Як оформляється довідка про неотримання одноразової допомоги при народженні дитини

145

Чинним законодавством нашої країни передбачені матеріальні виплати, які допомагають молодим сім’ям не відчувати фінансових проблем при народженні дитини. Однією з таких виплат є одноразова допомога, видатне матері, батька або іншого, відповідальної за догляд за малюком, обличчю. На поточний момент величина такої виплати встановлена в межах 16 350 рублів, а оформити її можуть всі батьки до того моменту, поки малюк не досяг шестимісячного віку. У даній статті ми докладно розповімо, як оформляється довідка про неотримання одноразової допомоги при народженні дитини, для чого вона потрібна і в яких випадках необхідна.

Оформлення одноразової допомоги при народженні дитини відбувається при дотриманні кількох основних правил:

  • подача всіх необхідних документів працевлаштованими громадянами після народження дитини слід за місцем основної зайнятості;
  • заява на отримання виплати повинен подавати тільки один батько (якщо мати не працевлаштована, то бланк повинен заповнювати батько);
  • громадяни, які не мають постійної зайнятості, можуть розраховувати на отримання допомоги (подавати документи слід у найближчому відділенні органів соціального захисту населення), незалежно від наявності чи відсутності попередньої зайнятості;
  • у разі розірвання шлюбу між чоловіком і жінкою, право на отримання виплати належить батьків, з яким проживає дитина.

Зміст:

  • Зразок довідки про неодержання допомоги
  • Кому можуть відмовити у наданні допомоги при народженні дитини, навіть після пред’явлення довідки про неодержання виплат
  • В яких випадках довідку про неотримання можна не подавати
  • Які документи потрібні для отримання одноразової допомоги при народженні дитини
  • Складні ситуації з оформленням довідки про неодержання допомоги
  • Законодавчі норми, що передбачають можливість отримання одноразової допомоги кількома особами, які не є ідеальними. При зверненні за одержанням цієї допомоги часто буває необхідно підтвердити, що воно ще не було отримано, наприклад, якщо мати та батько безробітні та прописані в різних квартирах. У таких випадках потрібно надати в спеціальні державні інстанції спеціальну довідку про неотримання виплати при народженні дитини.

    Отримати допомогу при народженні дитини можуть не тільки безпосередні батьки, але й особи, які усиновили новонароджену. Однак у другому випадку процедура усиновлення повинна пройти не пізніше 3-х місяців після народження малюка, інакше право на матеріальну допомогу для опікунів анулюється.

    Також слід пам’ятати, що для безперешкодного отримання допомоги батькам (матері або батькові) другий батько зобов’язаний оформити довідку про неотримання. Держава має повне право відмовити в матеріальних виплатах, якщо відповідний бланк не був своєчасно заповнений.

    Зразок довідки про неодержання допомоги

    Законом не встановлена універсальна форма довідки про неодержання допомоги при народженні дитини. Відповідно, складати документ можна в довільній формі, але, при цьому, слід дотримуватися кількох важливих правил, без чого у вас заповнений бланк не візьмуть. Довідку необхідно надати за місцем роботи або в органи соціального захисту в триденний термін (у відповідності зі ст. 62 ТК РФ).

    Отже, основними інформаційними пунктами в довідці повинні бути наступні блоки:

    • реквізити організації, через яку буде отримано допомогу, або адреса відділення органу соціального захисту;
    • дата складання заяви та його порядковий номер;
    • основний блок з особистими даними відповідального за догляд за дитиною особи і підтвердження того, що людина працює (або є безробітним) із зазначенням того, що другий батько допомога не отримав.

    Також важливими пунктами є присутність ініціалів та підпису основних керівників організації, до яких відноситься головний бухгалтер і безпосередній директор. Відповідальні особи стверджують своїми візами, що людина дійсно знаходиться в їх підпорядкуванні.

    Не можна забувати і те, що в довідці вказується дата надходження на роботу з номером внутрішнього наказу про зарахування в штат, посада громадянина і мета видачі документа. Останнє, як правило, відзначається за типом «для пред’явлення за місцем вимоги».

    Крім безпосереднього місця роботи відділень соціального захисту, таку довідку можна отримати і в ФСС за місцем прописки.

    Кому можуть відмовити у наданні допомоги при народженні дитини, навіть після пред’явлення довідки про неодержання виплат

    Існують певні ситуації, коли (в судовому порядку) батько може бути позбавлений права отримувати одноразову допомогу при народженні дитини, навіть при наданні довідки про неодержання цієї виплати другим батьком. До таких ситуацій належать наступні моменти:

    • батько, який претендує на отримання виплати, був позбавлений батьківських прав;
    • проти новонародженого були вчинені протиправні дії, що призвели до отримання дитиною травми і фізичних ушкоджень організму;
    • присутній факт ухилення батьків від виконання своїх прямих обов’язків, передбачених Сімейним кодексом РФ;
    • мати або батько за власним бажанням відмовилися від батьківських прав.

    Всі ці ситуації зумовлюють гарантований відмову державних органів видавати матеріальну допомогу, незалежно від віку дитини або від наявності місця роботи.

