22 основних і додаткових причин оніміння рук і пальців

71

Кожна людина хоч раз в житті стикався з онімінням кінцівок – рука або нога втрачає чутливість, відчувається поколювання, печіння, слабкість. Зазвичай це відбувається через неправильне положення тіла, коли стискаються судини і нервові закінчення, порушується кровообіг. Але якщо оніміння відбувається часто, то такий стан викликає певне занепокоєння. Чому німіють руки або пальці? що це, неприємний симптом або ознака серйозного захворювання? давайте розбиратися.

Загальна інформація

Найчастіше оніміння кінцівок відбувається в нічний час, але часом цей стан спостерігається і вдень. Причому втрата чутливості може турбувати людей різного віку.

Якщо це відбувається все частіше і викликає певний дискомфорт, то людина починає замислюватися, чому німіють руки і ноги, чи не хворий я?

Насправді оніміння не можна вважати самостійним захворюванням – це симптом, який свідчить про те, що з організмом щось не в порядку.

Медики рекомендують не затягувати з візитом в поліклініку, якщо оніміння кінцівок турбують пацієнта регулярно. Чим раніше буде поставлений діагноз і призначено лікування основного захворювання, тим швидше зникне неприємний симптом.

Чому німіють руки

Якщо ви стурбовані питанням чому німіють руки вночі під час сну, а часом оніміння турбує вас і вдень, то необхідно якомога швидше звернутися до лікаря. Точну причину зможе визначити тільки фахівець.

А ми в ознайомчому порядку розглянемо основні фактори, які діють на нерви і судини рук і призводять до порушення чутливості.

Фізіологічні причини (тимчасові)

Існує як мінімум три фізіологічних фактори, які викликають оніміння кінцівок, але не є ознаками будь-яких захворювань.

Неправильний спосіб життя

Нездоровий спосіб життя може спровокувати оніміння рук. Наприклад, при палінні нікотин звужує судини, порушуючи кровообіг. Що міститься в алкоголі етанол не тільки згубно впливає на судини, але і негативно впливає на нервову систему. Неправильно складений раціон може привести до ожиріння, яке в свою чергу погіршує метаболізм і викликає судинні патології.

Гостра їжа і алкогольні напої, вжиті на ніч, можуть викликати порушення травлення, больові відчуття в області живота і голови. Людина інстинктивно намагається прийняти таку позу, щоб позбутися від болю, а незручне положення може привести до здавлювання судин руки, защемлення нервів, внаслідок чого і виникає оніміння.

Чому німіють руки ночами у здорової людини? однією з найпоширеніших причин є неправильне положення тіла уві сні. Якщо під час сну лягти на руку, то вона обов’язково оніміє. Нервова тканина дуже чутлива до нестачі кисню в крові через переданих судин і порушення кровообігу, і відразу ж відреагує втратою чутливості.

Як тільки людина поміняє позу і відновиться кровообіг, неприємні відчуття пройдуть самі собою. Щоб прискорити процес, можна розтерти руку, поворухнути пальцями, стискати і розтискати кулаки.

https://pixabay.com/photos/bed-sleep-girl-asleep-945881/

В принципі, подібне оніміння не несе шкоди здоров’ю, якщо тільки людина не буде перебувати в одному положенні тривалий час. Відсутність правильного кровообігу призводить до відмирання тканин. Але уві сні людина не може перебувати довгий час нерухомо, організм чуйно реагує на різні зміни, і мозок посилає сигнал змінити позу.

Незручна подушка або матрац

Неправильно підібрана подушка або матрац з буграми змушують тіло приймати незручне положення. В результаті порушується кровообіг в хребті, шийні хребці зміщуються, перетискаючи нервові корінці. Наслідком цього і є оніміння рук.

Лікарі рекомендують користуватися ортопедичними матрацами і подушками, які дають можливість тілу прийняти правильне положення, розвантажити хребет, забезпечити якісний і здоровий сон.

Патологічні фактори

Описані вище причини є тимчасовими. Варто тільки скорегувати харчування, позбутися від шкідливих звичок, поміняти матрац і подушку, як про оніміння рук можна забути назавжди.

Але якщо втрата чутливості не проходить після розтирання тканин і зміни положення тіла, то такий симптом ігнорувати вже не слід. Необхідно якомога швидше звернутися до лікаря, щоб з’ясувати причину обмеження нервових корінців або порушення кровообігу і почати лікування.

Які захворювання можуть призвести до оніміння кінцівок?

