Чому дитина погано їсть – що з цим робити?

165

Багато мам скаржаться, що раніше дитина їв більш або менш стерпно, але останнім часом став справжнім малоїжкою. Вони стурбовані і задаються питанням, з чим це пов’язано. Їх хвилювання цілком виправдано, адже від харчування безпосередньо залежить ріст і розвиток малюка. Треба сказати, причини бувають самими різними. Важливо визначити: перед вами справжній поганий апетит або помилковий. Від цього залежатимуть подальші дії.

Зміст:

  • Помилковий знижений апетит: причини та методи боротьби
  • Істинний знижений апетит: звідки береться і що з ним робити
  • Помилковий знижений апетит: причини та методи боротьби

    Хибне зниження апетиту проявляється в ситуаціях, коли виною всьому неправильно організоване харчування та інші обставини, що формують спосіб життя і середовище, в якому перебуває дитина. В таких випадках батькам можна і потрібно впливати на події. Нижче наведені основні причини, з яких дитина відмовляється їсти:

    1.Перекушування між основними прийомами їжі. Малюк погано поснідав, а через годину зголоднів і з’їв печиво або яблуко, потім попив сік або чай, а потім, коли настає час обіду, він знову не хоче їсти. Знайоме? Вихід з ситуації очевидний: не давати дитині попоїсти між прийомами їжі. Тільки в цьому випадку у нього є шанс зголодніти і пообідати (поснідати, повечеряти), нарешті, нормально.

    2. Виборчий апетит. Дитина їсть певні продукти, а інші ігнорує. Наприклад, з задоволенням їсть сирок і фрукти, а кашами і м’ясом день у день плюється.

    Варіант 1. Буває, що нові смакові пристрасті відображають поточну потребу організму. Це говорить про те, що дитині необхідно більше кальцію і вітамінів. На тимчасове зміна режиму харчування у такому разі піти можна.

    Читайте також:«Не хочу, не буду!» Чому діти відмовляються від їжі?

    Варіант 2. В черговий раз малюк замість каші вимагає сік і печиво. Це питання не апетиту, а, швидше, поведінки. Малюк шукає можливість є лише те, що захоче. З одного боку, немає нічого страшного в тому, що сьогодні дитина мало каші з’їв. Може бути, вона просто йому набридла. Дорослим адже набридає часто є одне і те ж. Можна спробувати прибрати кашу з раціону на два-три дні, а потім знову запропонувати. Якщо причина в цьому, дитина встигне заскучати і охоче з’їсть запропоноване.

    Сніданок продовжує зі свистом вилітати з маленького ротика? Швидше за все, малюк вирішив таким способом маніпулювати батьками, щоб вони пропонували лише ті страви, які він завжди їсть з задоволенням. Нескладно здогадатися, що така дієта завдасть шкоди будь-якому організму, особливо дитячого.

    У цьому випадку можна чинити так: всякий раз, коли дитина відмовляється їсти запропоноване, прийом їжі для нього припиняється, а наступний настає строго за розпорядком дня. Важливо, щоб у проміжках його ніхто не підгодовували не було можливості перекусити самостійно. Може бути, карапуз пропустить обід чи вечеря не один раз, перш ніж з’явиться результат. Але тільки так він зможе по-справжньому зголодніти і почне нормально їсти.

    3. Не вистачає фізичних навантажень. Дитина мало бігає, стрибає, гуляє і не робить зарядку. Він просто не встигає витрачати енергію, і його обмін речовин сповільнюється. Це призводить до зниження апетиту і надлишковій масі тіла. Батькам слід проаналізувати режим дня дитини і розбавити його активними заняттями. У дітей, які багато рухаються, проблем з апетитом не виникає.

    4. Дитина відволікається. Батькам слід взяти за правило: під час їжі ніяких іграшок, жартів, мультфільмів і планшетів. Коли увага зосереджена на сторонні речі, про хорошому апетиті, на жаль, мови бути не може.

    5. Малюк їсть «під мультики». Це не тільки відволікаючий фактор, але і звичка приймати їжу в певних умовах. Часто буває, що без мультиків дитя відмовляється їсти зовсім, тому спочатку краще до такого не привчати.

    6. Їжа надто гаряча або холодна. Температуру потрібно перевіряти кожен раз, перш ніж дати продукт дитині.

    7. Порушення звичного режиму, коли вранці замість сиру раптом з’явилася каша або прийом їжі раптово зрушився на час денного сну. Змінювати режим у разі необхідності слід поступово. Інакше, поки дитина не звикне до нового порядку, може виникнути тимчасовий збій апетиту.

    Читайте також:Якщо дитина не хоче їсти: ідеї дитячих страв з Инстаграма

    8. Втрата інтересу до їжі. До деяких пір малюк їв усе – і раптом перестав. Такі проблеми виникають, коли дитину годують окремо від всіх, не дають в руки ложку, вилку, тарілку. Дитя осягає нове допомогою наслідування дорослим – не відбирайте у нього цю можливість. Поглинання твердої їжі малюки довго не пов’язують з угамуванням голоду і їдять продукти з загального столу з цікавості.