    В яких випадках довідку про неотримання можна не подавати

    Говорячи про те, як оформляється довідка про неотримання одноразової допомоги при народженні дитини, слід знати, що існують певні обставини, при яких батько має право не надавати довідку про неотримання одноразової допомоги при народженні дитини та державні органи не зможуть відмовити у виплаті матеріальної допомоги. До таких ситуацій можна віднести наступні моменти:

    • шлюб між батьками було розірвано до безпосереднього звернення за допомогою;
    • вихованням дитини займається мати-одиначка або самотній батько;
    • відсутні можливості отримати довідку в другого з батьків із-за особистих розбіжностей.

    Останній варіант є найбільш поширеним, оскільки сварки і скандали в родині, що призводять до розриву відносин, (не офіційним, тобто без оформлення розлучення), тягнуть за собою виникнення проблем з оформленням документації. Батько або мати можуть просто не давати свою згоду на надання довідки, але у такому разі можна відправити офіційний запит за місцем основної зайнятості батьків.

    Така довідка може передаватися особисто головному бухгалтеру підприємства або поштою, адресованій керівнику. У листі обов’язково вказується причина звернення (отримання матеріальної допомоги при народженні дитини) і особисті дані адресата. Бланк також рекомендується підкріпити копією свідоцтва про народження малюка, свідоцтва про шлюб та витягами із законодавства – це істотно заощадить час роботодавця.

    Які документи потрібні для отримання одноразової допомоги при народженні дитини

    Як було сказано вище, одноразова допомога при народженні дитини може виплачуватися як працюючим, так і не зайнятих на виробництві особам. В залежності від цього змінюється і перелік необхідних для отримання виплати документів.

    Якщо людина має постійну зайнятість, то йому потрібно надати наступні папери:

    • безпосереднє заяву на отримання допомоги;
    • довідку про неотримання виплати іншими особами;
    • особисті документи, що містять інформацію про громадянина (паспорт або подібний документ);
    • свідоцтво або довідка про народження дитини (завірена належним чином);
    • виписка з суду про встановлення факту опікунства над новонародженим (у разі необхідності);
    • якщо шлюб розірвано, то свідоцтво про даний факт, оформлене в Загсі;
    • довідка з житлового управління, де міститься інформація про проживання дитини з кимось із батьків.

    Непрацевлаштовані громадяни зобов’язані надати наступні документи:

    • заява на отримання виплати;
    • паспорти обох батьків або одного з них, в разі розірвання шлюбу або смерті;
    • свідоцтво про народження дитини;
    • довідка про неотримання допомоги (в даному випадку оформляється в органах соціального захисту або ФСС за місцем проживання);
    • виписки з трудової книжки або військового квитка про попередніх місцях роботи або з підтвердженням відсутності оних;
    • виписка про встановлення факту опікунства над дитиною;
    • свідоцтво про розлучення (при необхідності);
    • виписка з житлового управління про факт проживання дитини з кимось із батьків.

    Для іноземних осіб, які не мають паспорта зразка громадян Російської Федерації, додатково потрібно надати копію посвідчення особи з обов’язковою відміткою про отримання посвідки на проживання. При відсутності відмітки в документах, право на отримання матеріальної виплати анулюється.

    Що стосується заповнення заяви про отримання матеріальної виплати при народженні дитини, то воно, як і довідка про неотримання допомоги, оформлюється у довільній формі. У ньому вказується прохання батьків призначити виплату допомоги. Документ адресується органам соціального захисту або безпосередньому роботодавцю із зазначенням особистої інформації про громадянина. Крім цього, в заяві вказується список доданих довідок про народження дитини, копії свідоцтва та інші документи при необхідності. Заява скріплюється підписом одного з батьків із зазначенням дати складання.

    Кожному громадянину, який претендує на отримання допомоги, слід пам’ятати, що рішення про нарахування виплат приймається відповідними органами не пізніше, ніж за 10 днів після подачі бланка. Про результаті рекомендується цікавитися у безпосереднього роботодавця, головного бухгалтера підприємства або відповідальної особи соціальних служб захисту населення після закінчення цього строку.

    Складні ситуації з оформленням довідки про неодержання допомоги

    У сучасному світі існує певна кількість компаній, які займаються питаннями оформлення документації у тих випадках, коли громадяни самостійно не можуть вирішити це питання. До таких моментів відноситься незгоду одного з батьків підписувати документ або бюрократичні неприємності в ФСС, коли батько-укладач документа є індивідуальним підприємцем.

    Подібні організації беруть на себе турботи по оформленню документів, керуючись в роботі правовими нормами і стандартами. Як правило, в перелік можливостей фахівців входить отримання довідок від недобросовісних батьків і державних службовців, які не виконують своїх обов’язків.

    Звісно, за послуги приватних юристів доведеться заплатити, так що кожен з батьків має право самостійно вирішувати, чи займатися отриманням довідки самостійно або краще перекласти відповідальність на чужі плечі.

    Підводячи підсумки можна уточнити, що отримання одноразової допомоги при народженні дитини є невід’ємним правом кожного з батьків. Для цього потрібно надати ряд документів, серед яких має бути й довідка від другого батька, яка стверджує, що мати або батько не отримували виплат на малюка. При цьому дана матеріальна допомога може бути призначена на кожного окремого дитини, незалежно від соціального статусу батьків.