Тиск у дітей: знижений, підвищений, нормальне. Норма артеріального тиску у дітей

190

Багато мам помічали, що малюк без всяких причин став швидше втомлюватися і скаржитися на головний біль. Перш, ніж давати таблетку, поміряйте йому тиск. Багато хто помилково думають, що проблеми з тиском можуть бути лише у людей пенсійного віку. Тиск у дітей, як і у дорослих, може бути зниженим, підвищеним та нормальним.

Якщо у дитини спостерігаються істотні відхилення він нормальних значень, встановлених для його віку, то це вірний показник, що його ще незміцнілому організмі є серйозні неполадки. У цій статті ми розберемося з причиною виникнення ненормального артеріального тиску у дітей та підлітків.

Зміст:

  • Що таке артеріальний тиск
  • Що являє собою діастолічний тиск
  • Що являє собою систолічний тиск
  • Вимірюємо тиск дитині правильно
  • Норма артеріального тиску у дітей до року
  • Норма артеріального тиску у дітей від 2 до 3 років
  • Показники нормального артеріального тиску у дітей від 3 до 5 років
  • Який нормальний тиск має бути у дітей від 6 до 9 років
  • Норма артеріального тиску у дітей від 10 до 12 років
  • Показники нормального тиску у підлітків від 13 до 15 років
  • Які можуть бути причини зниженого тиску у дитини. Як лікувати гіпотензію
  • Які причини підвищеного тиску у дітей. Як лікувати
  • Що таке артеріальний тиск

    Наша кров рухається по численних судин, і під час свого руху чинить значний тиск на їх стінки, які досить еластичні. Сила тиску безпосередньо пов’язана з розміром судини, і чим він більше, тим більше створюється тиск всередині нього. Якщо вести розмову про нормальних показниках артеріального тиску, то прийнято вважати таким тиск у плечовій артерії – саме в цій області його слід вимірювати. На початку століття для цих цілей використовувався прилад – він називався сфігмоманометр, і запропонував його використовувати в 1905 році російський хірург Коротков. За одиницю вимірювання взято тиск одного міліметра ртутного стовпчика, равняющееся 0, 00133 бар. Сьогодні кожен з вас бачив сучасний прилад для вимірювання тиску, який носить назву тонометр.

    Протягом дня тиск у людини змінюється, і на її значення впливають безліч факторів. Серед них:

    • інтенсивність серцевих скорочень;
    • еластичність кровоносних судин;
    • активний опір, яке судини надають потоку крові;
    • кількість крові, яка міститься в організмі;
    • в’язкість крові.

    Для чого потрібно тиск крові? Для того щоб кров успішно просувалася по капілярах і забезпечувала сприятливу протікання обмінних процесів в організмі. Артеріальний тиск ділиться на два виду: діастолічний і систолічний.

    Що являє собою діастолічний тиск

    Діастола – це статус серцевого м’яза в той момент, коли вона розслабляється. Після того як серцевий м’яз скоротився аортальний клапан щільно закривається, і стінки аорти починають повільно витісняти об’єм крові, який був отриманий. Кров поступово розтікається по капілярах, і її тиск йде на спад. Після завершення даної стадії, тиск падає до мінімального значення, і його прийнято вважати діастолічним тиском. Існує ще один показник, в деяких випадках допомагає лікарю з’ясувати, в чому криється причина хвороби і поганого самопочуття. Це різниця між систолічним і діастолічним тиском. Як правило, вона становить 40-60 мм ртутного стовпа і носить назву пульсових тиском.

    Що являє собою систолічний тиск

    Систола – це статус серцевого м’яза в момент її скорочення, і коли шлуночок скорочується, істотна кількість крові потрапляє в аорту. І цей потік крові розтягує стінки аорти, і під час даного процесу стінки чинять опір, тиск крові зростає і досягає свого максимуму. Такий тиск називається систолічним.

