Лінь у дітей, і як з нею боротися

259

Помиляються ті, хто вважає, що людина ледачий від природи. Ні, так не буває. Можете собі уявити ледачого дитини в ранньому віці? Ні! Бо їх просто немає. Неправильний підхід до виховання породжує лінь.

Зміст:

  • Звідки беруться ледачі діти
  • Боремося з дитячої лінню
  • Безвілля чи втома?
  • Звідки беруться ледачі діти

    Варто придивитися до будь-якій здоровій дитині: наскільки він активний і діяльний, енергії у нього хоч відбавляй! Він за все береться, намагається допомогти, намагається зробити сам і дорослі… карають його за таку ініціативність.

    Не дозволяючи дитині робити що-небудь самостійно, проявляти своє Я, дорослий на корені губить задатки активності та створює сприятливі умови для появи ліні.

    Якщо комусь здається, що дитина з дитинства ледачий, тобто всі ознаки в наявності: він млявий, пасивний, не хоче грати з однолітками, спілкуватись з дорослими, виглядає малорухливим — це перший сигнал, що слід звернутися до лікаря-фахівця.

    Якщо малюка постійно зупиняти, обмежувати його бурхливу діяльність, у нього розвивається лінь. Деякі сім’ї демонструють патологічні звички: годують з ложечки, одягають-взувають п’ятирічного малюка, сюсюкають з ним і всіляко оберігають його. Коли такий лінивий йде в школу, то починаються шкільні будні у мами-тата. За ледачого дитини вирішуються завдання і пишуться твори аж до отримання атестата зрілості. Надмірна опіка з самого раннього віку — ворог і самих батьків, і, звичайно ж, дитини.

    Читайте також:Чесно: Анна Хилькевич розповіла про помилки у вихованні маленької доньки

    Лінь найчастіше носить ситуативний характер. Вчитися буває багатьом лінь, а от посидіти за комп’ютером і пограти в гру — не лінь. Активність проявляється тоді, коли діяльність захоплююча і цікава самій дитині.

    Якщо з самого раннього дитинства не привчити дитину до виконання обов’язків по будинку, то час може бути безповоротно втрачено. Подорослішав ледачий підліток буде ухилятися від усіх домашніх справ, при цьому марно його лаяти або обсипати докорами — не допоможе. А не допоможе тому, що не привчили, не прищепили, допустили помилку при вихованні. Докорів сумління ледачі діти ніколи не відчувають. Чому вони повинні хвилюватися, якщо їм комфортно? Лінь —дуже зручне стан виправдовує всі провини і будь-яку поведінку.

    Боремося з дитячої лінню

    Засоби боротьби з лінню все ж є. Це, насамперед, організація виховного процесу в сім’ї. Не потрібно думати, що якщо батьки до педагогіки не мають відношення, то думати про це вони не мають. Не тільки повинні, а й зобов’язані, тому що виховання дітей —прямий обов’язок батьків.

    Потрібно згадати, що саме захоплює дитину, яка діяльність приносить йому задоволення, і намагатися організувати таку діяльність. Спочатку це може бути спільна праця з батьками, далі варто попросити сина або дочку виконати доручення у відсутність батьків і обов’язково перевірити і позитивно оцінити виконання. Якщо завдання було дано, але залишилося неперевіреними, втрачається весь сенс в його виконанні. Більше таких доручень дитина виконувати не буде.

    Лінь – біда для самої дитини, а раз вже це біда, то завдання дорослих — допомогти впоратися.

    Безвілля чи втома?

    Для початку потрібно визначити причини ліні. Чи є межа, що відокремлює безвольність від втоми і неможливості виконати розпочату справу? Часто діти скаржаться на нестачу сил, на почуття величезної втоми, причому це почуття у них носить постійний характер. Якщо вчасно не надати допомогу такій дитині, то він, виростаючи, перетворюється в ледачого дорослого, також втомлюється від найменшої навантаження, не бачить перед собою цілі і ні до чого не прагне. Причиною ліні, таким чином, можна вважати відсутність сенсу в тому, що робиш. Далі, відсутність самого уміння працювати, навіть якщо є сенс. Це відноситься до тим школярам, які не вчаться не тому, що вони ліниві, а тому, що у них не сформовані вміння і навички, що дозволяють їм отримувати позитивні оцінки за демонстрацію знань.

    Читайте також:Гіперопіка при вихованні дітей

    Причиною ліні може стати і непосильность тієї роботи, яку пропонують виконати. Адже, як і доросла людина, дитина в змозі оцінити пропонований обсяг і рівень завдання. І якщо він розуміє, що йому не впоратися, він просто не приступає до його виконання. З боку може здатися, що це провокаційна демонстрація ліні. Аж ніяк. Страх також може лежати в основі лінощів. Страх перед тим, що робота буде оцінена належним чином. Відчуваючи дискомфорт, напруга при роботі, особливо коли заняття або завдання абсолютно нецікаво, дитина найчастіше теж починає демонструвати лінь. В наступний раз при одержанні завдання того ж якості і рівня, швидше за все, дитина взагалі відмовиться від виконання завдання.

    Діти, яких вважають ледачими, насправді зовсім не такі. Є ряд причин, що спонукають вести себе таким чином, деякі з них були вже тут розглянуті.

    Багато хто просто не впевнені у своїх силах. Такі діти відчувають страх від того, що не зможуть правильно виконати доручене завдання і тим самим когось підведуть.

    Є ще один тип ліні, про який варто знати батькам і педагогам. У разі, якщо дитина вражений саме такий лінню, доводиться його перевиховувати, але досвід завжди невдалий. Ця лінь з приказки «Одні народжуються для городу, а інші – для хороводу». Такі ось «хороводні» ніколи не будуть допомагати по дому, ніколи не будуть добре вчитися, затов розвагах їм немає рівних. Такими вже вони вродили.

    Читайте також:

    • Чому дитина скупитися
    • Криза першого року життя дитини
    • Чому дитина смокче палець і як з цим боротися

    Фото: Depositphotos, Рexels