Що робити якщо діти бються: причини, поради психолога

654

Сварки і конфлікти між дітьми в сім’ї – явище неминуче, і це не погано, адже брати і сестри мають прекрасну можливість вчитися взаємодіяти з іншою людиною. Завдання батьків – навчити дітей грамотно виходити з конфліктних ситуацій.

Зміст:

  • Причини конфліктів
  • Втручатися чи ні?
  • Бути батьком, а не суддею. Як припинити дитячі бійки
  • Перенаправлення енергії
  • Моє – твоє
  • Особисте час
  • Сваритися – можна!
  • Ти не зобов’язаний любити
  • Заборонені удари
  • Особистий простір
  • Кожна дитина – особистість
  • Разом ви сила
  • Індивідуальні потреби
  • Грамотний графік
  • Справедливість понад усе
  • Обговорювання емоцій
  • Причини конфліктів

    Якщо ж сварки періодично переростають у бійки, значить, існують якісь дитячі потреби, які не задовольняються в повному обсязі. До найбільш популярних причин конфліктів між дітьми відносять:

    • ревнощі;
    • залучення уваги батьків;
    • завищені вимоги до одного з дітей;
    • домінування однієї дитини над іншою;
    • явне суперництво між дітьми;
    • боротьба за любов батьків;
    • поділ іграшок;
    • конфлікти від нудьги.

    Існує ряд практичних рад, які підкажуть батькам, як слід вести себе під час дитячих бійок і конфліктів.

    Втручатися чи ні?

    В дитячий конфлікт допустимо втручатися тільки в крайній ситуації. Якщо діти просто сперечаються, то дозвольте їм спочатку самим вирішити спірну ситуацію. Втручатися можна лише в тому випадку, якщо сварка не вщухає тривалий час або діти починають битися.

    Бути батьком, а не суддею. Як припинити дитячі бійки

    Вирішуючи дитячий конфлікт, не варто відразу виносити покарання, не розібравшись в ситуації. Набагато корисніше буде вислухати кожну дитину окремо, зрозуміти його позицію і точку зору, а далі ухвалити спільне рішення. Мета батьків – не просто знайти винуватого, а навчити дітей вирішувати конфлікт, при необхідності вибачатися і визнавати власні помилки.

    Перенаправлення енергії

    Якщо ви бачите, що діти вже декілька разів за один день «сцепливаются» і б’ються, то просто перенаправте їх енергію в мирне русло. Організуйте спільну діяльність, підкиньте ідеї для ігор, погуляйте з дітьми на свіжому повітрі. У навчальний час не буде зайвим знайти кожній дитині по цікавій спортивній секції, де вони зможуть скидати свою енергію, тоді й вечора у вашій родині будуть проходити мирно.

    Читайте також:По-братськи: 30 фото, підтверджують, що любов перемагає дитячу ревнощі

    Моє – твоє

    Чітко позначте з дітьми, де чиї речі. Великою помилкою є зробити все іграшки в сім’ї загальними – це неправильно. У дітей може бути загальним конструктор, книги, пластилін, але у кожної дитини повинен бути свій окремий куточок або на крайній випадок коробка з іграшками, які будуть особисто його. Навчіть дітей запитувати дозволу, перш ніж вони захочуть взяти чужу річ.

    Особисте час

    Обов’язково приділяйте кожній дитині окреме час, кажете дитині, як ви її любите, обіймайте, цілуйте. Навіть 15 хвилин особистого часу в день буде достатньо, щоб кожна дитина відчувала себе значущим і потрібним.

    Сваритися – можна!

    Неправильним буде рішення поставити табу на сварки і конфлікти між дітьми. Можна позначити, що лаятися за прийомами їжі заборонено, але з’ясовувати стосунки між собою можна. Сварки виникають не на порожньому місці, завжди існує якийсь привід. Чим більше батьки забороняють сваритися, тим більше діти відчувають накопичену агресію.

