеві шляхи з народженням дитини, точніше, протягом 10-50 хвилин після народження (в залежності від тактики ведення пологів).

    Зрілість плаценти

    В ході внутрішньоутробного розвитку плацента зазнає структурних змін. Формулювання “старіння плаценти” не цілком коректна, бажано говорити “дозрівання”.

    Ступінь зрілості плаценти – це ультразвукової параметр. Проводиться УЗ-дослідження. Визначається локалізація, оцінюється площа поверхні, маса і величина. Крім плацентометрии оцінюється і ступінь зрілості структури. Ехографічно прийнято виділяти чотири ступені. Про дозріванні говорить візуалізація включень підвищеної акустичної щільності. Якщо вона акустично однорідна, відсутня дольчатость, субэпителиальная мембрана не потовщена, то говорять про 0 ступеня зрілості.

    У міру прогресії вагітності ступінь зрілості зростає, і перед пологами може мати і 0, і 3 ступінь.

    Як дозріває плацента?

    Наприкінці шостого тижня вагітності відбувається розтин просвіту спіральних артерій як наслідок вростання цитотрофобласта в стінку судин відпадає оболонки. Ці події і зумовлюють виникнення матково-плацентарного кровообігу.

    До 13 тижня вагітності закінчується плацентация. На цей період в морфофукнциональном плані плацента не є зрілою – сформовані лише основні елементи. Структурна одиниця сформованої плаценти – котиледон. У зрілому посліді таких чашоподібних утворень налічують до 50.

    Функціональної зрілості досягає на 16 тижні – тепер вона повноцінно здійснює газообменную, трофічну і видільну, гормональну, протективну функції.

    На другому триместрі відбувається фетализация плаценти. Розвиток плоду в цей період не доганяє зростання плаценти. З 22 тижні, навпаки, зростання плоду випереджає зростання плаценти, і до 36 тижня дитяче місце в нормі встигає досягти повної зрілості.

    До кінця пренатального періоду відбувається т.з. старіння плаценти, що свідчить про протікання гормонозалежних процесів в організмі майбутнього малюка, які індукують придбання морфологічної і функціональної зрілості його легеневої тканини.

    Зрілість плаценти по тижнях

    Плацента повинна проходити етапи розвитку, відповідні потребам зростаючого плоду, інакше вона не змогла б ефективно справлятися з покладеними на неї завданнями. Як було зазначено вище, по мірі дозрівання виявляються відповідні перетворення – розмірні, структурні і т. д. Поговоримо про це детальніше.

  • Нульова ступінь зрілості. Також її називають етапом формування, який триває з другої по тридцяту тиждень. Тканина збільшується в об’ємі, масі. Акустично однорідна, відсутня дольчатость, включень немає.
  • Перша ступінь зрілості. Етап зростання до 34 тижнів. Виявляються эхогенные включення. Тканини ущільнюються, хориальная пластина стає хвилястою.
  • Друга ступінь зрілості. Період зрілості, до 39 тижнів. Посилюється звивистість хориальной пластини, акустична щільність підвищена, виявляються множинні включення.
  • Третя ступінь зрілості. З 37 тижнів. Площа і об’єм зменшуються. Хориальная пластина набуває звивистість.
  • Читайте також:Рання діагностика: генетичні захворювання можна виявити вже на 5 тижні вагітності

    Передчасне дозрівання плаценти

    Передчасне дозрівання плаценти ніяким чином не проявляє себе, але можуть турбувати захворювання, що спровокували ПСП. Тобто переважає симптоматика основного захворювання. Можлива зміна рухової активності плода – як почастішання ворушінь, так і їх повна відсутність.

    Виявляють в ході планового УЗ-дослідження, як правило.

    Провокуючі фактори:

  • Хронічні захворювання репродуктивних органів, інфекційні захворювання (специфічні генітальні, загальні інфекційні).
  • Екстрагенітальні патології. Соматичні, зокрема, ендокринні порушення.
  • Изосерологическая несумісність.
  • Гестози.
  • Передчасне дозрівання плаценти завжди пов’язане з посиленням функціонування системи мати-плід, що провокується перерахованими вище факторами. Пусковими так чи інакше стають несприятливі умови. Як би банально не прозвучало, це недостатня або надмірна маса тіла жінки, незбалансоване харчування, вживання алкоголю, тютюнопаління, причому не тільки під час виношування.

    Якщо говорити про патогенез, передчасне дозрівання – компенсаторна реакція у відповідь на фетоплацентарную недостатність. Дитяче місце росте і формується більш інтенсивно у зв’язку несприятливими факторами (порушення трофічної функції, наприклад). У результаті зменшуються функціональні можливості плаценти.

    Незалежно від того, на якому терміні була виявлена фетоплацентарна недостатність, акушер-гінеколог в тандемі з відповідним профільним фахівцем проводить активне лікування основної патології. Також підключаються лікарські засоби, що поліпшують кровопостачання плода.

    Пізніше дозрівання

    Пізніше дозрівання плаценти може бути пов’язано з наявністю у матері захворювань, особливо хронічних. В ряді випадків мають місце генетичні захворювання, що в підсумку позначиться в різного роду вадах розвитку. Втім, раннє дозрівання – явище часте.

    Таблиця зрілості плаценти

    Для наочності представлена таблиця, що ілюструє норми ступеня зрілості плаценти за тижнями:

    Ступінь зрілості плаценти Тижні вагітності
    0 28 29 30
    0-I 29 30
    I 30 31 32
    I-II 32 33 34
    II 34 35 36 37 38 39 40
    II-III 35 36 37 38 39 40
    III 38 39 40

    Читайте також:Милота: дивовижні знімки УЗД малюків

    Фото: Depositphotos