Тунельний синдром

фото: https://pixabay.com/photos/elastic-band-hand-symptom-5464608 /

Захворювання найчастіше вражає робочу руку, тобто у правші – це права рука, а у лівші – ліва. Причиною хвороби є защемлення серединного нерва, який проходить до долоні і пальців через зап’ястний канал (тунель). У цьому тунелі розташований не тільки серединний нерв, але і дев’ять сухожиль, які відповідають за роботу пальців.

При деформації каналу з’являються тягнуть болі в кисті, оніміння і поколювання. Це захворювання називають професійним. Найчастіше їм страждають касири (50%), оператори пк (25%), офісні працівники, бухгалтери, тенісисти, музиканти, тобто люди, професійна діяльність яких пов’язана з частими згинаннями-розгинаннями кисті.

Чому німіє рука при остеохондрозі та інших захворюваннях хребта? при порушенні харчування міжхребцевих дисків втрачається їх пружність, внаслідок чого вони стискаються між хребцями. А це призводить до звуження отворів, через які виходять нервові корінці. Нервові волокна стискаються, затискаються, що і викликає оніміння рук.

Найчастіше німіють обидві руки, але через анатомічних особливостей хребців або наявності сколіозу, інтенсивність оніміння і площа поширення можуть відрізнятися.

Оніміння посилюється при фізичних навантаженнях, але істотно зменшується, якщо знизити компресію міжхребцевих нервових волокон, наприклад, при заняттях плаванням.

Вегетосудинна дистонія

https://pixabay.com/photos/disease-medicine-health-medication-4392166/

Чому німіють руки під час сну? причиною може бути вегетосудинна дистонія. Це захворювання не є самостійним, а являє собою комплекс функціональних розладів нервової системи.

Пацієнти страждають головними болями, порушенням сну, панічними атаками, серцебиттям, стрибками тиску. Серед безлічі симптомів відзначається і оніміння рук, найчастіше воно буває двостороннім.

Діабет

Від чого німіють руки при цукровому діабеті, чому порушується чутливість нервової тканини?

Справа в тому, що підвищена концентрація глюкози в крові призводить до утворення в організмі надлишку токсичних речовин – кетонових тіл, молочної кислоти та інших токсинів. Вони порушують обмін речовин в нервових волокнах, наслідком чого і втрачається чутливість обох рук.

До оніміння може привести і неправильна терапія захворювання. Велика доза інсуліну різко знизить рівень цукру, але ж саме глюкоза дає енергію нервовим клітинам – її дефіцит може привести до порушення їх функціонування і навіть відмирання.

Ураження нервової системи при цукровому діабеті називається діабетичною нейропатією. Пацієнти відзначають оніміння кінцівок, втрату їх чутливості, сильні больові відчуття в руках і ногах.

Атеросклероз

Коли порушується транспортування жирів в тканинах, на внутрішніх стінках судин утворюються холестеринові бляшки, інакше кажучи, тромби. Якщо їх розмір зростає, то бляшки перекривають судини і перешкоджають нормальному току крові. Це захворювання називається атеросклероз.

Основними симптомами хвороби є оніміння кінцівок, втрата їх чутливості, поколювання, зниження м’язової сили при фізичному навантаженні.

Інші захворювання

фото: https://pixabay.com/photos/hands-old-old-age-elderly-4344708 /

Існує ще чимало хвороб, однією з ознак яких є оніміння кінцівок.

серед них можна відзначити наступні захворювання:

  • інсульт;
  • розсіяний склероз;
  • пухлини мозку;
  • гіпертонія;
  • анемія;
  • ревматоїдний артрит;
  • плечовий плексит;
  • кліщовий енцефаліт;
  • бореліоз;
  • нейросифіліс.

Чи є різниця між онімінням правої і лівої руки?

Деякі захворювання призводять до симетричного оніміння, але є й такі, коли чутливість втрачає тільки однаРука.

Якщо німіє ліва рука, то це може свідчити про серцево-судинних захворюваннях, передінфарктних і передінсультних станах.

А ось права рука найчастіше німіє через незручне положення тіла, тунельного синдрому, остеохондрозу.

Чому німіють пальці

Дуже часто чутливість втрачається не у всій руці, а тільки в пальцях. Спектр захворювань дуже великий, так само, як і при оніміння рук, тому розглянемо найпоширеніші з них.

Полінейропатія

Захворювання характеризується серйозними ураженнями периферичних нервів, при якому може не просто знизитися чутливість кінцівок, але і привести до її повного зникнення, аж до втрати рефлексів.

фото: https://pixabay.com/photos/diabetes-blood-finger-glucose-777001 /

причинами хвороби можуть бути:

  • ускладнення цукрового діабету;
  • гостра нестача вітамінів групи в;
  • інтоксикація організму;
  • тривале перебування в реанімації;
  • наслідки деяких інфекцій.

