«Не хочу, не буду!» Чому діти відмовляються від їжі?

161

ПРИЧИНА 1. Фізіологічна

Цю причину необхідно виключити насамперед.

Малюк відмовляється від учора ще улюблених страв? Медичних пояснень може бути кілька.

  • Можливо, дитина відчуває дискомфорт у животі, що може бути симптомом порушення роботи шлунково-кишкового тракту.
  • У нього ріжуться зуби – це процес, між іншим, триває до 2-2,5 років, про що матусі, які переступили через річний рубіж свого чада, частенько забувають і не чекають такої «напасті».
  • Неправильний прикус – ускладнює пережовування їжі.
  • Дитина захворює: відчуває слабкість, біль в голові або горлі, закладеність в носику.
  • Приглушити апетит можуть і ліки, що вживаються під час хвороби, особливо антибіотики.
  • Огляд: як вибрати стільчик для годування>>

    Як зрозуміти, фізіологія впливає на апетит або щось інше?

    Однозначну відповідь може дати тільки лікар після обстеження, але ряд симптомів повинен виразно вас насторожити.

    Наприклад, дитина з охоткой починає їсти, потім у нього різко псується настрій, він гірко плаче, відвертається від ложки, виштовхує мовою їжу з ротика. Нерідко виникає блювота. Старші дітки – від півтора років – можуть триматися ручкою за хворе місце.

    РІШЕННЯ

  • Уважно спостерігайте за загальним станом дитини (переконайтеся, що немає температури), стільцем (консистенція, частота), станом шкірних покривів (перевірте, чи немає висипань на тілі).
  • Якщо подібна поведінка регулярно повторюється, обов’язково зверніться за консультацією до лікаря (гастроентеролога, педіатра).
  • Перевірте, чи не заважає щось малюку перебувати за столом, чи зручно йому сидіти? Може, став малий стільчик для годування, дратують якісь звуки, світло, задуха, спека на кухні або, навпаки, холод.
  • Якщо відмова від їжі або зниження апетиту зумовлено хворобою, прийомом антибіотиків, бажано подбати про мікрофлорі кишечника дитини і згадати про живих корисних бактерій – пробіотиках.
  • Виключивши проблему зі здоров’ям малюка, далі можна зайнятися виявленням причин поведінкового характеру.

    ПРИЧИНА 2. Дитину перегодовують

    Нерідко батьки чи бабусі пропонують дитині занадто великі порції їжі – зрозуміло, тільки з кращих спонукань. Їм здається, що «товстенький» карапуз з зворушеними перетяжками і численними складочками – це зворушливо і характеризує здорового младенчика. Крім того: «Зростаючому організму потрібно багато їжі!» – цим гаслом» вони виправдовують свою стратегію.

    Як результат – малюк мляво реагує на пропозицію поїсти, проковтнувши пару ложок, від подальших відмовляється. Дитина старше без ентузіазму длубається столовим приладом в тарілці, в підсумку, «поклевав» трохи, відсуває тарілку і норовить втекти з-за столу.

    РІШЕННЯ

  • Необхідно враховувати індивідуальні особливості дитини. Один любить поїсти, а інший – образ малоїжки. Недарма кажуть, що організм малюка краще знає, що і скільки йому потрібно для забезпечення всіх потреб. Не бійтеся, що карапуз залишить себе голодним: якщо він дійсно захоче їсти, він обов’язково попросить вас про це.
  • Крім того, на другому і третьому році життя дитина вже багато чого вміє, він активно пізнає світ і не має наміру довго сидіти на одному місці, у тому числі, за обіднім столом. Швидкість набору ваги у цьому віці значно сповільнюється, організму потрібно менше їжі, ніж у перший рік.
  • Зменшіть порції в кожний прийом їжі і не думайте, що надлишок ваги може принести користь здоров’ю – навіть зростаючого організму.
  • ПРИЧИНА 3. Малюка змушують є

    Ця ситуація, часом, стає логічним продовженням попередньої: мами і бабусі в гонитві за добовими нормами споживаної їжі і набором ваги пропонують малюкові занадто багато їжі, від якої він відмовляється. У малюка може бути слабо виражений харчовий інтерес, або він такий гурман, що любить і їсть тільки обмежену кількість продуктів. Інші ж йому просто не подобаються, не цікаві. Але дорослі не відступають і намагаються нагодувати дитину насильно, провокуючи розвиток харчового неврозу.

