Матуся, розслабтеся! Перевірені методи релаксації

93

Що періодично дуже сильно хочеться зробити будь-мамі – і під час вагітності, і (особливо!) після народження малюка? Звичайно ж, відпочити, розслабитися, трохи побути в тиші, з самою собою, досягти стану спокою. Деколи це здається нереальним, адже професія «мама» не має вихідних і відпусток. Але дозволити собі годину–інший відпочинку у день мама не просто може – вона повинна! Інакше не уникнути стресу, різних проблем зі здоров’ям, які, зрозуміло, будуть заважати жити і насолоджуватися материнством.

Спокійно і без паніки

Давно відомо, що стан мами впливає на малюка, передається йому. Жінці дуже важливо відчувати себе гармонійно і природно, коли вона спілкується з малюком. Ось чому кожній вкрай важливо давати своєму організму відпочинок до того, як виникає втома, погіршується настрій і самопочуття. Одне–два розслаблюючих вправи протягом дня – відмінна профілактика цього стану.

Займайтеся регулярно і через деякий час ви навчитеся легко позбавлятися від напруги, а цей навик не раз послужить вам безцінну службу.

Під час вагітності…

Організм жінки перебудовується і відчуває великі навантаження, що впливає на здоров’я нервової системи. Підвищена дратівливість, порушення сну, швидка стомлюваність – практично всі майбутні матусі через це проходять. Техніки релаксації нададуть в даному випадку «першу допомогу» і допоможуть справитися з нападами нудоти.

Під час пологів…

Ви зможете спокійно і швидко відновлюватися між переймами, управляти больовими відчуттями, а також акумулювати свої сили для другого, самого складного періоду пологів. Досвідчені акушери вважають, що уміння розслаблятися – запорука гармонійного пологової діяльності. Релаксація знімає страхи, усуває напругу шийки матки і опір м’язів родових шляхів, і це сприяє більш швидкому розкриттю природного, допомагає малюкові легше подолати свій шлях при виході на світло.

І в подальшому житті…

Уміння керувати своїми емоціями і швидко приводити в порядок нерви допоможуть вам, і коли синок чи донька (або обидва відразу) підростуть і періодично почнуть демонструвати, як вони можуть не слухатися маму і тата.

Релаксація – для вас

Існує багато різних технік релаксації. Щоб зрозуміти, яка з них краще всього вам допомагає, потрібно спиратися на власні відчуття і практикувати ті чи інші вправ протягом тижня.

Готові виконати одну з них?

Вимкніть світло в кімнаті, задерніте штори – нехай буде легкий напівтемрява. Зніміть окуляри, контактні лінзи, очистити сечовий міхур. Прийміть зручне положення на жорсткої ліжку або на підлозі. Можна покласти подушку під голову і під коліна. Коліна м’які, трохи розсунуті, носки назовні, всі суглоби в напівзігнутому стані.

Три–чотири рази глибоко вдихніть і видихніть. М’язи при цьому розслаблені і спокійні. Думайте про своїх плечах як про откинутых тому, руках – як про що звисали з плечей, про долонях – як важко лежать на ліжку. Трохи поворушіть пальцями – відчуєте, ніби провалюєтесь в ліжко.

М’язи шиї розслаблені. Повіки поступово прикриваються, ніби під силою власної ваги.

Концентруйте свою увагу на окремих частинах тіла – руках, ногах, пальцях, животі, грудях… Розслабте м’язи обличчя: чоло, повіки, щоки, рот – відчуйте, як м’язи обличчя «звисають» з вилиць.

Дихайте через рот. При кожному наступному видиху стінка живота все більше і більше розслабляється. Напруга в області малого тазу спадає, ви немов «розкриваються» внизу.

Дихання стає все більш уповільненим і глибоким. Виникає відчуття, що всі частини тіла повністю відключені. З’являється відчуття легкості і польоту, трохи поколює в руках, по тілу розливається тепло.

Настає приємне полудремное стан, в якому потрібно залишатися приблизно півгодини… Засипати не прагніть – релаксація без сну більш ефективна.

Закінчивши релаксацію, не робіть різких рухів, поспішаючи повернутися до повсякденних клопотів. Зробіть два-три глибокі вдихи, посгибайте ноги і руки, повільно сядьте і потягніться…

А ось ще одне, відоме як «глибоке дихання»

У стані стресу нашому організму потрібно більше кисню. Ви можете зняти або зменшити напругу, якщо навчитеся контролювати дихання. Наприклад, легкоатлети завжди глибоко дихають до того, як вийти на старт або підійти до мату.

Виконайте наступні дії:

  • Покладіть руку на живіт десь на рівні пупка.
  • Зробіть глибокий вдих нижньою частиною діафрагми. Рука повинна злегка піднятися, поки повітря проходить вглиб легенів. Ви повинні відчути, що ваші легені наповнилися теплим повітрям.
  • Відчуйте, як рука піднімається разом з м’язами живота.
  • Видихайте повітря не відразу, а поступово і рахуйте до п’яти.
  • Видихнувши, посміхніться.
  • Як знайти час для релаксації?

    Здається, вільного часу у мами немає зовсім. Але якщо дуже захотіти і постаратися, його можна виявити!

    Почнемо з самого ранку. Встаньте трохи раніше, ніж зазвичай прокидається малюк. Відразу в душ! Закрийте очі і уявіть себе десь далеко-далеко, в тропічних джунглях під сріблястими струменями гірського водоспаду. Пофантазуйте хвилин 10-15, і ніяких думок про кольках, прикорму і дитячому горщику!

    Далі – релаксуємо протягом дня. Мало хто може дозволити собі таку розкіш, як денний сон з дитиною: домашні справи самі собою не робляться. Займіться ними, але з паралельним прослуховуванням релаксуючої музики (в навушниках, якщо боїтеся порушити чуйний сон малюка).

    Нарешті, вечірня релаксація. Дитина міцно спить, домашні справи зроблені, саме час відпочити! Залучіть чоловіка до масажу ступень, порадуйте себе яким-небудь легким і смачним блюдом, почитайте книгу, подивіться хороший фільм, але не занадто довго, щоб залишився час на повноцінний восьмигодинний сон.

    Вірні помічники

    Слід сказати і кілька слів про деяких допоміжних засобах, з допомогою яких можна знімати напругу.

  • Спеціальні аудіо – і відеозапису для релаксації. Можете придбати такі готові запису або підібрати і записати для себе звуковий ряд самостійно (улюблені мелодії, звуки природи тощо)
  • Розслаблюючі ванни. Вода не повинна бути занадто гарячою, а час процедури не повинна перевищувати 10-15 хвилин. Можна використовувати різні ароматичні кошти, яких зараз достаток. Зрозуміло, використовувати лише ті засоби, які викликають позитивні емоції.
  • Масаж, спілкування з природою, баня, сауна – все це теж «мамині помічники» на зняття фізичного та психічного напруження.
  • Отже, дозвольте собі таку розкіш – щодня відпочивати душею і тілом, піклуватися про власних нервах. І хай ваше материнство буде гармонійним і щасливим!

    Ще по темі: 6 методів релаксації>>

    Фото: Afirmacije, Healthline