Вирощування салату на підвіконні в домашніх умовах

34

Салат містить багато вітамінів (a, c, d, e, b1, b2, b6, b9) і мінералів (кальцій, залізо, фосфор, цинк, калій). Він збагачує і урізноманітнює страви, є інгредієнтом багатьох улюблених рецептів. Виявляється можна вирощувати його самостійно, так у нас завжди буде свіжа зелень до столу, вирощена – без використання хімікатів. Як виростити салат на підвіконні в квартирі, щоб його можна було використовувати протягом усього сезону – про це піде мова в даній статті.

Вирощування будинку салату на балконі чи на підвіконні набирає популярність з кількох причин:

  1. це просто, не вимагає досвіду;
  2. урожай можна отримати відносно швидко;
  3. свіже листя універсальні на кухні;
  4. вирощуючи овоч самостійно, ми захистимо його від накопичення хімікатів і поглинання токсичних сполук з довкілля (важких металів, нітратів та інших шкідливих хімічних сполук).

Салат-один з найпопулярніших листових овочів. У деяких відносинах він відноситься до чутливих рослин. У промислових теплицях в ньому можуть швидко накопичувати шкідливі сполуки. В умовах інтенсивного вирощування листя часто містять велику кількість нітратів, які при певних умовах перетворюються в нітрити, шкідливі для людини. Ранні овочі представляють підвищений ризик.

Різновиди і сорти

Існує безліч сортів салату з різним кольором, ароматом, формою листа, стійкістю до нестачі світла (для вирощування пізньої осені і взимку). Можна вибрати їх в залежності від свого смаку, властивостей сорту або використовувати кілька сортів. Також треба враховувати, скільки світла на підвіконні в квартирі і яка температура повітря в приміщенні, цей овоч світлолюбний і не любить високі температури, проте можна підібрати стійкі сорти.

До популярних видів, відповідним для посіву протягом тривалого сезону, відносяться:

  • салат-латук листовий (lactuca sativa var. Secalina) – найпопулярніший, легко сходить, має ранні та пізні сорти;
  • салат-латук качанний (lactuca sativa var. Capitata);
  • ромен (lactuca sativa var. Longifolia) – має більш жорсткі, м’ясисті листя, за характеристиками вирощування схожий на листовий латук.

Різні сорти по-різному переносять високі температури, тому важливо, щоб сорт відповідав місяцю посіву (дати посіву потрібно дивитися на упаковках з насінням).

Серед кочанних сортів популярні:

  • «айсберг ” -світло-зелений, можна сіяти протягом усього сезону, створює тверді компактні качани). Однак, потрібно знати, як виростити салат айсберг на підвіконні – його потрібно сіяти рідше, постійно проріджувати листя, зрізуючи їх на їжу поки зав’яжуться качани.
  • “берлінський”.

Часто початківців вирощувати зелень цікавить питання, скільки росте качанний салат (айсберг і інші). Всього качанний салат росте близько 70 днів, перші півтора місяці він росте як листовий, останні 3 тижні листя починає збиратися в качан. Качанні сорти краще вирощувати навесні і восени, вони люблять багато світла.

Серед ромен салатів вирощують сорти «мунред», «ханаду».

З листових сортів популярні наступні:

  • «одеський кучерявець ” – урожайний, швидко росте, не переростає, довго не йде в стрілку, невибагливий, смачний, не гірчить, красивий: краї листя хвилясті. Підходить для вирощування навесні.
  • “рапсодія” – менше гірчить в спеку.
  • “чудо чотирьох сезонів” -смачний, з червоним листям, червоне листя часто гірчать через йоду.
  • «лоло біонда ” – довго не йде в стрілку, невибагливий сорт.
  • «вітамінний ” – відрізняється швидким ростом, але потрібно сіяти раніше, в спеку гірчить. Добре підходить для осіннього вирощування.
  • «московський парниковий ” – ранній, невибагливий сорт, великі, соковиті, м’ясисті листя, ніжний, не гірчить.
  • “орфей” – смачний, без гіркоти.
  • “вишневий серпанок” – урожайний сорт, не стрілкується, гіркоти немає.
  • “андромеда « – сорт урожайний, схожий на» вишневу серпанок”, але листя трохи жорсткіше.
  • «бешкетник ” – смачний, соковитий, росте кущиком, не гірчить, довго не стрелкуется.
  • «фріліс ” – смачний, хрусткий, влітку в стрілку не йде.

