Страхова і соціальна пенсія дитині по втраті годувальника

298

Однією з головних складових державної системи соціального захисту громадян є пенсійне забезпечення. Пенсійні виплати покликані компенсувати людям втрачені з різних причин доходи: з-за віку, по інвалідності, з-за втрати годувальника. У цій статті ми розберемо як розраховується страхова і соціальна пенсія дитині по втраті годувальника, кому належать ті чи інші види виплат і які документи потрібні для їх оформлення.

У Російській Федерації існує два основних типи пенсій, головною відмінністю яких є джерело грошових коштів. Страхова пенсія виплачується за рахунок раніше зібраних страхових внесків. Соціальна пенсія виплачується за рахунок коштів федерального бюджету.

Зміст:

  • Страхова пенсія по втраті годувальника дітям
  • Хто може отримувати пенсію по втраті годувальника
  • Розмір страхової пенсії по втраті годувальника
  • Терміни подачі документів та виплати пенсії
  • Соціальна пенсія по втраті годувальника дітям
  • Пенсія по втраті годувальника дітям військовослужбовців
  • Пенсія дітям загиблих військовослужбовців з бюджету
  • Пенсія дітям загиблих військовослужбовців з фондів Міноборони
  • Основні законодавчі акти, що встановлюють і регламентують умови і порядок надання пенсійних виплат:

    • Федеральний закон від 28.12.2013 р. № 400-ФЗ «ПРО страхові пенсії»;
    • Федеральний закон від 15.12.2001 № 166-ФЗ «ПРО державне пенсійне забезпечення в Російській Федерації»;
    • Закон РФ від 12.02.1993 № 4468-1 «Про пенсійне забезпечення осіб, що проходили військову службу, службу в органах внутрішніх справ, Державної протипожежної службі, органах з контролю за обігом наркотичних засобів і психотропних речовин, установах і органах кримінально-виконавчої системи, війська національної гвардії Російської Федерації, та їх сімей».

    Найчастіше, згадуючи слово ” пенсія, ми представляємо літніх людей, які не ходять на роботу в силу свого віку. В даному випадку пенсійне забезпечення компенсує літнім громадянам ті доходи, які вони одержували б, продовжуючи працювати.

    Проте пенсії призначаються не тільки по старості. Існують і інші ситуації, не пов’язані безпосередньо з трудовою діяльністю. Наприклад, осиротіла дитина не може самостійно забезпечити себе необхідними грошовими засобами. У цьому випадку йому призначається державна пенсія по втраті годувальника.

    Зокрема, дітям з причини втрати годувальника можуть призначати такі види пенсійного забезпечення:

    • страхова пенсія призначається дитині, чий померлий батько був працевлаштований;
    • військову пенсію отримає дитина з родини військовослужбовців;
    • соціальна пенсія буде виплачена дітям непрацездатних громадян, які не мали трудового стажу, тобто не сплачували страхові внески;
    • державна пенсія також призначається дітям, чиї батьки постраждали від радіаційних або техногенних катастроф.

    Далі в статті ми докладно розповімо про види та умови пенсійного забезпечення дітей при втраті годувальника.

    Страхова пенсія по втраті годувальника дітям

    Загальноприйнята практика застосування пенсійного забезпечення в багатьох країнах передбачає призначення страхових пенсій тим громадянам, які протягом деякого мінімального строку сплачували обов’язкові страхові внески, а також членам їх сімей, які перебувають на утриманні цих громадян. У Російській Федерації діти та інші непрацездатні родичі, які перебували на утриманні, при втраті годувальника отримують право на щомісячні виплати зі страхового фонду. Таке положення закріплено у статті 4 Федерального закону № 400-ФЗ. При цьому діти можуть бути не рідними, а усиновленими – для призначення пенсії дана обставина ролі не грає.

    Страхові пенсії по втраті годувальника призначаються дітям до 18 років, а також до 23 років у разі навчання за денною формою. Заява про призначення пенсії подається до територіальних органів Пенсійного фонду Росії. При розгляді питання про призначення страхової пенсії враховуються різні обставини, наприклад:

  • Страховий стаж. При нарахуванні пенсії широко застосовується поняття страхового стажу, тобто періоду часу, протягом якого людина отримувала доходи, з яких здійснювалися виплати внесків у Пенсійний фонд.
  • Пенсійний коефіцієнт. Індивідуальний пенсійний коефіцієнт впливає на розмір пенсії. У свою чергу, пенсійний коефіцієнт залежить від страхового стажу, від суми сплачених до Пенсійного фонду внесків та від інших факторів.
  • Вартість пенсійного коефіцієнта. Це параметр, що залежить від сумарних надходжень внесків до Пенсійного фонду та кількості одержувачів пенсій.
  • Наявність інших пенсій і компенсацій. Наприклад, якщо дитина і раніше був на пенсійне забезпечення (скажімо, по інвалідності), але при цьому основними засобами до існування були доходи його годувальника, то дитині надається право перейти з соціальної пенсії на страхову.
  • Це далеко не повний перелік критеріїв, що розглядаються при призначенні страхового пенсійного забезпечення.

