Передчасні пологи: як уникнути загрози

183

Зміст:

  • Визначення проблеми
  • Загроза передчасних пологів в структурі патології вагітності
  • Причини виникнення проблеми
  • Недостатність лютеїнової фази
  • Вроджені вади розвитку
  • МПІ
  • Інші причини
  • Як розпізнати у себе загроза передчасних пологів: симптоми
  • Ультразвукові ознаки патологічного стану.
  • Діагностичні критерії
  • Лікування: методи боротьби з даним станом
  • Напрямок лікування даного патологічного стану
  • Рекомендації
  • Визначення проблеми

    Вагітність – це одне з найпрекрасніших станів, яке дано пережити жінці. Час, наповнений очікуванням зустрічі з маленькою дитиною. Даний стан є фізіологічним для організму жінки, так як саме вагітність – основна функція репродуктивної системи жіночого організму. Однак трапляються моменти, коли цей стан набуває патологічний перебіг. Серед нозологій (патологічних станів), що ускладнюють виношування дитини, чільне місце займає така патологія, як загроза передчасних пологів.

    Загроза передчасних пологів в структурі патології вагітності

    Даний діагноз лікарі мають право виставляти з терміну 22 тижнів гестації, так як саме цей термін розділяє поняття ембріона і плода. При терміні 21 тиждень плюс 6 днів при перериванні вагітності діагноз звучить як мимовільний аборт. А після 22 тижнів це передчасні пологи. Нозологічна форма займає перше місце як у другому, так і в третьому триместрах вагітності. Якщо брати до уваги звіти за видачу листків непрацездатності у жінок з 22-го по 29-й тиждень і 6 днів, то основною причиною перебування жінок на лікарняному є загроза передчасних пологів. Щоб зрозуміти, як вирішувати цю проблему, необхідно роз’яснити етіопатогенетичні основи виникнення даного стану, його причини.

    Причини виникнення проблеми

    Основними причинами, які займають провідне місце серед факторів виникнення такого стану, є встановлена недостатність лютеїнової фази ще до вагітності, а також прогестероновая недостатність під час виношування, вроджені вади розвитку, матково-плодова інфекція.

    Недостатність лютеїнової фази

    Це стан гормонального фону жінки, що характеризується зниженням рівня прогестерону у другу фазу оваріально-менструального циклу. Саме прогестерон впливає на секреторні перетворення ендометрію (внутрішнього шару матки), які готують його до імплантації ембріона. Якщо прогестерону недостатньо, то ендометрій має невідповідні характеристики для нормального приєднання до матки. Прогестерон, в свою чергу, є основним гормоном вагітності, що відповідає за розслаблення маткової мускулатури, вірніше мускулатури тіла матки, міометрія, в той же час забезпечуючи спазм м’язового шару шийки матки,що є профілактикою істміко-цервікальної недостатності – укорочення і відкриття шийки матки.

    Також прогестерон має незамінним впливом на судини, забезпечуючи їх розслаблений стан – вазодилатацію. Впливаючи на кору головного мозку, прогестерон чинить седативний (заспокійливий) вплив на вагітну, яка не повинна звертати увагу на клопоти і турботи повсякденного життя, формуючи домінанту вагітності. Саме недолік цього гормону часто викликає таку проблему, як тонус матки – загрозу передчасних пологів.

    Читайте також:Етапи пологів і як вони проходять

    Вроджені вади розвитку

    Це досить часта причина загрозливого переривання вагітності. При надходженні в стаціонар жінки з клінікою болів внизу живота на терміні до 8 тижнів гестації, їй дається на підпис документ, в якому пояснюється, що в 80% випадків причиною переривання вагітності на даних терміни є вроджені вади розвитку. Однак ця причина в сучасному суспільстві нівелюється на терміні після 22 тижнів, оскільки за всіма протоколами і клінічними рекомендаціями запроваджено проведення скринінгових досліджень на виявлення вроджених вад розвитку.

    Скринінгові дослідження включають в себе комплекс ультразвукового та біохімічного скринінгу, які забезпечують відносно високий показник виявляємості даних патологічних станів.

    Але не можна виключати і випадки, коли вроджені вади пропускаються при проведенні двох скринінгових обстежень, які і викликають гіпертонус.

    МПІ

    Матково-плодова інфекція – термін, який останнім часом все частіше і частіше стає причиною госпіталізації вагітних жінок акушерські стаціонари. Причинами розвитку даної нозологічної форми є:

  • Гострі респіраторні вірусні інфекції, які жінка перенесла в ранні терміни вагітності.
  • TORCH (Т – токсоплазмоз “toxoplasmosis”, О – інші інфекції “others”, R – краснуха “rubella”, З – цитомегаловірусна інфекція “cytomegalovirus”, H – герпес “herpes simplex virus”) – група інфекцій, які можуть передатися від жінки плоду внутрішньоутробним способом. Як правило, протікає гостро під час вагітності, а у випадку затяжного нелікування переростає в хронічну форму. Аналіз на TORCH-інфекції рекомендується робити за два-три місяці до вагітності або на самих перших тижнів після зачаття.
  • Бактеріальна інфекція. Може впливати на плід виходячи як з каріозного зуба, так і, наприклад, нирок, які при вагітності є скомпрометованим органом з-за тиску на сечовивідні шляхи вагітної матки, в силу чого може виникнути порушення відтоку сечі – уростаз, сприятливе умова для розвитку інфекції в нирці.
  • Інші причини

