Вітаміни для вагітних

427

Під час вагітності в організмі жінки відбуваються значні зміни – сильно перебудовується обмін речовин, коливається гормональний фон, змінюється склад крові. Зростаючий плід отримує поживні речовини з організму матері, тому потреба жінки у вітамінах і мікроелементах збільшується в півтора-два рази. Останнім часом питання дефіциту вітамінів у майбутніх мам стоїть досить гостро, тому лікарі спрямовують усі зусилля, щоб підготовка до вагітності і прийом необхідних препаратів починалися ще на етапі планування.

Зміст:

  • Дефіцит вітамінів і наслідки
  • Роль вітамінів у формуванні плода
  • Роль вітамінів для вагітної жінки
  • Продукти, багаті вітамінами
  • Вітаміни по термінах вагітності
  • Дефіцит вітамінів і наслідки

    Вітаміни потрібні не лише для правильного розвитку плоду, а також для збереження здоров’я матері. Таким чином, недолік якої-небудь речовини може призвести до прояву проблем зі здоров’ям, як у дитини, так і у вагітної. В організмі людини вітаміни відіграють роль ферментів, прискорюючи біохімічні реакції. Крім цього, вони приймають участь у гуморальній регуляції, виконуючи функції деяких гормонів. Незважаючи на популярна думка, вітаміни не служать джерелом енергії і не є структурними компонентами тканин. Ці сполуки важливі тільки для забезпечення правильного обміну речовин, від якого залежить робота всіх внутрішніх органів і систем.

    Було виявлено, що у вагітних жінок спостерігається дефіцит як мінімум трьох вітамінів. Це може призвести до неправильного формування внутрішніх органів у плода або проблем зі здоров’ям у матері з-за надмірного витягування речовин з її організму. Найчастіше спостерігається дефіцит вітамінів групи B, каротиноїдів та аскорбінової кислоти.

    Вітаміни надходять в організм людини з їжею, проте вважається, що продукти харчування не можуть повноцінно забезпечити необхідну щоденну норму. Особливо це стосується жінок у період вагітності. Це призводить до необхідності приймати вітаміни додатково, зокрема у вигляді лікарських препаратів.

    Особливо небезпечні під час вагітності стани, при яких спостерігається дефіцит вітаміну D, В6, фолієвої кислоти, так як вони можуть призвести до незворотних наслідків формування нервової системи або кісткового скелета дитини.

    Дефіцит вітамінів в першому триместрі небезпечний порушеннями у формуванні нервової системи, а також розвитком вад плода і навіть внутрішньоутробної загибеллю. Саме в цей період відбувається закладка всіх органів і тканин, а також важлива диференціювання клітин. У другому і третьому триместрі дефіцит вітамінів менш небезпечний, проте може привести до проблем в роботі серцево-судинної, ендокринної чи травної систем.

    Роль вітамінів у формуванні плода

    • Піридоксин (В6). Разом з іншими вітамінами, які відносяться до групи B, піридоксин бере участь у проведенні нервових імпульсів. Цей вітамін необхідний для правильної роботи нервової системи і гармонійного розвитку мозку дитини. Крім цього, з піридоксину виробляються амінокислоти синтезуються білки – основний структурний компонент організму людини.
    • Фолієва кислота (В9). Необхідна для процесів оновлення клітин, а також для правильного формування нервової системи плоду. При нестачі фолієвої кислоти можуть виникати дефекти нервової трубки, патології тканин плаценти, а також підвищується ймовірність передчасного переривання вагітності.
    • Вітамін В12 (ціанокобаламін). Необхідний для правильного розвитку заплідненої яйцеклітини. Дефіцит вітаміну може призвести до викидня. Ціанокобаламін також є коферментом у багатьох біохімічних реакціях, зокрема окислення білків і жирів, а також синтезі амінокислот.
    • Вітамін Е (токоферол). Один з найбільш важливих вітамінів для плоду і вагітної, а також звичайної людини. Бере участь у процесах тканинного дихання, захищає тканини від вільних радикалів, зміцнює плаценту. Необхідний для запобігання викидня і нормального розвитку заплідненої яйцеклітини. Призначається всім жінкам в період планування вагітності, а також у першому триместрі. Дефіцит вітаміну Е може призвести до проблем із зором і гемолітичної анемії. Перевищувати дозу цього вітаміну не рекомендується.
    • Вітамін А (ретинол) забезпечує антиоксидантний захист і є структурним компонентом клітинних мембран. Його недолік призводить до неправильного розвитку плоду, а також проблем із зором малюка після пологів.
    • Вітамін С (аскорбінова кислота). Необхідний для синтезу колагенових волокон, які входять в структуру кісток, хрящів і судин. Вітамін С відомий своїми імуностимулюючими властивостями, а також здатність знешкоджувати токсини. При нестачі вітаміну підвищується ймовірність зараження вірусними інфекціями і негативних наслідків для малюка.