    Якщо інтерес до їжі втрачено, потрібно почати все спочатку:

    • Припинити всі сторонні заняття за столом. Це стосується і малого, і батьків.
    • Брати дитину з собою: присувати високий дитячий стільчик до обідньої столу дорослих або садити дитину до себе на коліна.
    • Давати йому дитячі столові прибори і посуд. Їжу можна запропонувати, але не «напихати» і не вмовляти.
    • Коли дитина зрозуміє, що тиску на нього більше не роблять, він потихеньку знову почне цікавитися їжею.

    9. Індивідуальні особливості. Навіть у дітей одного віку різний метаболізм, комплекція, енерговитрати на фізичні, розумові навантаження і життєзабезпечення. Іншими словами, дитина може бути малоїжкою від природи, і тоді це потрібно прийняти як даність, а не боротися з поганим апетитом.

    Істинний знижений апетит: звідки береться і що з ним робити

    Справжнє зниження апетиту відбувається в силу об’єктивних причин. Наприклад:

    1. Неправильна організація годівлі:

    • занадто маленький перерва між прийомами їжі (в тому числі між годуванням грудьми і звичайною їжею);
    • малюк щільніше звичайного поїв в останнє годування (занадто великий обсяг або висока калорійність).

    Це той випадок, коли загальні рекомендації по режиму слід адаптувати під біоритми малюка.

    2. Непереносимість певного продукту (наприклад, вівсянки, риби, яєць або капусти). Якщо це алергія, виключити продукт з раціону. Якщо стійка неприязнь, не давати цей продукт якийсь час. Хоча смакові пристрасті з плином життя змінюються, ті, кого в дитинстві змушували є нелюбимі страви, не перетравлюють їх потім все життя (причому не тільки в переносному, але й в прямому сенсі).

    3. Мало зубів. Поки дитині важко жувати, можна змінити консистенцію страв на більш зручну, не давати поки тверді продукти.

    4. Занадто швидкий перехід на іншу їжу (нові продукти або консистенція). Дітям на звикання необхідно не менше тижня. Деяким потрібно і більше часу, тут все суто індивідуально.

    5. Хвороби та розлади ШКТ. У результаті шлунок звільняється від їжі повністю набагато повільніше, тому дитя довше не відчуває почуття голоду. Якщо причина в цьому, з розладами травлення потрібно попрацювати, ні в якому разі не запускати дану проблему. Поки апетит не повернувся, давати дитині стільки, скільки він може з’їсти, без шантажу і умовлянь.

    6. Невроз, депресія, пригніченість. Часто малюки відмовляються від їжі в силу психологічних причин. Виною тому обставини, які дитина важко переживає:

    • розлучення батьків;
    • напружена обстановка будинку;
    • поява брата або сестри;
    • непорозуміння у відносинах з батьками;
    • адаптація до дитячого садку (школі).

    7. Дитина не здоровий або погано себе почуває:

    • через прорізування зубів;
    • розвитку ГРВІ;
    • стоматиту у роті;
    • втоми і недосипання.

    В даному випадку придушення апетиту – захисна тактика організму. Наполягати на тому, щоб дитина з’їдала звичайну порцію, не варто.

    8. Насильницьке годування. Іноді мами, тата і бабусі дітей, які їдять мало, намагаються на це вплинути, але безрезультатно. Тоді в хід ідуть радикальні заходи: вмовляння, шантаж та інші заходи, пов’язані з психологічним тиском на дитину. Відразу хочеться сказати: навіть якщо ситуація здається безнадійною, цими способами краще не користуватися. Так можна лише погіршити ситуацію.

    У дитини може сформуватися стійкий стереотип про те, що годування – це щось неприємне і змушує нервувати. Така установка, природно, не сприяє відновленню апетиту.

    Крім того, якщо змушувати малюка є проти його волі або більше, ніж здатний переробити його організм, є ризик появи блювоти. Якщо годувати дитину насильно з завидною завзятістю, виробляється умовний рефлекс у вигляді блювоти на один вид або запах їжі. І виправити становище потім вкрай складно.

    Виходячи з цього, дорогі батьки і поважні бабусі, якщо ваша дитина стала погано їсти, не форсуйте події. Не квапте, не примушуйте, не вмовляйте. Відсутність апетиту – це завжди наслідок якихось причин, які і необхідно виявити. І першим ділом потрібно працювати над їх усуненням, а слідом відновиться і апетит.

    Читайте також:

    • Поганий апетит у дітей першого року життя: що не так і як це виправити?
    • Що з животиком у немовляти? Оцінюємо, допомагаємо!
    • Монолог мами: «Я годувала дитину майже до чотирьох років»

    Фото: Рexels, Depositphotos