Сорти крес салату для вирощування на підвіконні: «кучерявий», «звичайний», «перцевий», «широколистий».

Вимоги до вирощування

Салат швидко росте і не дуже вимогливий до грунтово-кліматичних умов – толерантний до грунтів, холодів.

Температура

Добре росте в помірно теплій погоді (18-20 градусів оптимальна температура), добре переносить холоди, невеликі заморозки. З точки зору вирощування спека несприятлива, тому що при температурі вище 20 °c має тенденцію давати квітконоси.

Грунт

Краще росте салат на грунтах:

  • суглинно-піщаних;
  • добре дренованих;
  • помірно родючих, удобрених гноєм або компостом;
  • з нейтральною реакцією.

Салат не любить грунту:

  • важкі;
  • піщані;
  • сухі;
  • надмірно вологі.

Салати, вирощувані на перегній і вологому грунті, володіють кращим і найніжнішим ароматом. На занадто сухому грунті листя стає більш грубими, гіркими.

Якщо є своя ділянка, можна самостійно підготувати грунт для розсади салату, перекопавши її восени з половиною відра компосту або перегною на 1 кв.м. Грунті потрібно приділити особливу увагу, вона повинна бути чистою від грибів та інших хвороботворних організмів. Заражена грунт може стати причиною хвороб-ризоктоніоз салату, несправжня борошниста роса, септоріоз.

Вибір контейнера

Мінімальна глибина контейнера для салату – 10 см (у качанних сортів, є потреба в більш високому горщику). Краще використовувати ємності, які не нагріваються (наприклад, глиняні).

Салату не потрібно багато місця, тому з весни до пізньої осені його можна успішно вирощувати в горщиках, ящиках або іншої ємності, розміщувати на балконах, терасах. Взимку досить перемістити ємності в приміщення, розмістити на підвіконнях.

Багато сортів, особливо ті, які не зав’язують головку, можна вирощувати навіть у вертикальному саду (вертикальному городі), наприклад, зробленому з піддону.

Освітлення

Салат можна вирощувати, коли світловий день коротше 12 годин або є можливість хорошого підсвічування. Його, як і більшість овочів, слід вирощувати в сонячному місці, тоді листя салату, вирощеного на підвіконні, будуть високими, смачними. У початковій стадії росту йому потрібно багато світла, хоча потім він вже не має таких вимог і росте як на сонці (за винятком занадто сильної спеки), так і в тіні або півтіні.

Після зрізання листя відростає знову, хоча з часом вони стають менш смачними, рослина починає цвісти, створювати насіння.

Терміни посіву

Можна садити салат з насіння в домашніх умовах і відкритому грунті з ранньої весни, в горщиках – в будь-який час року при достатньому освітленні. Він любить проростати при більш низьких температурах, тому посів в грунт починаємо ранньою весною (березень-початок квітня), при посіві в горщики можна їх поставити на веранду, теплий, неопалювальний балкон.

Коли сіяти салат?

  • для вирощування в приміщенні салат можна сіяти в березні в квартирі або на заскленому балконі.
  • посів у відкриті контейнери або відкритий грунт можливий з квітня.
  • окремі сорти мають різну чутливість до тривалості дня, тому варто керуватися інструкціями на упаковці.
  • зазвичай овоч сіють, щоб встигнути зібрати урожай до кінця червня – початку липня. Є сорти, які не гірчать в спеку, довго не випускають цветонос, їх можна вирощувати і влітку. Також салат можна вирощувати восени, коли вже немає сильної спеки.

Коли збирати насіння?

Насіння салату можна зібрати самостійно. Для цього потрібно залишити одну рослину з квітконосом, дати йому зав’язати насіння. Потрібно почекати, коли суцвіття закриються і на вершинке з’явиться пушок – пора збирати. Якщо насіннєві коробочки вчасно не зняти, вони розкриються і насіння розлетяться. Можна перевірити насіннєву коробочку – якщо насіння темні, значить дозріли. Зібрані насіння потрібно висушити, вышелушить.