    Читайте також:Потрібні Бади під час вагітності, або Як виростити талант за 9 місяців

    Роль вітамінів для вагітної жінки

    • Піридоксин. Вітамін бере участь у процесах кровотворення і забезпечує правильну роботу нервової системи. Його дефіцит призводить до анемії, судомний синдром, розвитку раннього токсикозу, дратівливості, безсонні.
    • Фолієва кислота. Необхідна для стабільної роботи нервової системи. При нестачі жінка може відчувати втрату апетиту, підвищену стомлюваність і дратівливість.
    • Вітамін В 12. Бере участь у процесах кровотворення і різних біохімічних реакціях. Недолік вітаміну призводить до розвитку особливих видів анемій, які негативно впливають на стан кісткового мозку і нервової системи.
    • Вітамін Е. Бере участь у метаболізмі білків, жирів і вуглеводів, діє як антиоксидант. При дефіциті можливі поява м’язових болів, слабкості, мимовільний аборт.
    • Вітамін А. Рекомендується приймати попередник вітаміну – бета-каротин, щоб мінімізувати ймовірність передозування. Сам вітамін А бере участь у багатьох біохімічних процесах в організмі, а при його нестачі розвиваються проблеми із зором, знижується імунний захист, погіршується стан епітелію.
    • Вітамін С. Зменшує ламкість судин, попереджає варикозне розширення вен, яке часто виникає у вагітних. Покращує опірність до інфекцій, прискорює відновлення тканин завдяки участі в синтезі колагену. При нестачі аскорбінової кислоти виникають синці, розтяжки, часті застуди.

    Щоб попередити дефіцит більшості найбільш важливих вітамінів, під час вагітності рекомендується приймати комплексні вітамінні препарати. У них скоректований не тільки якісний, але і кількісний склад з урахуванням особливого становища жінки.

    Продукти, багаті вітамінами

    Підтримувати здоров’я вагітної і гармонійне внутрішньоутробний розвиток плода можна за допомогою правильного харчування. Воно повинне бути різноманітним і включати основні групи продуктів (м’ясо, крупи, овочі, молочна та інше), щоб жінка отримувала всі необхідні вітаміни і мікроелементи. Продукти, які є джерелами вітамінів, наведено нижче у таблиці:

    Вітамін

    Продукти

    Ретинол (А)

    Червоно-оранжеві овочі та фрукти, яйця, сир, риб’ячий жир, яловича печінка, вершкове масло, печінка тріски.

    Аскорбінова кислота (С)

    Кислі фрукти, зелень, цитрусові, капуста, шипшина, солодкий перець.

    Піридоксин (В6)

    Квасоля, волоські горіхи, пшоняна крупа, яловиче серце.

    Фолієва кислота (В9)

    Яловича печінка, печінка тріски, шпинат, горіхи, сир, пшенична крупа.

    Ціанокобаламін (В12)

    Яловича печінка, серце, нирки.

    Токоферол (Е)

    Рослинні масла, бобові, обліпиха, горіхи.

    Вітаміни по термінах вагітності

    Потреба в різних вітамінах варіюється в залежності від терміну вагітності і процесів, які відбуваються в організмі.

    У першому триместрі основний упор повинен робитися на споживання фолієвої кислоти, вітаміну Е та аскорбінової кислоти. В цей період відбувається закладка нервової системи і формування внутрішніх органів, а у жінки знижується імунітет через гормональної перебудови. Ці вітаміни забезпечать повноцінне розвиток ембріона, попередять патології мозку, зору і слуху. Доповнювати вітаміни в цей період рекомендується мікроелементи – йод і цинк.

    У другому триместрі виникає необхідності в речовинах, які дадуть мамі енергію, а дитині – структурний матеріал для зростання. Рекомендується приймати вітаміни А, С, Е, а також вітамін D. Додатково зростає потреба в життєво важливих мікроелементів – заліза, цинку, йоді.

    У третьому триместрі рекомендується приймати комплексні препарати, які заповнюють звичайні щоденні потреби жінки у вітамінах, проте містять більшу кількість цих речовин, ніж продукти харчування.

    Читайте також:

    • Вітаміни для чоловіків при плануванні вагітності
    • Випадання волосся: боремося і перемагаємо
    • Щоб точно: 12 суперфудов для майбутніх батьків

    Фото: Depositphotos, Рexels