    Що залишився в живих батьків або інший представник неповнолітньої дитини (усиновитель, опікун, піклувальник) може звернутися з заявою про призначення страхової пенсії в будь-який момент після виникнення відповідного права, поки дитині не виповниться 18 років. Дієздатний дитина, яка досягла повноліття, звертається за призначенням пенсії по втраті годувальника сам.

    Хто може отримувати пенсію по втраті годувальника

    Критерії призначення страхової пенсії громадянам, які втратили годувальника, перелічені у статті 10 Закону № 400-ФЗ. Право на її отримання мають непрацездатні члени сім’ї, які перебували на утриманні померлого годувальника. Тобто отримати допомогу можуть не тільки діти, але й інші родичі, непрацездатні внаслідок віку або інвалідності.

    Неповнолітній вік є безумовною ознакою непрацездатності, тому право на пенсію після смерті батьків отримують їх діти віком до 18 років. Утримання дітей передбачається і не вимагає окремих доказів. Крім дітей, таким же правом володіють неповнолітні онуки, брати чи сестри померлого, але за умови, що вони не мають працездатних батьків.

    Усиновлені діти мають право на страхову пенсію із нагоди втрати годувальника нарівні з рідними дітьми. Право дітей на отримання цього виду пенсії зберігається і при подальшому усиновлення.

    Право на отримання страхової пенсії мають також повнолітні діти померлого годувальника, якщо вони отримують очна освіта і їм ще не виповнилося 23 роки. Також віком повноліття не обмежується право на отримання пенсії по втраті годувальника для дітей, непрацездатних з причини інвалідності, якщо інвалідність настала раніше 18 років.

    Отримати страхову пенсію можуть повнолітні члени сім’ї годувальника, які не працюють по причині догляду за непрацездатними дітьми, братами, сестрами або онуками годувальника віком не старше 14 років.

    Пенсійні страхові виплати не обмежуються якимось одним членом сім’ї, тобто страхова пенсія по втраті годувальника виплачується кожному з непрацездатних членів сім’ї. Можливі ситуації, коли страхову пенсію отримують і неповнолітні діти померлого, і його родичі, які доглядають за цими дітьми.

    Призначення страхової пенсії з нагоди втрати годувальника не залежить від тривалості страхового стажу годувальника. Особи, визнані судом винними в смерті годувальника, позбавлені права на отримання страхової пенсії.

    Розмір страхової пенсії по втраті годувальника

    У загальному випадку розмір страхової пенсії для дітей з нагоди втрати годувальника визначається добутком індивідуального пенсійного коефіцієнта (ІПК) застрахованої особи та вартості пенсійного коефіцієнта (СВК) на день призначення пенсії.

    Незважаючи на простоту формули, встановити точний розмір пенсії не завжди просто. Розміри ІПК і СПК змінюються щорічно, іноді по кілька разів в році. Крім того, якщо дітям раніше були призначені страхові пенсійні виплати по інвалідності, формула розрахунку буде більш складною. Також в суму страхової пенсії входить додаткове пенсійне забезпечення, встановлене в твердій сумі. Це так звана фіксована виплата, яка, незважаючи на назву, також змінюється з року в рік.

    У деяких випадках для дітей передбачені додаткові підвищувальні коефіцієнти для розрахунку пенсії, наприклад, при наявності інвалідності або у разі, коли померлим годувальником була мати-одиначка. Наприклад, якщо фіксована виплата в 2017 році для дітей, які втратили одного з батьків, становить 2402,56 руб., то для повністю осиротілих дітей фіксована виплата дорівнює 4805,11 руб.

    У деяких випадках при розрахунку пенсій може застосовуватися підвищує районний коефіцієнт.

    Формули розрахунку страхової пенсії та інші супутні правила докладно описані в главі 4 Закону № 400-ФЗ.

    Терміни подачі документів та виплати пенсії

    У загальному випадку страхова пенсія призначається з дня звернення за нею, тобто з дня подання в Пенсійний фонд заяви та пакету потрібних документів. Але страхова пенсія по втраті годувальника починає розраховуватися з дня його смерті. Правда, для цього потрібно подати заяву не пізніше одного року з моменту загибелі годувальника.

    Заяву та документи не обов’язково подавати до Пенсійного фонду особисто. Можна, наприклад, скористатися послугами пошти або передати документи через інтернет. У двох останніх випадках необхідно передавати офіційно завірені копії документів.