    Вимірюємо тиск дитині правильно

    Якщо ваш малюк погано себе почуває, швидко втомлюється і у нього болить голова, доктор відразу виміряє йому тиск, і якщо будуть виявлені порушення в діяльності організму, можуть порекомендувати батькам контролювати тиск чада. Іноді це робиться у профілактичних цілях. Ви можете в магазині медичних товарів придбати сучасні, зручні та надійні електронні тонометри, і користуватися ними зможе кожен. Вам необхідно буде лише придбати дитячі манжетки, які відповідають віку вашого чада. Якщо маляті ще не виповнився 1 рік, то знадобиться манжетка, у якої ширина внутрішньої камери становить від 3 до 5 сантиметрів.

    Вимірювати тиск у дітей потрібно в ранковий час, коли дитина прокинулася. Дитину слід покласти, а підняти руку долонею догори і відкинути в бік так, щоб вона знаходилася на рівні серця. Манжетку тонометра потрібно накласти на 2-3 см вище місця згину ліктя, причому між ручкою і манжеткою мамин палець повинен вільно проходити. Фонендоскоп прикладаємо до ліктьової ямки – там, де прощупується пульс. Вентиль закриваємо і качаємо повітря до тих пір, поки не пропаде пульс. Тепер необхідно трохи відкрити вентиль, щоб поступово випускати повітря, спостерігаючи за шкалою. Коли пролунає перший звуковий сигнал, це прилад показує систолічний тиск, а коли другий – діастолічний. Батькам потрібно уважно записувати показання тонометра для того, щоб лікар зміг виявити будь-які відхилення від норми.

    Норма артеріального тиску у дітей до року

    Розвинена судинна мережа і еластичність судин є основною причиною того, що тиск у маленьких дітей нижче, ніж у дорослих людей. І чим молодша дитина, тим нижче у нього ПЕКЛО. Якщо говорити про тиск новонародженого, то показник буде дорівнює 60-96/40-50 мм ртутного стовпа. Але коли йому виповниться місяць, тиск дорівнюватиме 80-112/40-74 мм рт. ст. протягом першого року життя тиск повільно зростатиме, і коли дитині виповниться 1 рік, артеріальний тиск може становити від 80/40 до 112/74 мм ртутного стовпа – показник залежить від вгодованості малюка. Таке стрімке зростання тиску пов’язаний з тим, що тонус судин зростає.

    Батьки без праці можуть самі вирахувати, чи відповідає артеріальний тиск їхньої дитини встановленій нормі. Тут потрібно застосувати просту формулу:

    76+2 n, де

    n – кількість місяців, прожитих малюком.

    Якщо ви не любите обчислень, то скористайтеся таблицею, щоб дізнатися, чи відповідає тиск крихітки нормативу. В ній відповідно до віку дитини вказуються допустимі показники.

    Вік

    Систолічний

    MIN

    Систолічний

    MAX

    Діастолічний

    MIN

    Діастолічний

    MAX

    до двох тижнів 60 96 40 50
    2-4 тижні 80 112 40 74
    2-12 місяців 90 112 50 74
    2-3 року 100 112 60 74
    3-5 років 100 116 60 76
    6-9 років 100 122 60 78
    10-12 років 110 126 70 82
    13-15 років 110 136 70 86

    Якщо ви після першого вимірювання тиску виявили невідповідності середніми показниками за віком, то турбуватися не потрібно, так як на цифри тонометра впливають величезна кількість факторів, серед яких атмосферний тиск, плач, страх, розлад, погода, самопочуття. Наприклад, коли малюк спить, його тиск знижується, а коли він зайнятий активними іграми або плаче засмучений, то цифри на тонометрі будуть рости.

    До того ж, щоб встановити тиск гранично точно, під час проведення процедури потрібно дотримуватися деяких правил:

  • Щоб виміряти тиск у малюка, слід використовувати спеціальну манжету, яка менше стандартної. Якщо малюк тільки народився, то ширина внутрішньої камери манжети повинна бути три сантиметри. Якщо ж дитина постарше, то п’ять сантиметрів.
  • Вимірювати АТ потрібно втричі, причому інтервал між процедурами повинен становити кілька хвилин (3-4). Мінімальні цифри будуть вважатися найбільш вірними.
  • Якщо вашій дитині ще не виповнився рік, то тиск слід міряти тільки в положенні лежачи. Якщо ваш малюк тільки народився і якщо виражена симптоматика порушення роботи серцево-судинної системи відсутні, то в більшості випадків встановлюють лише систолічний тиск – це можна зробити методом обмацування.
  • Норма артеріального тиску у дітей від 2 до 3 років

    На першому році життя у малюка спостерігається найшвидший зростання артеріального тиску, а потім воно зростає повільніше. Коли малюку виповнилося 2 рочки, то середні показники систолічного тиску складають 100-112 мм ртутного стовпа. Діастолічний тиск становить від 60-74 мм ртутного стовпа.

