Специфіка поєднання щорічної та декретної відпусток відповідно до законодавства

35

Тривалість декрету – один з важливих питань, які цікавлять майбутню маму. Кожна жінка з нетерпінням чекає цього моменту, і прагне максимально подовжити можливість відпочинку від роботи. Тому питання щодо суміщення щорічної оплачуваної і декретної відпустки виникає досить часто.

Зміст:

  • Особливості приєднання щорічної відпустки до відпустки по вагітності і пологах
  • Заяву на надання відпустки вагітній жінці
  • Який період необхідно відпрацювати для того, щоб оформити щорічну оплачувану відпустку відповідно до трудового кодексу РФ?
  • Поєднання періодів щорічної відпустки та відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею 1.5 або 3-річного віку
  • Другий декретну відпустку
  • Коли можна взяти щорічну відпустку після декрету?
  • Можлива заміна щорічної оплачуваної відпустки грошовою компенсацій для вагітних жінок?
  • Основні правила, що стосуються питання надання оплачуваної чергової відпустки, про які слід знати майбутнім мамам, які містяться в ст. 260 Трудового кодексу Російської Федерації. Згідно з ним, вагітної або тільки що народила жінці, на підставі її бажання, вираженого за допомогою написання заяви, надається оплачувана щорічна відпустка незалежно від стажу роботи у даного роботодавця, перед початком відпустки по вагітності та пологах або безпосередньо після його закінчення, а також після завершення відпустки по догляду за дитиною.

    У випадках, коли вагітною працівницею не був використаний відпустку за минулий рік (минулий відпускний період), а відпустка по вагітності та пологах захоплює частину наступного відпускного періоду, то відповідно її прохання до відпустки по догляду за дитиною або ж до відпустки по вагітності та пологах можуть приєднуватися обидва невикористаних щорічних оплачуваних відпусток.

    Тобто у випадках, коли у жінки є невикористана частина або повний невикористану відпустку за попередній період відпусток, він може бути приєднаний до відпустки за поточний рік, та надано жінці згідно з її заявою в зручні для неї терміни.

    Крім того, якщо говорити про терміни, то право на використання оплачуваної чергової відпустки може наступити під час перебування жінки у відпустці по вагітності та пологах, період якого, згідно ст. 121 ТК РФ, включається законодавством до стажу, що дає право на щорічну оплачувану відпустку.

    Особливості приєднання щорічної відпустки до відпустки по вагітності і пологах

    Порядок надання відпусток регулюється Розділом V Главою 19 Трудового кодексу Російської Федерації.

    Згідно з чинним законодавством оплачувана щорічна відпустка надається жінці на підставі її бажання:

    • перед лікарняних по вагітності та пологах;

    • по закінченню лікарняного по вагітності та пологах;

    • по закінченню відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею 1.5 або 3-х річного віку;

    • у перервах між відпусткою по догляду за дитиною до досягнення нею 1.5 або 3-х річного віку, якщо останні використовуються жінкою поетапно.

    При цьому для оформлення щорічного відпустки стаж роботи у конкретного роботодавця до уваги не приймається. Тобто щорічну відпустку жінці може надаватися навіть у тих випадках, коли до відходу в декрет вона не пропрацювала встановленого законодавством для надання щорічної оплачуваної відпустки часу, а саме бажає піти у відпустку до настання шестимісячного терміну роботи.

    Крім цього, жінка має право не оформляти у встановлений період відпустки по догляду за дитиною до 3 років (наприклад, у випадках, коли безпосередній догляд за дитиною здійснюється батьком немовляти чи іншими родичами, оформили даний відпустку), а по закінченню терміну перебування на лікарняному по вагітності та пологах, попросити про надання їй щорічної оплачуваної відпустки, що роботодавець в обов’язковому порядку повинен їй оформити (навіть у тому випадку, коли призначений для щорічної відпустки термін ще не настав).

    Специфіка надання оплачуваної щорічної відпустки вагітним жінкам полягає в тому, що:

    • щорічну відпустку вагітним жінкам не може замінюватися грошовою компенсацією навіть у тих випадках, коли жінка сама наполягає на цьому;

    • відпустку вагітних жінок не може бути перерваний ні за бажанням самої заявниці, ні за рішенням роботодавця

    Заяву на надання відпустки вагітній жінці

    Законодавством не передбачений конкретний бланк заяви про надання вагітній жінці щорічної відпустки. Як і інші заяви, цей документ в обов’язковому порядку повинен містити інформацію щодо:

    • Ф. В. О. заявниці;
    • займаної нею посади на даному підприємстві;
    • відпускного періоду, а також інших деталей, які можуть впливати на тривалість відпустки або тривалості грошових виплат;
    • особистий підпис;
    • дату подачі заяви

    Заява на надання щорічної оплачуваної відпустки повинно оформлюватись особисто самої вагітної жінкою.