  • Не можна виключати вплив стресових факторів на організм вагітної жінки. При виникненні стресової ситуації виділяються стероїди, які на гормональному рівні викликають підвищення тонусу матки, тим самим провокуючи загрозу передчасних пологів.
  • Наявність в анамнезі внутрішньоматкових маніпуляцій у вигляді переривання вагітності шляхом використання гострого кюретажу порожнини матки, кюретажу з причини завмерлої вагітності, фракційно-діагностичного дослідження можуть вести до виникнення і істміко-цервікальної недостатності, тим самим спричиняючи загрозу передчасних пологів.
  • Також серед причин виділяють багатоводдя, яке є наслідком прояву інфекційних агентів в організмі вагітної жінки, і багатоплідну вагітність.
  • Читайте також:Епідуральна анестезія при пологах

    Як розпізнати у себе загроза передчасних пологів: симптоми

  • Наявність болів внизу живота різного характеру. Це можуть бути тягнучі і ниючі болі. Значне побоювання повинні викликати болі, які набувають регулярний характер, тобто виникають періодично через певний проміжок часу. Болі в попереку можуть говорити про загрозу передчасних пологів в результаті гіпертонусу задньої стінки і натягу зв’язок, які кріплять матку до крижів.
  • Деякі жінки в силу різниці больового порогу можуть не відчувати болю, однак відзначають відчуття скутості матки регулярного характеру.
  • Наявність кров’янистих виділень із статевих шляхів різної інтенсивності. Дані симптом характерний і для інших загрозливих станів вагітності, наприклад, відшарування нормально розташованої плаценти, тому дуже важлива в цьому випадку диференціальна.
  • Ультразвукові ознаки патологічного стану.

    Діагноз загрози передчасних пологів може бути виставлений за даними ультразвукового дослідження. Це можна зробити шляхом проведення ультразвукової цервикометрии – вимірювання довжини шийки матки і ступеня відкриття цервікального каналу. Якщо дані показники досягають граничних значень, то виставляється істміко-цервікальна недостатність, загроза передчасних пологів.

    На ультразвуковому дослідженні деякі лікарі можуть виставляти гіпертонус міометрія, особливо це стосується локального гіпертонусу (стан, коли в тонусі знаходиться не весь міометрій матки, а лише якась його частина, наприклад задня або передня стінка ). Без клінічної симптоматики жінці виставляється діагноз загрози передчасних пологів. Проте ідентифікація тільки гіпертонусу міометрія не є основою для виставлення діагнозу. Цей стан може бути реакцією міометрія на проходження ультразвуку через його товщу, що є закономірним та нормальною відповіддю матки на такий подразник.

    Діагностичні критерії

    Діагностика даної патології не представляє складності. На підставі клінічної картини, даних ультразвукової діагностики, даних кардіотокографії, яка покаже активність міометрія, можна виставити клінічний діагноз і починати термінову терапію для купірування стану.

    Лікування: методи боротьби з даним станом

    Основним завданням терапії передчасних пологів є проведення курсу профілактики респіраторного дистрес-синдрому плода. Робляться внутрішньом’язові ін’єкції дексаметазону, бетаметазону, які сприяють дозріванню легенів плода, що необхідно при невдалій спробі купірування даного стану. Така профілактика проводиться на терміни з 24-го по 34-й тиждень гестації згідно з чинним клінічним рекомендаціям.

    Напрямок лікування даного патологічного стану

  • Седативна терапія – лікування, спрямоване на зниження тривожного компонента з метою заспокоєння жінки.
  • Спазмолитическая терапія. Показано до призначення такі спазмолітики, як платифілін, спазмалгон, папаверин. Папаверин може застосовуватися як внутрішньом’язово, так і у вигляді ректальних супозиторіїв. Прекрасним препаратом також є индометациновые свічки в дозі 50 мг, які впливають на механізм розвитку загрози шляхом блокування простагландинів – речовин, що беруть участь у виникненні тонусу матки. Однак терапію індометацином не рекомендується застосовувати тривало.
  • При ідентифікації регулярної родової діяльності рекомендовано призначення токолітичної терапії – лікування, спрямованого на зниження тонусу матки. З цим завданням чудово справляються гинипрал, трактоцил. У клінічних рекомендаціях також присутній призначення ніфедипіну у таблетованій формі по схемі з метою проведення гострого токолиза.
  • При ідентифікації недостатності прогестеронового компонента призначається утрожестан, дозування якого регулюється в індивідуальному порядку.
  • Якщо причиною стала матково-плодова інфекція, для купірування необхідно вплив на причину стану – тобто противірусна, антибактеріальна терапія в поєднанні зі спазмолітиками.
  • Рекомендації

    Причин виникнення патологічного стану у вигляді загрози передчасних пологів безліч. При появі хоч би одного тривожного ознаки не варто шукати відповіді на сторінках інтернет-видань, а у терміновому порядку звернутися в акушерський стаціонар для постановки вірного діагнозу і негайного початку лікування. Адже в ваших руках життя ненародженого малюка, за якого ви несете відповідальність.

    Читайте також:

    • Чоловік на пологах: 15 вражаючих фотографій
    • Передвісники пологів у первісток і повторнородящих
    • Перейми під час пологів: як зрозуміти, що вони почалися

    Фото: Depositphotos