Тромбоз верхніх кінцівок

Причиною захворювання є запалення стінки вени, утворення тромбу і закупорка судини. Хворий відчуває оніміння, втрату чутливості. З’являється набряк, шкіра на руці червоніє, підвищується температура.

Якщо вчасно не звернутися до лікаря, то може наступити некроз тканин – кінцівку доведеться ампутувати.

Синдром рейно

Дана патологія викликана порушенням кровообігу в пальцях. При зниженні температури навколишнього середовища у страждаючих синдромом рейно відбувається різке оніміння кінцівок, що супроводжується зблідненням або посинінням пальців.

Частіше німіють руки, ніж ноги. Жінки страждають цим синдромом в п’ять разів більше чоловіків.

Синдром гійєна-барре

Гостре запальне аутоімунне захворювання, яке характеризується онімінням пальців, а пізніше і всієї кінцівки. Не виключений периферичний параліч.

Першими проявами синдрому гійєна-барре є м’язова слабкість і оніміння в ногах, які через кілька годин поширюються на руки.

фото: https://pixabay.com/photos/pregnant-nature-mom-775028 /

Майбутніх мам дуже часто турбує питання, чому німіють пальці на руках і наскільки це шкідливо для малюка.

Причиною оніміння найчастіше є порушення мікроциркуляції, яке виникає на тлі гормональних змін. Організм перебудовується, намагаючись направити основний потік кровообігу в порожнину матки, щоб забезпечити плід поживними речовинами і киснем.

Збільшується тонус периферичних судин, зокрема, пальців рук, і кров направляється в область малого таза. Саме тому пальці можуть німіти, при цьому оніміння посилюється при зниженні температури навколишнього середовища.

Оніміння відбувається на ранніх термінах вагітності симетрично на обох руках відразу. Через деякий час кровообіг приходить в норму. Звернення до лікаря в цьому випадку не потрібно.

Але необхідно відзначити, що оніміння може бути викликано і розвитком будь-якого захворювання. зокрема, можна відзначити наступні причини:

  • недолік заліза і розвивається анемію;
  • авітаміноз і дефіцит мікро – і макроелементів;
  • ожиріння;
  • сидячий спосіб життя;
  • порушення метаболізму.

У будь-якому випадку, якщо вагітну жінку турбує оніміння кінцівок, то їй потрібно повідомити про це лікаря і пройти необхідні обстеження.

Загальні принципи лікування оніміння рук

Оскільки оніміння кінцівок є лише симптомом якого-небудь захворювання, немає сенсу в його лікуванні. Якщо ви виключили фізіологічні причини втрати чутливості, то необхідно якомога швидше звернутися до сімейного лікаря, який направить вас на необхідні аналізи, поставить діагноз і призначить лікування.

Насамперед потрібно звернутися до терапевта, який вислухає скарги, призначить потрібні дослідження і при необхідності випише направлення до вузького фахівця – кардіолога, невропатолога, хірурга, ендокринолога.

Якщо оніміння виникло раптово, пов’язане з великою крововтратою або підозрою на інфаркт або інсульт, необхідно терміново викликати швидку допомогу. Зволікання може коштувати життя.

Чи допомагають народні засоби

Людям, яких часто турбує оніміння пальців або кінцівок, необхідно взяти за правило щоранку натщесерце випивати склянку гарячої води. Це допоможе поліпшити кровообіг і зміцнити стінки судин.

поліпшити кровообіг в руках можна і за допомогою народних методів.

  • контрастні ванночки. налийте в одну миску гарячу воду, а в іншу-холодну. Опустіть руки на півхвилини спочатку в одну ємність, потім в іншу. Процедуру потрібно проводити не менше десяти хвилин. За рахунок зміни температури активізується місцевий кровотік.

Але перш ніж використовувати народні засоби, краще порадитися з лікарем. Займатися самолікуванням неприпустимо. Оніміння кінцівок одними народними засобами вилікувати неможливо, а ось включити їх до складу загальної терапії дуже навіть реально.

Висновок

Оніміння кінцівок – це частий симптом багатьох захворювань. Але руки і пальці можуть німіти і від фізіологічних факторів, які не вимагають лікування. У цих випадках звертатися до лікаря не обов’язково.

Якщо руки німіють з незрозумілих причин не тільки вночі, але і в денний час, візит до лікарні відкладати не слід. Чим раніше буде визначена причина і поставлений діагноз, тим швидше можна почати лікування основного захворювання, після чого неприємний симптом зникне сам собою. Будьте здорові!