    Який період необхідно відпрацювати для того, щоб оформити щорічну оплачувану відпустку відповідно до трудового кодексу РФ?

    Згідно ст. 122 ТК Російської Федерації оплачувана щорічна відпустка може надаватися працівнику за закінчення шестимісячного терміну безперервної роботи у конкретного роботодавця.

    Це правило стосується не тільки жінок, але й чоловіків. Які відповідно ст. 123 ТК мають обґрунтоване право заявити про необхідність оформлення щорічної відпустки в період перебування жінки у декретній відпустці. У цьому випадку термін безперервного стажу роботи на конкретному підприємстві чи у конкретного роботодавця, як підкреслювалося раніше, значення не має.

    Поєднання періодів щорічної відпустки та відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею 1.5 або 3-річного віку

    Російське законодавство, а зокрема ТК, не передбачає можливості суміщення одночасно декількох видів відпусток. Тому написати заяву на надання щорічної відпустки та відпустки по догляду не вийде.

    З цієї ситуації можна вийти кількома способами, використавши щорічну відпустку:

    • після відпустки по вагітності та пологах;
    • перед відпусткою по вагітності та пологах;
    • під час відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею 1.5. або 3 років

    Потрібно відзначити, що останній варіант, який передбачає використання відпустки по догляду за дитиною до 1.5. чи 3 років по частинах, дуже рідко застосовується на практиці через велику трудомісткість оформлення документів, а також твори для розрахунків виплат.

    Тоді, як два перших застосовуються досить часто і не викликають ніяких проблем з розрахунком виплат.

    Другий декретну відпустку

    Досить популярною є ситуація, коли у жінки ще не закінчився попередній відпустку по догляду за дитиною, тобто фактично вона ще не приступила до роботи, а вона йде в наступний відпустку по вагітності та пологах.

    Варто зазначити, що законодавством не передбачено обов’язок жінки передчасно повідомляти свого роботодавця відносного того, що вона знову буде йти у відпустку по вагітності та пологах. Але для самої майбутньої мами все таки краще заздалегідь потурбуватися і повідомити роботодавця, щоб уникнути непотрібних конфліктів і несвоєчасного нарахування належних їй виплат.

    В таких ситуаціях, коли попередній відпустку ще не завершився, жінці, яка перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею 1.5. або 3-річного віку слід написати дві заяви:

    • перше – про вихід на роботу;
    • друге – про оформлення відпустки по вагітності та пологах

    тобто перервати попередній відпустку і оформити новий, хоча фактично приступати до робочих обов’язків вона не буде.

    А оскільки в цій ситуації жінка на роботу не виходить, то право на отримання оплачуваної чергової відпустки, згідно ст. 121 ТК РФ, що передбачає, що період відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею встановленого законом віку не включається в стаж роботи, який дає право на щорічну відпустку, то і черговий оплачувана відпустка їй не надається роботодавцем.

    Коли можна взяти щорічну відпустку після декрету?

    У випадках коли фінансова ситуація не вимагає дострокового виходу на роботу або мамі ще не набридло відпочивати від роботи» вельми проходять буде варіант, коли ежегодны відпустку оформляється після виповнення дитині 1.5 або 3-річного віку. В такому випадку тривалість загального звільнення від роботи складатися з таких періодів:

    • 140 днів відпустки по вагітності та пологах (у разі багатоплідної вагітності і народження двох і більше дітей, а також при ускладненні в пологах термін лікарняного продовжується);
    • відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею 1.5. або ж 3-річного віку (в залежності від вибору жінки);
    • 28 календарних днів оплачуваної щорічної відпустки (кількість днів оплачуваної щорічної відпустки регулюється відповідно до ТК РФ і може бути більше для окремої категорії осіб)

    Крім того, необхідно брати до уваги, що мама, яка працює вдома або ж на умовах неповного робочого часу, може оформити черговий щорічну відпустку до досягнення дитиною 1.5 або 3-річного віку. Але при цьому на час відпустки необхідно буде оформити переривання раніше взятого декретної відпустки, який можна продовжити по закінченню періоду щорічної відпустки.

    Можлива заміна щорічної оплачуваної відпустки грошовою компенсацій для вагітних жінок?

    Згідно ст. 126 ТК Російської Федерації роботодавець не вправі провести заміну щорічної відпустки для вагітної співробітниці грошовою компенсацією, виплата якої допустима для інших осіб.