Як скасувати або змінити порядок спілкування дитини і колишнього чоловіка

148

При розлученні в судовому порядку суд може визначити порядок здійснення батьками своїх обов’язків по вихованню та утриманню дитини виходячи із законних інтересів батьків і дитини. Даний порядок, що включає в себе порядок спілкування між батьками і дитиною, батьки можуть встановити і самостійно, уклавши між собою угоду.

Зміст:

  • Складання позовної заяви до суду про зміну або встановлення порядку спілкування батька з дитиною
  • Подача позовної заяви в суд
  • Участь у засіданні суду і отримання судового рішення
  • Говорячи про те, як скасувати або змінити порядок спілкування дитини і колишнього чоловіка, треба знати, що найбільш простим способом досягти задовольняють обох батьків умов здійснення порядку спілкування між батьками, які проживають окремо зі своєю дитиною, є письмова угода між батьками, яке може бути встановлено як на підставі рішення суду, так і заздалегідь, ще до моменту розірвання шлюбу. Згідно п. 2 ст. 66 СК РФ, батьки можуть домовитися в угоді про всіх необхідних їм умовах, згідно з якими буде визначено спілкування між дитиною та її батьками, які проживають окремо від нього. Дана угода не вимагає обов’язкового посвідчення нотаріусом.

    Складання угоди краще доручити фахівцеві, який спеціалізується саме на таких документах, щоб не допустити прикрих недоречностей.

    Сторони, які уклали угоду, мають право в будь-який момент за взаємною згодою змінити його умови або зовсім його розірвати.

    Якщо умови угоди періодично порушуються однією стороною або якщо між сторонами виникає спір щодо зміни встановленого порядку його здійснення, або щодо його розірвання, батьки мають право звернення до суду для того, щоб визначити новий порядок поводження з дитиною вже на підставі рішення суду.

    У тому разі, коли спочатку порядок поводження батьків з дитиною ґрунтувався на рішенні суду, зміна цього порядку також можливе тільки в судовому порядку, відповідно до статей 21 і 24 СК РФ.

    Нижче ми розглянемо, як відмінити або змінити порядок спілкування дитини і колишнього чоловіка в судовому порядку.

    Складання позовної заяви до суду про зміну або встановлення порядку спілкування батька з дитиною

    Для максимально певного задоволення ваших вимог у рішенні суду вам необхідно дані вимоги викласти гранично однозначно в своїй позовній заяві, тобто ви повинні вказати порядок спілкування з дитиною максимально виразно. Територія, на якій буде відбуватися спілкування, періодичність спілкування, тривалість спілкування по часу, час початку і закінчення кожного етапу спілкування – все повинно бути викладено максимально однозначно і чітко. У разі потреби, у відповідності зі ст. 131 ЦПК РФ, ви можете передбачити у своїй заяві необхідні умови спілкування при зміні місця вашого проживання, при зміні житлових умов, а також матеріального та сімейного стану.

    Держмито за вимогами, пов’язаним з вихованням та утриманням дітей, за загальним правилом не сплачується. Але, судячи з огляду судової практики (розд. 2 Огляду практики вирішення судами спорів, пов’язаних з вихованням дітей, затв. Президією ЗС РФ від 20 липня 2011 р. і п. 2 ст. 23 Закону № 124-ФЗ від 24 липня 1998 р.), деякі випадки свідчать про те, що суди залишають заяви без ходу з причини несплати державного мита.

    Ця обставина можна навести в якості підстави для рекомендації звертатися до суду без сплати державного мита та сплачувати її тільки при залишенні позову без руху. Ви також можете сплатити держмито спочатку в розмірі 300 руб., згідно пп. 3 п. 1 ст. 333.19 НК РФ і прикласти до позовом квитанцію про сплату мита.

    Подача позовної заяви в суд

    Згідно ЦПК РФ (ст. 28), позовна заява батьків подає в районний суд за місцем проживання відповідача.

    До заяви слід додати підтверджуючі документи, на підставі яких позивач обґрунтовує свої вимоги. Копії позовної заяви та всієї документації робляться в кількості що беруть участь в процесі осіб. Як мінімум, один примірник повинен бути призначений відповідачу і ще один – органу опіки та піклування, який буде залучений до процесу, згідно ст. 132 ЦПК РФ і ст. 78 СК РФ.

    Спочатку, ще до початку судового розгляду, суд повинен отримати від органу опіки та піклування акт обстеження умов життя осіб, які претендують на виховання дітей, згідно п. 2 Постанови Пленуму ЗС РФ № 10 від 27 травня 1998 р.

    Участь у засіданні суду і отримання судового рішення

    Розбираючи справу, суд розглядає всі обставини: вік, стан здоров’я дитини, його прихильність до кожного з батьків і інші обставини, під впливом яких знаходиться моральний розвиток дитини та її фізичне і психічне здоров’я. Наприклад, згідно розділу Огляду, затв. Президією ЗС РФ від 20 липня 2011 р. «Розгляд судами справ про здійснення батьківських прав батьків, які проживають окремо від дитини», розуміються такі обставини, як режим дня неповнолітньої дитини, тривалість періоду часу, протягом якого дитина не спілкувався зі своїм батьком, режим роботи батьків і віддаленість місця проживання від місця проживання дитини.

    При ухваленні судового рішення суд обов’язково враховує думку дитини, якій вже виповнилося 10 років, згідно з п. 20 Постанови Пленуму ЗС РФ № 10 від 27 травня 1998 р. та ст. 57 СК РФ.

    Після того, як суд визначиться з порядком участі батьків, який проживає окремо, у вихованні дитини, він попереджає другого з батьків про наслідки, які можливі при невиконанні рішення суду. Наприклад, якщо на вимогу батьків, який проживає окремо від дитини, суд приймає рішення, яке в свою чергу другий батько ігнорує і не виконує, суд може відповідно до п. 3 ст. 66 СК РФ, керуючись інтересами дитини, прийняти рішення про передачу дитину одному з батьків, який проживає окремо.

    Після прийняття судом рішення починається перебіг місячного строку на апеляційне оскарження рішення суду відповідачем. Якщо оскарження від відповідача за цей термін не надходить, рішення суду набирає законної сили, відповідно до ч. 1 ст. 209 і ч. 2 ст. 321 ЦПК РФ.

    Якщо ж відповідач вирішує подати апеляційну скаргу, суд розглядає цю скаргу і якщо рішення суду в результаті розгляду судом вищої інстанції не скасовується, воно вступає в законну силу. Якщо ж рішення суду першої інстанції в результаті розгляду скарги скасовується і приймається нове рішення, воно набирає законної сили відразу ж, відповідно до ч. 1 ст. 209 ЦПК РФ.