Як стягнути аліменти на дитину з непрацюючого боржника

310

Батьки зобов’язані утримувати своїх дітей до досягнення ними повноліття. Порушення виконання цього обов’язку передбачає, відповідно до п. п. 1 і 2 ст. 80 Сімейного кодексу РФ, що кошти на утримання дитини, тобто аліменти, будуть стягнуті в батьків у судовому порядку.

Зміст:

  • Як звернутися до суду з вимогою про стягнення аліментів?
  • Вибираємо спосіб стягнення, який задовольняє нашим потребам
  • Підготовка заяви та необхідних документів для подачі в суд
  • Подаємо заяву в суд, приклавши до нього всю необхідну документацію
  • Винесення судового наказу або участь у судовому засіданні за позовною стягнення аліментів
  • Отримання виконавчого документа: виконавчого листа або судового наказу
  • Який порядок виконання судового наказу або виконавчого листа судовим приставом-виконавцем?
  • Відповідальність за ухилення від сплати аліментів
  • При прийнятті рішення про стягнення аліментів суд бере до уваги всі наявні у боржника джерела засобів до існування стягнення аліментів з непрацюючого боржника. В розрахунок, згідно «Переліку видів заробітної плати іншого доходу, з яких виробляється утримання аліментів на неповнолітніх дітей», затв. Постановою Уряду РФ № 841 від 18.07.1996 р. (п. п. 1 і 2), приймаються такі види доходу, як заробітна плата, допомога по безробіттю, доходи від підприємницької діяльності, пенсії, стипендії та ін.

    Як звернутися до суду з вимогою про стягнення аліментів?

    Для стягувача доступні два варіанти звернення до суду з вимогою про стягнення аліментів з непрацюючого боржника батьків. Це звернення у порядку наказного та позовного провадження. Порядок обігу залежить від суми стягуваних коштів, від характеру вимог позивача і від обраного способу стягнення аліментів.

    Щоб звернутися в суд із заявою, розглянемо приблизний порядок дій.

    Вибираємо спосіб стягнення, який задовольняє нашим потребам

    Сімейний кодекс РФ у п. 1 ст. 81 та п. 1 ст. 83 визначає такі способи щомісячного стягнення аліментів на неповнолітніх дітей:

  • У частковому відношенні до доходу батьків:
    • На одну дитину аліменти стягуються в розмірі однієї чверті від заробітної плати або іншого виду доходу платника;
    • На двох дітей – одна третина від доходу;
    • На трьох і більше – половина доходу.
  • У твердій грошовій сумі. Суд може прийняти рішення про стягнення аліментів у твердій сумі тоді, коли платник аліментів не має стабільного заробітку, коли його доходи змінюються від місяця до місяця, коли платник взагалі не має доходу, коли він отримує дохід повністю або частково в натуральному вигляді або у валюті іноземної держави, і коли стягнути аліменти в частковому відношенні до заробітку надзвичайно важко, неможливо або тягне за собою порушення інтересів однієї із сторін.
  • Приймаючи рішення про призначення аліментів у твердій грошовій сумі, суд керується, насамперед, можливим збереженням колишнього рівня забезпеченості для дитини. Так, згідно з п. 2 ст. 83 СК РФ, приймається до уваги матеріальний та сімейний стан сторін та обставини, які впливають на можливість здійснювати сплату.

    Вибираючи спосіб стягнення аліментів з непрацюючого батьків, слід оцінити наявність у нього постійного доходу, за винятком заробітної плати. Головне тут – можливість встановлення величини такого доходу та можливість підтвердження його наявності для суду. Якщо, наприклад, непрацюючий батько здає у найм житло, то без договору визначити рівень його доходу для пред’явлення цієї цифри суду буде важко.

    Легше встановити офіційні доходи, такі як пенсія. Але розмір аліментів з пенсії буде неприпустимо малий. Як раз для таких випадків і застосовується стягнення аліментів у твердій грошовій сумі. Ви можете вибрати також стягнення аліментів одночасно у твердій грошовій сумі і в частках до доходу.