    Стан це визначити нескладно: дитина при вигляді тарілки з їжею тікає, плаче, при спробі нагодувати малюка може вирвати, він зовсім відмовляється від будь-якої їжі або їсть вибірково. Постійно вередує, нервує, погано спить, страждає запорами.

    Читайте також:Поганий апетит у дітей першого року життя: що не так і як це виправити?

    РІШЕННЯ

  • Повірте, найгірше, що ви можете робити в ситуації відмови дитини від їжі, це змушувати його. Насильницький прийом їжі може спровокувати розвиток харчового неврозу, викликати порушення характеру малюка, огиду не тільки до їжі, але і до батьків!
  • Не порівнюйте дитину з його братами і сестрами, а також з іншими дітьми. Не змушуйте дитину доїдати все, що лежить у нього в тарілці. Зменшіть порції, годуйте менше, але частіше. Намагайтеся, щоб дитина спробував кожне запропоноване блюдо, хоча б трохи. Намагайтеся їсти разом, за одним обіднім столом. Тільки так ви зможете знову зацікавити маленького чоловічка їжею.
  • ПРИЧИНА 4. Дитина розбещена «смачненьким»

    Трапляється, що малюк відмовляється від якихось страв, а батьки відразу ж пропонують йому «смачніше», прагнучи не залишити маленького вереду голодним. А в підсумку тільки спонукають дитину все частіше відмовлятися від їжі – в надії отримати улюблену страву (не завжди корисне).

    РІШЕННЯ

  • Потураючи такої поведінки дитини, ви не вирішите проблему відмови від їжі, а тільки закріпіть її. Малюк стане некерованим, «сяде на шию», і в цьому будете винні тільки ви.
  • Що робити? Перестаньте йти на поводу у дитини. Не хоче їсти запропоноване страва – обід (сніданок, вечеря) закінчений! Смачненького зовсім позбавляти не потрібно, але пропонуйте улюблені страви не замість основної їжі, а в певний час дня.
  • ПРИЧИНА 5. Немає суворого режиму харчування

    Деякі надто демократичні батьки дозволяють своєму чаду грунтовно перекушувати між основними прийомами їжі (печиво, пиріжки, бутерброди, не дай бог – цукерки!), а потім дивуються, що дитина понуро длубається ложкою під час обіду або зовсім відмовляється від нього.

    А дивуватися нічому, адже постійні і звичні перекуси забезпечують організм калоріями і створюють відчуття ситості.

    Ситуація може ускладнюватися тим, що мами-бабусі особливо не прагнуть будувати жорсткий погодинний режим прийому їжі. Плюс-мінус година-два… хоче – не хоче… От і виходить, що основною їжею карапуза стають перекуси, а це зовсім не корисно для здоров’я шлунка і кишечника.

    РІШЕННЯ

  • Все просто: обмежуємо перекушування або зовсім відмовляємося від них, розписуємо суворий режим: сніданок – у стільки-то, обід, полуденок, вечеря – в стільки-то. Не відступаємо від розкладу, привчаємо дитину до дисципліни.
  • Необхідно враховувати, що «плаваючий» графік прийому їжі – це прямий шлях до дисбалансу мікрофлори кишечника. Тому, встановлюючи режим харчування, ви дбаєте, в першу чергу, про здоров’я малюка.
  • Їжте вчасно, корисно і з задоволенням!

    Читати ще:

    • Лайфхак: як нагодувати нехочуху і малоїжку
    • Дитячий піднос для їжі, у якому для всього знайдеться місце

    Фото: Depositphotos