АПГАР: як прізвище жінки стала медичним терміном

144

Про шкалою АПГАР знає кожна мама, але не кожна – про те, що ця система оцінки зобов’язана своїм ім’ям американському дослідникові і лікаря Вірджинії Апгар (Virginia Apgar), яка народилася 7 червня 1909 році у місті Вестфілд (штат Нью-Джерсі).

A post shared by medicinafordummies (@medicinafordummies) on May 29, 2018 at 3:31am PDT

Сімейна трагедія (смерть брата в юному віці) призвела до того, що Вірджинія вирішила пов’язати своє життя з медициною, щоб допомагати людям жити довше. Дівчина виграла конкурс на отримання стипендії для навчання в медичній школі при Колумбійському коледжі терапії і хірургії в Нью-Йорку.

Отримавши диплом, Вірджинія почала працювати на кафедрі хірургії під керівництвом знаменитого хірурга США Алана Вайппла. І стала першою жінкою з дипломом Американського Товариства Анестезіологів (ASA).

Саме Вірджинія Апгар першою звернула увагу на те, що звичні способи анестезії абсолютно не підходять для пологів: вони збільшують ризик смерті новонародженого. Тому в 1952-му році лікар склав шкалу з п’яти пунктів, за якою можна оцінити стан новонародженого в перші хвилини його життя:

  • А (appearance) – колір шкіри;
  • П (pulse) – пульс;
  • Р (grimace) – гримаси;
  • А (activity) – активність;
  • Р (respiration) – респіраторні (дихальні) руху.

A post shared by Armenian d i a s p o r a (@armdiaspora) on Jul 12, 2017 о 1:34pm PDT

Знадобився рік, щоб медичне співтовариство прийняло це нововведення. І вже в 1953 році шкала Вірджинії Апгар отримала широке поширення. Лікарі навчилися оперативно виявляти немовлят, які потребували інтенсивної терапії.

За видатні відкриття в медицині в 1973 році вона була удостоєна золотої медалі. А лікарі і досі користуються шкалою АПГАР і оперативно рятують життя новонароджених малюків.

Що позначають бали за шкалою АПГАР?

Фото: library-archives.cumc.columbia.edu, Depositphotos, Instagram