    Якщо ви вибрали стягнення аліментів в частках до розміру доходу, при цьому розмір вимоги не перевищує 500 000 рублів, для прийняття рішення немає потреби в залученні третіх зацікавлених осіб і, крім стягнення аліментів, ви не пред’являєте додаткових вимог про встановлення батьківства чи про оспорювання батьківства чи материнства, то, відповідно до ч. 1 ст. 121 і ст. ст. 122, 131 ЦПК РФ, ваша справа має розглядатися в порядку наказного провадження. Цей вид виробництва спрощений і більш швидкий. Сторони навіть не викликаються в суд для участі в засіданні.

    Після винесення судового наказу відповідач має право в десятиденний термін після одержання наказу на руки направити до суду вмотивоване заперечення щодо виконання наказу. У цьому випадку, згідно ст. 129 ЦПК РФ судовий наказ скасовується, і для подачі заяви залишається тільки варіант позовного провадження.

    Якщо ваш вибір – стягнення аліментів у твердій грошовій сумі, наказне провадження буде вам недоступно. Згідно п. 1 розд. II Огляду Судової практики, затвердженого Президією ЗС РФ 13 травня 2015 р., ваша заява про стягнення аліментів у твердій грошовій сумі ви повинні направити в районний суд у порядку позовного провадження.

    Підготовка заяви та необхідних документів для подачі в суд

    Наказне провадження передбачає подачу заяви про винесенні судового наказу. Вимоги до заяви перераховані у ч. 1 і 2 ст. 124 ЦПК РФ. Заява має бути складена у письмовій формі. У ньому повинні бути зазначені наступні дані:

    • У верхній адресній частині заяви в правому верхньому куті записується найменування відділення суду, куди подаємо заяву;
    • Дані про заявника: ПІБ, місце проживання, при бажанні – контактні дані для зворотного зв’язку: телефон та електронна пошта;
    • Дані про відповідача: ПІБ, місце проживання, дата і місце його народження, місце роботи (якщо є такі відомості);
    • У текстовій змістовній частині ви повинні перерахувати ваші вимоги із зазначенням обставин, які слугують підставою для їх висунення;
    • Документальні докази існування цих обставин, на які позивач посилається як на законну підставу для його вимог;
    • Перелік документів, доданих до заяви.

    Позовну виробництво для свого ініціювання вимагає подання позовної заяви про стягнення аліментів. Вимоги до форми і змісту позовної заяви зазначені у ч. 2 ст. 131 ЦПК РФ. Так, позовна заява має бути подана в суд у письмовій формі. У ньому повинні бути зазначені такі відомості:

    • В адресній частині заяви пишемо найменування суду, в який подаємо заяву;
    • Нижче зазначаються дані стягувача: ваше ПІБ, адресу проживання і, при бажанні – контактні дані. Подання заяви через представника передбачає зазначення його ПІБ та адреси проживання;
    • Дані по відповідачу: його ПІБ та адресу місця проживання;
    • У текстовій змістовної частини заяви необхідно детально вказати факти порушення ваших прав і законних інтересів або вказати, у чому полягає загроза порушення ваших прав та інтересів діями відповідача;
    • Перерахувати на підставі попереднього пункту всі ваші вимоги, навести приклад обставин, що склалися, на підставі яких ваші вимоги висуваються, і навести посилання на документальні докази існування цих обставин;
    • Вказати стягаються суму аліментів з її розрахунком;
    • Навести перелік документів, які ви доклали до заяви.

    Перелік документів, які необхідно додати до заяви для стягнення аліментів з непрацюючого боржника, наведено в ст. 132 ЦПК РФ:

  • Свідоцтво про шлюб (про реєстрацію або про розірвання);
  • Свідоцтво про народження дитини (дітей);
  • Довідка про перебування дітей на вашому утриманні, яку можна отримати в житлових органах;
  • Додаткові документи для доведення обставин, що склалися, понудивших вас до подачі заяви про стягнення аліментів.
  • Залежно від кількості зацікавлених осіб, які беруть участь у справі, ви повинні докласти таку ж кількість копій заяви та всієї документації, що додається до нього, а також розрахунок суми, яку ви вимагаєте виплатити в якості аліментів, підписаний вами, вашим представником і розмножений у відповідності з кількістю осіб, які беруть участь у справі (див. ст. 132 ЦПК РФ).