    Якщо батьки після вимірювання тиску у малюка встановили, що згідно таблиці тиск малюка вище встановленої норми і протягом 21 дня не знижується, то воно вважається підвищеним. Звичайно ж, якщо підвищення АТ сталося від сили пару раз, то турбуватися не про що. Таке явище не рідкість і пов’язано з багатьма причинами: малюк проявляв активність або плакав. Нормальні показники тиску мати може розрахувати сама, використовуючи формулу. Якщо малюк відзначив свій перший день народження, то його систолічний тиск дорівнює (90+2n), а діастолічний (60+n), де n – число прожитих малюком років.

    Показники нормального артеріального тиску у дітей від 3 до 5 років

    Заглянувши в таблицю, можна зробити висновки, що динаміка збільшення тиску в даний проміжок часу у дітей стає повільніше. Показники діастолічного тиску знаходяться в межах від 60 до 76 мм ртутного стовпа, а систолічного від 100 до 116 мм ртутного стовпа. Заостряем увагу батьків, що протягом дня показання приладу можуть змінюватися. У денні та вечірні години тиск досягає свого максимуму, а до вечора воно починає знижуватися. Вночі, з 1 до 5 показники тиску мінімальні.

    Який нормальний тиск має бути у дітей від 6 до 9 років

    Подивившись в таблицю, можна відзначити, що мінімальні показники систолічного і діастолічного тиску в цьому віці не змінилися, а от їх максимальні значення трохи розширюються. Для дітей віком від 6 до 9 років нормальним артеріальним тиском вважається 100-122/60-78 мм рт. ст.

    Потрібно розуміти, що в цьому віці діти йдуть у школу, у них зростає навантаження в емоційному плані, а фізична активність знижується, адже більшу частину дня потрібно сидіти за партою або робити уроки вдома, тому можливі відхилення від середніх показників. Якщо дитина приходить зі школи втомленим, роздратованим і розбитим, каже, що його турбують головні болі, то батькам необхідно контролювати артеріальний тиск.

    Норма артеріального тиску у дітей від 10 до 12 років

    Коли діти вступають у підлітковий вік, їх організм зазнає безліч змін. Дитина зростає, починається статеве дозрівання, що призводить до стрибків артеріального тиску. Як ви знаєте, дівчатка дозрівають раніше хлопчиків, тому в цьому віці їх часто турбують скачки тиску. Згідно таблиці, середні показники нормального ПЕКЛО знаходяться в межах від 11/70 до 126/82 мм рт. стовпа. Лікарі вважають, що верхні показники АТ можуть досягти межі 120 мм рт. ст. Статура дитини теж може впливати на те, які цифри видає тонометр. Наприклад, дівчата високого зросту, худенькі з астенічним типом в більшості випадків мають трохи знижений артеріальний тиск.

    Показники нормального тиску у підлітків від 13 до 15 років

    Всім відомо, що коли дитина знаходиться в бурхливому пубертатному періоді, його організм приносить власникові безліч сюрпризів. Постійне просиджування за комп’ютером, нескінченні стреси, бурхливі емоції, сплеск гормонів, підвищені навантаження в школі, стрімке зростання – все це в комплексі викликає скачки тиску. Причому гормональні зміни і функціональні розлади, можуть стати причиною як підвищеного тиску (юнацька гіпертонія), так і зниженого тиску (гіпотонія). Якщо говорити про норму, то вона знаходиться в межах 110-70/136-86 мм рт. стовпа. Якщо підлітка турбують скачки тиску, то можливі запаморочення, сильна головний біль, прискорене серцебиття, запаморочення. Пульс може стати рідше або частіше.

