Як виписати неповнолітньої дитини з квартири?

90

Варіантів зняття дитини з реєстраційного обліку всього два: зняття з обліку в добровільному порядку і виписка неповнолітньої дитини з квартири за рішенням суду. Одним із законних підстав для зняття з реєстраційного обліку неповнолітніх громадян (див. Ст. 7 Закону № 5242-1 від 25 червня 1993 р.) може бути переїзд сім’ї з дітьми на нове місце проживання (не обов’язково в інший населений пункт).

Зміст:

  • Як виписати неповнолітньої дитини в добровільному порядку
  • Зняття з обліку при реєстрації за новим місцем проживання
  • Як зняти дитини з реєстраційного обліку при подачі заяви про зняття з обліку
  • Як виписати неповнолітньої дитини в судовому порядку
  • В яких випадках не можна виписати неповнолітньої дитини з квартири?
  • Як виписати неповнолітньої дитини в добровільному порядку

    Якщо дитині ще не виповнилося 14 років, то виписати неповнолітньої дитини з квартири в добровільному порядку можуть або його батьки або законні представники. Дитина, яка досягла 14 років, подає заяву про зняття з реєстраційного обліку самостійно, за згодою одного з батьків або законного представника (Правила, затверджені Постановою Уряду РФ № 713 від 17 липня 1995 р. (п. 31)).

    Зняття з обліку при реєстрації за новим місцем проживання

    Розберемо порядок дій, як виписати неповнолітньої дитини з квартири при знятті з реєстраційного обліку неповнолітніх дітей з причини реєстрації за новим місцем проживання:

    Крок 1. Звертаємося до органів реєстраційного обліку за новим місцем проживання

    Відповідно до п. 2 Правил реєстрації та зняття з обліку громадян та пп. 49 п. 11 Положення, затвердженого Указом Президента РФ № 699 від 21 грудня 2016 р. органом реєстраційного обліку є МВС РФ.

    Для постановки на облік необхідно подати в орган реєстраційного обліку документи згідно п. п. 16 і 28 Правил і ч. 2 ст. 35 Закону № 305-ФЗ від 03 липня 2016 р.:

    • Свідоцтво про народження дитини до 14 років або паспорт 14-річної дитини;
    • Паспорта законних представників дитини або, якщо реєстраційний облік проходить дитина до 14 років – документи, що підтверджують встановлення опіки;
    • Заява про реєстрацію за місцем проживання. Оскільки раніше реєстраційним урахуванням займалася нині скасована ФМС РФ (тепер це ГУВМ МВС), до моменту виготовлення нових бланків, печаток і штампів до 31 грудня 2017 року МВС Росії продовжує використовувати бланки, печатки і штампи ФМС;
    • Документ – підстава для вселення, наприклад, заява батька про надання жилого приміщення або правовстановлюючі документи на житлове приміщення;
    • Якщо батьки проживають роздільно – згода другого з батьків на вселення дитини;
    • Документи, що засвідчують особистості законних представників дитини та їх права по відношенню до дитини.

    Правила п. 38 вказують, що документи для реєстрації за новим місцем проживання можна подавати через МФЦ.

    Крок 2. Чекаємо зняття дитини з реєстраційного обліку за старою адресою

    З моменту подання заяви про реєстрацію за новим місцем проживання орган реєстраційного обліку протягом трьох днів повинен надіслати повідомлення до органу реєстраційного обліку за попереднім місцем реєстрації дитини для зняття його з реєстрації (див. Правила, пп. «а» п. 31).

    Як зняти дитини з реєстраційного обліку при подачі заяви про зняття з обліку

    Таке зняття з обліку за заявою батьків або законного представника використовується зазвичай при виїзді дитини в інше місто чи при виїзді за межі Росії.

    Для зняття з обліку батько дитини або його законний представник, а якщо дитині вже 14 років – він сам, за згодою батьків, звертаються до органу реєстраційного обліку (паспортний стіл), в якому вони зареєстровані, та подають документи згідно з п. 135 Адміністративного регламенту, затвердженого Наказом ФМС РФ № 288 від 11 вересня 2012 р. та п. 2 ч. 1 ст. 35 Закону № 305-ФЗ, а саме:

    • Заяву про зняття з реєстраційного обліку;
    • Свідоцтво про народження для дітей до 14 років або паспорт для дитини 14 років і старше;
    • Письмова згода другого з батьків на зняття дитини з реєстраційного обліку та документи для посвідчення особистості і прав законних представників дитини.

    Термін зняття дитини з реєстраційного обліку при подачі заяви, згідно п. 33 Правил – три дні.