    При відсутності частини необхідних документів заявнику надаються роз’яснення про те, які документи потрібні, і надається 3 місяці на їх збір і передачу в Пенсійний фонд.

    Виплата дитині страхової пенсії по втраті годувальника провадиться щомісячно до досягнення нею 18 років (до 23 років при наявності довідки про навчання).

    Соціальна пенсія по втраті годувальника дітям

    У тих випадках, коли померлий годувальник не мав жодного дня трудового стажу, страхова пенсія його дітям не призначається. Замість неї виплачується соціальна пенсія дитині по втраті годувальника. Питання призначення соціальної пенсії регулюються Федеральним законом № 166-ФЗ від 15.12.2001 р. Згідно із законом, соціальна пенсія по втраті годувальника призначається його неповнолітнім дітям (дітям до 23 років при отриманні освіти за очною формою навчання). Соціальна пенсія призначається навіть у тому випадку, якщо смерть годувальника, яке сплачувало страхові внески, сталася через протиправних дій його утриманця.

    Розмір соціальної пенсії змінюється так само часто, як і розмір страхової пенсії. З 1 квітня 2017 року розмір соціальної пенсії по втраті годувальника для дітей, які втратили одного з батьків, становить 5034,25 руб. Діти, які залишилися без обох батьків, у тому числі діти померлої матері-одиначки, отримають 10068,53 руб. соціальної пенсії.

    Пенсія по втраті годувальника дітям військовослужбовців

    Для дітей і інших членів сім’ї, які перебували на утриманні загиблих військовослужбовців, теж передбачені пенсії. Джерело виплат таких пенсій залежить від форми служби загиблого:

    • якщо загиблий служив за призовом, то його дітям пенсія виплачується Пенсійним фондом за рахунок коштів федерального бюджету;
    • якщо загиблий служив за контрактом, пенсія буде виплачуватися за рахунок відповідних фондів Міністерства оборони.

    Крім того, дітям та членам сімей військовослужбовців призначається щомісячна допомога по втраті годувальника.

    Питання призначення пенсій та допомог по втраті годувальника дітям військовослужбовців регламентуються різними нормативними актами:

    • Федеральним законом РФ від 15.12.2001 № 166-ФЗ (пенсії з Пенсійного фонду);
    • Законом РФ від 12.02.1993 № 4468-1 (пенсії з фондів Міноборони);
    • Указом Президента РФ від 29.10.2009 № 1219 (посібники).

    Пенсія дітям загиблих військовослужбовців з бюджету

    Федеральний закон № 166-ФЗ від 15.12.2001 р. встановлює право на пенсію по втраті годувальника непрацездатним дітям загиблих військовослужбовців за призовом, а також службовців в рядах льотно-випробного складу та космонавтів. Дана пенсія призначається за фактом загибелі в ході несення служби, але також може бути призначена, якщо загибель сталася протягом 3-х місяців після звільнення внаслідок поранення, каліцтва або захворювання, отриманого під час несення служби.

    Критерії призначення пенсії в цьому випадку такі ж, як і для призначення соціальної пенсії по втраті годувальника, про яку говорилося вище. При цьому для дітей військовослужбовців, померлих через військової травми або отриманого на службі захворювання, застосовуються підвищувальні коефіцієнти до базового розміру соціальної пенсії.

    Пенсія дітям загиблих військовослужбовців з фондів Міноборони

    У разі загибелі військового, що несе службу за контрактом, його дітям та іншим утриманцям призначається пенсія на підставі закону № 4468-1 від 12.02.1993 р. Даний закон передбачає аналогічні виплати дітям, чий загиблий батько служив в лавах МВС, у кримінально-виконавчої системі, протипожежної службі, органах з контролю за обігом наркотичних речовин.

    Пенсійні виплати призначаються, якщо службовець за контрактом загинув при виконанні або у полоні, пропало безвісти при проведенні військових дій, помер протягом 3-х місяців після звільнення з-за отриманих на службі поранень. Кожна дитина отримає пенсійні виплати в розмірі 40% від грошового забезпечення, визначеного загиблому годувальнику.

    Також дітям пенсія призначається після смерті військового пенсіонера. У цьому випадку діти можуть розраховувати на 30% від грошового забезпечення годувальника. Але якщо померлий військовий пенсіонер був інвалідом або дитина залишився повним сиротою, йому нарахують 40% від грошового забезпечення.

    Вікові обмеження такі ж, як і в попередніх випадках: пенсію по втраті годувальника з фондів Міноборони призначають дітям до 18 років, які навчаються діти віком до 23 років, а також повнолітнім інвалідам, які отримали інвалідність в дитинстві.