    Згідно НК РФ (пп. 2 п. 1 ст. 333.36), позивач по справі про стягнення аліментів звільняється від сплати державного мита.

    Відповідач же сплачує держмито у фіксованому розмірі, який не залежить від розміру необхідної суми і від процедури стягнення аліментів. Розмір державного мита дорівнює 150 р. Факт сплати відповідачем держмита зазначається в рішенні суду або у судовому наказі. Документи, що підтверджують такий порядок сплати державного мита: пп. 14 п. 1 ст. 333.19, пп. 8 п. 1 ст. 333.20, пп. 2 п. 1 ст. 333.36 Податкового кодексу РФ та Інформаційне лист Московського обласного суду від 12 січня 2005 р.

    Подаємо заяву в суд, приклавши до нього всю необхідну документацію

    Справи про стягнення аліментів, розглядаються в наказному порядку, веде світової суд. Якщо ж ваша справа не може бути вирішено в наказовому порядку, тобто якщо сума ваших вимог перевищує 500 000 руб., якщо для прийняття рішення необхідно залучення третіх зацікавлених осіб або у числі вимог є вимоги немайнового характеру (вимога про встановлення батьківства, про позбавлення батьківських прав чи про оспорювання батьківства чи материнства, то ви повинні подавати позовну заяву до районного суду (див. п. 3 розд. II Огляду судової практики, затв. Президією ВР РФ 13 травня 2015 р. і 1 ч. ст. 23, ст. 24 ЦПК РФ).

    Заява про винесення судового наказу або позовну заяву, відповідно до ст. 28, ч. 3 ст. 29, ч. 1 ст. 123 ЦПК РФ, подається у світовій суд за місцем проживання відповідача, або за місцем проживання заявника.

    Уточніть перед подачею заяви, в якому порядку має розглядатися ваша справа. Якщо ви допустите помилку і подасте позовну заяву, хоча розгляд вашої справи повинно вестися в наказовому порядку, вашу заяву буде повернуто вам без розгляду, згідно ЦПК РФ (п. 1.1 ч. 1 ст. 135).

    Винесення судового наказу або участь у судовому засіданні за позовною стягнення аліментів

    Встановлений законом термін для розгляду справи в наказовому порядку становить п’ять днів з дати отримання суддею вашої заяви. Судовий розгляд не передбачено, сторони в суд не викликаються. Копія винесеного судового наказу надсилається на адресу відповідача, у якого є 10 днів на подання мотивованого заперечення щодо виконання судового наказу, згідно ЦПК РФ (статті 126, 128).

    Якщо ж ваша справа розглядається в порядку позовного провадження, то, згідно ст. 153 ЦПК РФ, ви разом з відповідачем та іншими беруть участь у процесі особами будете повідомлені судом про дату, місце і час проведення судового засідання.

    За відсутності відповідача або при невідомості місця перебування, відповідно до ч. 1 ст. 120 ЦПК РФ, суддя винесе ухвалу про оголошення в розшук відповідача.

    В рамках позовного провадження світовий суддя має з моменту прийняття позовної заяви до провадження місячний строк на розгляд справи і винесення рішення (див. ч. 2 ст. 154 ЦПК РФ). Прийняте рішення має вступити у законну силу протягом місяця з дати прийняття. Відповідно до ч. 1 ст. 209, ч. 2 ст. 321 ЦПК РФ, місяць до вступу рішення в законну силу дається на апеляційне оскарження. Якщо відповідач не оскаржив рішення, воно набирає чинності.

    Розгляд справи в порядку позовного провадження не може вимагати залучення для захисту та представлення ваших інтересів в суді кваліфікованого юриста, що вимагає, згідно ст. ст. 185 і 185.1 ЦК РФ, оформлення нотаріального доручення на представника. Відповідно до ч. 1 ст. 100 ЦПК РФ і п. п. 2, 4 Постанови Пленуму ЗС РФ № 1 від 21 січня 2016 р., за вашим письмовим клопотанням суд може стягнути з відповідача на свою користь оплату витрат на послуги представника в суді.

    Отримання виконавчого документа: виконавчого листа або судового наказу

    ЦПК РФ у статті 211 вимагає негайного виконання за рішенням суду або судового наказу про стягнення аліментів.