    Скоріше всього, коли дитина вийде з підліткового періоду, то ці проблеми залишаться позаду, але обов’язково слід відвідати лікаря, який встановить причину поганого самопочуття і допоможе звести проблему до мінімуму.

    Які можуть бути причини зниженого тиску у дитини. Як лікувати гіпотензію

    Гіпотонія – це зниження артеріального тиску. В різний час доби у людини може бути фізіологічне зниження тиску, і викликано це, приміром, обідом або вечерею, активними тренуваннями, перебуванням у задушливому приміщенні. Також може вплинути спадкова схильність. Така ситуація може спостерігатися в абсолютно здорових дітей. Зниження тиску не сильно впливає на самопочуття дитини, і ніяких скарг ви можете від нього і не почути. Але статистика свідчить, що 10% дітей мають хронічну артеріальну гіпотензію. Основні причини такого стану наступні:

  • Родова травма.
  • Дитина часто страждає простудними і інфекційними захворюваннями.
  • Серйозні розумові перевантаження.
  • Низька фізична активність.
  • Стреси.
  • Висока розумова навантаження.
  • Симптоматика може бути різною і залежить від причин, які викликали аномальне стан. Можна виділити наступні причини, які найчастіше зустрічаються:

  • Часті запаморочення.
  • Швидка стомлюваність.
  • Настрій часто змінюється.
  • Плаксивість, дратівливість.
  • Головний біль давить характеру.
  • Образливість.
  • Підвищене потовиділення.
  • Після фізичної активності ниючі відчуття в області серця.
  • Вологі долоні.
  • Якщо у вашої дитини спостерігаються кілька зазначених вище симптомів, то слід звернутися за консультацією до лікаря. Пам’ятайте, що такі стани можуть бути викликані не тільки зниженим тиском, але й іншими, більш серйозними захворюваннями, серед яких:

    • Цукровий діабет;
    • Черепно-мозкові травми;
    • Захворювання серцево-судинної системи;
    • Анемія;
    • Реакція на медикаменти;
    • Нестача вітамінів.

    Тому обстеження вкрай необхідно, як і консультація невролога. Причини зниженого тиску будуть з’ясовані, і лікар призначить правильне лікування. Коли основне захворювання буде встановлено, дитина зможе пройти курс необхідного медикаментозного лікування.

    Безумовно, батьки можуть вдатися до порад народної медицини, але в якості додаткового методу лікування, але при цьому слід отримати згоду лікаря, щоб не нашкодити організму дитини. Є ряд правил, які мати повинна виконувати постійно:

  • Чітке дотримання режиму.
  • Спокійна атмосфера в будинку.
  • Обмеження перебування за комп’ютером або телевізором перед тим, як лягти спати.
  • Перевантаження і підвищена фізична активність забороняються, а ось заняття плаванням, піші прогулянки або верхова їзда показані. Прогулянки по парку або біля моря нададуть позитивний вплив на організм і стабілізують тиск.
  • Відмінний тонізуючий і розігріваючий ефект робить контрастний душ. Дитину можна переконати приймати такі процедури.
  • Харчування має бути збалансованим і повноцінним. Меню повинно складатися з каш, овочів, м’яса, риби, фруктів, молочних продуктів. Міцний чай з цукром або медом буде до речі.
  • Які причини підвищеного тиску у дітей. Як лікувати

    Досить часто у дітей відзначається підвищений тиск – артеріальна гіпертензія, особливо в підлітковий період статевого дозрівання. Причини такого явища можуть бути самими різними: стреси, психологічні і фізичні навантаження, зміни в гормональній системі підлітка, недостатній час для сну і відпочинку. У деяких випадках причини підвищеного тиску можуть бути досить серйозними. Наприклад, вторинна гіпертензія може бути «побратимом» ураження головного мозку, патології ендокринної системи або ниркової патології, порушень тонусу судин, отруєння.

    Пам’ятайте, що тільки лікар зможе правильно діагностувати причини підвищеного тиску, я батькам потрібно запастися терпінням і виконувати рекомендації лікаря. Всі дії покликані стабілізувати тиск, а не знизити або підвищити його.