Щеплення під час вагітності

290

Для здоров’я жінки та її майбутнього малюка вкрай важливою вакцинація під час вагітності, перед нею і після народження дитини. Адже це основний спосіб уникнути поширення багатьох інфекційних захворювань. Багато часу і уваги приділяється дотриманню графіка щеплень у дітей, але при цьому забувають про дорослих і важливості допологової підготовки.

Зміст:

  • Щеплення перед вагітністю
  • Щеплення, не небезпечні під час вагітності
  • Грип
  • Коклюш
  • Щеплення вагітним в екстрених випадках
  • Вакцинація в післяпологовий період
  • Щеплення перед вагітністю

    Імунізація майбутньої матері захищає її і плід від ризику інфікування керованою інфекцією. Передаючись від матері, імуноглобуліни захищають дитину від інфекцій. І самий ідеальний варіант – зробити потрібні щеплення перед вагітністю. Необхідно під час планування вагітності обговорити графік щеплень з лікарем.

    Якщо жінка планує народження дитини, до вагітності їй рекомендується з’ясувати наявність імунітету проти таких захворювань:

    • Краснуха. Після інфікування вагітної різко зростає ризик викидня. Навіть якщо цього не станеться, залишається великий ризик народження дитини з важкими фізичними вадами: дефектами мозку, очей і серця.
    • Вітряна віспа. Перенесене захворювання вагітної на вітряну віспу може призвести до запалення легенів і ускладнень. Також велика ймовірність народження дитини з фізичними відхиленнями.
    • Кір під час вагітності небезпечна викиднем і передчасними пологами .
    • Свинка під час першого триместру несе ризик завмирання вагітності.

    Ці щеплення виконуються живою ослабленою вакциною, тому під час вагітності їх не роблять жінкам, незалежно від того, чи були вони щеплені раніше. Доцільно провести перед вакцинацією тест на виключення вагітності, забезпечити контрацепцію за місяць до щеплення і після неї, оскільки залишається ризик передачі вірусу плоду, здатного викликати внутрішньоутробні патології.

    Читайте також:Годуємо грудьми з задоволенням і без проблем

    Лікар рекомендує отримати перед планованим зачаттям два щеплення від перерахованих захворювань з місячним інтервалом або здати аналіз крові на наявність достатньої кількості антитіл. Важливо, щоб з моменту імунізації до зачаття пройшло не менше одного місяця, а при введенні вакцини від вітряної віспи – трьох місяців.

    Якщо непривитая жінка вступила з носієм одного із захворювань в контакт, слід повідомити лікаря.

    Не рекомендується в період вагітності рутинна щеплення від вірусу папіломи людини, її жінкам краще зробити до зачаття у віці 9-26 років. Вона оберігає від більшості випадків захворювання раком матки, зовнішніх статевих органів, піхви, глотки і рота.

    Непередбачливий відмова жінки до вагітності від вакцинації може бути особливо драматичним. Адже для інфікування вірусами вітряної віспи, краснухи, кору достатньо навіть поверхневого короткочасного контакту. І тільки живі вакцини, заборонені до застосування у період вагітності, можуть попередити ці небезпечні і важкі захворювання.

    Щеплення, не небезпечні під час вагітності

    Давно усталену думку про небезпеку для вагітних будь-яких щеплень – міф. Вакцинація вагітних не забороняється і навіть рекомендована спеціальними вакцинами – неживими. Це може бути препарат інактивований або токсоидный.

    До рекомендованих щеплень для жінок, які слід робити в період кожної вагітності, відносяться:

    • вакцина від грипу – вагітна жінка входить в групу ризику, тобто вона може захворіти більш важку форму, що супроводжується ускладненнями;
    • проти коклюшу – це захворювання небезпечно маленьким дітям і немовлятам, так як ускладнення від нього можуть викликати запалення мозку і запалення легенів, втрату ваги, а іноді і летальний результат.

    Грип

    Важливо, щоб щеплення від грипу зробила кожна вагітна жінка, адже вона иммунизирует таким чином як себе, так і плід. Якщо мама в період вагітності зробила таке щеплення, то дитина буде менше страждати респіраторними захворюваннями. Дані проведених досліджень підтверджують зниження на 63% небезпеки малюкові захворіти у віці до шести місяців.

    Треба ставитися до препаратів з обережністю і обов’язково слідувати рекомендаціям лікаря, так як окремі вітчизняні вакцини містять поліоксидоній, який заборонений до введення вагітним і годуючим. В імпортних препаратах він не застосовується.

    Коклюш

    Небезпека кашлюку полягає у важких ускладненнях, тоді як прищеплювати немовлят від цієї хвороби можна тільки з двох місяців. І поки дитина не отримає кілька вакцин, захистити його може тільки імунітет мами, яка з’явилась під час вагітності. Вона сама не зможе захворіти і тим самим заразити дитину. Згідно зі статистикою, в 50% випадків дітей заражають кашлюк батьки. Дитину перших чотирьох місяців життя врятувати від захворювання зможе тільки велику кількість антитіл, які потрапляють до нього через плаценту, якщо мама прищепилася в кінці вагітності.

    Щеплення вагітним в екстрених випадках

    В особливих випадках при вагітності вакцинують жінок від дифтерії і правця. Небезпека захворювання ними виникає при отриманні суттєвих травм, укусах тварин. І якщо до вагітності з моменту останнього щеплення минуло не більше п’яти років, то не варто хвилюватися, імунітет є. В іншому випадку, якщо знадобиться екстрена вакцинація при вагітності, проводять її специфічними імуноглобулінами.

    Якщо жінка запланувала в період вагітності поїздку за межі країни, потрібно в обов’язковому порядку додатково проконсультуватися щодо рекомендованих вакцин.

    Такі щеплення не представляють небезпеки для вагітних, вони не несуть загрозу викидня і здатні забезпечити новонародженому пасивний захист. Важливо пам’ятати, що користь від імунізації вагітної повинна бути вище ризиків від неї для здоров’я матері і немовляти.

    Вакцинація в післяпологовий період

    Жінкам після пологів під час годування груддю показані практично всі щеплення, які вимагаються за графіком вакцинації і не були зроблені нею раніше. Велика кількість вакцин, як живих, так і інактивованих, сумісні з грудним вигодовуванням. Маму можна прищепити відразу після пологів від краснухи, кору, правця, дифтерії, кашлюку, вітряної віспи та паротиту (свинки). Немає протипоказань для щеплень від:

    • від гепатиту В;
    • поліомієліту;
    • менінгокока;
    • холери.

    Виняток становлять лише вакцини від натуральної віспи та жовтої лихоманки. І якщо годуюча жінка не може обійтися без будь-якої з них, то грудне вигодовування слід припинити на 10 днів. З обережністю слід ставитися до препарату проти енцефаліту.

    Протипоказання до будь-щеплення – загострення хронічних інфекційних захворювань, хвороба мами або її нездужання. Введення антивірусної вакцини після пологів не може замінити планові щеплення для малюка, так як забезпечують тривалий захист немовляти імуноглобуліни через грудне молоко не передаються.

    Плануєте поповнення сім’ї – подбайте завчасно про наявність необхідних щеплень до зачаття, зробіть рекомендовані під час вагітності і продовжите планову вакцинацію після народження дитини. Так ви зможете вберегти себе та малюка від керованих інфекційних захворювань.

    Читайте також:

    • Гестоз при вагітності
    • Грудне молоко підвищує імунітет немовлят
    • 5 фактів про антибіотики

    Фото: Depositphotos