Блювота при вагітності

245

Досить часто у людей нудота асоціюється з фактом вагітності. Деякі жінки саме з наявністю даного симптому пізнають прекрасне звістка про виношуванні малюка в утробі. Досить дивним думкою є те, що блювання у першому триместрі вагітності—це абсолютно нормальне явище, яке не вимагає ніяких втручань. Проте, ця думка є помилковою, міф про який необхідно розвінчувати, поширювати серед жіночого населення. Це одна з основних завдань лікарів акушерів–гінекологів поліклінічної служби, які першими стикаються з такою проблемою вагітних на ранніх термінах гестації.

Найшкідливіша блювота, яка зустрічається чи не в кожної другої вагітної жінки, може привести до плачевних наслідків і не є синонімом здоровою, фізіологічної вагітності.

Зміст:

  • Причини раннього гестозу
  • Клінічна картина
  • Діагностика
  • Терапія: що робити?
  • Симптоми, на підставі яких приймається рішення про неможливість подальшого виношування дитини
  • Блювота вагітних—те вид раннього гестозу, як раніше говорилося, токсикозу вагітних. Це патологічний стан, який потребує динамічного спостереження, а в деяких ступенях, а саме середньої і важкої—серйозного медикаментозного лікування. Є випадки, важкий перебіг токсикозу в яких змушувало лікарів переривати вагітність.

    Чим раніше буде розпочато правильна, грамотна терапія, тим кращий результат очікує вагітну жінку і її малюка.

    Причини раннього гестозу

    Етіологічної складової гестозів є найбільш плідне яйце. Саме воно призводить до дисфункціональним станів ЦНС. Порушення в рецепторном апараті матки у разі порушення процесів імплантації надсилають імпульси, які є патологічними, в центральну нервову систему. Саме вони провокують її перезбудження або неадекватна відповідь у вигляді проявів раннього гестозу.

    Читайте також:Ціна щастя: як змінюється жіноче тіло після вагітності

    Клінічна картина

    Симптоматика прояви раннього гестозу досить проста і знайома багатьом жінкам, які вже пройшли через період виношування дитини, а також знайома для тих, які тільки готуються до даного періоду життя, проте, чули про таку проблему. Симптоми, а точніше, інтенсивність їх прояву, залежить від ступеня тяжкості раннього гестозу.

    Легка форма блювоти вагітних характеризується досить задовільним станом жінки, що не порушує її якості життя. Блювання з’являється до 5 разів на добу, максимальна втрата маси тіла складає до 3 кілограм.

    Середня ступінь тяжкості прояви раннього гестозу характеризується наявністю епізодів блювання від 6 до 10 разів на добу. Стан жінки страждає, спостерігається стрімка втрата ваги з причини неможливості прийняття їжі, а при її вступі виникає відповідна реакція організму у вигляді блювоти. Це не дозволяє харчуватися правильно, а те, що надходить, не всмоктується і відразу ж виводиться зі шлунка.

    Важка форма характеризується блюванням до 20-25 разів на добу, втрата маси тіла може бути близько 10 кг.

    Спостерігається виражена тахікардія (почастішання серцевих скорочень) близько 120 ударів в хвилину, тобто клінічна картина зниження артеріального тиску у вигляді слабкості, стомлюваності, втрати свідомості. При вимірюванні діурезу (кількісного показника того, як мочиться жінка) він виявляється досить зниженими.

    Такий стан досить небезпечно для вагітної жінки і вимагає негайної медикаментозної терапії, а також вирішення питання про можливість подальшого виношування дитини.

    Діагностика

    Діагностика цього стану не представляє ніяких складнощів і базується на оцінці симптоматики даного стану. Також досить важливими фактами, які будуть характеризувати ступінь тяжкості проявів гестозу, є характерні зміни в лабораторних аналізах. У біохімічному аналізі спостерігається гіпопротеїнемія – зниження кількості білка, підвищення ниркових проб, а саме підвищення рівня креатиніну, що, в свою чергу, свідчить про порушення роботи нирок, як сечовидільної системи, підвищується рівень білірубіну, причому може спостерігатися жовтяничне забарвлення шкірних покривів. Рівні АлАТ та АсАТ також можуть зашкалювати у зв’язку з цитолітичним синдромом (руйнування клітин печінки). У клінічному аналізі сечі спостерігається протеїнурія (підвищене виділення білка з сечею), також циліндрурія – підвищений вміст циліндрів. У клінічному аналізі крові спостерігається анемія( зниження рівня гемоглобіну), а також підвищення гематокриту.

    Терапія: що робити?

    Легка ступінь блювоти вагітних не порушує загального стану жінки і не вимагає госпіталізації в гінекологічне відділення. Тут жінка повинна дотримуватися простих рекомендацій, які допоможуть їй пережити цей стан. Прийом їжі – перший прийом в ранковий час, вона повинна здійснювати, не встаючи з ліжка. Це повинна бути подрібнена їжа, м’якої консистенції, яка повинна прийматися в положенні «напівлежачи». Це робиться з метою того, щоб не подразнювати рецептори шлунка грубими речовинами і не ініціювати початок блювоти. Протягом дня в обов’язковому порядку жінка повинна часто, але потроху, приймати рідину, а також харчування невеликими порціями. Не виключено призначення седативної терапії (валеріани, пустирника).

    Друга і третя ступінь тяжкості прояви раннього гестозу потребує своєчасної терапії.

    Жінка повинна бути в обов’язковому порядку госпіталізована в гінекологічне відділення, де у неї повинні бути набрані всі необхідні базові аналізи.

  • Жінці необхідно надати лікувально-охоронний режим.
  • Необхідна боротьба із зневодненням. Для цього забезпечується внутрішньовенно-крапельна інфузія розчинів кристалоїдів.
  • При зниженні рівня білка за результатами аналізу можлива трансфузія розчину Альбуміну.
  • Обов’язково в призначеннях слід застосовувати протиблювотні засоби.
  • Симптоми, на підставі яких приймається рішення про неможливість подальшого виношування дитини

  • Безперервна блювота.
  • Прогресуючий кетоацидоз, підвищення ацетону в сечі.
  • Некупируемая втрата маси тіла.
  • Досить виражене збільшення частоти серцевих скорочень – тахікардія.
  • Порушення функції центральної нервової системи.
  • Підвищення рівня білірубіну, яка не піддається медикаментозній корекції.
  • Показники, що свідчать про важке зневодненні: рівень гематокриту більше 0,4.
  • При наявності таких симптомів створюється лікарський консиліум і вирішується питання про можливість пролонгування даної вагітності або її перериванні за медичними показаннями.

    При появі раннього гестозу основним моментом є ранній початок лікування вагітної жінки. Якщо з цим затягнути, то всі компенсаторні механізми в організмі вагітної жінки можуть зірватися, що веде до поліорганної недостатності, тобто стану, при якому організм вже не може адекватно справлятися з навантаженням вагітності, покладеної на нього.

    При появі блювоти під час виношування малюка в обов’язковому порядку зверніться за медичною допомогою. Так як тільки лікар зможе об’єктивно оцінити тяжкість стану вашого здоров’я і направити вас при необхідності на лікування, яке може врятувати ваше життя, так і життя ще ненародженого малюка.

    Читайте також:Такі різні сестри: вагітність Піппи Міддлтон

    Фото: Depositphotos