    Як виписати неповнолітньої дитини в судовому порядку

    Порядок дій для зняття з реєстраційного обліку неповнолітніх за рішенням суду такий:

    Крок 1. Подаємо позовну заяву в судовий орган

    Законний представник дитини подає позовну заяву про зняття дитини з обліку в суд за місцем проживання, відповідно до ч. 1 ст. 30 ЦПК РФ.

    У позовній заяві має бути вказаний один із законних представників дитини, наприклад, його батько. Дитина віку 14 років бере участь в судовому процесі, але не самостійно, а зі своїм законним представником.

    У змістовній частині заяви необхідно вказати всі підстави для припинення права користування житловим приміщенням для неповнолітньої дитини. В якості можливих підстав можуть виступати припинення шлюбних відносин між батьками дитини, якщо другий батько також зареєстрований у житловому приміщенні та приміщення належить йому, а також розірвання договору безоплатного користування приміщенням, або перехід права власності на приміщення іншій особі.

    Якщо дитина проживає у приміщенні, вам необхідно вказати в заяві вимога про виселення дитини. Суд в такому випадку повинен залучити прокурора для дачі висновку з вимогою про виселення (ст. 45 ЦПК РФ).

    В якості документів, що додаються до позовної заяви ви повинні надати документи, відповідно до ст. 132 ЦПК РФ:

    • Виписку з будинкової книги;
    • Документи, на підставі яких ви, як позивач, обґрунтовуєте свої вимоги про припинення права користування приміщенням;
    • Квитанцію про сплату державного мита згідно з пп. 3 п. 1 ст. 333.19 НК РФ. Розмір мита 300 руб.

    Якщо фактичні обставини справи вимагають додаткових документів, ви повинні їх прикласти. Сама заява та всі документи, що додаються до неї, повинні представлятися з копіями за кількістю осіб, що беруть участь в якості відповідачів та третьої сторони.

    Крок 2. Представляємо докази обставин, зазначених у позовній заяві, на засіданні суду

    Наприклад, якщо обставини припинення реєстрації дитини пов’язані з припиненням шлюбних відносин між батьками – необхідно подати свідоцтво про розлучення і виписку з ЕГРП про право власності на приміщення.

    Крок 3. Отримуємо рішення суду після розгляду справи

    У відповідності зі ст. 209 ЦПК РФ, рішення суду набирає законної чинності після закінчення місяця з моменту його прийняття. Цей місяць дається для можливості подати апеляцію. Якщо оскарження рішення суду в апеляційній інстанції було вироблено, то як тільки справа повернеться з суду другої інстанції, якщо рішення суду першої інстанції залишено без змін, ви повинні отримати рішення суду зі штампом і підписом судді, що буде означати набрання рішенням суду законної сили, і визначення суду апеляційної інстанції.

    Якщо для представлення ваших інтересів в суді ви залучаєте юриста, ви повинні будете оформити нотаріальну довіреність на представника, згідно зі статтями 185 та 185.1 ГК РФ, ч. 2 ст. 53 ЦПК РФ.

    Крок 4. Отримуємо в суді виконавчий лист, який буде законною підставою для виселення дитини

    Виконавчий лист ви повинні передати в службу судових приставів разом з заявою про порушення виконавчого провадження, відповідно до Закону № 229-ФЗ від 02 жовтня 2007 р. (ч. 1 ст. 30).

    Якщо законні представники дитини подадуть в суд заяву про надання відстрочки у виконанні рішення суду про виселення, суд, швидше за все, піде їм на зустріч.

    Крок 5. Звертаємося до органу реєстраційного обліку для зняття дитини з реєстрації

    В орган реєстраційного обліку за місцем знаходження житлового приміщення ви повинні передати рішення суду першої інстанції, та, за наявності, ухвала суду апеляційної інстанції.

    В яких випадках не можна виписати неповнолітньої дитини з квартири?

    У деяких випадках припинити право дитини на користування жилим приміщенням не представляється можливим. Так, наприклад, якщо дитина зареєстрована в житловому приміщенні, що знаходиться у власності одного з батьків, то навіть при розірванні шлюбу, і навіть якщо дитина буде проживати за іншою адресою і з іншим батьком, право користуватися даним житловим приміщенням залишається у дитини до настання її повноліття, принаймні до тих пір, поки дитина не буде прописаний в іншій квартирі або житловому будинку. Та реєстрація за місцем проживання так само. Ці положення закріплені в Постанові Пленуму ЗС РФ № 14 від 02 липня 2009 р. «Про деякі питання, що виникли в судовій практиці при застосуванні Житлового кодексу РФ» (див. п. 14).