    Для виконання рішення суду чи судового наказу у позивача є два варіанти: ви можете самостійно отримати виконавчі документи і так само самостійно пред’явити їх до пенсійного фонду, служби соціального захисту або іншу організацію, яка виплачує боржнику періодичні платежі (пенсії, стипендії тощо). При цьому судовий наказ видається стягувачеві негайно (див. ч. 1 ст. 130, ч. 1 ст. 428 ЦПК РФ, ч. 1 ст. 9 Закону № 229-ФЗ від 02 жовтня 2007 р.).

    Другий варіант – позивач має право, відповідно до ч. 1 ст. 130, ч. 1 ст. 428 ЦПК РФ, попросити суд направити виконавчі документи (виконавчий лист або судовий наказ) судового пристава-виконавця для виконання.

    Який порядок виконання судового наказу або виконавчого листа судовим приставом-виконавцем?

    Як тільки виконавчий документ надходить у відділення судових приставів, виконавче провадження порушується протягом доби. На наступний робочий день після надходження виконавчого документа судовий пристав починає виконання дій по виконанню рішення суду чи судового наказу. Для цього в першу чергу будуть проведені заходи по встановленню місця роботи, місця одержання пенсії, місця навчання та інших місць, в яких боржник може отримувати доходи. Для пошуку судовий пристав виробляє запит інформації в державних органах ПФР, у відділенні служби зайнятості, в службі соціального захисту і в податковій службі.

    Якщо боржник отримує допомогу по безробіттю, не маючи роботи, то, згідно з п. 10 Порядку утримання аліментів, затв. Зазначенням ФСЗ РФ № П-7-10-307 від 30 березня 1993 р., виконавчий документ буде направлений до відділення служби зайнятості і з одержуваного боржником допомоги по безробіттю будуть утримані аліменти.

    Як стягуються аліменти, встановлені у частковому відношенні до рівня доходу, якщо у боржника не виявлено взагалі ніяких джерел доходу? У цьому разі аліменти будуть розраховані судовим приставом в тому ж частковому відношенні, тільки до розміру середньої заробітної плати в межах РФ. Середня зарплата у відповідності з п. 4 ст. 113 СК РФ і з Листом ФССП РФ № 00011/16/19313-АП від 04 березня 2016 р., береться з даних територіального органу Федеральної служби державної статистики на момент винесення судовим приставом постанови про розрахунок заборгованості.

    Як стягуються аліменти, встановлені в твердій грошовій сумі? Згідно ст. 102 Закону № 229-ФЗ від 02 жовтня 2007 р., аліменти, встановлені в твердій грошовій сумі, індексуються при кожному збільшенні розміру прожиткового мінімуму. Індексацію виробляє судовий пристав незалежно від факту наявності або відсутності доходу у боржника.

    Закон № 229-ФЗ (ч. 2 ст. 98) визначає можливість стягнення заборгованості по аліментах за рахунок майна боржника.

    Відповідальність за ухилення від сплати аліментів

    Згідно ст. 69 СК РФ, батьків, ухиляється від сплати аліментів, можуть позбавити батьківських прав.

    Якщо несплата аліментів відбувається в порушення рішення суду або нотаріального угоди про сплату аліментів без поважних причин протягом двох місяців після порушення виконавчого провадження, боржник не підлягає адміністративному покаранню згідно ч. 1 ст. 5.35.1 КоАП РФ.

    Якщо при цьому порушення виконавчого провадження було ініційовано до 15 липня 2016 р., а несплата аліментів тривалістю більше двох місяців з моменту порушення виконавчого провадження була виявлена вже після цієї дати, то боржник також піддається адміністративному покаранню згідно ч. 1 ст. 5.35.1 КоАП РФ (див. Питання 5 Огляду судової практики ЗС РФ № 4 (2016), затв. Президією ВР РФ 20 грудня 2016 р.).

    Починаючи з 15 липня 2016 року за неодноразове порушення рішення суду або нотаріального угоди про сплату аліментів, вчинений без поважних причин у період, коли порушник вважається підданим адміністративному покаранню, до боржника можуть бути застосовані міри кримінального покарання відповідно до ч. 1 ст. 157 і п. 1 Примітки до ст. 157 КК РФ.