    Ти не зобов’язаний любити

    Не треба змушувати дітей проявляти один до одного любов, вони не зобов’язані це робити. Батьки вирішили, що у них буде не один, а кілька дітей, мама і тато люблять всіх своїх дітей, а от почуття любові у дітей по відношенню один до одного відразу виникнути не повинно. В нормальній сім’ї діти рано чи пізно стануть близькими людьми, будуть любити і підтримувати один одного в складних ситуаціях. А на даний момент життя діти мають право відчувати роздратування чи гнів по відношенню до свого брата або сестри. Обговоріть це з дітьми, їм стане набагато легше жити, якщо мама і тато не будуть тиснути своїми нескінченними фразами, як діти зобов’язані любити один одного.

    Заборонені удари

    Заборонити конфлікти і бійки ви не можете, а от позначити ряд неприпустимих дій буде розумно. Обговоріть з дітьми, які дії не можна допускати під час конфліктів – наприклад, не можна кидатися один в одного предметами, бити по голові та обличчю.

    Особистий простір

    Для кожної дитини в родині організуйте особистий простір, навіть якщо це буде невеликий куточок. Дитина повинна мати можливість усамітнитися і побути на самоті в будь-який момент, коли він сам цього захоче.

    Читайте також:Дитяча ревнощі в сім’ї

    Кожна дитина – особистість

    Як можна частіше промовляйте, ніж кожна дитина окремо унікальний. Важливо відзначати позитивні якості і вміння у кожної дитини, дітям важливо знати, що вони неповторні.

    Разом ви сила

    Підкріплюйте прояви дружби і любові один до одного у дітей. Підкреслюйте, що разом вони молодці, добре впоралися з виконанням завдання, говорите, що разом ви сила. Придумуйте більше справ та ігор, де діти будуть виступати не суперниками, а союзниками, це чудово зблизить їх.

    Індивідуальні потреби

    Завжди рахуйтеся з потребами кожної дитини. Помилково змушувати ходити двох дітей в одну спортивну секцію або на спів, одягатися в однаковий одяг. Нехай кожен займається справою до душі, вбирається так, як подобається йому.

    Грамотний графік

    Щоб діти сварилися як можна менше, продумуйте режим дня, складайте графіки так, щоб діти мали можливість не тільки займатися в школі, але й встигали повноцінно і вчасно харчуватися, відпочивати і відвідувати цікаві їм гуртки. Якщо діти ситі, відпочили і виспалися, витратили енергію на заняттях, прогулянках, то у них буде мінімум причин для сварок і конфліктів.

    Справедливість понад усе

    Будьте справедливі до своїм дітям, якщо ви щось обіцяли купити, то стримайте це слово. Іноді одній дитині будуть придбані більш дорогі речі, а іншому менш дорогі. Завжди пояснюйте, чому так відбувається, але в цілому важливо дотримуватися балансу, щоб кожна дитина не відчував себе обділеним.

    Читайте також:16 смішних фото, які доводять, що не всі діти хочуть брата або сестру

    Обговорювання емоцій

    Навчіть дітей озвучувати свої емоції по відношенню один до одного. Якщо дитина скаже своєму братові чи сестрі, що він зараз злиться на нього або ображений, це буде тільки плюсом. У майбутньому він зможе вирости людиною, яка не просто тримає всі емоції в собі, а вміє вирішувати складні ситуації, промовляти неприємності і спокійно виходити з конфліктів.

    Важливо не пригнічувати дитячі емоції, а навчити братів і сестер взаємодіяти між собою, тоді вони зможуть вирости успішними і щасливими людьми. Досвід вирішення конфліктів, що діти засвоять в дитинстві, допоможе їм вирішувати сімейні проблеми, так і складні ситуації на роботі. Такі люди краще підготовлені до дорослого життя.

    Читайте також:

    • Гіперопіка при вихованні дітей
    • Визначення типу темпераменту дитини
    • Чому дитина скупитися

    Фото: Рixabay, Adobe Stock