Фолієва кислота при плануванні вагітності

193

Одним з найважливіших вітамінів у період планування та перебігу вагітності є вітамін В9 або фолієва кислота. Організм вагітної жінки починає «працювати за двох», а значить, і потреба в поживних речовинах і вітамінах у нього значно підвищується. Розглянемо докладніше, чому там важлива фолієва кислота при плануванні вагітності, а також безпосередньо на протязі всього терміну вагітності.

Для правильного розвитку малюка майбутня мама повинна добре продумати свій раціон і врахувати потребу в деяких специфічних елементів, про які раніше вона могла і не замислюватися. Зазвичай першою добавкою, яку лікарі рекомендують тим, хто замислюється про планування дитини, стає саме фолієва кислота. І ось чому.

Зміст:

  • Фолієва кислота – детальна інформація
  • В яких процесах при плануванні вагітності фолієва кислота бере участь
  • У яких продуктах міститься фолієва кислота
  • Коли призначають фолієву кислоту
  • Дозування фолієвої кислоти при вагітності
  • Протипоказання для прийому фолієвої кислоти
  • Відгуки про фолієвої кислоти на форумі Baby.ru
  • Фолієва кислота – детальна інформація

    Вітамін B9, який також відомий як фолієва кислота, необхідний для повноцінної роботи ряду життєво важливих органів і систем. Він впливає на процеси кровотворення, відповідає за ріст нових клітин, знижує ризик тромбоутворення, бере участь у синтезі та підтримці цілісності структури ДНК, а також у синтезі амінокислот. Крім того, він допомагає налагодити роботу імунної та серцево-судинної системи, бере участь у регуляції процесів збудження і гальмування нервової системи і вироблення ферментів, що запобігають появі новоутворень.

    В яких процесах при плануванні вагітності фолієва кислота бере участь

    Фолієва кислота потрібна для нормальної роботи організму — як чоловіків, так і жінок. Але особливо важливою її достатню кількість стає в період планування вагітності й перших місяців після зачаття. Вважається, що фолієва кислота забезпечує організму необхідні умови для зачаття дитини, тому попередньо приймати її можуть обидва майбутніх батьків.

    У чоловіків прийом фолієвої кислоти значно знижує кількість дефектних сперматозоїдів з неправильним числом хромосом, а це є профілактикою народження дітей з пороками розвитку і генетичними захворюваннями.

    Завчасний прийом В9 запобігає недолік цього вітаміну в організмі вагітної жінки – а це важливо, так як нормальний рівень вітаміну В9 під час вагітності (особливо перший триместр) необхідний для:

    • Нормального росту і розвитку плаценти;
    • Запобігання всіляких вад серцево-судинної системи і розщеплення губи;
    • Зниження ймовірності викиднів, відшарування плаценти, передчасних пологів, затримки розвитку плода;
    • Запобігання утворення дефектів нервової системи (відсутність головного мозку, мозкові грижі, розщеплення хребта, водянка головного мозку);
    • Нормального розвитку нервової трубки плода.

    За даними клінічних досліджень, якщо жінка почне приймати фолієву кислоту ще за кілька місяців до вагітності, то 80% випадків вад розвитку можна попередити.

    У яких продуктах міститься фолієва кислота

    Фолієва кислота міститься в багатьох продуктах як рослинного, так і тваринного походження.

    • Продукти тваринного походження: яловича та куряча печінка, свиняча печінка, нирки, яловичина, баранина, свинина, м’ясо птиці, яйця (яєчний жовток), форель, окунь, ікра;
    • Молочні продукти: бринза, сухе молоко, жирний сир, кефір, молоко, сир;
    • Овочі, зелень і фрукти: зелений горошок, шпинат, салат, брокколі, петрушка, зелена цибуля, капуста, соя, буряк, спаржа, морква, помідори, кавун, персики;
    • Бобові і злакові: квасоля, сочевиця, горіхи, хлібобулочні вироби з борошна грубого помелу, зародки пшениці, рисова, вівсяна і гречана крупи, насіння соняшнику.

    Вітамін В9 швидко розпадається під впливом сонячних променів, при термічній обробці їжі і навіть просто при тривалому зберіганні продуктів. Тому овочі, зелень і фрукти рекомендується їсти в сирому вигляді, наприклад — робити з них різні салати. Багатий фолієвою кислотою печінка теж краще не переварювати і пересмажувати, щоб зберегти в ній більше цього цінного елементу.

    Коли призначають фолієву кислоту

    Більшість лікарів рекомендують починати приймати фолієву кислоту ще за 2-3 місяці до зачаття, щоб попередити можливу нестачу цього елементу. Особливо важливий належний рівень вітаміну B9 в першому триместрі вагітності, так як цей микронутриент відіграє велику роль у нормальному розвитку нервової трубки плода і в цілому всієї нервової системи майбутньої дитини.

