Догляд за пупком у новонароджених

262

Пуповина – важливий орган плода, який з’єднує його з плацентою матері. В її товщі проходять парні пупкові артерії і вени (під час другого триместру вагітності одна з них облитерируется). Вона забезпечує належне постачання плода киснем і нутрієнтами під час всього періоду його перебування в матці.

Продовжує функціонувати пуповина і під час пологів. Фізіологічна потреба в ній пропадає тільки після початку самостійного дихання у дитини. Перетискають її через дві-три хвилини після народження малюка. Наявність цього часу дозволяє підвищити показники гемоглобіну та еритроцитів у крові дитини. На пуповину накладають кілька затискачів, між якими її перерізають. З неї беруть близько 10 мл крові для визначення групи крові і резус-фактора дитини, а також проведення загального та біохімічного аналізів

Зміст:

  • Як обробляти пупок і пуповину
  • Рекомендації по загальному догляду за дитиною
  • За скільки часу пуповина відпадає
  • Тривожні симптоми
  • Що робити при виділеннях з пупка
  • Як правильно обробити пупок при омфаліті
  • Як обробляти пупок і пуповину

    Довгий час вважалося, що пупок у новонародженого вимагає регулярної обробки розчином діамантового зеленого. Проте зараз все частіше лікарі радять нічого на неї не наносити.

    Головне – підтримувати пупкову рану в чистоті і давати доступ повітря. Використовувати ж дезінфікуючі або антисептичні препарати потрібно тільки при приєднанні вторинної бактеріальної інфекції.

    Обробка пуповини і пупкової рани повинна бути щоденною до моменту повного її загоєння. Рекомендовано використовувати для видалення часток бруду або залишків крові ватяну паличку або тампон. Всі рухи необхідно проводити, не докладаючи надмірних зусиль. Якщо мама відчуває, що скоринка ще сильно прикріплена до пупка, або видно, що під нею процес загоєння повністю не закінчився, то не слід її передчасно видаляти.

    Рекомендації по загальному догляду за дитиною

    Важливо забезпечити доступ повітря до пуповині під час її загоєння, тому не слід занадто щільно заправляти одяг, оскільки це сприяє локального підвищення температури і виникнення запального процесу.

    Купати дитину до моменту повного отпадания пуповини з прищіпкою забороняється. Це пояснюється тим, що волога може гальмувати процес її відмирання і загоєння. Батькам говорять, що можна лише обережно витирати забруднені ділянки шкіри за допомогою вологих серветок або губки.

    При заміні підгузника потрібно стежити за тим, щоб вони не перекривали пупкову рану. Прищіпка або кліпса на пуповині залишається і відпадає разом з нею. Самостійно її видаляти не можна.

    За скільки часу пуповина відпадає

    Термін, коли пуповина відпадає, залежить від багатьох факторів. У більшості новонароджених це відбувається на другий-п’ятий день життя. Однак не слід панікувати, якщо у дитини навіть після першого тижня процес відмирання не пройшов до кінця. На термін, коли відвалюється пуповина, можуть впливати наступні фактори:

  • Товщина пуповини.
  • Висока вологість навколишнього середовища (кліматичні особливості або незадовільні соціально-побутові умови).
  • Недоношеність дитини.
  • Неправильний догляд з використанням кремів або мазей, які зволожують шкірні покриви.
  • Саме щоб прискорити процес отпадания пуповини, у вітчизняній медицині раніше повсюдно використовували розчин діамантового зеленого. Оскільки це препарат на основі етилового спирту, він ефективно висушує як залишок пуповини, так і рану на пупку. Однак брильянтовий зелений не впливає на частоту виникнення омфаліту, тому від нього поступово відмовляються.

    Читайте також:Як доглядати за дитячою шкірою при атопічному дерматиті

    Тривожні симптоми

    У більшості випадків процес загоєння пупкової ранки проходить сприятливо. Однак існує ряд симптомів, які можуть свідчити про розвиток запального процесу (гнійного омфаліту):

    • почервоніння шкіри з набряком;
    • серозні або гнійні виділення із залишків пуповини;
    • неспокійна реакція дитини при натисканні на пупок ;
    • формування випинання грибоподібної форми;
    • локальне (в області рани) або загальне підвищення температури тіла;
    • млявість дитини, підвищена сонливість;
    • знижений апетит, зригування молока, неодноразова блювота.

    При зниженому імунній відповіді запальний процес може швидко поширюватися, переходячи у флегмону або гангрену передньої черевної стінки. Саме тому, не гаючи часу, батькам з дитиною потрібно звернутися за кваліфікованою медичною допомогою.

    Що робити при виділеннях з пупка

    У більшості новонароджених спостерігаються невеликі прозорі виділення світло-жовтого кольору, без неприємного запаху. Зазвичай про них лікарі попереджають маму при виписці з пологового будинку. Ці виділення не несуть ніякої небезпеки і є захисною реакцією організму, яка сприяє більш швидкому загоєнню пупкової рани. Якщо пупок мокне, то можна просто видалити надлишок рідини з допомогою ватного тампона. Додатково область пупка акуратно протирають розчином перекису водню.

    Дещо рідше трапляється ситуація, що пупок кровит. Це відбувається зазвичай після годування дитини або під час дефекації, коли підвищується внутрішньочеревний тиск. Ніякої небезпеки при невеликій крововтраті для новонародженого немає. Ризик проникнення інфекції також низький.

    Читайте також:Лікарняний по догляду за дитиною – як видається та оплачується лікарняний по догляду за дитиною

    Як правильно обробити пупок при омфаліті

    При розвитку запалення пупка необхідно два-три рази на день проводити обробку пупка з використанням антисептиків. Спочатку за допомогою ватного тампона, промоченого в розчині перекису водню, видаляють відшарування шари епідермісу, кров’яні скориночки і гній, а потім наносять препарат з вмістом місцевого антибіотика (блеомицин, фурацилін, поліміксин В). Після обробки на рану накладається стерильна пов’язка.

    В стаціонарних умовах також використовується фізіотерапія (СВЧ, УФО, гелій-неоновий лазер). Призначається курс антибіотиків з внутрішньовенним введенням (перевагу віддають цефалоспоринів третього покоління). Його тривалість зазвичай становить п’ять-сім днів. При активному гнійному процесі розглядають можливість хірургічного втручання.

    Читайте також:

    • Ціна щастя: як змінюється жіноче тіло після вагітності
    • Відпустка по догляду за дитиною
    • Допомога при народженні дитини – які види матеріальної допомоги гарантовані жінки при народженні дитини

    Фото: Depositphotos