Посів

Як посіяти насіння салату-покроково:

  1. перед посівом потрібно приготувати чисті горщики, насипати на дно дренаж (керамзит, галька). Потім горщики наповнюють грунтом на 1-2 см нижче краю (щоб при поливі не витікала вода). Для посіву можна взяти універсальний грунт і змішати його навпіл з садовим грунтом або до садовому грунті додати компостну землю. Грунт розрівнюємо.
  2. насіння перед посівом потрібно замочити у воді на добу. Можна на добу замочити в стимуляторіЗростання («епін ” – 2 краплі на склянку води). Потім слід трохи підсушити насіння на повітрі, щоб вони були сипучі і висівати. Є інший спосіб-пророщують насіння салату на туалетному папері, так вони проростають дуже швидко і у віці сіянців 7-9 днів садять в горщики.
  3. насіння салату висівають на глибину 1 см.салат можна відразу висівати в постійні контейнери або виробляти розсаду, яку потім доведеться пересаджувати. Після посіву грунт потрібно помірно зволожити.
  4. спочатку посіви варто рясно поливати, через 2-3 дні вже можна помітити перші проростають сіянці. Салат можна сіяти досить густо, а в міру зрізання листя знову засіяти порожні місця.
  5. після проростання і виходу перших справжніх листочків проводиться пікіровка. Відстань залежить від виду і різновиду. Можна відразу сіяти насіння на великій відстані, щоб не проводити пікіровку. Існують різні способи вирощування і різні способи посіву насіння – густий і рідкісний. В результаті рослини повинні рости на відстані 5-7 см.

Це однорічна рослина з відносно коротким вегетаційним періодом. Поступово висіваючи невеликі порції насіння, ми уникнемо періодичного достатку врожаю, як наслідок, подальшого дефіциту цього цінного овоча. Урожай буде дозрівати до столу рівномірно.

Найефективніший» густий ” спосіб посадки і збирання салату – так званий листовий метод. Особливо для цього підходить сорт “лолло росса”. Сіємо насіння кожні кілька днів і прориваємо розсаду, залишаючи відстань 5-7 см.приблизно через 4 (8) тижнів збираємо листя, обрізавши їх приблизно на 2 см над землею. Обрізане рослина швидко приходить в норму, і ще через 8 (приблизно) тижнів наступний урожай готовий. Можна повторювати цей цикл 2-3 рази на рік.

Салат відмінно підходить для заповнення прогалин на грядках або в горщиках після збору врожаю інших рослин. Так що заздалегідь можна підготувати запас розсади, акуратно засіяної для цього в ящики.

Можна досить рано посадити салат у відкритий грунт або виносити на відкрите повітря. Прижилася розсада витримує випадкові заморозки 3-5 градусів. Однак росте найкраще при температурі 18-20 °c.

Вирощування і догляд

Салат невибагливий у догляді, його вирощування практично безпроблемне.

Салат не любить:

Додатковий посів не можна проводити в спекотні дні.

Полив потрібен помірний, але систематичний. Грунт повинен бути трохи вологим, але не мокрим. Однак не можна допускати висихання кореневої грудки. Під час зав’язування головок потрібно більше води.

При вирощуванні на родючому грунті в інтенсивних добривах немає необхідності. Іноді можна використовувати багатокомпонентні добрива.

Слід уникати азотних добрив!

При вирощуванні слід постаратися максимально відстрочити появу квітконосів. Наприклад, швидкоквітучі сорти не слід садити занадто пізно, коли день дуже довгий і температури високі.

Проблеми при вирощуванні

  • коли занадто жарко-рослина може не зав’язувати листя, головки, сохне.
  • при занадто довгому дні (пізній посів) – дає квітконоси, листя стають несмачними, твердими.
  • коли занадто сухо-листя більш гіркі, жиласті.
  • слід стежити, щоб освітлення було не надто сильним. Може знадобитися тимчасове укриття від сонця. Нестача води, надмірна транспірація і яскраве сонячне світло можуть викликати висихання і опіки листя.
  • при вирощуванні в горщиках шкідники дуже рідко вражають салат. Тому на ділянках сильно заражених слимаками, його вирощують в горщиках. Однак рослини в горщиках також слід регулярно перевіряти на наявність ознак хвороб і шкідників. У домашніх умовах краще використовувати екологічні препарати, шкідників збирати вручну.
  • якщо починають гнити внутрішні листя-це ознака фізіологічного захворювання-вершинна гниль, яке виникає при неправильному харчуванні рослини, дисбалансі між калієм і кальцієм.

Салат-корисний і часто використовуваний в кулінарії овоч. Його їдять навесні як одне з перших вітамінних рослин. Можна проводити вирощування салату на підвіконні взимку, але краще навесні, коли світловий день збільшиться – він красиво виглядає, має прекрасний смак, швидко росте. При домашньому вирощуванні урожай можна отримувати більш екологічний і найсвіжіший, що дозволить зберегти максимум вітамінів і дасть впевненість в тому, що це здорова їжа.