    Пити фолієву кислоту до 12 тижня рекомендують усім жінкам, що спостерігається в наших державних платних поліклініках і лікарнях. Залежно від стану вагітної жінки та рекомендацій лікарів, можна продовжити пити фолієву кислоту протягом всієї вагітності. Достатній рівень вітаміну В9 під час грудного вигодовування також важливий, тому що нестача фолієвої кислоти може спровокувати післяпологову депресію і негативно позначитися на здоров’ї дитини, яка знаходиться на грудному вигодовуванні.

    Точний термін прийому В9 вам підкаже ваш лікар.

    Дозування фолієвої кислоти при вагітності

    За рекомендаціями Всесвітньої Організації охорони Здоров’я, дозування фолієвої кислоти становить:

    • Здорові дорослі – 200 мкг на добу
    • Обоє при плануванні вагітності – 400 мкг на добу
    • Вагітна жінка в першому триместрі – 400 мкг на добу
    • Жінка в період грудного вигодовування – 300 мкг в добу

    Якщо ж в результаті аналізів з’ясовується, що організм відчуває дефіцит фолієвої кислоти, то дозування В9 може бути збільшена лікарем до 500 мкг на добу. Максимальна доза даного елемента не повинна перевищувати 800 мкг на добу.

    Ще раз звертаємо увагу: точну, яка підходить саме вам, дозу та тривалість її прийому визначить за результатами аналізів та спостережень лікар-гінеколог, якого відвідує майбутня мама.

    Протипоказання для прийому фолієвої кислоти

    Говорячи про те, чому так важлива фолієва кислота при плануванні вагітності, слід зазначити , що передозування фолієвої кислотою практично виключається, так як цей препарат нетоксичний, а його надлишок самостійно виводиться з організму. Однак перевищувати дозу, призначену лікарем, природно, не варто. Тривалий прийом високих доз вітаміну В9 може стати причиною різних проблем.

    Фолієву кислоту можна вживати у вигляді самостійного препарату, а можна — у складі вітамінного комплексу. Як правило, в полівітаміни для вагітних витмаин В9 вже є в потрібній дозуванні.

    Найбільш поширені марки фолієвої кислоти в нашій країні:

    • Таблетки фолієвої кислоти – добре знайомі російським мамам маленькі жовті пігулки за дуже демократичною ціною. Як правило, їх призначають у період планування та першого триместру вагітності по 2-3 штуки на добу
    • Фолацин – препарат фолієвої кислоти збільшеної дози (5 мг)
    • Фоліо – препарат з двома важливими елементами для вагітної жінки: фолієвою кислотою і йодом
    • Апо-филик – препарат із збільшеною дозировкойа, призначається у випадку дефіциту фолієвої кислоти
    • Полівітаміни, що містять фолієву кислоту: «Елевіт», «Вітрум пренатал», «Матерна», «Прегнавіт», «Мульти-табс пренатал»

    Відгуки про фолієвої кислоти на форумі Baby.ru

    • «Фолієву кислоту пийте і не бійтеся. Вона тільки на краще і при плануванні і при вагітності»
    • «Я пила по одній таблетці зранку при плануванні, зараз з минулої вагітності у мене залишився «Фемибион» – це комплекс вітамінів з фолієвою кислотою в якійсь формі, яка легко засвоюється. Його й п’ю»
    • «Краще збагатити свій раціон продуктами, багатими фолевой кислотою – наприклад шпинат, листовий салат (зелень дуже багата фолькой), апельсини, сочевиця (1 чашка — 90% від добової норми), квасоля, горох. Тому що хімічно синтезований аналог природного вітаміну в кращому випадку пройде наскрізь, в гіршому – надасть незрозуміло який вплив на організм»
    • «Фолієву кислоту призначають вагітним. Ми з чоловіком п’ємо по 500 мкг в день для профілактики. А як я завагітнію, то мені потрібно буде збільшити дозу (як лікар призначить), а чоловік перестане пити»
    • «Фолієву кислоту як раз прописують в першому триместрі. Я пила по одній таблетці вранці. Причому, задовго до вагітності, мені здається, вона і допомогла завагітніти»
    • «Я не пила до 16 тижнів взагалі ніяких вітамінів, вагітність на літо випало, тільки овочі і фрукти свіжі їла кілограмами»
    • «Фолієву кислоту п’ють до 12 тижнів тільки, а потім вже вітаміни п’ють. Я її пила, коли не забувала, а забувала я часто»
    • «Я п’ю вітамін Е і фолієву кислоту, причому не в комплексах, а в чистому вигляді. Всім раджу! Пила при першій вагітності і зараз п’ю! П’ю не наші вітчизняні, а американські Solgar, вони хоч і дорогуваті, але зате там вміст цих вітамінів в одній таблетці як раз відповідає добовій нормі, не те що в наших… та й довіряю я імпортним більше»

    Фолієва кислота, або вітамін В9 одностайно визнається усіма лікарями як необхідний елемент для нормального розвитку плоду. Його варто пропити обом батькам ще на стадії планування вагітності. Особливо важливий цей микронутриент в першому триместрі, коли формується нервова система майбутнього малюка.